نامه به سوسیالیست های جوان

نامه به سوسیالیست های جوان

ترجمه : رضا نافعی

یورگن کوچینسکی در سال 1991 این نامه را به سوسیالیست های جوان آلمانی نوشت. او از صاحبنظران نامدار جمهوری دموکراتیک آلمان بود.

» دوستان جوان عزیز: امروز در کشورهای سرمایه داری بدلیل آنچه که در چند کشور کوچک اروپای شرقی رخ داده کار سوسیالیسم را در تاریخ جهان ساخته می دانند.

اما در این میان دو واقعیت فراموش می شود: نخست آن که هنوز هم یک چهارم مردم جهان در چین و شوروی و کشورهای دیگر در مناسبات سوسیالیستی زندگی می کنند.

دوم آن که تمام تجربیات تاریخی نشان می دهند که زایش یک نظام نوین اجتماعی روندی است بس دشوار و پیچیده.

فقط بیاد آوریم چه دشوار و پیچیده بود زایش سرمایه داری. سرمایه داری اندک زمانی پیش از 1400 در شمال ایتالیا زاده شد و پس از فقط نیم قرن باز فروخفت، فئودالیسم بار دیگر استیلائی تقریبا چهار صد ساله یافت.

نخستین انقلاب بورژوائی در آلمان در ربع اول قرن شانزدهم روی داد و بعد باز ضد انقلاب فئودالی بر انقلاب چیره شد و   تا سال 1848 که دومین انقلاب بورژوائی در آلمان روی داد سیصد سال زمام قدرت را در دست داشت. توسعه نیرومند سرمایه داری در انگلستان در نیمه دوم قرن شانزدهم آغاز گشت. در قرن هفدهم باز نیروهای فئودال نیرو گرفتند – اما پیش از آن که بتوانند باردیگر برکرسی قدرت بنشینند، انقلاب پرشکوه 1640 رخ داد. آرمان های بورژوازی از چنان     پویائی قدرتمندی سرشار بود   که راه پیروزی را بر فئودالیسم سد کرد . می بینیم که چه پیچیده است زایش اجتماعی نوین. سوسیالیسم نیز از این روند مستثنی نیست.

http://www.jungewelt.de/2014/09-17/001.php

2 پاسخ

  1. بسیار زیبا و درعین حال روند پیروزی سرمایه داری را که پس از پیروزی دچار چه افت وخیزهائی بود نشان می دهد. سوسیالیسم هم چنان افت وخیز هایی را دارد تا سرانجام شاهد پیروزی را در آغوش گیرد . آینده از آن زحمتکشان ست

  2. البته اگر سرمایه مالی خونخوار جهان را به بربریت نکشد..روانش شاد ان زن شورشی که گفت…یا سوسیالیسم ..یا بربریت

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: