رمز گشائی ضروری از دلیل تاخیر شش ماهه برای افشای اسناد اسرائیلی ویکی لیکس


رمز گشائی ضروری از دلیل

تاخیر 6 ماهه برای افشای

اسناد اسرائیلی ویکی لیکس

یونگه ولت- ترجمه رضانافعی

جولیان آسانژ، رئیس ویکی لیکس، در مصاحبه ای با فرستنده الجزیره ، قول داد کلیه اسنادی که در باره سباست اسرائیل در اختیار دارد منتشر کند. پنج نشریه خط دهنده که ویکیلیکس اسناد وزارت خارجه آمریکا  را، برای ارزیابی، در اختیار آنها گذاشته است، تا کنون در انتشار اسناد مربوط به اسرائیل، بگونه ای چشمگیر کوشیده اند که لطمه ای به اسرائیل نخورد. این رفتار  برخی از گروه های فعال در اینترنت را بر آن داشت تا دست به پخش شایعاتی بزنند مبنی بر این که میان آسانژ و دولت اسرائیل معامله ای صورت گرفته است. بعضی حتی ادعا کردند که محلی را که معامله در آن صورت گفته نیز می دانند: شهر ژنو. کسانی دیگر از قول همکاران سابق ویکی لیکس مدعی شدند که فقط آسانژ است که  برای دسترسی به اسناد سفارت آمریکا در تل آویو گذرواژۀ ضروری را می شناسد. که البته درست نیست چون کلیه اسناد، از بیش از سه ماه پیش، در اختیار  دبیرخانه های نشریات نیویورک تایمز، گاردین، لوموند، اشپیگل و الپائیز، قرار گرفته است.

اختلاف ارقام

اظهارات آسانژ را در برابر فرستنده الجزیره ، که مقر آن قطر است، می توان بعنوان فرار به جلو نیز تعبیر کرد. رئیس ویکی لیکس می گوید پنج نشریه پیشگفته تاکنون فقط 2 درصد از اسنادی را که مربوط به اسرائیل می شود منتشر کرده اند. دلیلش مناسبات حساس این کشورها با اسرائیل است. در آمریکا » حساسیت های » مربوط به یهودیان آنجا نیز بر آن اضافه می شود. اینک ویکی لیکس خود، در 6 ماه آینده، در حدود 3700 سند از گزارش های سفارت آمریکا در تل آویو را در اینترنت خواهد گذاشت.

ارقامی که آسانژ ذکر می کند بکلی با ارقام منتشره از سوی اشپیگل متفاوت است. اشپیگل در ااینترنت یک » interaktiven Atlas  » عرضه می کند که نشان می دهد چه تعداد از اسناد ویکی لیکس مربوط به سفارت خانه آمریکا در کدام کشور است. در منطقه خاورنزدیک ترکیه با 7918 سند در صدر قرار دارد. پس از آن بغداد با 6677، عمان با 4312، قاهره با 2752 و بیروت با 2368 سند قرا دارند. فقط 3194 سند هم مربوط به اسرائیل می شود.  بهر حال : روز 26 دسامبر تازه 27 سند از اسرائیل روی وبسایت ویکی لیکس قرار گرفت.  زیر واژه » اسرائیل » 66 سند قرار می گرفت. ولی از سوی دیگر در مورد ایران 250 سند مشاهده می شد که به اوضاع ایران پرداخته اند.

در اینجا باید  یاد آوری کنیم که شیوۀ برخورد ویکی لیکس  با اسناد وزارت خارجه آمریکا،  تا کنون چگونه بوده است: ویکی لیکس در مورد گزارش های مربوط به جنگ در عراق و افغانستان، کلیه اسناد را یک جا در اینترنت گذاشت، ولی  این بار، تمام اسناد را یکباره در اینترنت نگذاشت بلکه انتخاب موضوعات و سرعت انجام این کار را  نخست به اختیار پنج نشریه خط دهنده  گذاشت. دبیرخانه ها موضوعات اصلی را برای انتشار در روز معین، همراه با تفسیرهای خود، مشخص ساختند و در این محدوده چندسند را منتشر کردند. آغاز این تاریخ مشخص 28 نوامبر بود وپایان آن روز 10 دسامبر. در این مدت  ویکی لیکس هم عمدتا همان اسنادی را در صفحات خود منتشر کرد که آن روزنامه ها منتشر کرده بودند. ویکی لیکس هم به پیروی از آن نشریات اسامی افراد را یاه کرده بود.

انتشارخارج از کنترل

می توان تصور کرد که ویکی لیکس از تاریخ 10 دسامبر به بعد دستش برای انتشار اسناد باز است. ولی بدلائلی نامعلوم تا کنون این کار صورت نگرفته است روز 27 دسامبر ویکی لیکس از 251278 سند فقط 1897 سند را در اینترنت گذاشت، یعنی کمتر از یک درصد را.

معهذا  ظاهرا این طوربه نظر می رسد که پخش خارج از کنترل اسناد آغاز شده است. معلوم نیست که آیا خود ویکی لیکس این کار می کند یا افرادی از آن پنج نشریه. با توجه به این که در حدود 120 روزنامه نگار در این کار سهیم بوده اند که برخی از آنها   کل اسناد دسترس را در اختیار داشته اند. در این میان روزنامه نروژی  آفتنپستن اعلام کرده که کلیه 250 هزار سند را در اختیار دارد بی آنکه بگوید از چه طریقی به اسناد دست یافته است. قبل از آن در آغاز ماه دسامبر  روزنامه لبنانی الاخبار 183 سند از سفارت خانه های عراق، مصر، لبنان، الجزائر، موریتانی، مراکس و تونس  را در اینترنت گذاشت بی آنکه روشن سازد از کجا به اسناد دست یافته است. روزنامهHerald on Sunday  از زلاند نو نیز اسناد منتشر نشده ای را منتشر ساخت . یدی ات آهورنت ، پر تیراز ترین روزنامه اسرائبل هم روز 24 دسامبر از سندی خبر داد که تا آنزمان ناشناخته بود. مضمون سند این بود که کندالیزا رایس وزیر خارجه آمریکا، در آنزمان، در 25 آوریل 2008،    دلائل پشت پردۀ حمله هوائی اسرائیل به یک باصطلاح رآکتور اتمی سوریه را،  به تمام نمایندگی های آمریکا اطلاع داده بود .

آسانژ در گفتگو با آلجزیره ،  در این باره  که چرا ویکی لیکس   برای  انتشار تمام اسناد سفارت آمریکا در اسرائیل  به شش ماه تمام وقت نیاز دارد، توضیحی نداد. احتمالا دلیل آن انتخاب و بررسی اسناد است.

http://www.jungewelt.de/2010/12-28/021.php

Advertisements

3 پاسخ

  1. aljazerh not aljazaer mr.

  2. با سلام
    ممنون برای توجه و تذکر.

  3. با توجه به حساس بودن شرایط منطقه برای اسرائیل و بالعکس ، ویکی لکس نمیتواند و نباید تمام اسناد را انتشار دهد. با تشکر از شما .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s