ترک ها شتابزده و تازه نفس……


ترک ها، شتابزده و تازه نفس

وارد خاورمیانه عربی شدند

یان کیتمان از استانبول- ترجمه  رضا نافعی

پس از حمله اسرائیل به کشتی ترکیه که حامل کمک های انسانی برای مردم غزه بود، اینک بان کی کمون دبیر کل سازمان ملل قصد دارد میان دو کشور میانجیگری کند. داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه به اسرائیل گوشزد کرده که یا باید با تشکیل کمیسیون تحقیق موافقت می کند یا  عادی شدن روابط  دو کشور را به فراموشی بسپارد.

تقریبا تا دهسال پیش سیاست خارجی ترکیه، سیاستی خسته کننده و قابل پیش بینی بود. ترکیه عضو ناتو بود و جهت گیری سیاسی اش بسوی غرب. هدف از داشتن  روابط حسنه با اسرائیل بالا بردن ارزش ترکیه در چشم آمریکا بود. نظامیان با علاقه سلاح های اسرائیلی می خریدند تا ترکیه  تکنیک نسبتا عقب مانده خود را بهبود بخشد و خود به تولید سلاحهای نظامی بپردازد. ولی مناسبات با اسرائیل همیشه به از دواجی  مصلحتی شبیه بود و دل  رسانه های عمومی ترکیه با مردم فلسطین بود.

با پیروزی انتخاباتی حزب اسلامی و میانه رو «رفاه» در 3 نوامبر 2002 ، که طیب اردوغان در راس آن قرار داشت، مرحله تازه ای در سیاست ترکیه آغاز شد. نخست اردوغان با تلاشی بیش از دولت های قبل از خود رو به اروپا آورد. اروپا عضویت ترکیه در اتحادیه را منوط به انجام برخی اصلاحات داخلی کرد و این اصلاحات بتدریج موجب ضعف  جناح نخبگان لائیک و نظامیان ترکیه شد. افزون بر این اردوغان توانست اعتماد جناح های گوناگون، از جمله سرمایه گذاران را جلب کند. همراه با اتخاذ یک سیاست ماهرانه خصوصی سازی سیل سرمایه گذاری ها آغازشد، که گاه تا 20 درصد بیش از سرمایه گذاری های سال های گذشته بود.

نقطه اوج سیاست اروپائی آغاز مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا بود. ولی امروز صدراعظم مرکل در آلمان و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه از ابراز مخالفت علنی با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا ابائی  ندارند.

با افزایش نفوذ مردی کوتاه قد و عینکی در سیاست خارجی ترکیه، دور تازه ای از نقش ترکیه در جهان آغاز شد. این مرد  «داود اغلو»، وزیرخارجه کنونی ترکیه است.

داود اوغلو قصد داشت به سیاست خارجی ترکیه عمق استراتژیک ببخشد. بنظر او ترکیه باید سیاست، هم  شرقی  هم غربی،  اتخاذ کند و با هر دو طرف روابط حسنه داشته باشد.  حسن روابط با یک طرف سبب می شود که ترکیه برای طرف دیگر هم جذاب تر گردد. با این سیاست بود که ترکیه توانست میان ایران و آمریکا  و همچنین میان اعراب و اسرائیل وساطت کند.

البته این شیوه فوق العاده زیرکانه است ولی خطری هم در بر دارد که برخی از مفسران سیاسی ترکیه مدتها قبل بآن اشاره کرده بودند و آن این که بند بازی میان دو قطب مخالف ممکن است روزی به سقوط به این یا آنسو منجر شود.

ترکیه برای ایفای نقش واسطه باید بیطرفی اتخاذ کند.  که حفظ آن در مورد اسرائیل با مشکل روبرو شده است. البته جانبداری قاطعانه اردوغان از فلسطینی ها بر اعتبار او نزد هواداران داخلیش بسیار افزوده و نیز احترام ترکیه میان دیگر کشورهای اسلامی را بالا  برده است ولی این افزایش اعتبار توقعاتی نیز بدنبال دارد که ترکیه قادر به بر آوردن آنها نیست. چالش دائمی با اسرائیل مناسبات با آمریکا را تیره خواهد کرد.

اردوغان با اتخاذ سیاست روی آوردن به شرق امید های اقتصادی داشت و انتظار داشت که همسایگان صاحب نفت و ثروتمند بجای سرمایه گذاری در غرب،  در ترکیه سرمایه گذاری کنند.

از سوی دیگر اهمیت اروپای غربی برای اقتصاد ترکیه به مراتب بیشتر از اهمیت خاورمیانه است. نشان آنهم بحران یورو بود. با کاهش ارزش یورو ارزش لیره ترک نیز بلافاصله کاهش یافت.

بعید نیست که موفقیت های سیاسی و اقتصادی ترکیه در سالهای اخیر سبب گشته باشد که ترکیه  به نقش خود  پر بها داده باشد. ترکیه،  برخلاف گذشته که خود را بسیار پنهان می کرد، امروز می خواهد  نقشی در سیاست جهانی ایفاء کند، نقشی که احتمالا قادر بانجام آن نخواهد بود. زیرا ترکیه ذخائر نفتی ندارد و قدرت  اقتصادی آن فقط یک پنجم قدرت اقتصادی آلمان است.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/172623.ankaras-neues-selbstbewusstsein.html

Advertisements

4 پاسخ

 1. با سلام – تفسير خوبي بود متشكرم – لازم ميدانم چند نكته را ياد اور شوم اول اينكه تركيه از عدم پذيرش در اتحاديه اروپا سر خورده است و تمايل به طرف كشور هاي اسلامي راه جبراني براي سرخوردگي است هم به لحاظ تاثير رواني بر مصرف كنندگان توليدات تركيه در منطقه و هم راهي براي اقنا ع افكار عمومي در داخل كشور و در حقيقت ميتوان گفت كمي احمدي نژادي عمل ميكنند. دوم اينكه ترك ها در صدد رسيدن به دوران طلايي عثماني ها هستند و اين فرصت را مناسب ميدانند . سوم اينكه پاداش كافي را از نزديكي به امريكا دريافت نكرده اند و اين ممكن است در انتخابات بعدي به ضررشان تمام شود و وابسته كردن بيشتر ايران منزوي شده به تركيه راه خوبي براي استفاده از اين آب گل آلود است. در نهايت تركيه در ادامه اين بازي بازنده است و ميتوان گفت ترك ها راه رفته در 15 سال گذشته را در چند روز برگشتند.راه تعامل در دنياي سياست – حق و باطل – و كيش و مات نيست بلكه سياست برد برد تنها راه ايمن در روابط ديپلماتيك است. به تجربه دشمني با اسراييل و غرب براي كسي سودي در پي نداشته است – سينايي تهران

 2. متاسفانه اين نوشته به مفهوم كامل يك نگاه كاملا ژورناليستي به قضيه است٠ اينكه رابطه بااسراييل به ازدواج مصلحتي تشبيه شده خود نشان دهنده ي ناآگاهي ي نويسنده است٠زمانيكه كماليستها هم حرف اول وهم حرف آخررا چه در امور داخلي وچه در سياست خارجي ي تركيه ميزدند رابطه ي آنان با اسراييل يك رابطه ي استراتژيك بود ونه ازدواج مصلحتي٠اما از زمانيكه اسلامگرايان روي كار آمده اند بهرحال چه بخواهيم وچه نخواهيم اعتقادات مذهبي هم در سياست تركيه دخيل شده اند٠وتركها هم به اين نتيجه رسيده اند كه تنها مانع براي ادغام در اتحاديه ي اروپا اسلامي بودن تركيه بود ونه چيزي ديگر٠
  واينكه نتيجه گيري شده تركيه در ايفاي نقش جديدش در خواهد ماند زيرا كه فاقد دخاير نفتي است يك نظر كاملا مغرضانه وتوهين آميز است٠تركيه با اينكه ذخاير نفتي ندارد ولي درآمدش از راه ترانزيت نفت وگاز رانبايد دستكم گرفت و ديگر اينكه قدرت اقتصادي يك جسم منجمد نيست وميتواند به گسترش خود بپردازد٠گو اينكه آلمان هم فاقد دخايرنفتي است ٠ وژاپن هم بهمين گونه٠اصولا داشتن ذخاير نفتي هيچ ربط مستقيمي به پيشرفت اقتصادي يك كشور ندارد ٠نمونه اش نيجريه وبسياري از كشورهاي آسياي مركزي وقفقاز ٠
  دست شما دردنكند ٠درانتظار ديگر ترجمه هاي خوبتان٠

 3. من از تحلیلها و ترجمه هایتان استفاده میکنم و متشکرم
  بنظر من ترکیه در امتداد بلندپروازی های عثمانی یا به بیانی خلیفه گری لقمه های بس بزرگتری را برداشته و دوستان شطرنج باز غربی شان با پشتیبانی قطعی حاکم سایه جهانی » انگلیس » که این لقمه ها رادر دهانشان گذاشته اند دارای سنگریزه های زیادیست که هم قورت دادنشان را مشکل میکند هم جویدنشان دندان شکن است!
  این بازی ها حداقل دارای دو حالت است
  1-اینکه بلند پروازی ترکها اینها را در دو تار تنیده یکی دوستی با اسرائیل و دیگری میانجیگری در مسئله هسته ای ایران انداخت و در بی اعتبار کردن ترکیه و باخت بعلت عدم تشخیص قواعد بازی های سیاسی که هیچش کردند
  2-یا اینکه ترکیه مامور اجرای نقش در جمع بندی سیاست های دریده ایست که گاه احتمال جمع بندی اش هزینه های فراوانی دارد و در آینده سهم حصولی از این بازی ممکن است در کیسه ترکهای تاجر پیشه خود را نشان دهد

 4. نویسنده این مقاله چیزی فراموش کرده ان هم ۳۵ میلیون کرد که با دولتی ترکیه میخالفن و یک کیشوری مستقل کردی در بغلش درست شده اسرائیل این را خوب میداند با یک چرخیش غلت تورکیه تقسیم میشود همانند عراق.همه باید صدام درس بیگیرند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s