کنفرانس امنیت مونیخ


کنفرانس امنیت مونیخ

تشکیل شد

تاریخچه کنفرانس

برگرفته از ویکیپدیا

برگردان: رضا نافعی

این کنفرانس را اوالد – هنریش فن کلایست  در  سال 1962 ، با نام کنفرانس دانش نظامی ، بنیان نهاد و خود اوتا سال 1988 ریاست آنرا بعهده داشت . از سال1999 تا 2008 ریاست آن بعهده هورست تلچیک سیاستمدار حزب دمکرات مسیحی بود از سال 2009 ریاست آن در دست ولفگانگ ایشینگر دیپامات پیشین قرار دارد.

این کنفرانس هدف خود را » تضمین صلح از طریق گفتگو» تعریف کرده است و هر ساله سیاستمداران نامدار، دیپلمات ها، نظامیان برجسته و کارشناسان امنیت از کشور های عضو ناتو ، اتحادیه اروپا، و همچنین نمایندگانی از کشور های روسیه ، چین، ژاپن و هند باین کنفرانس دعوت می شوند تا درباره مسائل مبرم سیاست امنیتی و دفاعی گفتگو کنند. گرچه  در این کنفرانس 350 نفر از سراسر جهان حضور می یابند ولی چون یک کنفرانس دولتی نیست معمولا در آن تصمیمی گرفته نمی شود و حتی در پایان آن بیانیه ای نیز منتشر نمی گردد.بخشی از هزینه کنفرانس ( 323 هزار یورو در سال 2007) را سازمان های دولتی آلمان نظیر اداره مطبوعات و وزارت دفاع تامین می کنند و بخش دیگر از کمک های کارخانه های تولید اسلحه تامین می گردد . کنفرانس هر ساله در ماه فوریه در هتل بایریشر هوف در مونیخ بر پا می شود.

اما این کنفرانس مخالفان فعالی نیز دارد. مخالفان ، تلاشگران صلح و ضد تسلیحات هستند که هر سال همزمان با تشکیل کنفرانس دست به تظاهرات اعتراضی وسیع می زنند و افراد زیادی از اعضای پلیس ( 3500 نفر در سال 2009 و افزون بر آن جمعی از سربازان ارتش آلمان ) مامور حفظ امنیت کنفرتنس هستند.آنچه مورد انتقاد معترضان است خصلت نظامی کنفرانس ، و اقدامات وسیع و پر خرج امنیتی برای آنست. افزون بر این مخالفان معترضند که چرا به صاحبنظران منتقد و نیز نمایندگان احزاب مخالف امکان حضور در کنفرانس داده نمی شود. و چرا شرکت کنندگان در کنفرانس مخالفت های ضمنی با حق تظاهرات اعتراضی می کنند. از سال 2002 هر ساله مخالفان جهانروائی ( گلوبالیزاسیون ) و صلح دوستان نیز همزمان با کنفرانس امنیت مونیخ  تظاهرات اعتراضی بر پا می کنند. افزون بر این ها، از سال     2003 همزمان با این کنفرانس ، مخالفان آن  نیزخود،  کنفرانس بین المللی مونیخ  را برای حفظ صلح برپا می کنند که می تواند منشاء » ابتکارات برای اتخاذ سیاست داخلی عادلانه، زیست محیطی و خالی از خشونت در جهان گردد «.

***

روزنامه » دی تاگس سایتونگ » تاتس در ارتباط با کنفرانس امنیت مونیخ از جمله می نویسد:»سالهاست که این کنفرانس امنیت برای  فعالان صلح و مخالفان جنگ پدیده ایست بسیار تحریک آمیز. هزینه کنفرانس را دولت می پردازد، کنسرن های اسلحه سازی بآن کمک مالی می کنند،هزاران تن پلیس از آن حفاظت می کنند و سیاستگران امنیتی و نظریه پردازان نظامی  در هتل مجلل بایریشر هوف درین باره بحث می کنند که جهان را چگونه می توان با وسائل نظامی امن تر کرد. مخالفان جنگ هم بطور سنتی باید پشت در بمانند.

باین دلیل است که از سالها پیش جنبشی رنگارنگ علیه این کنفرانس برپا شده است و تظاهرات وسیعی از سوی » اتحادعمل در مخالفت با کنفرانس امنیت ناتو» صورت می گیرد. بر پا کنندگان آن که مرکب اند از گروه های چپ و  اتحادیه ها می خواهند این کنفرانس را منحل کنند . در برابر آن کنفرانسی دیگر هست که » کنفرانس صلح » نام دارد.

فراخوان  تظاهرات امسال بامضاء 90 گروه رسیده و انتظار می رود 5 هزار نفر در آن شرکت کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s