هیچ کنفرانسی نیست که در آن ایران مطرح نیست


یونگه ولت

17.04.2010

آندره آس  کنوبلوخ

برگردان:

رضا نافعی

چین، روسیه، هند و برزیل

خواستارن نظمی نوین برای جهان

روز پنجشنبه سران کشور های موسوم به » بریک » : برزیل، روسیه، هند(ایندیا)، و چین ، در برزیل با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار یک روز زودتر از تاریخ موعود آغاز گشت و چون پرزیدنت هو جین تائو ، بدلیل وقوع زلزله در چین ، مجبور به بازگشت هرچه سریعتر  به میهنش بود، اجلاس زودتر از موقع مقرر پایان یافت. همچنین دیدار هو از ونزوئلا که قرار بود در پایان هفته گذشته صورت گیرد به بعد موکول گشت.

افزون بر رئیس جمهور چین و پرزیدنت لوئیز ایناسیو دا سیلوا ، مهماندار اجلاس، پرزیدنت مدودیف ، رئیس جمهور روسیه و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند ، طی سخنانی که بیان کردند خواستار تغییرات اصلاحی بیشتر در سازمانهای بین المللی و کسب  اعتباری  متناسب با بزرگی خود در صحنه سیاست بین المللی گشتند. انچه بویژه مورد نظر آنها بود  ایجاد تغییراتی  در سازمان ملل متحد  و تغییر ساختار سازمانهای مالی بین المللی بود. این سازمانها بشدت تحت تسلط آمریکا، اروپا و ژاپن هستند وباید » کار آمد تر، بیشتر معرف واقعی تناسب ها و عینی تر » گردند. مثلا رئیس بانک جهانی علی الاصول آمریکائی است و در رأس صندوق بین المللی پول یک اروپائی قرار دارد. از ازاینرو در همین ماه جاری باید تغییراتی در تناسب آراء بسود کشورهای تنگدست  تر صورت پذیرد. لولا ، رئیس جمهور برزیل پس از دیدار با سه همتای خود گفت : »  برزیل، روسیه، هند و چین خواستار نظم نوینی هستند که عادلانه تر، مطمئن تر و معرف بهتر کشورها باشد.» در بیانیه پایانی اجلاس سران چنین آمده که : بر اساس تشخیص ما بازیافت سلامت اقتصاد جهانی بهیچوجه دائمی نیست و همراه با نوسانات غیر قابل پیشبینی است. از اینرو ما از تمام کشور ها دعوت می کنیم در عرصه اقتصاد کلان  بر همکاریهای خود با یکدیگر بیافزایند و مشترکا استحکام دوباره اقتصاد جهانی را تامین کنند و برای رشد موزون و مستمراقتصاد تلاش ورزند».  تامین این اهداف مشروط  ادامه مذاکرات برای پذیرش پولی دیگراست که در مبادلات بین المللی جایگزینی  برای دلار آمریکا باشد . چهار کشور مذکور در مشاورات خود از جمله مطرح ساختند که در مبادلات بازرگانی میان خود   برای  پرداخت   ها ی متقابل نخست  پول رایج در هر کشوررا بکار گیرند.

با توجه به برنامه اتمی ایران و  فشار واشنگتن برای تشدید محاصره اقتصادی این کشور در این مورد نیز  گفتگو شد. لولا ضمن دفاع از حق ایران برای استفاده مسالمت آمیزاز نیروی اتمی  گفت :  فشار ناشی از  محاصره اقتصادی به ناتوان ترین اقشار اجتماعی وارد می آید نه به رهبری کشور. البته ایران باید خصلت مسالمت آمیز برنامه اتمی خود را باثبات برساند و با مقامات اتمی بین المللی همکاری کند. سلو آموریم ، وزیر خارجه برزیل گفت بنظر او در این مورد نظر سران کشورهای چین و هند نیز همین  بوده است.

علیرغم آنکه چهار کشور پیشگفته در مواردی با هم  علائق مشترک دارند در عین حال  در عرصه اقتصادی با هم در رقابت نیز هستند. مثلا چین با ورود به  بازار آمریکای جنوبی، با  برزیل  که قدرت فائق اقتصادی در این منطقه است در  معارضه قرار می گیرد . ارقامی که سه شنبه گذشته از سوی کمسیون اقتصادی سازمان ملل متحد منتشر شد  نمودار آن بود  چین در عرصه صادرات به حوزه آمریکای لاتین و کاریبیک از اتحادیه اروپا پیشی گرفته و در دهسال آینده بمرتبه آمریکا نزدیک خواهد شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s