صدام همانگونه به دام آمریکا افتاد که قرار است خامنه ای بیفتد؟


صدام همانگونه به دام امریکا افتاد

که قرار است خامنه ای بیفتد؟

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

روز 2 آگوست 1990 نیروهای نظامی عراق کویت را اشغال و آنرا استان نوزدهم عراق اعلام کردند. واکنش آمریکا در برابر این اقدام اعلام » نظم نوین جهانی » از زبان جورج بوش ــ پدر ــ رئیس جمهور آمریکا در آن زمان بود. 2 آگوست 1990 فقط تاریخ تغییر اساسی سیاست آمریکا در برابر عراق نیست، بلکه تغییر سیاست جهانی آمریکا نیز هست: با فرو پاشی اتحاد شوروی، تنها ابر قدرت مانده بر صحنه جهان آمریکا بود که با آغاز جنگ علیه عراق و محاصره اقتصادی آن، فصل دخالت های نظامی غرب، که تا امروز هم ادامه دارد، آغاز شد، که محدود به عراق نماند و بویژه به سومالی، یوگوسلاوی و افغانستان نیز کشانده شد.

میدان های نفتی و شیخ نشین ها

کویت را دولت استعماری انگلستان خلق کرد، مانند اغلب کشور های کوچک خلیج فارس. باین صورت که  محدوده ای از منطقه  را ــ Protekrorat ــ تحت الحمایه خود اعلام می کرد و حکومت آنرا  بدست شیخ محل که مالک بزرگ در آن منطقه بود می سپرد. باین صورت هم جلوی پیشروی  رقیب امپریالیست را می گرفت و هم  مناطق نفت خیز را از بخش پر جمعیت و عمده عراق جدا می کرد.

در سده های پیشین کویت بخشی از منطقه بصره بود. خود بصره یکی از سه بخش، یا استان ها اصلی عراق امروزی  بود که بعنوان یک منطقه واحد از امپراتوری عثمانی شناخته می شد. میان دو رود یا بین النهرین، در طول تاریخ چند هزار ساله خود، بنام های گوناگونی خوانده شده است ولی همیشه یک مرز آن به دریا منتهی می شد. ولی پس از آن که قدرت استعماری انگلیس، در سال 1921، کویت را برای همیشه از عراق جدا کرد، ارتباط مسقیم عراق به خلیج فارس نیز از میان رفت.

ولی دولت های مستقل عراق  هیچیک و هیچوقت جدائی کویت را نپذیرفتند، در خود کویت هم جنبش نیرومندی برای پیوستن دوباره به عراق وجود داشت. در سال 1961 چیزی نمانده بود که جنبش ملی کویتی ــ عربی، پس از کسب استقلال، وحدت با عراق را اعلام کند که با حمله چتربازان انگلیسی و حمایت تفنگداران دریائی آمریکا در ساحل، جلوی این وحدت گرفته شد.

رهبری حزب بعث، که در سال 1967 زمام قدرت را در عراق بدست گرفت، استقلال شیخ نشین کویت را عملا پذیرفته بود. در جنگ عراق علیه ایران (1980/1988) کویت از گشاده دست ترین کشورهای کمک کننده به عراق بود. ولی با پایان یافتن جنگ سیاست  رهبری کویت نیز بکلی تغییر کرد. باین صورت که نه تنها فورا کمک های خود را به عراق قطع کرد، بلکه از عراق خواست تا هرچه زود تر کمک های کویت را که نزدیک به 15 میلیارد دلار بود، باز پردازد. این رفتار سیلی محکمی بصورت دولت بغداد بود. عراق این کمک ها را بعنوان سهمی در نبرد عراق علیه »  خطر حمله ایران  »  تلقی کرده بود.

از این بد تر آن بود که کویت همزمان با سیاست بشدت بر استخراج نفت خود افزود ــ بسیار بیشتر از مقداری که طبق توافق در  اپک، مجاز به استخراج بود ــ که به تنزل بهای نفت کمک کرد. بهای نفت که در آنوقت بشکه ای 21 دلار بود مدتی حتی به بشکه ای 11 دلار نیز کاهش یافت، زیان این کاهش قیمت برای عراق به سالی، تا 14 میلیار دلار بالغ می گردید. گرچه عراق استخراج نفت خود را از سال 1985 تا 1990 تقریبا به دو برابر افزایش داد معهذا در آمد حاصله آنقدر نبود که عراق بتواند بدهی های خود را باز پردازد، عراق در آستانه ورشکستگی قرار داشت. در همایش اتحادیه عرب در در 28 مه 1990، صدام رفتار کویت را » نوعی جنگ علیه عراق » نامید که چندان نادرست هم نبود.

پس از آن که مذاکرات و پا در میانی های مکرر سران کشور های عربی بی نتیجه ماند رهبری عراق زبان به تهدید و حل مشکل با توسل به زور گشود. معهذا خانواده حاکم بر کویت بر مواضع خود ایستاد ـــ و آنچه موجب حیرت همه ناظران سیاسی بود ــ خونسردی آنها بود. صدام حسین در صدد بر آمد واکنش آمریکا را در مقابل  چنین عملی بداند و از سفیر آمریکا در عراق، خانم آپریل گلاسپی، خواست تا بدیدار او برود. سفیر آمریکا در 25 ژوئیه, در حالی که قبلا 30 هزار سرباز آمریکائی  در مرز کویت مستقر شده بودند، به صدام گفت دولت آمریکا در مورد اختلافات داخلی اعراب  مانند اختلاف  مرزی با کویت، نظری ندارد. ( توجه کنید به متن گفتگو در پایان مطلب).

هشت روز بعد نیروهای نظامی عراق به کویت حمله  کردند و با مقاومت چندانی روبرو نشدند. شیخ جابر  الصباح رهبر کویت، بموقع  همراه با خانواده خود عرصه را ترک کرد و به عربستان سعودی رفت. رهبری عراق بسرعت دریافت که دولت آمریکا در واقع فقط منتظر حمله عراق بوده است: فقط طی چند ساعت،  واشنگتن اشغال کویت را  در شورای امنیت سازمان ملل محکوم کرد. فقط چهار روز بعد از اشغال کویت، آمریکا سخت ترین مجازات  بی نظیر اقتصادی علیه یک کشور را بتصویب رسانید. نخست ده هزار و پس از سه هفته 45 هزار سرباز آمریکائی از عربستان سعودی علیه عراق وارد جنگ شدند.

از آنجا که بغداد با اشغال کویت حقوق بین المللی را بوضوح زیر پا گذاشته بود، روشن بود که شورای امنیت دخالت خواهد کرد. ولی آنچه شگفت انگیز بود واکنش سریع عالی ترین مرجع سازمان ملل متحد، قاطعیت آن و سختی مجازاتی بود که بتصویب رسانید. بدنبال آن کشورهای زیادی تلاش کردند تا مسئله از راه سیاسی حل شود. اگر دولت عراق پیشنهاد می کرد که حاضر است بزودی  نیروهای خود را از کویت خارج کند مشروط بر این که موضوعاتی که موجب حمله شدند مورد بحث قرار گیرند، شانس موفقیت زیاد بود ولی  دولت بوش در آن زمان قاطعانه جلوی رسیدن به هر راه حل مسالمت آمیزی را گرفت.

تدارکات جنگی آمریکا با عراق از زمانی شروع نشده بودند که نیروهای عراقی کویت را اشغال کردند. از همان سال 1979 که رژیم شاه در ایران سقوط کرد، آمریکا نقشه هائی برای دخالت نظامی در منطقه تدارک دیده بود، با این هدف که با حضور خود، تسلط خود را  بر منطقه محرز کند.

آمریکا  با پایان جنگ ایران و عراق در سال 1988 توجه خود را به عراق معطوف ساخت که با کمک غرب تا دندان مسلح شده بود. » نقشه جنگ 1002″ که در زمان رونالد ریگان برای منطقه تهیه شده بود در سال 1989 مورد تجدید نظر قرارگرفت  و به » نقشه جنگ 1002ــ 90 » تغییر نام داده شد. تقریبا مبداء  تمام سناریو هایی که  در نظر گر فته شده بود با اشغال کویت توسط عراق آغاز می شد. بعد ها معلوم شد آمریکا کویت را برای عملی ساختن آن اقدامات تحریک آمیز علیه عراق  زیر فشار گذاشته بود.

اشغال کویت توسط عراق به آمریکا امکان داد تا عراق را که در مدت زمانی کوتاه به یک قدرت محلی تبدیل شده بود، بسرعت خلع سلاح و به یک کشور غیر صنعتی تبدیل کند. عراق بعنوان عنصر مستقل محلی ــ از لحاظ  سیاسی و اقتصادی ــ  تا حدود زیادی از صحنه خارج شد و واشنگتن توانست  با روی کار آوردن رژیمی در سال 1990 در عراق  دوباره کنترل نفت عراق را بدست آورد.

منابع. صدام حسین و خانم آپریل گلاسپی سفیر آمریکا در 25 ژوئیه 1990

«رئیس جمهور عراق وضعیت وخیم کشور خود را که در اثر نقض قرار داد اوپک توسط  کویت پدید آمده و نیاز فوری عراق را به پول توضیح می دهد و از این که آمریکا از روش ضد عراقی کویت حمایت می کند و موضع خصمانه علیه عراق در آمریکا که  روز بروز قوی تر می شود شکوه می کند.

گلاسپی در باره مناسبات دو کشور می گوید: همانطور که می دانید، او ( پرزیدنت بوش ) به مقامات اجرائی دستور داده است تهیه  پیشنهاد برای مجازات اقتصادی را رد کنند(….)

پرزیدنت صریحا بمن دستور داده اند تا برای بهبود مناسبات با عراق کوشا باشم.

در مورد بهای نفت و اختلافات مرزی.  حسین: 25 دلار برای یک بشکه نفت قیمت زیادی نیست.

گلاسپی:  بسیاری از آمریکائی ها خوشحال خواهند شد اگر قیمت نفت از 25 دلار بیشتر شود ، چون خود آنها از کشورهائی می آیند که نفت استخراج می کنند.

حسین: در مراحلی قیمت نفت حتی به بشکه ای 12 دلار کاهش یافت و کاهش بیشتر برای بودجه اندک عراق که به 6 تا 7 میلیارد دلار بالغ می گردد فاجعه است.

گلاسپی: فکر می کنم شما را می فهمم. من سالها در اینجا زندگی کرده ام. من از تلاش های فوق العاده شما برای ساختن کشورتان  ستایش می کنم. ما این را می فهمیم و معتقدیم که شما باید موقعیتی برای آبادی دوباره کشور پیدا کنید. ولی در مورد اختلافات اعراب با اعراب، مثل اختلاف مرزی با کویت، ما نظری نداریم.(….)  امیدواریم   شما   این مسئله  را با استقاده از هر شیوه مناسبی  حل کنید، از طریق کلیبی ( خلدی کلیبی دبیرکل اتحادیه عرب ) و پرزیدنت مبارک ( رئیس جمهوری مصر). ما امیدواریم که این موضوع سریعا حل شود(…) بمن دستور دادند که در باره نیات شما کسب اطلاع کنم، نیات دوستانه، نه خصمانه.

از نیورک تایمز 23.9 1990

http://www.jungewelt.de/2010/07-31/010.php

Advertisements

8 پاسخ

 1. فریاد سبز

  سلام دوست عزیز آقا نافعی گرامی
  خسته نباشید
  تجربه نشان داده انسانهای ظالم (اگر بشه آنها را انسان نامید) همیشه احمقند وراه غلط خود را تا نابودی ادامه میدهند. تاسف دراین است که آتش که گرفت تر وخشک با هم میسوزند واین انسان های ظالم صدمه وضرر های جبران ناپذیری را برجامعه / کشور خود وارد میکنند مگر آنکه آن جامعه /کشور خودش زود تر عمل کند وظالمین را از اریکه قدرت به زیربکشد واین صدمات را محدود کند!
  روز به خیر!
  فریاد

 2. با سلام

  در دنیا انقلابات رهایبخش چون بر اساس آگاهی کل تودها به پیروزی نمی رسد . در نهایت نود و پنج درصد به رهبری تکنفره و دیکتاتوری ختم میشود.و عاقبت منجر به از بین بردن وطن پرستان با هر تفکری میشود و سمت و سوی مطلق به دیکتاتوری و نابودی منافع کشورشان و فقیرتر شدن مردمشان منجر میشود. از کره شمالی تا ایران کوبا یا عراق.

 3. دکتر فاطمی

  دام کویت برای صدام برای شروع جنگ و اشغال کویت و سپس اشغال عراق و حتی پایگاه های نظامی جدید استعمار در عربستان که قبل از ۱۹۹۰ نبود و هنوز ادامه دارد. این داستان دیروز بود. داستان امروز: نفوذی های استعمار از طریق لژ های فراماسون حاکم رژیم قبل و امثال فردوست قدرت را به رژیم جدید تحویل دادند تا حالا لژ های قدیمی استعماری حجتیه را با نام مهدویت باز سازی کنند و به رهبری حجتیه های قدیمی مثل خامنه ای و مصباح و خانواده احمدی نژاد و ولایتی و غیره جنگ افروزی کنند تا خوزستان نیز اشغال استعمار و سپس تجزیه شود. البته اینها را نیز به دلیل پایان تاریخ مصرف سر به نیست میکنند. ولی فعلا از طریق عوامل مستقیمی مثل محمدی گلپایگانی دارند آنها را از ترس سقوط به دست مردم گول میزنند و شیر جنگ میکنند تا سر وقت جنگ شروع شود.

 4. درود بر شما
  من شايد سنم از فرزندان شما كوچكتر باشد ولي دوست دارم بگم رضاي عزيزم قربونت برم با اين همه زحمتي كه براي ايران عزيزتر از جانم ميكشي .
  چيست اتش ؟عشق مردم داشتن دل به زير نيش كژدم داشتن

 5. مشروط کردن پیشرفت اجتماعی به » پیشرفت کل توده ها» یعنی تعلیق به محال. یعنی دست روی دست گذاشتن و هیچ کار نکردن . یعنی خواب و خیال. شما در کجای تاریخ دیده اید، یا شنیده اید یا خوانده اید یا در حهان امروز سراغ دارید که » کل توده ها » آکاه شده باشند.. .سرافراز باشید

 6. بانوی گرامی
  لطفا مصاحبه مجله اشپیگل با البرادعی ( البرادعی پرده ها را بالا میزند ) را مطالعه بفرمائید و اگر آنرا خوانده اید یکبار دیگر با دقت ویژه بخوانید. در آن مصاحبه البرادعی نکاتی مطرح کرده که با تبلیغات رسانه ای غرب بکلی متفاوت است. من فکر می کنم اطلاعات او در این مورد از من و شما بیشتر است ! نگاهی هم به نوشته » صدام همانگونه به دام آمریکا افتاد که قرار است خامنه ای بیفتد ؟ » هدف آمریکا تکه تکه کردن ایران است ، یعنی همانکاری که با یوگوسلاوی کرد , عراق و افغانستان را هم فراموش نکنید . برای نابود کردن ایران به هیچ کس نباید کمک کرد ، حتی استثناء ویکبار !!!! دفعه دومی در کار نیست اگر ایران تکه تکه شد دیگر پس گرفتنی نیست و همان بلائی بسرش خواهد آمد که بر سر هفده شهر قفقاز آمد و بزور انگلیس ها بر سر هرات آمد و بزور آمریکا و انگلیس و با کمک » استثنائی و یکباره » !! محمد رضا شاه ، بر سر بحرین آمد . به خارجی ها اصلا نباید کمک کرد. حتی یکبار ! نگذاریم فریبمان بدهند و با » کمک استثنائی » خودمان ــ بقول شما ــ بی خانمان و بی وطنمان کنند. نظامی گنجوی را و داستان فتح ایران بدست اسکندر را خوانده اید ؟ در آن جنگ هم دو نفر از سرهنگان دارا پادشاه ایران به او خیانت می کنند و استثناء راه و چاه را نشان اسکندر می دهند تا ایران را فتح کند . اسکندر هم پس از فتح اول آن دو سرهنگ را اعدام کرد . نظامی گنجوی می گوید : » بفرمود تا آن دو سرهنگ را دو کج زخمه نا خوش آهنگ را » بدار آویزند . می دانید حاصل این کمک استثنائی و یکباره آن دو سرهنگ به اسکندر چه بود ؟ پانصد سال تسلط یونان بر ایران . فکر نمی کنم شما چنین نیتی داشته باشید.

 7. حاکمان قدرت پرست زر و زور به تکه تکه شدن ایران نمی اندیشند. آنها وطن فروشان مرتجع ریشه از اسلام دارند.

 8. سلام خسته نباشید. نوشته‌های شما رو همیشه دنبال می‌کنم. بسیار خواندنی هست و عمیق و آگاهی‌ دهنده. سپاس. ضمنا صفحه فیس بوک من همیشه از نوشته‌های شما البته با ذکر سایت شما آذین می‌شه. و توجه بسیاری هم می‌شه.

  باز هم سپاس.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s