بریتانیای کبیر درمانده تر از یونان اسیر


مجله آلمانی اشپیگل

(8.03.2010)

برگردان: رضا نافعی

از  آغاز ماه مارس ارزش پوند نسبت به دلار بشدت کاهش یافت. با افزایش بیکاری  ارزش پوند در حد بیسابقه ای فروافتاد. سیاستمداران شروع به تزریق پول به سیستم در حال احتضار کردند، که  فایده  نکرد. چند ماه بعد انگلستان بزانو در آمد. این در سال 1976 بود. دنیس هیلی، وزیر دارائی انگلیس در آنزمان ، برای تکدی اعتباری چند میلیاردی  در واقع بپای صندوق بین المللی پول افتاد و  در مقابل دریافت اعتبار حاضر بپذیرفتن شرائط  بسیارسخت صندوق شد. این واقعه یکی از دردناکترین لحظات تاریخ مدرن انگلستان بود ، تا آنزمان هیچ یک از کشور های صنعتی  تن بچنین خفتی نداده بود.

اگر انگلیسی ها مواظب نباشند بزودی  یکی از آنها باید باز راه واشنگتن را در پیش بگیرد. وضع مالی آنها از خراب خرابتر است. در هفته گذشته از ارزش   پوند نسبت به دلاری که خود ضعیف شده است، باز هم کاسته شد و به  1،10  یورو تنزل یافت .

امروز وضع انگلیس از بسیاری جهات بد تر از سال 1976 است. کمبود بودجۀ انگلیس در حال حاضر 12،9% است( که بسیار بد تر از وضع یونان است) در آنزمان کمبود بودجه کمتر از نصف این مقدار بود..

بتخمین صندوق بین المللی پول کمبود بودجه انگلیس در سال جاری بیشتر هم خواهد شد و به 13،2% افزایش خواهد یافت. هیچ یک از کشورهای G20  تا این حد بدهکار نیست …

یونگه ولت روزنامه چپ آلمان

12.03.2010

می نویسد: روز پنجشنبه 12 مارس بدنبال اعلام اعتصاب عموی  باز چرخ زندگی اجتماعی در یونان خوابید. مدارس ، ادارات و بسیاری از بانک ها تعطیل بودند. بیمارستان ها فقط موارد اورژانس را می پذیرفتند.کشتیرانی خوابید، قطار ها از جا تکلن نخوردند و هواپیمائی از فرودگاهی پرواز نکرد. کارگران  90 در صد از صنایع و کارخانه ها دست بکار نبردند. بدنبال اعتصاب روزنامه نگاران  رادیو ها وتلویزیون ها  نیزخبر پخش نکردند…..

اشپیگل آنلاین

Trotz Krise

در همین روز نوشت: با وجود بحران ، زرسالان کلان  جهان باز هم ثروتمند تر شدند. وبنقل از مجله اقتصادی آمریکا » Forbes  » نوشت  ثروت  ده ثروتمند اول جهان 342 میلیارد است . این ده ثروتمند در همین سال 2009 که سال بحران اقتصادی بود 88 میلیارد دلار بر ثروت خود افزوده ااند.

طبق آمار این مجله اقتصادی آمریکا دیگرBill Gates ، پایه گذار مایکروسفت، با 53 میلیارد ثروت ، ثروتمندترین مرد جهان نیست و جای او را Carlos Slim Helu مکزیکی گرفته که تخمین زده میشود 500 میلیون بیش از بیل گیتس دارد. ثروتمند ترین آلمانی، چون سال گذشته،  کارل آلبرشت ، صاحب90 ساله فروشگاه های زنجیره ای آلدی است که تخمین زده می شود در سال گذشته دو میلیارد دلار بر ثروتش افزوده شده و اکنون  با 23،5 میلیارد دلار در فهرست فوربس در مرتبه دهم قرار دارد.

یونگه ولت

در باره همین خبر می نویسد:

در سخت ترین بحران اقتصادی جهان پس ازبحران سال 1930 ، 88 میلیارد دلار بر ثروت ده نفر که سرآمدان  ثروتمند ترین مردم جهان هستند افزوده شده است. کسی که این خبر بنظرش عجیب بیاید یا هنوز نظام سرمایه داری را نشناخته است یا  وسائل ارتباط جمعی چنان بخوابش کرده اند که متوجه نیست. این فهرست گواهینامه شرم آوری برای نوع ماست. چگونه است که 7 میلیارد هوموساپینس( = انسان خردمند ) اجازه می دهند  چند صد نفر دست بر منابعی بگذارند که می تواند نجات بخش بسیاری از کشورها باشد؟

نگاهی به فرد اول این جمع ، کارلوس اسلیم هلو مکزیکی ( با53،5  میلیارد ثروت )، بیفکنیم. بیش از نیمی از مکزیک در فقر زندگی می کنند. این کشور که زمانی کشوری سربلند بود امروز ویرانه ایست که الیگارشی و مافیای مواد مخدر آنرا بخاک سیاه نشانده اند. نا گفته نماند که پایه گذار ثروت عظیم کارلوس هلو رئیس جمهور سابق مکزیک بود که سازمان دولتی تلفن را تحت عنوان » خصوصی سازی »  نصیب او کرد.

افرادی از کشورهائی چون برزیل، ترکیه یا هندوستان نیز اینک درین فهرست دیده می  شوند که این  نشریه  هوراکشِ مداح آنرا نشانه رشد و پیشرفت اقتصادی  کشورهای آستانه ای می داند . معنی این حرف آنست  که حیوان درنده سرمایه داری متاسفانه این کشور ها را هم بزیر یوغ خود کشیده است.

Offenbarungseid des Tages: Forbes- Milliardärliste/12.03.2010  :

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s