نئو کان ها بسوی جنگ می روند


نئو کان ها بسوی جنگ می روند

Neocons auf dem Kriegspfad

یونگه ولت:

05.10.2009

نوشته:

کنوت مِلِنتین

برگردان: رضا نافعی

در مجادلات برسر برنامه اتمی ایران  نشانه هائی که دیده می شوند  متناقض اند: پس از گفتگوی مقدماتی در ژنو که ازسوی همه مثبت ارزیابی شد ، اینک  لابی آمریکائی  هوادار اسرائیل برای داغ کردن  تنازع  بر فشار خود بر باراک اوباما می افزاید .

در مجلسین آمریکا نمایندگان با نفوذ از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مشترکا در تدارک تصمیماتی  برای تشدید اقدامات ایذائی علیه ایران شده اند  که در صورت ضرورت امریکا باید  به تنهائی  دست به اجرای آن بزند. استن هویر ، رهبر دموکرات ها در کنگره آمریکا می گوید :» اگر ما اقدامی را مناسب تشخیص دادیم ، برای اجرای آن، مسلما نباید در انتظارموافقت روسیه، چین و یا هر کس دیگری باشیم». ایلنا  راس، برجسته ترین نماینده جمهوریخواهان در کمسیون امور خارجی کنگره آمریکا ، مطلب را با صراحت بیشتری بیان کرد وگفت : » آمریکا باید کاسه گدائی را کنار بگذارد ، و بعنوان رهبر جهان، خود  در راس تلاش های  جاری برای اجرای فوری اقدامات ایذائی فلج کننده علیه رژیم ایران  قرار گیرد». ایلنا راس برای بتصویب رساندن قطعنامه  ضروری برای این کار با  هوارد برمان  دمکرات ، که رئیس کمسیون امور خارجی کنگره است،همکاری نزدیک دارد . هر دو این ها از با نفوذ ترین  نمایندگان لابی اسرائیل در کنگره آمریکا هستند. ایلنا راس در عین حال مدافع لابی  مخالفان ضد کمونیست  کوبا نیز هست .

پنجشنبه گذشته نمایندگان کشور های 5+1 و نماینده ایران درژنو گرد هم آمدند . این گرد هم آئی که طی آن نمایندگان این کشور ها بطور مجزا نیز با سعید جلیلی نماینده ایران گفتگو کردند ، رویهم هفت ساعت بطول انجامید. این امرونیز قرار آنها  برای گرد هم ائی بعدی در همین ماه جاری نشان آن بود که مذاکرات جدی است . اما  آنگونه که مشاهده می شود همین امر سبب اظطراب  کسانی شده است که مخالف حل مسالمت آمیز مسئله هستند.

با توجه به این وضع خبری  که رسانه غربی منتشر کردند و مدعی شدند که ایران امتیاز داده است باید مورد تردید قرارگیرد. از جمله ا دعا شده بود که نماینده ایران قول داده   طی دو هفته به  بازرسان  مقامات اتمی در وین اجازه دهد  دستگاه های در دست ساختمان در نزدیکی قم را مورد باز رسی قرار دهند. این امر که ایران به بازرسان اجازه بازرسی از دستگاه های جدید را خواهد داد قبل از مذاکرات هم روشن بود. در دیدار محمد علی برادعی رئیس مقامات اتمی  وین از تهران که روز یکشنبه – دیروز – صورت گرفت ، قرار بر این شد که بازرسان مقامات اتمی وین روز 25 اکتبر به قم سفر کنند.

این نکته نیز قابل تردید است که ایران در ژنو موافقت کرده که بخش عمدۀ   ذخائر اورا نیوم  غنی شده خود را به روسیه بفرستد تا در آنجا تا بیست در صد غنی شود ، سپس برای تولید میله های سوختی برای مصرف در یک رآکتور کوچک در ایران ، در اختیار فرانسه گذاشته شود. این رآکتور را آمریکا  در زمان شاه درا ختیار ایران گذاشت که صرفا برای کار در عرصه پزشگی مورد استفاده قرار می گیرد. ایران بطور کلی با چنین معامله ای موافق است ولی آین که آیا سخن بر سر بخش عمدۀ ذخایر اتمی ایران است قابل  تردید است.

قبل از دیدار ژنو رسانه های اسرائیلی و محافل  نومحافظه کاران آمریکا  آتشبار های حمایتی خودرا علیه » خطر » تفاهم »  بکار انداختند و با استناد به نتایج همه پرسی های اخیر به این نتیجه رسیدند که 69 در صد از مردم آمریکا معتقدند که اوباما باید در برابر ایران محکمتر بایستد و طبق این نظر خواهی ها 59 درصد خواستار توسل به نیروی نظامی شده اند . الیوت کوهن یکی از نئوکان ها ، که پس از 11 سپتامبر 2001 شعار جنگ جهانی علیه اسلام خشونت بار را بمیان آورد، روز 27 سپتامبر طی تفسیری که در وال استریت ژورنال نوشت ، اوباما را به  ایجاد چنان » توفانی» از تظاهرات  تهدید کرد که تظاهرات علیه اصلاح نظام بهداشتی اوباما،  در  قیاس با آن شبیه به یک  رگبار کوتاه تابستانی خواهد بود .

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s