نگاهی به نمایشگاه کتاب فرانکفورت


نگاهی به

نمایشگاه کتاب فرانکفورت

که روز ششم اکتبر 2010آغاز شد که تا 10 اکتبر ادامه خواهد داشت .

مهمان افتخاری امسال آرژانتین است.

یونگه ولت

ترجمه رضا نافعی

مهمان افتخاری امسال نمایشگاه آرژانتین است و بخش عمده آثاری که  نویسندگان این کشور به نمایشگاه عرضه کرده اند   بازتاب زندگی مردم آرژانتین در دوران دیکتاتوری نظامی ( 1976 ــ 1983) است. البته کتابهای فراوانی نیز هستند که به موضوعات سنتی مربوط به آرژانتین پرداخته اند از تانگو گرفته تا فوتبال و خوزه لوئیس بورخه . اما موضوع  بخش عمده ای از کتاب های تازه انتشار یافته یا تجدید چاپ شده یا کتاب هائی که برای نخستین بار ترجمه شده اند مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به سالهای ترور در آرژانتین می شوند.

نویسندگان از دیدگاههائی بسیار متنوع به بازنگری تاریخ میهن خود پرداخته اند که در میانه آنها هم تجدید چاپ آثار نویسندگان ناپدید شده هست و هم  آثار نویسندگان جوانی که به شرح آنچه بر آنها گذشته است پرداخته اند ، نویسندگانی که با نامی جعلی و در کنار پدر و مادری  دروغین بزرگ شدند زیرا پدر و مادر واقعی آنها بدست اوباش  ژنرال ها بقتل رسیده بودند. نویسندگانی نیز به تحلیل رویدادهای سیاسی پرداخته اند. ولی در کانون این نوشته ها آثار نویسندگان نسل باصطلاح  Nestor Kohan    یا  Laura Alcola  قرار دارند که در آثار تازه خود  بیشتر برخوردی تجریدی با دیکتاتوری دارند .

البته وقتی گرانیگاه آثار مطرح در نمایشگاه از این سنخ است ، الزاما آثاری که کمتر به گذشته پرداخته اند چندان مورد توجه قرار نمی گیرند ، که گرچه قابل تاسف است ، ولی قابل تحمل هم هست. به هر حال آنچه مسلم است این است که ازین پس بیش از اینها در باره ژنرالها ، که سی سال پیش از صحنه رانده شدند، نوشته خواهد شد. که البته یکی از دلائل آن این است که برای نخستین بار جَوی در جامعه بوجود آمده که بازتاب خاطرات و رویداد های آن دوران را ارج می نهد. تا چند سال پیش نویسنده ای چون Elsa Osorio   مجبور بود رمان خود ــ  » نا م من  لوز است » ــ  را در اسپانیا منتشر کند.  رمانی در باره ناپدید شدگان ــ که در آن زمان ، در آرژانتین هیچ ناشری حاضر به چاپ  و انتشار آن نبود ــ امروز معتبر ترین ناشران آرژانتین کتاب های او را منتشر می کنند.

یکی  از دلائل پیدایش این روند اقدامات Nestor Kirchner رئیس جمهور پیشین آرژانتن ( 2003/2700)   برای تثبیت حقوق بشر بود در آن کشور بود.  او  پس از انتخاب شدن به ریاست جمهوری حاضر نشد نخستین سخنرانی خود را در برابر ارتشیان  زیر عکس  Jorge Rafael Videla   ژنرال خونتای نظامی ، بیان کند. این روش او سرآغاز روندی برای بازنگری مناسبات حاکم بر آرژانتین شد ،  روندی که   برای بازنگری و بررسی جنایات  سالهای اخیر اهمیت فوق العاده دارد ، اهمیتی که محدود و منحصر به آمریکای لاتین نیست.

محکومیت ژنرال های پیشین

در دادرسی هائی فراوان ژنرال های مقتدر گذشته ، که زمام کار را در دست داشتند ، محاکمه و محکوم شدند. سازمانهای قربانیان دیکتاتوری، مانند مادربزرگان میدان de Mayo  که امروز به چشم قهرمانان ملی به آنها می نگرند ــ و در مسابقات فوتبال تیم آرژانتین با آفریقای جنوبی، با این تیم در آفریقای جنوبی دیدار کردند ــ حتی در سال های دهه 90 هم    مورد حمله و هجوم قرار می گرفتتند.

بانو Cristina de Kirchner رئیس جمهور کنونی  آرژانتین، با شکاست علیه Clarin  و La Nacion  ، کنسرن های بزرگ ارتباط جمعی ، برای نخستین بار آنها را که از قبال دیکتاتوری به سود های کلان دست یافته اند، نیزتحت تعقیب قرار می دهد.

http://www.jungewelt.de/2010/10-06/051.php

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s