جمهوری اسلامی شکنجه گر قرض می دهد !


به بهانه افشاگری

«گاردین» و «اشپیگل آنلاین»=

جمهوری اسلامی،

شکنجه گر قرض می دهد!

ترجمه رضا نافعی

به تمام آنچه که سایت خبری اشپیگل به نقل از گاردین درباره افشای دستورالعمل های ارتش انگلیس برای شکنجه زندانیان درعراق نوشته  اگر  شلاق – با نام مستعار «تعزیر»-  و تجاوز جنسی و شکنجه خانواده زندانی … راهم اضافه کنید، آنوقت به آسانی می توان گفت که انگلیس و امریکا نیاز نیست ایران را اشغال کنند تا بر سر زندانیان آن بیآورند که گاردین فاش ساخته در عراق آوردند، بلکه حکومت در ایران خود چنین می کند و نیازی به زحمت آن آقایان نیست. فقط همین که دستور العمل را نوشته اند تا آقایان درایران از روی آن نسخه برداری کنند و ابتکارات خود را نیز به آن بیافزایند کافی است!

مدارک سری مربوط به جنگ عراق نشان می دهند که نظامیان آمریکائی دست به چه شیوه هائی می زده اند ــ اینک سوء رفتار ارتش انگلیس هم روز به روز بیشترآشکار می گردد: بنا به نوشته «گاردین» نظامیان انگلیس دستورالعمل هائی برای شکنجه نوشته و توصیه کرده اند که بشدت ناقض منشور ژنو برای رفتار با اسیران جنگی است.

طبق اصول منشور ژنو، زیر فشار گذاشتن جسمانی و روانی اسیران جنگی برای تخلیه اطلاعاتی  ممنوع است. ولی ، بنا به نوشته «گاردین» ، طبق مدارک متعددِ موجود، تهدید و تحقیر اسیران برای بدست آوردن اطلاعات، از شیوه های هرروزی بوده است. «گاردین» می نویسد به سربازان آموزش داده می شود که اسیران را تحقیر کنند، اعتماد آنها را متزلزل سازند، گیجشان کنند، آنان را زیرفشار روانی قرار دهند و در آنها ترس بوجود آورند .

این نشریه بعنوان نمونه از یک Power-point Präsentation از سال 2005 نام  می برد. در این برنامه آموزشی توصیه می شود نخست اسیران را برهنه و بعد باز جوئی کنند. نقل قول گاردین از  این برنامه آموزشی چنین است «لختشان کن». «و اگر تسلیم نشدند برهنه نگهشان دار.»

این نشریه از دستور العمل های بیشتری از سال 2008 و پس از آن نیز نام می برد، که در آنها به بازجویان دستور داده می شود که به اسیران چشم بند بزنند و گوشهایشان را پر کنند که نتوانند بشنوند و به آنان دستبند های پلاستیکی بزنند. به بازجویان توصیه می شود که نگذارید اسیر، بدون وقفه، بیش از 4 ساعت،  بخوابد.   تهدید به  زندان انفرادی نیز یکی از شیوه های شکنجه گران است.

کانتینرکشتی جای مناسبی برای شکنجه است

نویسندگان دستور العمل خود نیز به حساسیت  دستورالعمل های  خود واقف بوده اند. زیرا توصیه می کنند که برای باز جوئی از کانتینرهای کشتی در مکان های دور افتاده استفاده کنند که کسی چیزی نشنود و حتما باید مانع نزدیک شدن رسانه ها به این مکان بشوند.

بنا به نوشته «گاردین»، در مقدمه دستورالعمل ها توصیه می شود، برای آنکه زندانیان را در بازجوئی ها بر سر عقل بیاورند  اعضای تناسلی آنها را دستمالی کنند. جزئیات وقیحانه: نویسندگان که با دقت تمام جزئیات کار را بیان می کنند این یاد آوری را هم می کنند که: «شکنجه تابو( ممنوع) ا ست».

بنا به این گزارش، این دستورالعمل برای شکنجه، پس از سال 2003 ، نوشته شده است.  پس از آن که دربان یک هتل در عراق، که زندانی انگلیسی ها بود، زیر شکنجه بقتل رسید. پس از مرگ جای 93 جراحت ناشی از شکنجه در جسد او یافت شد. این قتل فعلا در انگلستان مورد بررسی قرار گرفته است. یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس روز سه شنبه، در ارتباط با این امر گفت شیوه های بازجوئی ارتش علنی شده اند، ولی او حاضر به دادن اطلاعات بیشتری نشد.

روزنامه «گاردین» چند مورد از کشته شدن اتباع غیر نظامی عراق را بدست سربازان انگلیسی منتشر کرد:

سربازان انگلیسی :

مردی را در یک هلیکوپترزیر ضربات لگد کشته اند.

در حاشیه یک تصادف اتوموبیل مردی را بضرب گلوله از پای درآورده اند.

جوان 19 ساله ای را که گویا مست بوده است به رودخانه پرتاب می کنند و جوان غرق می شود.

طراحان این اتهامات، احتمالا موکلینPhil Shiner وکیل دعاوی انگلیسی هستند که کارش دفاع از حقوق بشر است. او وکالت بیش از صد عراقی را بعهده دارد، که به دلیل تعدیات ارتش انگلیس در جنگ عراق، از ارتش انگلیس شکایت کرده اند. «گاردین» می نویسد: Shiner   و همکارانش می خواهند ثابت کنند که این تعدیات نظام مند و یا برنامه بوده است.  شاینر با وبسایت ویکیلیکس، که اخیرا مدارک جنگ عراق را منتشر کرد، نیز همکاری می کند .

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,725482,00.html

Advertisements

5 پاسخ

 1. جنبه مثبت این قضیه این است که مردم جهان سوم به طور ملموس می‌بیند که جهان غرب ، بخصوص اشغال گرانشان، در سطح بسیار گسترده تری بی‌ فرهنگ و وحشی هستند . آنها دیگر شیفتگان غرب نمیباشند.

  این یک نتیجه میمون و مبارک است که ملل استعمار زده ، بخصوص ملل شرق، حس احترام به خود و برتری خود را کسب کرده است.

 2. حقیقتاً افتخار میکنم هموطن شما هستم و خوشبختم که فارسی بلدم، دست مریزاد آقای نافعی، مقاله هآی شما اولین توجه رو در خونۀ ما داره، سپاس از این همه زحمت،

 3. ادعای دفاع از آزادی, دردی را دوا نمی کند. باشد که این نکته نیز برای مردمان آشکار شود.

 4. البته 1 فرق کوچک بین آزادی غربی و حکومتهای شرقی، حداقل ایران، وجود دارد:

  پس از اینکه در غرب چنین جنایاتی فاش میشود، رسوایی خوانده شده و در صورت کسب مدرک مجرم تحت تعقیب قرار میگیرد.

  در کشور ما با به دست آمدن مدرک جرم،کسی که مدرک را افشا کرده مجرم تلقی شده و پس از مدتی جسد او هم یافت میشود.

  شما را نمیدانم، ولی من غرب را ترجیح میدهم.

 5. آقای نافعی,

  شما هم که کار جمهوری اسلامی و این سایتهای به اصطلاح مردمی و مخالف جمهوری اسلامی در غرب را می کنید. چرا دیگر شما از سانسورگران انتقاد می کنید! به نظر من حتی اگر کسی فحش هم کامنت بگذارد, باید در یک سایت سیاسی قابل رویت باشد تا خواننده خود تصمیم بگیرد که صد البته در کامنت من چنین چیزی نبوده.
  شاد باشید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s