یورو و دلار دوقلو هائی که با هم سقوط می کنند


یورو و دلار

دوقلوهائی که با هم سقوط می کنند

یونگه ولت روزنامه چپ آلمان

راینر روپ

برگردان:

رضا نافعی

نوسانات شدید اخیر قیمت ها نشانه بی ثباتی دوباره و فزاینده در بازارهای بین المللی سرمایه و ارز  است. ولی این بار  بی پولی بانک ها علت اصلی  نیست، اینک بحران  مالی گریبان دولت ها را گرفته است. امروز در بازار جهانی صحبت بر سر تقدم و تأخر ورشکستگی دولت هاست. در واقع اوضاع رو به وخامت می رود. دراین هفته انتشار این خبر که چین در ماه دسامبرموجودی اوراق قرضه دولتی آمریکا را   به 34،2 میلیارد دلار تقلیل داده است به انفجار یک بمب شبیه بود .اینک این نگرانی در واشنگتن بوجود آمده که  ممکن است سرمایه گذاران خارجی این تصمیم را نشانی دال بر دست کشیدن از خرید اوراق قرضه تصور کنند.
در عین حال مشاهده می شود که بسیاری از دولت ها می کوشند تا ذخائر ارزی خود را تبدیل کنند. این اقدام الزاما  به آنجا خواهد انجامید که آمریکا برای جبران کسر بودجه خود دلار بیشتری چاپ کند. در همین رابطه، روز سه شنبه، توماس هونیگ، رئیس بانک ناشر اسکناس آمریکا، شعبه کانزاس سیتی هشدار داد: سیاست کسر بودجه دولت اوباما در دومین سال متوالی به کمبودی بالغ بر ده درصد از تولید ناخالص ملی انجامیده و این امر مانع  پیشگیری از تورم و پائین نگه داشتن بهره پول است.

بیم آن می رود که افزایش بهره به رکود مستقیم رونق بازار در آمریکا منجر گردد. از این رو، روز پنجشنبه، نا ظران امور با نگرانی شاهد آن بودند که  بانک ناشر اسکناس آمریکا، برای نخستین بار، پس از دسامبر2008، هر چند اندک، اما بر میزان بهره افزود. صندوق بین المللی پول نیز با دیدن خطر تورم، برای مهار تقاضا، در هفته گذشته به کشورهای صنعتی توصیه کرد برای کنترل بهتر بدهی دولتی  تورم سالانه را  معادل  4 در صد  در سال منظور کنند. از این رو، این خبر شگفت انگیز نیست که بورس بازان بزرگی چون «جورج سورو» بخش عمده ای از ثروت خود را به خرید طلا اختصاص داده اند، در حالی که خود او چندی پیش سرمایه گذاری در طلا را تحقیر می کرد و آن را ”بازمانده ای  از دوران بربریت ” می نامید.

آنها که با توجه به نوسانات قیمت دلار روی به یورو آورده بودند نیز حالا باید نگران شده باشند. چند روز پیش رسانه های گوناگون خبری منتشر کردند در باره گزارش آلبرت اِدوارد، رئیس بخش راهبردی بانک ”سوسیته ژنرال ”، بزرگترین بانک فرانسه است. طبق این گزارش اقدامات اتحادیه اروپا برای نجات یونان ”فروپاشی  اجتناب ناپذیر یورو را فقط به تاخیر می اندازد“. آلبرت ادوارد در گزارش خود می نویسد کمک اتحادیه اروپا به یونان  به آن میماند که بخواهیم یک بیماری سخت را با  چسباندن چسب زخم  درمان کنیم. باعتقاد این راهبر مالی ”با این تدابیر نمی توان مانع فروپاشی  حوزه یورو شد”. بنظر او سیاست تعیین بهره یکسان در حوزه یورو که با ایجاد پول مشترک  به اعضاء اتحادیه تحمیل شد، کار را به انجا کشید که امروز کشور های متعددی، بویژه 5 کشور پرتقال، ایرلند، ایتالیا، یونان و اسپانیا دیگر توان رقابت ندارند.

پرسش این است که آیا آن  کشورهای اروپائی که از لحاظ سیاست مالی( هنوز)  وضع محکم تری دارند اصلا می توانند  و همچنین می خواهند که میلیاردها یورو به یونان کمک کنند؟ زیرا چنین کاری سبب خواهد شد  یورو که تا امروز ثبات آن با زحمت حفظ شده است، خود دچار تزلزل گردد. افزون بر این، خود دولت آلمان هم  بدلیل تبدیل ناسنجیده بدهی های عظیم بانک ها به بدهی دولتی، هم امروز و هم در آینده با کسری بودجه روبروست  و در این زمینه رکورد های تازه  برجای خواهد نهاد. حتی اگر کشورهای نسبتا ثروتمند تراروپا بتوانند یونان نسبتا کوچک را نجات بدهند، در وضع بشدت وخیم  پنج کشور دیگر اروپائی تغییری بوجود نخواهد آمد. حداکثر در آن  وقت که بحران پرداخت گریبان اسپانیا را بگیرد، دامنه بحران از آن حدود و ثغوری که تا امروز پیش بینی شده است بمراتب فراتر خواهد رفت. زیرا بدهی های مادرید چندین برابر بیشتر از یونان است و تعداد زیادی موسسات سرمایه گذاری سنتی مانند بانک ها اگر قسط های تعیین شده را سر وقت دریافت نکنند  فورا سقوط خواهند کرد.

در روزهای گذشته بازیگران بازار سرمایه از خبری که ”دوبی ورلد» – کنسرن دولتی املاک  در دوبی – ، اعلام کرد، نگران شدند. زیرا بانک های بین المللی قصد دارند فقط  60 در صد از 22 میلیارد  دلار بدهی کنسرن را بپردازند. البته این زیان قابل تحمل است. ولی کل بدهی دوبی سر به 350 میلیارد دلار می زند. و این مبلغ برای آغاز  دومین بحران بانک ها کاملا کافی است.

” کردیت سوئیس ” ، بانک بزرگ سوئیسی، برای دور نگه داشتن مشتریان خود از خطر، فهرستی از کشورهائی که با خطر ورشکستگی مواجه هستند را در اختیار آنها قرار داده است. در این فهرست ایسلند در مقام نخست  و پس از آن به ترتیب کشورهای یونان، مجارستان، پرتقال، و اسپانیا قرار دارند. کشور های بعد عبارتند از لتونی، ایرلند، اوکرائین، رومانی، و لیتوانی. این خبر ها نشان از اعتماد به  یورو  ندارند.

junge Welt

20.02.2010

Die  nächste Stufe

Rainer Rupp

Advertisements

5 پاسخ

 1. با سلام به شما هموطن اهل قلم
  توصیه می کنم برای مدت کوتاهی هم که شده سری به دنیای بیرون از «یونگه ولت» بزنید. دنیا آنقدر ها هم تک بعدی نیست.

 2. چند هفته پیش این نشریه صنعتی اقتصادی معتبر سوئدی دراین زمینه نوشت کشورهایی که درنوبت سقوط اقتصادی صف کشیده اند به ترتیب آرژانتین،لیتوانی،ونزوئلا،یونان،لتونی،پرتغال،امارات متحده،اسپانیاوشماره۵۰سوئد. کشورهای دیگر دروضع به مراتب بهتری قراردارند

 3. توضیح:نشریه داگنزایندستری این پیش بینی راکرده

 4. با سلام مثل همیشه تحلیل خوبی هست که ارزش خواندن دارد.
  برایتان آرزوی پیروزی دارم.
  سیامک بهرامی

 5. مینا مرادی

  جنگ خیلی بد است وصلح خیلی خوب است ..این جمله ایست که یقینا هیچ ذی شعوری با ان مخالف نیست ..وحتما به ان معتقد است ..ولی ایا واقعا هرگز فکر کرده اید ..که واقعیت امروز ما چیست؟ .دنیای واقعی ما قسمت اعظمش را فقرا وتهیدستان ..تشکیل میدهند .به جز در صدی که در اروپای غربی .امریکای شمالی ..والبته درصدهای پراکنده و بسیار اندکی ..که در اسیا وافریقا از یک زندگی خیلی خوب تا نسبتا خوب ..که میتوانند ..روزمره خود را بگذرانند بدون دغدغه…بقیه جهان ..شاید با شجاعت بتواند گفت ..بیش از هفتاد درصد مردم جهان در فقر وتهیدستی وظلم زندگی میکنند ..ایا ان سی درصد حاضرند که بدون زور وجنگ حق فقرا را بدهند ..وایا این سازمانهائی که میگوئید که برای صلح هر روز راهپیمائی ومیتینگ راه میاندازند ..چقدر تلاش در رفع فقر وظلم در جهان میکنند ..اینان در واقع بیشتر باید گفت که نگرانند که اگر جنگ شود وضع خودشان بهم میریزد ..چون بقیه هفتاد درصد ..هم اکنون هم وضع خوشی ندارند که انان را از جنگ میترسانید ..بنابراین مرتبا شعار صلح دادن بدون انکه قدمی اساسی برای بوجود نیامدن جنگ در جهان بردارید ..شعار دادن بیهوده ای است ..درست است که به ظاهر سرمایهداران برای حفظ جیب خود جنگ را در جهان راه میاندازند …ولی بوجود امدن واقعی ان ریشه در خواست انان دارد ..که ریشه در فقر وجهل مردم یعنی 70 درصد مردم جهان دارد ..بهتر نیست به جای اینکه مرتبا به سرمایهداران بتازید که چرا برای جیب خودتان جنگ راه میاندازید ..وبا خوش نشینی وفقط در واقع غر غر کردنی که هیچ اثر واقعی ندارد ..واز یک شعار پوچ وبی محتوا فراتر نمیرود ..چرا تلاشتان را شما وامثال شما که برای صلح سینه چاک میدهید ..نمیگذارید که فقر وجهل را از جهان بزدائید ..نه باحرف که با برنامه ریزی دقیق..وپیوسته که نیاز به کار فراوان دارد ..شعار دهندگان صلح در واقع راحت ترین راه را پیدا کردهاند ..انهم اینست که جنگ بد است وصلح خوب است ..وفقط معترضند که چرا سرمایهدارند نگران دلار ویورو هستند .نه نباید اینچنین باشد .وباید ان چنان باشد ..این یعنی منبر رفتن ..درست مثل بزرگان ما ایرانیان ..که خیلی منبریان خوبی هستند ..ولی در عمل صفر ..وبه هیچ دردی سخنانشان نمیخورد ..وهیچ گرهی را نمیگشاید ..در واقع کنار گود نشستهاند ومیخواهند از جیب دیگران برای خود قبا بدوزند ..سرمایه دارنباید به فکر خودش باشد ..باید به فکر مردم باشدوجنگ وضع مردم را بد میکند صلح است که ارامش میاورد خشونت نکنید .کار خوبی نیست … خوب همه این حرفها خوب وعالی ..حالا اقا وخانم محترمی که این سخنان را میگوئید خود چه قدمی برداشتهاید که ریشه اصلی جنگ که همانافقر وجهل است را از بین ببری ..البته در جواب خواهند گفت که ماسمینار گذاشتیم مقاله نوشتیم ..خوب بعدش چی ..چی شد.؟؟؟؟؟ .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s