اتقلاب خواهد شد


فیدل کاسترو

برگرفته از : یونگه ولت

Honduras im Widerstand

– Sa./So., 26. / 27. September 2009, Nr. 224

برگردان بفارسی:

رضا نافعی

واکنش ارتجاع  هوندوراس به گردش  مانوئل زِلایا به چپ کودتای 28ژوئن 2009 بود. کودتا با اعتراضات گسترده جهانی روبروشد که خواستار باز گشت رئیس جمهور منتخب و تشکیل مجلس قانونگذار بود.

آنجا انقلاب خواهدشد

دخالت خارجی در آمریکای لاتین آشوب بر پا خواهد کرد.

روز 16 ژوئیه گذشته نوشتم که کودتا در هوندوراس را»  افرادی بی وجدان از رستگرایان افراطی  سازمان داده اند  که ایادی مورد اعتماد جورج بوش بودند و مورد حمایت او قرار داشتند.»

در آن زمان من از هوگو لورنس،روبرت بلو، استفن مک فارلند و روبرت کلهان نام بردم که بوش در ماه ژوئیه 2008 بعنوان سفرای آمریکا به هوندوراس، السالوادور، گواتمالا و نیکاراگوئه اعزام داشت و گفتم که این چهار نفر پیرو مشی  جان نگروپونته و اوتو رایش و تاریخ سیاه آنها هستند.

و هنگامی که اوباما در مسکو حضور داشت و در یک دانشگاه روسیه اعلام کرد که یگانه رئیس جمهور هوندوراس  مانوئل زِلایاست من یاد آورشدم که پایگاه آمریکا در  سوتو کانو مهمترین کانون پشتیبانی از کودتاست و منشاءابتکار صلح رئیس جمهور کوستاریکا هم  وزارت خارجه آمریکاست . و افزودم که با اجلاس کوستاریکا مشروعیت سازمان ملل   و سازمان کشور های آمریکا و دیگر موسساتی که خود را  متعهد به  حمایت از خلق هوندوراس کرده اند زیر پرسش می رود . گفتم تنها سیاست درستی که آمریکا می تواند اتخاذ کند  آنست که به دخالت در هوندوراس پایان بخشد و خواستار خروج نیروهای مشترک از آنجا گردد.

پاسخ ایالات متحده آمریکا پس از کودتا در این کشور آمریکای مرکزی، انعقاد قراردادی  با این کشور برادر، برای ایجاد هفت پایگاه نظامی دیگر از نوع سوتو کانو بود  ،که تهدیدی است برای ونزوئلا ، برازیل و دیگر خلقهای آمریکای جنوبی .

در  این لحظه حساس فعلی که اجلاس سران کشور های عضو سازمان بر پا شده  تا در بارۀ  تراژدی تغییرات اقلیمی و بحران بین المللی اقتصاد گفتگو شود ، کودتاچیان هوندوراس تهدید می کنند که اصل ایمنی سفارتخانه برزیل را که پرزیدنت مانوئل زلایا و خانواده اش   و گروهی از هوادارانش به آنجا پناه برده اند ، زیر پاخواهد نهاد.

طبق اسناد موجود محقق است که دولت برزیل مطلقا  نقشی در پیدایش وضع کنونی نداشته است. حمله دولت فاشیستی  به سفارت برزیل نه تنها پذیرفتنی نیست حتی قابل تصور هم نیست. مگر آنکه بخواهند دست بخود کشی بزنند و بهانه ای برای دخالت  مستقیم نیروهای بیگانه و تسخیر هوندوراس بدست دهند ، مانند آنچه که در هائیتی رخ داد که عبارتست از دخالت سربازان آمریکائی زیر پرچم سازمان ملل. هوندو راس سرزمینی دور دست یا کشوری تک افتاده در  کاریبیک نیست. دخالت نیروهای بیگانه در هوندوراس به پیدایش تنش در امریکای مرکزی و در پی آن آشوب سیاسی در آمریکای لاتین خواهد انجامید.

نبرد قهرمانانه  خلق هوندوراس، پس از نزدیک به 90 روز مقاومت بی وقفه ، حکومت فاشیستی  ودست نشانده  آمریکا در هوندوراس را، که زنان و مردان غیر مسلح را سرکوب می کند، با بحران مواجه ساخته است.

ما شاهد پیدایش آگاهی نوین در میان خلق هونوراس هستیم. نبرد های اجتماعی عدیده  ای این نبرد را شکل داده است. زلایا به قول خود وفادار ماند وبازگشت . بازگشت به دولت و انجام انتخابات حق اوست. در جنبش های رزمنده اجتماعی است که کادر های برجسته و شایسته ستایش پدید می آیند که قادر به هدایت این خلق در راه دشواری هستند که در پیش دارد، کسانی که خلقهای آمریکای ما در انتظار آنانند. آنجا انقلاب خواهد شد.

اجلاس عمومی سازمان ملل می تواند یک اجلاس تاریخی گردد. صرفنظر از کامیابی ها یا کجرویهایش.

رهبران برجسته جهان مسائلی را مطرح ساخته اند که هم پیچیده اند و هم ، در عین حال ،بسیار با اهمیت. این مسائل باز تاباننده وظائفی هستند که در برابر بشریت قرار دارد ، مسائلی که بشریت فرصت کوتاهی برای حل آنها دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: