چین و ایران زیر نظرند


چین و ایران زیر نظرند

بنظر واشنگتن آزادی عمل آمریکا در خاور

دور و خاورمیانه محدود شده است

یونگه ولت 05.02.2010

راینر روپ

برگردان: رضا نافعی

Quadrennial Defencse Review( QDR) نوعی بازبینی استراتژی نظامی است . در این رابطه نظامیان آمریکا » بعنوان پاسخ» به خطری که گویا از سوی چین وایران آمریکا را تهدید می کند، نقشه های جنگی جدید ی طرح کرده اند که حملات نیروی در یائی و هوائی آمریکا را همآهنگ می سازد. روشن است که این دو کشور هیچکدام تمامیت ارضی آمریکا  تهدید نمی کنند، نه مستقیم و نه غیر مستقیم. و نه حتی صدها پایگاه نظامی آمریکا را، که واشنگتن با کمک آنها همواره بقیه جهان را مجبور به تسلیم در برابر خواست های خود می سازد. گناه آنها این است که  در برابر آمریکا بزانو در نیامده اند و آن آزادی عملی را که آمریکا بعد از پایان جنگ سرد بدست آورد ، دوباره محدود کرده اند ، دست کم در خاور دور و خاور میانه . از این رو » دیفنس رویو » خواستار» تقویت حضور» آمریکا در این دو منطقه شده است.

تدابیری  که دراین نقشه برای نیروی دریائی و هوائی در نظر گرفته شده  تازه نیستند.  آمریکا همیشه با تکیه به پشت جبهه مطمئن خود که میان دو اقیانوس قرار گرفته با کمک نیروی جنگی دریائی و هوائی نیرومند خویش قدرت خود را در سراسر جهان توسعه داده است.  تنفگداران  دریائی آمریکا یک نیروی ویژه است که آن نیز از ابزار  اشغالگری آمریکا محسوب می گردد که هر لحظه در مدت زمانی کوتاه می تواند بکار گرفته شود. نقشه جدیدی که اینک طرح شده  ادامه همان استراتژی قدیم است با استفاده از فن آوری ها و سلاح های جدید  که به واشنگتن امکان می دهد  هر وقت اراده کند، بدون تدارک مقدمات وقت گیر و پر خرج برای گرد آوری نیرو ، ضربه خود را بزند. از این رو طبق نقشه جدید نسل تازه ای از بمب ها، موشک های هدایت شونده و هواپیماهای بی سر نشین بکار گرفته خواهند شد که پایگاهشان ناو های هواپیما بر خواهد بود . همزمان با این ها نیروی دریائی نیز از جمله در تدارک زیردریائی های بی سرنشین است.

در این طرح چین بعنوان دشمن بالقوه برجسته می شود . رابرت گیتس، رئیس پنتاگون ، در نامه ای که همراه این طرح برای سنای آمریکا فرستاده توسعه تسلیحات را ضرورتی ناشی از خطری می داند که گویا از  » برنامه نوسازی نظامی » چین  بر می خیزد،  البته بی آن که بصراحت نام جمهوری چین برده شود.  اصل گزارش البته فاقد ظرافت های دیپلماتیک  از این نوع است . آنچه  در آنجا بویژه مورد تاکید قرار می گیرد این است که چین مشغول ساختن » تعداد زیادی » راکت های بسیار پیش رفته ، زیردریائی های تازه و تهاجمی و راکت های ضدموشکی دور پرواز است که برخی از آنها هم اکنون در اختیار گروه های نظامی قرار داده شده اند.  پنتاگون از توانائی های چین در عرصه جنگ الکترونیک  ، که تا کنون در انحصار آمریکا بود ، نیز احساس خطر می کند.  در عین حال وزارت دفاع آمریکا که با حضور مکرر خود در آبهای خلیج فارس می خواهد ایران را بزانو در آورد ، در گزارش مزبور یاد آور می شود که ایران  قایق های جنگی کوچک ولی پر تحرک خود را  تقویت می کند و این خطر را برای  نیروی دریائی آمریکا  چند برابر می کند.


Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s