مشت و لگدپرانی در جلسه شورای عالی امنیت ملی


ترجمه کامل برخی اسناد ویکی لیکس

مشت و لگد پرانی

در جلسه شورای عالی امنیت ملی

http://wikileaks.ch/cable/2010/02/10BAKU98html.html

ترجمه و انتشار برخی اسناد منتشر شده در ویکی لیکس، متاسفانه بصورت گزینه ای متداول شده است. یعنی از یک سند جالب و خواندنی، هر فرد یا گروهی بر اساس سلیقه و یا گرایش سیاسی خود بخشی را ترجمه و منتشر می کند و بخشی را سانسور.

من به کمک دوستانی که زبان انگلیسی را میدانند سعی می کنیم، برخی اسناد را بصورت کامل ترجمه و منتشر کنم تا خوانندگان خود پیرامون درستی و نا درستی آن قضاوت کنند. از جمله سند 11 فوریه 2010

این سند مربوط به 11 فوریه 2010 (حدود 10 ماه پیش) است.

بر اساس اطلاع منبع، احمدی نژاد در جلسه ی شورای امنیت ملی دیگر اعضا را با اتخاذ موضعی شگفت آور متعجب می کند. این جلسه در اواسط ماه ژانویه (1 سال پیش) و بعد از حوادث عاشورا و با مرکزیت گام های بعدی جهت مواجهه با تظاهرات اعتراضی برگزار شده بود.

منبع اضافه کرد که احمدی نژاد- در آن جلسه- اذعان کرد که «مردم احساس خفگی می کنند» و در اندیشه ی تغییرات بنیادین شرایط هستند و بنابراین لازم است تا آزادی های شخصی و اجتماعی بیشتری به مردم داده شود.

این اظهار نظر احمدی نژاد، فرمانده ی سپاه، محمد علی جعفری را بسیار خشمگین می کند، بطوری که فریاد می زند: «تو غلط می کنی! در حقیقت این تو هستی که این آشفتگی را به بار آورده ای! و حالا می گویی که می خواهی آزادی بیشتری بدهی؟» و بعد هم به صورت احمدی نژاد سیلی می زند که باعث غوغا و تشویش شده و به این ترتیب باعث ایجاد انقطاع در جلسه می شود و بعد از آن هم تا مدتها جلسه تشکیل نمی شود.

دو هفته بعد آیت الله جنتی به عنوان واسطه بین جعفری و احمدی نژاد صلح و آشتی برقرار می کند و جلسه شورا تشکیل می شود.

منبع در انتها می افزاید که ایجاد انقطاع در جلسه ی شورای امنیت ملی به بعضی از وبسایت های ایرانی درز می کند، ولی سیلی خوردن احمدی نژاد که دلیل اصلی آن بود به بیرون درز نکرده بوده است.

– آمادگی طرفین برای تقابل های جدید

در ضمن منبع اینطور استدلال کرده است که هر دو طرف در حین مانورهای گروه های کوچک و زیر مجموعه های مختلفشان، برای تقابل های جدید آماده می شوند. او بر اهمیت سخنان اخیر کروبی و خاتمی تاکید کرد که به گفته ی آنها، بخاطر مشکلات و مسائل گوناگون دوره ی ریاست جمهوری احمدی نژاد تا پایانش طول نخواهد کشید، و اینکه رهبران ارشد در نظام (و از جمله رهبر جمهوری اسلامی) نباید طرف جناح های تندروی سیاسی را بگیرند. او تاکید کرد که «کروبی هر کلمه را با دقت انتخاب می کند» و صحبت های اخیر این دو نفر حکایت از تلاش های مداومی دارد که برای جدا کردن خامنه ای از باند احمدی نژاد در جریان است. منبع شرایط کلی سیاسی را در درون و بیرون از نخبگان سیاسی کشور در حال «بد و بدتر شدن» توصیف کرد. او اذعان کرد که شرایط فعلی برای اعتراض ها و بی ثباتی در کشور نمی تواند برای مدت زیادی ادامه پیدا کند و بنابراین اینطور پیش بینی کرد که وقایع به سمت پیشرفت های عمده و فازهای جدید خواهد رفت. از او نظرش را راجع به اینکه ایران در سال بعد چگونه خواهد بود پرسیدیم و او جواب داد «این سوال را بعد از 22 بهمن از من بپرسید».

– فعالین توده ای در حال بازگشت مجدد به صحنه هستند

منبع (که یکی از فعالین پیشین انقلابی غیر مارکسیست است) اظهار قطعی کرد که حزب توده (کمونیست) ایران مجددا تشکیلات خودش را در میان کارگران کارخانه ها و کارکنان دولت و روشنفکران شکل می دهد. او اظهار کرد که بسیاری از هواداران پیشین حزب توده، مقام هایی را در دستگاه بروکراسی و دیگر جاها در اختیار دارند و بر اساس ادعای او بسیاری از آنها هنوز به صورت محرمانه از جنبش حمایت می کنند. او نام یکی از سازمان دهندگان را برد. (در سند ویکی لیکس این نام حذف شده است)

لینک سندhttp://wikileaks.ch/cable/2010/02/10BAKU98html.html

Advertisements

11 پاسخ

 1. محمود اسدی

  من به هر دری زدم نتوانستم این اسناد را پیدا کنم لطفا یا اسناد و یا آدرس کامل برای من بفرستید تا به آنها دسترسی داشته باشم – شاید من هم بتوانم تعدادی را ترجمه کنم

 2. رستم رستميان

  درود بر حزب توده ايران

 3. آقا رضای نافعی عزیز
  این هم یک دست خوشی دارد. پایدار باشی

 4. با سلام به جناب نافعی
  انقلاب 57 ایران به کسی تکیه ندارد جز شهدای جنگ هشت ساله و مردم زحمتکش ایران و هستند مراجع بزرگواری که برای ازادی مردم تلاش می کنند. نه اقای احمدینژاد و نه هیچ کس دیگری نمی تواند انقلاب 57 را به شکست بکشاند. گرو های سیاسی همه محترمند . اما آمریکائی ها و انگلیسی ها با گسترش ناتو به شکست انقلاب ما فکر می کنند . همان کاری که با شوروی کردند. خائنی چون گورباچف و یلتسین دائم الخمر و شواردنازه خائن را خریدند و کشور بزرگ شورا ها را به خاک سیاه کشاندند. امروز پوتین هم از مانده دوران گذشته شوروی الدروم بولدرم می کند. انقلاب ایران به شهدای جنگ مربوط است و اگر ویکی لیکس هم حق را انتشار دهد برای مردم ایران ارزشی ندارد ما یاد گرفتیم مقاومت کنیم و سختی ها را به جان می خریم . دلتنگ خیلی از چیز ها هستیم ولی با انقلاب قهر نمی کنیم. حزب توده ایران حزب بزرگیست مانند همه احزاب و گرو های موفق دیگر و شاید خائنینی از هر جا در ان یافت شود و این اجتناب نا پذیر است. مردان جنگ هشت ساله همه زنده اند و شهدای جنگ پیش روی ما نشسته اند. پیشاپیش صف ها ما مردان بزرگی از رهبری معظم و کروبی گرامی و موسوی گرامی و… هزاران انسان برجسته از داخل کشور و خارج کشور هستند و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. انجمن انگلیسی حجتیه به زباله دان تاریخ ریخته خواهد شد.زنده باد همه مراجع بزرگوار تقلید و همه شیمیائی های کشور.

 5. جناب نافعی گرامی

  سلام علیکم

  از ترجمه های روان شما کمال تشکر را دارم و امیدوارم همواره سلامت و برقرار باشید

  کاملا حق با شماست بعضی افراد نا وارد به ترجمه دست به این کار میزنند که هم وقت خودشان را میگیرند و هم وقت خواننده مقاله را

  دیروز یا روز گذشته اش یک مقاله ای در سایت پیک نت خواندم که اقایی به نام تدین نژاد ترجمه کرده بود با عنوان امریکا خود را آماده «مک کارتی پارتی» می کند

  هر چه ما سعی کردیم بفهمیم که بالاخره منظور اصلی نگارنده چیست متوجه نشدیم البته یه مسائلی شکسته بسته متوجه شدم ولی اینکه کاملا بفهمم مقصود چیست این کار اتفاق نیافتاد

  البته من به جناب اقای تدین نژاد بی حرمتی نمیکنم وبا اینکه ایشان اصلا نمیشناسم جسارت نمیکنم

  اما ترجمه خوبی نبود انشا الله که میزان اگاهی و اطلاعات خود را در اینده افزایش میدهم تا توان درک نوشته های ایشان را داشته باشم

  اما در مورد مطالب شما باید بگویم فلسطین با ان مساحت محدود و جمعیت کم هم به فکر پذیرفته شدن از طرف مجامع جهانی است

  اما حاکمان دد منش ایران با این همه قدمت و سابقه درخشان تاریخی در حال مضمحل کردنم کشورمان هستند کک شان هم نمگزد

  کاری با این کشور کرده اند که دیگر کشورهای خلیج فارس هم بریمان تره خورد نمکنند

  چرا مردم بیدار نمیشوند نمیدانم

  ما نه نیاز به احزاب گذشته داریم ( مارکسسیت و توده و غیره ) نه به سیستمهای من دراوردی امثال جمهوری اسلامی

  ما فقط نیاز به سیاستهای مردان تاریخی خود مانند زرتشت و کوروش و داریوش بزرگ داریم تا بار دیگر شاهد دوران طلایی ایران زمین باشیم

  به امید انروز

 6. گذشته از این که خیلی غیرقابل باور بود، در اینجور موارد لینک به منبع هم اگر ضروری نباشد، خالی از فایده نیست.

 7. ghablan gaz migerftan pishraft kardan jadidan

 8. خوانند گرامی
  لینک در پایان صفحه، یعنی در پایان نوشته، درج شده است.

 9. سلام اقای نافعی
  من هم معتقدم که باید منتظر رویارویی های جدیدی بین احمدی نژاد و مخالفینش در مجلس و مطبوعات اصول گرای خارج از دولت او بود.
  من فکر میکنم تمامی احزاب و سازمان هایی که برای ایران و ازادی ان تلاش کرده و در این راه حتی شهید هم داده اند ( از راست گرفته تا چپ ترین دیدگاهها ) میبایست در تصمیم گیریها در درون حکومت از طریق یک نظام شورایی مشارکت کنند،فقط از این راه یعنی دمکراسی میتوان به پیشرفت ایران ایمان داشت.حزب توده جزوقدیمی ترین گروههای سیاسی است و شهدایی چون خسرو روزبه را تقدیم ایران کرده. لذا نمی توان و نباید ان را از جامعه و حرکات سیاسی دور نگه داشت، مگر اینکه بخواهیم چشمان مان را به روی واقعیات عینی ببندیم. موفق باشید.

 10. لطفا این مطلب را هر کجا مناسب دیدید چپ کنید. با سپاس

  مرکز ایرانیان

  هدف این مرکز کوشش در گردآوری اسناد و مدارک جهت روشن شدن چرای بیگانگی ایرانیان از هم،همچنین پیدای راه حل برای این مشکل بزرگ اجتماعی.

  از تمام کوشا ندگان راه آزادی آرزو دارم در این راه سخت مرا تنها نگذارند.

  من منتظره ارسال پیشنهادات ، انتقادات و مقالات شما هستم.

  به زودی وب ساید برای این امر آغاز ه به کار می‌کند.

  با د رود به شهدای راه آزادی.

  م.مزدکی

  لطفا با آدرس زیر با من در تماس باشید،

  mazdaky@live.co.uk

 11. خود ویکی لیکس و آسانژ مدعی اند که اسنادشان مربوط به ارتباطات و گزارشات دیپلمات های آمریکایی اند
  حالا بگو دیپلمات های آمریکایی چگونه از جلسه شورای امنیت ملی ایران سر درآوردن؟

  اونا اگه چنین اطلاعاتی داشتن که تا حالا 3 دور ایرانو شخم زده بودن؟
  پیدا کنید پرتقال فروش را…!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s