جیب بری در ژاپن


جیب بری در ژاپن

تویوتا، میتسوبیچی و کانُن

دستشان در جیب کارگران است

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

«آکیرا کوئیکه» پزشگ متخصص، از رهبران برجسته حزب کمونیست ژاپن و رهبر فراکسیون این حزب در سنای ژاپن است. مصاحبه زیر را خبرنگار روزنامه یونگه ولت آلمان بمناسب بحران مالی در ژاپن با وی انجام داده است.

یونگه ولت: یک سال پیش 138.5 ین برابر بود  با یک یورو و امروز 115 ین برابر است با یک یورو. دلیل بالا رفتن ارزش ین، که کار صادرات را دشوار می کند  چیست؟

ــ دلیل آن رکود اقتصادی در اروپا و آمریکاست. اقتصاد آمریکا ازبحران بیرون نمی آید  و یورو هم بدلیل بحران مالی یونان متزلزل است. دلیل افزایش ارزش ین این نیست که ما رشد اقتصادی خوبی داریم، بلکه ثبات نسبی آن نسبت به دلار و یورو است. افزون بر این بورس بازان هم به بالارفتن ارزش آن کمک می کنند.

دلیل اصلی وضع کنونی ساختار اقتصاد ژاپن است که برای کاستن از هزینه های آن  اقدامات وسیعی  صورت گرفته است و نیز این امر که اقتصاد ژاپن کماکان وابسته به سفارشات خارجی است. با بالارفتن قدرت رقابت صنایع صادراتی که بهای آن را کارگران و موسسات کوچک پرداخته اند، ارزش ین هم بالا رفته است ولی این افزایش بها بیش از رشد واقعی اقتصادی است.

ــ دلیل آن مسخ شدن اقتصاد ژاپن است؟

ــ سال گذشته برغم افزایش پس انداز کنسرن های بزرگ از 233 بیلیون به 244 بیلیون (برابر با 2121.7 میلیارد یورو) درآمد زحمتکشان کاهش یافت. این سود کنسرن ها برابر است با دستمزد 2.2 میلیون نفر شاغلین بکار که در آمد سالانه هریک از آنها 5 میلیون ین (43478 یورو) باشد.ذخیره نقدی موسسات بزرک امروز به 52 بیلیون ین( 452.2 میلیارد یورو) رسیده است.

ــ در این که هرچه زودتر باید کاری صورت گیرد اتفاق نظر هست. ولی بنظر شما، بطور مشخص، چه کاری می تواند صورت گیرد؟

ــ گام اول  آنست که دولت باید مانع از آن شود که کنسرن های بزرگ برای جبران عواقب منفی بالا رفتن ارزش ین  دست در جیب کارگران و صندوق موسسات کوچک و متوسط بکنند. آنچه ضرورت دارد ایجاد مقررات جدی تر است تا موسساتی چون تویوتا، میتسوبیچی، کانون و دیگران مجبور به اجرای مسئولیت های اجتماعی خود گردند. افزون بر این دولت باید مانع از آن گردد که کارگرانی که شغل موقت دارند یا قراردادی هستند و یا شرائط نامناسب دیگری دارند، اخراج شوند.

برای حمایت از موسسات متوسط دولت باید بر میزان نظارت خود بیافزاید و مهمترین کنسرن ها را کنترل کند. پرداخت کمک های مالی مستقیم  به موسسات کوچک هم اهمیت دارد، تا بتوانند اجاره  و دیگر هزینه های ثابت خود را بپردازند. حزب کمونیست ژاپن از مدت ها پیش این خواست را مطرح کرده است.

ــ چطور می توان مانع کار بورس بازان شد، که از این وضع سود می برند؟

ــ دولت باید در سطح بین المللی خواستار ایجاد مقرراتی برای این نوع معاملات گردد و نظامی بوجود آید تا افزایش ارزش ین بسود اکثر مردم تمام شود. افزون بر این دولت باید در مقیاس بین المللی خواستار وضع قوانینی برای کنترل بورس های بین المللی ارز گردد و بورس بازان مجبور به پرداخت مالیات گردند.

ــ چگونه می توان بر کج رویهای اقتصاد ژاپن چیره شد؟

ــ کار اساسی و ضروری تغییر سیاست اقتصادی وایجاد اقتصاد ارشادی برای افزایش تقاضا در  داخل کشور است. ما بعنوان حزب کمونیست در ماه مارس یک برنامه پنج ماده ای برای اصلاحات اقتصادی منتشر و پیشنهاد کردیم با این مضمون: 1ـ قانونی وضع گردد که تضمین کننده منزلت انسانی باشد، از جمله به این صورت که حداقل دستمزد که در حال حاضر 730 ین(6.34 یورو) در ساعت است به 1000ین(8.68 یورو) افزایش یابد.2ـ باید برای تضمین عدالت مقرراتی برای معاملات کنسرن ها با موسسات کوچکتر وضع گردد.3ـ کشاورزی و جنگلداری و همچنین ماهیگیری دوباره احیاء گردند تا سهم خودکفائی غذائی افزایش یابد. 4 ـ  باید جلوی حذف  دست آوردهای اجتماعی گرفته شود.5 ـ تغییر ساختار  مالی کشور ضروری است. برای رسیدن به این اهداف باید بودجه نظامی کشور به 5 بیلیون ین( 43.4 میلیارد یورو ) کاهش یابد و نظام مالیاتی کشور، که با هدف کمک به کنسرن ها شکل گرفته است،باید دگرگون شود.

http://www.jungewelt.de/2010/10-09/048.php?sstr=spekulante|treiben|kurs|des|jen|nach|oben

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s