راه فقط یکی است


راه فقط  یکی است

یازدهمین همایش احزاب کمونیست و کارگری در پایتخت هند برپاشد

 

برگرفته از :

یونگه ولت

نوشته:

هیلمار کونیگ، دهلی نو

برگردان: رضا نافعی

 

 

با سرود انترناسیونال، روز جمعه،  یازدهمین همایش احزاب کمونیستی و کارگری، در دهلی نو آغاز گشت. در حدود 100 نماینده از 50 کشور و پنج قاره ، بنا بدعوت مشترک حزب کمونیست هند( مارکسیستی) و حزب کمونیست هند درین همایش شرکت دارند. شرکت کنندگان  در ین همایش به تبادل نظر و تجربه در بارۀ موضوعات حادِ : » بحران بین المللی سرمایه داری. نبرد کارگران و خلق ها . راه پیشنهادی و نقش جنبش کمونیستی و طبقه کارگر » می پردازند.

پالاب سنگوپتا، عضو شورای ملی اجرائی حزب کمونیست هند بنام دو میلیون عضو دو حزب کمونیست هند به  نمایندگان جنبش  خوش آمد گفت. وی با اشاره به تاثیرات اقتصاد جهانی  و بحران اقتصادی بر مردم هند گفت: در این مدت صدها کارخانه اجبارا تعطیل شدند و نتیجتا انبوه کثیری بر خیل بیکاران افزوده گشت. اقتصاد کشاورزی در وضع اسفباری قرار دارد. تا کنون در حدود نیم میلیون نفر از کشاورزان مقروض یگانه راه نجات خود را در خود کشی یافته اند.

سنگوپتا گفت اهمیت این همایش که برای نخستین بار در یک کشور آسیائی بر پا می گردد در آنست که انسان ها را به افکندن طرحی نو برای  یک نظام جهانی بهتر و عادلانه تر، نظامی جای گزین ( آلترناتیو )سرمایه داری امیدوار می سازد.

سپس ، سیترام یچوری، عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست هند( مارکسیستی) ، در سخنرانی اساسی خود یاد آور شده که بحران سرمایه داری نه ناشی از زیاده خواهی چند فرد، نه حاصل انحرافات، نه نتیجۀ پیش آمدن  رویداد های پیش بینی نشده و نه فقدان نظارت دولت هاست. بلکه حاصل دینامیسم نهفته در نظام سرمایه داری است که خود مبتنی بر افزایش سود و بهره کشی ا ست . از پای افتادن سوسیالیسم در اتحاد شوروی واروپای شرقی به سرمایه داری امکان داد که بار دیگر دست بیک تهاجم جهانی بزند تا سروری خود رادر تمام عرصه  ها تثبیت کند و تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را بسود خود بکرسی بنشاند. یچوری تاکید کرد که نظام سرمایه داری در قالب جهانی شدن و لیبرالیسم نو ، با وجودهمۀ ضعف ها و کمبودهائی که دارد، علیرغم محدودیت های تاریخی و بحران های خود ، خود بخود درهم نخواهد شکست. جنبش بین المللی کمونیستی باید نبرد خود را تشدید کند و بر تسلط سرمایه بتازد. او گفت سرمایه داری فقط یک بدیل ( آلترناتیو ) دارد و آن سوسیالیسم است که می تواند برای استقرار عدالت و آزادی بانسان ها کمک کند.»

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s