بیست سال پس از فروپاشی


برگرفته از:

شپیگل آنلاین

9.نوامبر، 2009

برگردان:

رضا نافعی
بیست سال پس از فروپاشی دیوار
ناخرسندی جهانی از نظام سرمایه داری
حاصل کار فاجعه بار است: بیست سال پس از فروریختن دیوار اکثر مردم از سرمایه داری ناراضی هستند، این داوری برآمده از یک نظر خواهی انگلیسی است،که در 27 کشور صورت گرفته است. طبق این نظر خواهی داوری مردم آمریکا و پاکستان نسبت به  اقتصاد بازار آزاد مثبت بوده است.

لندن- بیست سال پس از فروپاشی دیوار و شکست کمونیسم نارضایتی از نظام سرمایه داری جهان را فراگرفته است:طبق پژوهشی که به سفارش بی بی سی صورت گرفته و  نتیجه آن روز دوشنبه در لندن منتشر شد فقط 11 در صد از افرادی که در 27 کشور مورد پرسش قرار گرفته اند معتقدند که کار سرمایه داری بشکل کنونی آن درست است. طبق این پژوهش 23 در صد معتقدند که بازار آزاد اقتصاد معیوب است – تعداد این افراد در فرانسه حتی به 43  درصد، در مکزیک 38 ، دربرزیل 35 در صد بالغ گشته است. فقط در آمریکا(25 در صد) و پاکستات(21 درصد) از وضع کنونی اقنصاد راضی بوده اند.

با توجه به سخت ترین بحران اقتصادی پس از بحران سالهای سی، 51 در صد از پرسش شوندگان معتقدند که باید نظم بیشتری بر بازار ها حکمفرما گردد- طبق این پژوهش فقط پرسش شوندگان  در ترکیه خواستار انظباط کمتر هستند. رویهم رفته 23 در صد از پرسش شوندگان معتقدند که باید یک نظام اقتصادی کاملا نوین ایجاد گردد. داگ میلر رئیس موسسۀ     گلب اسکن، که مشترکا با دانشگاه مریلند با 29 هزار نفر مصاحبه کرده است،  میگوید:» بنظر می رسد فرو ریختن دیوار برلن ، برخلاف آنچه در آنزمان تصور می شد، نشان پیروزی قاطع اقتصاد بازارآزاد نیست. استیون کول از دانشگاه مریلند می گوید :» برخی از عناصر سوسیالیسم مانند تقسیم  رفاه بوسیله دولت هنوز هم مطلوب بسیاری از مردم جهان است.»

در نگاه بگذشته 54 در صد از پرسش شوندگان فروپاشی اتحاد شوروی را مثبت دانسته اند و در مقابل 22 در صد فروپاشی ابرقدرت کمونیست را منفی ارزیابی کرده اند. 24 در صد باین پرسش پاسخ نداده اند. ارزیابی مثبت از فروپاشی در اروپا چشمگیر است: 79 در صد از آلمانها،76 درصد از انگلیسی ها و 74 درصد از فرانسوی ها ، امروز هم از فروپاشی خرسندند. در مصر 70 در صد فروپاشی شوروی را مضر دانسته اند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s