مرد قدرتمند دولت کرزای از سازمان امنیت افغانستان حذف شد


مرد قدرتمند دولت کرزای

از سازمان امنیت افغانستان حذف شد

هفته نامه چپ آلمانی «فرایتاگ»

ترجمه : رضا نافعی

تقریبا یک ماه پیش با «امرالله صالح» ، که در آنزمان هنوز رئیس سازمان اطلاعات کرزای بود ، در کابل شام می خوردم. صالح تاجیک است. مردی است پرطاقت، قوی هیکل، هراس انگیز با نگاهی نافذ و تهی از احساس. زمانی فرد مطلوب احمد شاه مسعود،  معروف به شیر دره پنجشیر بود. در زمان مسعود، صالح از کسانی بود  که قبل از 11 سپتامبر 2001 در افغانستان علیه طالبان مبارزه می کرد. با چنین پشتوانه ای پس از فتح کابل، قندهار و قندوز و سقوط دولت طالبان، برای آمریکا کار می کرد. او باز جوی طالبان دستگیر شده بود، بدون رعایت حقوق بشر. مجاهدین و سازمان امنیت پاکستان او را «دشمن خود» اعلام کرده بودند و از این جهت به خود می بالید. در آنشب که ما با هم شام می خوردیم سخن از سرخوردگی شدید خود  از بی تفاوتی فراوان دولت کرزای  نسبت به جنگ با طالبان گفت و کمکی که سازمان امنیت پاکستان کماکان  به شورشیان در وزیرستان و بلوچستان می کند .

خبر برکناری صالح در آغاز ماه ژوئن آنقدر سر و صدا برپا نکرد که اخراج  ژنرال مک کریستال ، به این دلیل که غرب از چالش های افغانستان کم اطلاع است.  برکناری مک کریستال نقش قاطعی در تغییر استراتژی امریکا در افغانستان ایفاء نمی کند ولی  برکناری صالح نشانه قابل توجهی از تغییر مسیر کرزای است.

وقتی بروس ریدل، مشاور اوباما، این خبر را شنید گفت: «تصمیم کرزای در برکناری صالح و  حنیف عطار- وزیر کشور-، مرا مضطرب می کند، زیرا این بآ ن معنی است که کرزای درتدارک دوران پسا ــ آمریکائی برای افغانستان است. امروز روشن تر شده است که   ماهیت این نقشه ها از چه قرار است: معلوم شده است که سرلشگر احمد شجاع پاشا، رئیس سازمان امنیت پاکستان، دیداری محرمانه با کرزای داشته و قرار است روز چهارم ژوئیه، ژنرال کیانی، سرفرمانده ارتش پاکستان وارد کابل شود. احتمالا برای تاکید بر معامله ای با ماهیتی که مشخص نیست چیست. بنظر می رسد که می خواهند مشوق وحدتی میان کرزای و شبکه سراج الدین حقانی گردند که مورد حمایت سازمان امنیت پاکستان است. طبق این نقشه بخش بزرگتری از پشتونستان در جنوب به سراج الدین واگذار می شود و کرزای هم در کابل در راس قدرت باقی می ماند. آمریکا را در این امر دخالت نداده اند و از قرار معلوم مقامات مسئول آمریکائی هم  شگفت زده اند و هم مضطرب. بنظر می رسد  مسئله ای که کماکان  مطرح است این است که ما  وضعیت افغانستان را با چشم غربی می نگریم ــ بعنوان جنگی میان آمریکا و ناتو با القاعده و طالبان. در حالی که از لحاظ داخلی جنگ میان پشتونها با دولتی است که در آن  قدرت در دست  اقوام تاجیک، ازبک و هزاره است و نقش کرزای هم نقشی است بی تاثیر در موازنه قدرت.

http://www.freitag.de/politik/1026-ein-schlag-gegen-indien.

دیدار و مذاکرات بی تعارف

نخست وزیر ترکیه با «اوباما»

نویس دویچلاند

پس از حمله اسرائیل به کشتی حامل کمک به مردم غزه و کشته شدن 9 نفر سرنشین ترک این کشتی بار دیگر مذاکراتی بین دو کشور آغاز شده است. به نوشته روزنامه اسرائیلی هآرتس این گفتگو زیر فشار آمریکا آغاز شده است. در حاشیه کنفرانس جی 20 در تورونتو اردوغان و اوباما دیدار کرده و سخنان گفته شده خالی از تعارف بوده است. ترکیه با مذاکرات موافقت کرده است. نتان یاهو احتمالا به توصیه آمریکا «بن الیازر» را، که دوست ترک ها محسوب می شود، بجای وزیر خارجه خود «لیبرمان» برای مذاکره فرستاده. ازمذاکرات که مدت دوساعت و نیم در یک هتل صورت گرفت حاصلی بدست نیامده است.  ترکیه چهار خواست را مطرح ساخته است: اسرائیل باید برای حمله ای که به کشتی آذوقه کرده عذر خواهی کند و به خانواده های کشته شدگان غرامت بپردازد. باید یک کمسیون بین المللی برای بررسی واقعه تشکیل شود و به محاصره غزه پایان داده شود.

اگر اسرائیل هیچ یک از این خواست ها را انجام ندهد، آنگاه این دیدار برای اردوغان تبدیل به یک مسئله داخلی خواهد شد. اردوغان انتظارات زیادی بوجود آورده است و اگر عقب نشینی کند  بیم آن می رود که به اعتبارش لطمه وارد آید.  افزون بر این، فضای انتخاباتی بر ترکیه حاکم است. در ماه
سپتامبر حکومت اردوغان باید برنده رفراندمی گردد که برای او حائز اهمیت است. سال دیگر انتخابات پارلمان است و حتی انتخابات پیش از موعد هم ممکن است.

یک کارشناس سیاست خارجی در ترکیه گفت: اردوغان به پذیرش دو خواست اول نبز راضی است ولی این کار باید در اسرع وقت صورت گیرد. اینکه واشنگتن تا کی باز هم علاقمند به حمایت از اردوغان باشد موضوع دیگری است. ولی اگر باو کمک نشود می تواند کار بالا بگیرد. لغو اجازه پرواز هواپیماهای جنگی اسرائیل در آسمان ترکیه نشانه  ای  در این جهت است. احتمالا مذاکرات
ادامه خواهند یافت .ولی کی؟، کجا؟ و بوسیله چه کسی؟ معلوم نیست.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/174468.schwieriger-neustart-israel-8211-tuerkei.html

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s