فلسطین، کشوری شاید در شمایلی دیگر؟


فلسطین، کشوری شاید در شمایلی دیگر

نویس دویچلاند ــ ترجمه رضا نافعی

روند مذاکرات میان اسرائیل  و فلسطینی ها تقریبا بطور کامل متوقف شده است. دلائل آن چیست؟ اینک باید دنبال چه راه حل هائی بود؟ در این مورد میان فلسطینی ها هم نظریات متفاوتی وجود دارد. فحد سلیمان، عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین، در باره نظریات این سازمان سخن می گوید.کارین لویکفلد از سوی نویس دویچلند با او در دمشق گفتگو کرد.

ــ نزدیک به بیست  سال از تاریخ انعقاد قرار دادهای اسلو می گذرد. این قرار داد پایه تشکیل کشور فلسطین بود.ولی وقتی امروز به مناطق اشغالی نگاه می کنیم، قابل تصور نیست که کشور فلسطین اصلا چه شکلی باید داشته باشد.

ــ آنچه در این امر اساسی است قراردادهای اسلو نیست، بلکه حقوق مردم است. وقتی طی 17، 18 سال قرارداد اسلو باجراء در نیامده، باید در جستجوی طرح سیاسی دیگری بود. حقوق ملی ما تغییر ناپذیرند. چه قرار دادهای اسلو باشد،چه قطعنامه های سازمان ملل یا حق تعیین سرنوشت خلقها، همه وسائلی هستند که باید ما را به هدف برسانند، که عبارتست از:ایجاد کشور فلسطین و حل مسئله آوارگان.

ــ مقامات اداری فلسطین (  ) میل دارد بطور یکجانبه  ایجاد کشور فلسطین را، در مرزهای   1967 اعلام کند.آیا جبهه دموکراتیک خلق برای آزادی فلسطین موافق این هست؟

ــ اعلام یک طرفه کشور فلسطین سودی برای ما ندارد. اگر کشورهای عربی هم ما را برسمیت بشناسند، ما از لحاظ سیاسی و حقوقی چیزی بدست نیاورده ایم. ما فاقد وزن سیاسی هستیم.  در این صورت هم ما نیازمند به آنیم که مراجع بین المللی ، مانند کشورهای غیر متعهد، اتحادیه اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل یا کشورهای متحده آمریکای لاتین ما را برسمیت بشناسند.

ــ چند هفته پیش معلوم شد که مقامات اداری فلسطین قصد دارند در نزدیکی بیت المقدس (اورشلیم)یک فرودگاه بسازند. آیا مقصود از این کار ایجاد واقعیت( فاکت) است.

ــ این خیلی عالیست، ولی می توانند چنین کاری بکنند؟ در این امر فقط یک اشکال کوچک هست  که نامش اسرائیل اشغالگر است. و وقتی اشغالگران اسرائیلی بگویند شما اجازه ساختن فرودگاه ندارید ، ما نمی توانیم چنین کاری بکنیم. ما در گذشته فرودگاهی در غزه داشتیم، اسرائیلی ها آنرا بمباران و منهدم کردند.  اجازه ساختن فرودگاه جدید هم نداریم. گرچه یک قرار داد رسمی هم هست که بما اجازه این کار می دهد.

ــ وقتی مقامات رسمی فلسطین ( پآ) سخن از ساختن فرودگاه می راند، از یک پروژه جدید، از یک پروژه شهر یا اینکه می گوید قصد جلب سرمایه های خارجی به کرانه باختری را  دارد، تا به اقتصاد فلسطینی کمک کند، این تصور را بوجود می آورد که همه چیز روبراه است و نیروی اشغالی مسئله ای نیست.

ــ یک نظریه ای هست که می گوید  یک کشور باید بر اساس  یک دستگاه اداری خوب، یک اقتصاد سالم و یک زیربنای اقتصادی خوب بنا شود. با این مقدمات می توان به هدف که ایجاد یک کشور مستقل است نزدیک شد.

ــ دولت آلمان دقیقا از همین نظر حمایت می کند.

ــ کشورهای اروپائی بطور کلی  و بویژه تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس و مامور ویژه  آنها برای مسئله خاور نزدیک، از این طرح حمایت می کنند.خیلی هم عالیست، ماخیلی میل داریم چنین کشوری بسازیم، که  بسیار خوب و منظم کار کند ، مثل یک حکومت پروسی.ما خیلی میل داریم یک  دموکراسی داشته باشیم که کار و عملش مثل حکومت فنلاند باشد. ما خیلی میل داریم  اقتصادی داشته باشم مثل چین،ژاپن یا آلمان. ولی همه این تصورات با یک مشکل کوچک روبروست که نامش اسرائیل اشغاگر است. چرخ اقتصاد هیچ کشوری که اشغال شده است نمی تواند خوب بگردد.هیچ اقتصادی، هیچ دستگاه اداری، هیچ دموکراسی ای  در یک کشور اشغال شده نمی تواند پا بگیرد.

ــ چگونه می توان به اشغال پایان داد؟

ــ با فشار آوردن به اشغالگران. در تاریخ چند مورد هست که قدرت استعماری  داوطلبانه کشوری را ترک کرده است. ولی آنها استثنائاتی هستند که به خواست  خود اشغالگران یا استعمار گران بستگی داشت که دیگر نمی خواستند بمانند.

بخش عمده روند ضد استعماری فقط زیر فشار مردم کشور اشغال شده، زیر فشار سرکوب شدگان به نتیجه رسیده و با حمایت جنبش های آزادی بخش،احزاب مترقی، جو لیبرال، با حمایت موسسات انساندوستانه مذهبی به نتیجه رسیده است. در ویتنام ، در آفریقای جنوبی، در الجزایر،اینطور بود، ما هم استثناء نیستیم. ما به پشتیبانی خارج ، به کارزارهای حمایتی نیازمندیم. ولی متاسفانه  می بینیم که برای مسئله فلسطین کار زیادی صورت نمی گیرد.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/186278.uns-fehlt-das-politische-gewicht.html

3 پاسخ

  1. درود بر شما آقاي نافعي گرامي
    صورت ماهتون رو به خاطر اين همه زحمت كه واسه برگردان (ترجمه)مقالات روزنامه ها ميكشيد از دور ميبوسم

  2. سلام اقای نافعی.مبحث خیلی جالبی را برای ترجمه انتخاب کرده اید. مثل همیشه کارتان عالی بود.امیدوارم باز هم در رابطه با مسئله فلسطین ترجمات جدیدی از شما در وبلاگتان بخوانم. موفق باشید.

  3. با سلام و درود به شما ، ما همه به خوبی میدانیم که سیستم سرمایه داری جهانی‌ به وسیله جنگ و خون ریزی زندگی‌ نامشروع خود را ادامه میدهد. یک خاور میانه رادیکال یعنی‌ سود یعنی ایجاد کار در آمریکا و اروپا در بخش سلاح و خدماتی در این راسته . بیش از ۷۰ سال است که مردم فلسطین و فلسطین تحت اشغال فرهنگی‌ ، اجتماعی و انسانی‌ هستند. و این مساله قلب تمام انسانهای با وجدان را به درد میاورد . و در این میان دولت فاسد جمهوری جور جهل و جنایت از این مساله تا میتواند سوئ استفاده می‌کند .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: