«ما در جنگ هستیم «


«صلح»

مدالی از سرب گداخته

که بر سینه اوباما سنگینی می کند

یونگه ولت05.02.2010 راینر روپ

برگردان: رضا نافعی

«قبل از هر چیز باید برایمان روشن باشد که ما در جنگ هستیم». با این جمله معروف”دیفنس رویو”، طرح تازه  وزارت دفاع آمریکا، به کنگره ، در روز اول فوریه، آغاز شد .

این طرح که هر چهار سال یکبار تهیه و ارائه می شود، شامل بازبینی وسیع استراتژی امنیت و نظامی ایالات متحده آمریکا و اجرای آن با کمک برنامه های تسلیحاتی و متناسب با آن تغییرات ساختاری در نیروهای نظامی است.

از عنصر ”تغییر”،  نوید پیشین پرزیدنت اوباما، در این طرح جز آرایش های سطحی نشانی نیست. باین معنی که  هارت و پورت  های کلامی رقیق تر شده ولی  اصل مطلب، به سختی خود باقی است. آمریکا  کماکان خود را برای جنگ و دخالت در سراسر جهان آماده می سازد.

دیفنس رویو جدید هم، برای آن که  در کنار ادامه وظائفی که برعهدۀ نیروهای نظامی گذاشته شده است دو جنگ در دو نقطه جهان نیز ادامه یابد،  همان تغییر خط مشی  و تغییرات ساختاری را دنبال می کند  که در زمان پرزیدنت جورج بوش آغاز شده بود.  مطابق این خط مشی آمریکا باید بتواند در آن واحد در چند نقطه جهان، که تعداد آن ذکر نشده، تا سرحد جنگ پیش برود و پیروز شود. این ”نبرد متنوع، سیاسی و اخلاقی” علیه ”شبکه القاعده و هم پیمانانش” در اولویت  مطلق قرار دارد.  معنی این سخن به زبان روشن این است که هر نیرو و ” تروریستی” که علیه اشغالگران آمریکائی یا حکومت های دست نشانده آنها قیام کند باید سرکوب شود.

آنچه طبقه حاکمه آمریکا بیم از دست دادن آنرا دارد ” قدرت و نفوذی است که آمریکا  بعنوان قدرت جهانی، در نظام اتحاد و شراکت، طی شصت سال گذشته ایجاد کرده است”. برای حفظ این ”نفوذ” یعنی تسلط  آمریکا  بر جهان، ارتش آمریکا باید آمادگی داشته باشد که در مناطق کلیدی ثبات و صلح را  حتی با توسل به قدرت مرگ زا تامین کند. به ملت هایی که زیر فشار هستند کمک کند و آسایش عمومی را تامین سازد” – یعنی به همان شکلی که هم اکنون در عراق و افغانستان، با تلفات و خسارات سنگین برای آمریکا در جریان است.

بطور کلی، در ” دیفنس رویو”، از استقرار ”صلح ” و ”ثبات” زیاد گفته شده است و بسیار زود روشن می شود که هر دو واژه  مترادفی هستند برای ”پاکس آمریکا” یا حفظ تسلط آمریکا بر جهان. البته گزارش این را نیز یاد آور می شود که فضای جهانی برای اجرای این طرح بسیار دشوار تر شده است. نخست باین دلیل که آمریکا ”با چشم اندازی از امنیت روبروست که  پیوسته پیچیده تر و نامطمئن تر می شود و شتاب تغییرات دم افزون است” دوم: باین دلیل که تقسیم قدرت سیاسی، اقتصادی ونظامی آشفته تر شده است” و  دلیلی که برای  آن  ذکر می شود در درجه اول رشد چین و هند است.  البته  در این جهان نو، آمریکا ”نیرومند ترین بازیگر” می ماند  ولی در عین حال برای حفظ صلح و ثبات  باید با مهمترین هم پیمانان خود بیشتر همکاری کنند.

برای ایجاد انگیزه نبرد و ادامه آن باز هم  شیوه آزمون شده و ایجاد هراس بکار گرفته  می شود. یعنی دست یافتن القاعده به سلاح های کشتار انبوه. این امر می تواند در اثر سقوط یک کشور اتمی تسهیل شود، که منظور پاکستان است. البته از این واقعیت که واشنگتن با سیاست افپاک ( افغانستان- پاکستان )، دخالت و حضور خود در افغانستان و پاکستان بعنوان بازیگر اصلی صحنه، خود به بی ثباتی کمک می کند، در گزارش سخنی بمیان نیامده است.

از منظر وزارت دفاع آمریکا، تامین نیاز آمریکا به نیرو (نفت و گاز)، کماکان  الویت استراتژیک دارد، البته این بار (فاکتور اوباما) گفته شده که توسعه نیروی ”سبز” می تواند به تامین این نیاز کمک کند. ولی در عین حال تصریح می شود که سطح تقاضا برای منابع (نفت و انواع مواد خام اولیه) یک ” گرایش نیرومند ” افزاینده است و می تواند در آینده درگیری های جهانی بوجود آورد. در این رابطه، داوید شیر، سخنان اخیر دبیر امور آسیای شرقی و حوزه اقیانوس آرام در وزارت خارجه آمریکا، در برابر کمسیون نظامی کنگره این واقعیت را مطرح کرد که دولت اوباما به پکن شکایت برد که چین در سراسر جهان با ”انعقاد قرار دادهای دراز مدت منابع نفتی را برای خود ذخیره می کند”. پیش از آن «روسکو بارتلِت» نماینده جمهوری خواه، چین را سرزنش کرد که ”در سراسر جهان بشدت مشغول خرید نفت است” و چین را متهم ساخت به اینکه نمی خواهد آنرا در آینده با آمریکا تقسیم کند.

البته این سند  وزارت دفاع آمریکا همچون دیگر اسناد مشابه دولتی پر است از مظلوم نمائی و اظهارات ”حق به جانب” و مزورانه. از جمله این که وزارت دفاع آمریکا سخت نگران تلاش دیگر کشورها برای مسلح ساختن خود است، چون این کار ” تلاش های آمریکار ا برای حفظ صلح و جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی زیانمند دشوار می سازد “. در حالی که مسئولیت دوسوم از کل هزینه تسلیحات در جهان بگردن خود آمریکاست و امسال هم برای هزینه های نظامی رکورد تازه ای بر جای خواهد نهاد. همچنین برای مدرن کردن زرادخانه اتمی، آمریکا بودجه رکورد شکن تازه ای هزینه خواهد کرد، در حالی که پرزیدنت اوباما همه جا اعلام می کند که می خواهد تمام سلاح های اتمی را از میان ببرد.

Aufrüstung zur »Förderung des Gemeinwohls«. Die Quadrennial Defense Review des Pentagon untermauert globale US-Kriegsstrategie
Rainer Rupp

Advertisements

3 پاسخ

  1. Dear Reza Nafei, where can I find reference of this article in orginal language ?

  2. Salam bebaxshid az fonte englisi
    faghat xastam begam ke medale solhe nobel ke to norway/Oslo be Obama dade shod to ye shahre kochik be esme Kongsberg saxte shode va nokteye mohem injast ke in shahr yeki az bozorgtarin karjanejate selah sazi donya ke har no selahi saxte mish. PARADOX PARADOX
    Movafagh bashhid

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s