محتوای انگلبسی کودتای 22 خرداد 88


محتوای انگلیسی

کودتا 22 خرداد 88

هفته نامه آلمانی فرایتاگ – ترجمه رضا نافعی

ستم نامه ای که جورج اسبورن، وزیرخزانه داری انگلیس عرضه کرد فقط معرف بزرگترین برنامه صرفه جوئی در مخارج عمومی پس از سالهای دهه بیستم در قرن گذشته نیست. پس از آنکه گرد و خاک برخاسته از مجادلات سیاسی فرو نشست، اینک حدود و ثغور اهدافی که در پس این برنامه سیاسی پنهان شده بود از پرده بیرون می افتد: قصد کابینه ائتلافی انگلیس که رهبری آن با محافظه کاران است، اینست که با استفاده از بحران اقتصادی، نظام تازه ای در جامعه بوجود آورد.

با این «شک تراپی»، پروژه محافظه کارانه ای که 30 سال پیش آغاز شد به نقطه اوج تازه ای می رسد، که عبارتست از: ریشه کن کردن دولت رفاه ــ یا بقول اسبورن «متحول ساختن»  خدمات دولتی. در حالی که هیچ کس، نه به محافظه کاران ماموریتی برای اجرای چنین طرح هائی داده و نه به شریک ائتلافی آنان،  و نه کسی از آنها خواسته بود زیر قول های انتحاباتی خود بزنند و از جمله  پرداخت کمک هزینه برای کودکان را به سطح درآمد خانواده وابسته سازند و ساختار مدیریت خدمات بهداشتی را  تغییر  دهند، یعنی  کارهائی که درست خلاف آن چیزهائی است که مردم در انتخابات ماه مه خواستار آن بودند.

نمایش درجه یک

کابینه ائتلافی برای آن که بتواند دست به تغییراتی بنیادین بزند، که  معمولا انجام هر یک از موارد آن نیازمند مباحثاتی مفصل می بود، این ادعای پوچ را مطرح کرد که مملکت در آستانه ورشکستگی است. در پی این شبیخون سیاسی و ایجاد یک جو پر تلاطم قانونگذاری، نیمه شب تصمیم گرفته شد که 16 درصد از  بودجه بی بی سی کاسته شود. برای وزارت دفاع معامله ای سرهم بندی کردند به این صورت که ناوهمواپیمابری از صحنه خارج گردد که در حال حاضر اصلا هواپیمائی که حمل کند وجود ندارد، زیرا هواپیماهای موسوم به  Harriers-Flotte  باید فورا از رده خارج شوند و جای آنها را تعدادی US-joint-Strike-Fihgters  بگیرد که نه تنها تعداد آن  هنوز مشخص نیست بلکه ساخته هم نشده اند و در بهترین حالت تازه از سال 2020 آماده برای بهره برداری خواهند شد.

مقدمات نمایش را یک انجمن دانشجوئی از دانشگاه آکسفورد بنام  “Bullingdon Boys”  برای اسبورن و کامرون تدارک دیدند. به این صورت که از ماهها پیش شایعاتی در باره برنامه بسیار شدید صرفه جوئی، که در راه است، پخش کردند، که هدفش گرفتن گریبان طبقه متوسط است، از کم کردن کمک هزینه برای کودکان تا شهریه مدارس. منظور از تمام این شایعات و مقدمات آماده کردن افکار عمومی برای عرضه کردن برنامه صرفه جوئی دیروز و طرح این فکر بی اساس در بین مردم بود که : «ما همه در یک قایق نشسته ایم!». ــ کار به آنجا رسید که بعضی در صدد برآمدند کابینه کامرون را یک کابینه چپ معرفی کنند و مفسران راستگرا هم غر و لندی براه انداختند که اصولا بودجه نباید کاهش یابد.

صراحت وقیحانه

حالا واقعیت خشن بر زبان آمده است: بودجه وزارتخانه ها در چهار سال آینده بطور متوسط 19 در صد کاهش خواهد یافت.  ولی بزرگترین رقم یعنی  دست کم 18 میلیارد پوند از بودجه خدمات اجتماعی حذف خواهد شد که مستقیما گریبانگیر تنگدست ترین افراد جامعه  خواهد شد. این لب کلام وراجی های  اسبورن بود که آمیخته با اظهارات فنی  با دقت زیاد فراهم شده بود، که عواقب آن از جمله عبارتند از کاستن کمک هزینه اجتماعی بمدت یک سال، کاهش بیشتر کمک هزینه مسکن و کاهش شدید تخفیف های مالیاتی برای پدران و مادران. مشاهده می شود که پرداخت خسارت بانک هایِ ورشکسته به تقصیرِ نظام مالیِ جهان را باید زنان، خانواده ها، بیماران، جوانانی که در آمدهای ناچیز دارند و میلیونها کارمندان  ادارات و خدمات اجتماعی بگردن بگیرند. بنظر می رسد که کامرون و اسبورن امید دارند که شهرداری ها حذف سی درصد از بودجه خود و دانشگاهها  صرفه جوئی 40 درصد از مخارج آموزشی خود و شرکتهای اتوبوسرانی  کسر 20 درصد از یارانه خود را مطیعانه بپذیرند.

کاهش خدمات اجتماعی  آنچنان بی پرده است که صراحت آن در حد وقاحت است: چون نفوذ سیاسی تنگدستان و ناتوانان جامعه ناچیز است. ولی  برعکس، سبیل نظامیان را چرب می کنند. برخورد با  بازنشستگان که اغلب آنها پای صندوق های رای می روند  بسیار محترمانه است. این ادعای اسبورن که بیشترین بار بر دوش آنهآست  که شانه هایشان قوی است، ادعای مضحکی است. همان ارقامی که خود او ارائه می کند نشان می دهند که بخش عمده فشار ناشی ازصرفه جوئی ها بر دوش  آن ده درصدی است  که ناتوان ترین بخش جامعه  هستند. حتی اگر تمام اقدامات مالیاتی و کاهش بودجه را نیز به حساب بگذاریم، باز هم تنگدست ترین ها در مرتبه دوم قرار می گیرند. البته  دلیل آن هم این است که دولت برای نشان دادن نتایج تصمیماتش، در مورد 10 در صد ثروتمندان فوقانی جامعه،  بیش از آن  مبالغه می کند که واقعیت دارد. به این معنی که  افزایش مالیات پردرآمدترین افراد به پنجاه درصد را نیز که حزب کارگر به کرسی نشاند، این دولت در محاسبات خود جای میدهد.

پرواضح است که وقتی پای ثروتمندترین صاحبان سرمایه به میان می آید، تدابیر دولت در مورد حذف هزینه ها و تغییرات مالیاتی تقریبا به هیچ وجه شامل حال آنها نمی شود. تصمیم اسبورن در مورد سهمی که بانکها باید بپردازند قابل قیاس با کاهش کمک هزینه به کودکان نیست، در حالی که قرار است میزان مالیات کارفرمایان سال به سال کاهش یابد. آنها که باعث بوجود آمدن این حفره در درآمد دولت شده اند تقریبا از پرداخت هر تاوانی مصون مانده اند. در  حالی که در نتیجه مستقیم تصمیات اعلام شده ازسوی خزانه داری بیم آن میرود که یک میلیون محل اشتغال در بنگاههای  خصوصی یا دولتی ازبین بروند. مصیبت بزرگتر این است که تصمیمات متخذه از سوی اسبورن رونق اقتصادی را بکلی متوقف کند و کسادی ببار آورد. آن هم در زمانی که  بزرگترین بازارهای انگلیس نیز تدابیر مشابهی اتخاذ کنند.

همان صندوق بین المللی پول که در ماه گذشته از کاهش هزینه ها در انگلیس استقبال کرد، حالا استدلالش این است که اگر اقدامات صرفه جویانه انگلیس محدود به همین کشور بماند  بر میزان رشد  بشدت  تاثیر  خواهد بخشید.

در ارتباط با اقدامات صرفه جویانه درسراسر اروپا احتمالا خطر کاهش قیمت ها  چند برابر افزایش خواهد یافت. و اگر آن وضع سبب کاهش بیشر مالیات ها از سوئی و افزایش بیکاری ازسوی دیگر گردد، دولت دو راه بیشتر درپیش نخواهدداشت یا صرفه جوئی باز هم بیشتر و یا عقب گردی شرمگینانه.

http://www.freitag.de/politik/1042-thatchers-erben

Advertisements

2 پاسخ

  1. ببخشید بنده متوجه ارتباط محتوای مطلب و تیتر آن نشدم. ضاهرا اشتباهی پیش آمده یا این «کودتای 22 خرداد» با آنچه ما ایرانیان با آن رویرو هستیم تفاوت عمده ای دارد!

  2. خواننده گرامی
    ارتباط آن در پیروی از شیوه نئولیبرال اقتصادی و حذف یارانه هاست که عواقب سختی برای تنگدستان هرکشور ببار می آورد. گزارش اشپیگل( انگلستان برای مقابله با ….) در باره پیامد های سیاست حذف یارانه ها در انگلستان را نیز مطالعه فرمائید. حتما موضوع روشن تر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s