اعراب به غرب پشت می کنند و رو ی بشرق می آورند


نورنبرگرناخریشتن

Araber kehren Westen

den Rücken

29.03.2010

آنه بآتریس کلاسمن

برگردان: رضا نافعی

اعراب به غرب پشت می کنند

کشورهای عربی دیگربه روند صلح – خاورنزدیک امید ندارند. سران و نخست وزیران   22 کشور عضو اتحادیه عرب ، در اجلاس خود در لیبی ، در بارۀ این که » اگر روند صلح بکلی شکست بخورد » چه باید کرد، با هم گفتگو کردند.

اجلاس لیبی نشان داد که بسیاری از کشور های عربی از غرب نومید شده اند. از اینرو می کوشند تا اتحادیه جدیدی در منطقه خود بوجود آورند. برای جلب ترکیه کوشش می کنند و جویای گفتگو با ایران هستند و قصد دارند مناسبات خود را با کشورهای منتخب در جنوب اروپا تعمیق کنند.

به بن بست رسیدن دعوای اتمی

آنگونه که در اجلاس سران و نخست وزیران مشاهده شد از واشنگتن و بروکسل قطع امید شده است. پادشاهان و روسای جمهوری های حاضر در اجلاس ،غرب را مسئول  شکست های اخیر در روند صلح – خاورنزدیک و  به بن بست رسیدن دعوای اتمی با ایران می دانند.

هنگامی که طیب اردوغان پشت تریبون قرار گرفت سخت مورد استقبال حضار قرارگرفت . اردوغان پیشنهاد کرد همه باهم با  بیرون راندن گام بگام فلسطینی ها از بیت المقدس شرقی مبارزه کنند…اردوغان دقیقا آنرا گفت که اعراب خواستارش بودند.  باعتقاد خبرنگار تلویزیون الجزائر که سخت شیفته سخنان اردوغان شده بود  » اردوغان بهترین سخنران بود «.

دل آزرده از بی عملی

پس از باز گشت سران کشور ها، دیگر شرکت کنندگان در اجلاس ، در غیاب نمایندگان رسانه ها  به شور در بارۀ طرح عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب پرداختند. او در سخنانی که هنگام افتتاح همایش بیان کرد اعضای اتحادیه را سخت مورد نکوهش قرار داد و گفت آنها که از بی عملی اتحادیه شاکی هستند لطفا در آینده باو شکایت نکنند  بلکه به روسای دولت های خود شکایت کنند که گرفتار ضعف ارداه سیاسی هستند. شاید به همین  دلیل  با پیشنهاد تشکیل » اتحادیه ای با شرکت همسایگان کشورهای عربی   » موافقت کردند تا اتحادیه عرب در آینده سیاست خود را با آنها همآهنگ سازد. ترکیه و چاد برای سازماندهی این اتحادیه انتخاب شدند. قرار است  در آینده بسیاری از کشور های آفریقائی و هفت کشور اروپای جنوبی باین اتحادیه بپیوندند.

این که نام ایران نیز در فهرست اعضای بالقوه این اتحادیه قرار دارد احتمالا بدلیل غیبت پرزیدنت حسنی مبارک  در این همایش بود  که بعلت بیماری در آن حضور نداشت زیرا حسنی مبارک بایران سخت بد بین است.

تصمیم مهم

معهذا این تصمیم حائز اهمیت است. استدلال دیپلمات های  حاضر در همایش این بود که  کشور های عربی در آینده در مشاجرات ایران بر سر برنامه اتمی ایران» دیگر نمی خواهند بخاطر علائق غرب جانب آنها را بگیرند ، بلکه خود را بر علائق خویش متمرکز خواهند ساخت  «. زیرا از دید بسیاری از کشور های عربی سلاحهای اتمی اسرائیل بسیار خطرناک تر از سلاح هائی است ایران روزی  ممکن است  احتمالا داشته باشد.

بنظر ناظران سیاسی با  این جهت گیری سیاسی کشور های عربی ممکن است استراتژی  آمریکا در برابر ایران که می خواهد با منفرد ساختن ایران و با تنبیهات اقتصادی ایران را مجبور به امتیاز دهی سازد ،با مانع جدی روبرو گردد.

Advertisements

4 پاسخ

 1. باور کنید عرب ها هم اشتباه می کنند نمی دانند این آخوندها چه موجوداتی هستند.

  گرچه باطنا از صهیونیست ها و یهودی ها خوشم نمی آید اما به نظر می رسد اگر روزی بین ایران و اسراییل یکی را برای امنیت انتخاب کنم مجبورم اسراییل را انتخاب کنم.

  در مورد اروپا هم تا جایی که من خبر دارم همین است و اعراب هم به موقع تصمیم درست را خواهند گرفت.

  به نظر می رسد این یک فشار به غرب برای پیش بردن و نتیجه گیری از مذاکرات صلح است.

 2. دوست عزیزم

  مشکل ما هم همین است که بجای اینکه زادگاه و کشور پدری و مادری خود را انتخاب کنیم هر جای دیگری را انتخاب می کنیم.
  سران اعراب هم مثل سران ما. فقط آنها آشکارا هر چه غرب می خواهد انجام می دهند. مگر یادمان رفته در جنگ عراق به چه جنایتهایی دست زدند!

  http://maziarworld.wordpress.com

 3. به نظر من احمدی نژاد و نتانیاهو دو روی یک سکه اند.از طرفی از نظر عقلی درست نیست که با دشمن دشمن من دوست بود اعراب به خاطر نداشتن حکومت های حداقل نیمه دمکراتیک نمی توانند یک هدف و سیاست مشترک را دنبال کنند به همین خاطر اراده سیاسی ندارند و این به نفع کشورهایی مثل ایران و اسرائیل در حال تمام شدن است.این کشورها قبل از اینکه به دفع دشمن بپردازند بایستی مشکلات دمکراسی خود رادستکم به صورت کجدار و مریض درست کنند شاید دمکراسی از نوع لبنان نیز کارساز باشد.با شروع جنبش سبز در ایران و متعاقبا در عراق و شاید افغانستان ،ترکیه و مصر افکار عمومی این کشورهادر حال رسیدن به سطحی از دمکراسی هستند که شاید شروعی برای تغییر در اراده سیاسی اتحادیه عرب باشد مطمئنا این کشورها با تغییراتی که در افکار عمومی این کشورها صورت گرفته تن به این تغییرات در درون خود داده اند تا به این دمکراسی کجدار و مریض برسند.ترکیه نیز فقط به خاطر انرژی مجانی اینچنین از جمهوری اسلامی دفاع می کند ولی اعراب نباید از این الگو پیروی کنند.چون ایران با تهییج و تجهیز شیعیان این کشورها در حال ضربه زدن به آنها است.و هیچ موقع دوست آنها نخواهد بود.

 4. رضا رحماني پور

  با عرض سلام و احترام
  بنده به عنوان يك ايراني انتقادي به شما داشتم و اينكه چرا هنوز از خواب اصحاب كهف بيدار نشديد كه شوروي سقوط كرده ولي هنوز متاسفانه نوستالوژي كمونيسم شما رو رها نكرده شما كه عشق به لنين و استالين تو وجودتون هست چرا به غرب كثيف سرمايه داري پناهنده شديد؟ چرا به كره شمالي و يا نزد رفيق كاسترو نميريد؟ ظاهرا مرگ خوب است اما براي همسايه! واقعا عجيب و مسخره نيست كه در قلب سرمايه داري بنشينيد از مواهب اون بهره مند بشيد و بعد شديدترين انتقادات رو از اون بكنيد؟خصوصا وقتي كه با انتخاب خودتون به غرب رفتيد اگر از كاپيتاليسم متنفريد به عنوان يك ايراني چرا هيهماني جهان سرمايه داري رو رها نميكنيد؟ بيدار شويد و بدانيد كه اگر به دنبال مخاطب هستيد مردم و روشنفكراي حال حاضر ايران مثل دوران جواني شما ديگر اسير و جو گير فضاي دهه چهل و پنجاه ايران نيستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s