توپ قدرت هنوز در خیابان های تونس می چرخد!


توپ قدرت، هنوز در

خیابان های تونس می چرخد!

یونگه ولت ــ نرجمه رضا نافعی

در تونس اعتراض به دولت تازه کماکان ادامه دارد. مردم خواستار استعفای تمامی کابینه موقت شدند که بموجب آخرین گزارش های خبرگزاری ها، این خواست مردم تا حدودی پذیرفته شده است.

مردم تا مقر حزب حاکم پیشین، که 23 سال حکومت را در دست داشت راهپیمائی کردند. آنها خواستار کناره گیری کلیه هواداران حزب RCD، حزب حاکم پیشین، از سیاست شدند. در شهر گفسا در جنوب کشور نیز هزاران نفر دست به تظاهرات اعتراضی زدند. آنها خواستار کناره گیری تمام وزرائی شدند که با  بن علی همکاری کرده بودند. وزرای کابینه از عضویت در حزب استعفا دادند. پس از آن رهبری حزب مذکور نیز کناره گیری کرد. روز پنجشنبه، کابینه غنوشی برای نخستین بار تشکیل جلسه داد. در این جلسه رئیس جمهور موقت نیز شرکت کرد.

ارتش تونس تانک ها را از مرکز شهر دور کرده است. یک سرهنگ ارتش خطاب به تظاهر کنندگان فریاد زد که سربازان در کنار شماهستند و به شما تیراندازی نخواهند کرد. خبرگزاری فرانسه از قول محمد لکدهار اللعل، عضو رهبری حزب کمونیست «التجدید»  نوشت که او نقش ارتش را که بن علی را زیر فشار قرار داده بود، مثبت ارزیابی کرده است. گفته می شود «رشید عمر» ، فرمانده کل ارتش، هفته پیش، در بحرانی ترین لحظات، از پذیرفتن فرمان  بن علی سرپیچی کرده و حاضر نشده به سربازان حود فرمان سرکوبی تظاهر کنندگان را بدهد. ارتش تونس تقریبا 35 هزار سرباز دارد، در حالی که تعداد افراد  پلیس بن علی و سازمان اطلاعاتی او  تا 170 هزار نفر تخمسن زده می شود.

در فرانسه مباحثات شدیدی پیرامون نقش دولت فرانسه در جریان قیام مردم تونس در گرفته است . فردریک میتران، وزیر فرهنگ ـ که خود نیز ویلائی در تونس داردــ گفت او هرگز پنهان نکرده که بن علی در سالهای 90 به او تابعیت تونسی را داده بود. ولی او با بن علی سازش نکرده است.  او ــ نوۀ فرانسوا میتران، رئیس جمهور اسبق فرانسه ــ روز دهم ژانویه اعلام داشته بود که در تونس دیکتاتوری وجود ندارد.  خانم Michele Alliot- Marie  وزیر خارجه فرانسه، قبل از سقوط بن علی، به او پیشنهاد حمایت داده بود. او در مجلس فرانسه گفت :  تمام دنیا می داند که نیروهای امنیتی فرانسه قادرند این نوع مسائل امنیتی را حل کنند.» وزیر خارجه فرانسه بعدا در دفاع از خود گفت او نتوانسته پیش بینی کند که کار به کجا خواهد انجامید. حزب سوسیالیست فرانسه روز پنجشنبه باردیگر خواستار استعفای وی شد.

http://www.jungewelt.de/2011/01-21/058.php

7 پاسخ

 1. سلام..در رابطه با قیام مردم تونس اخیرا چند مقاله خوانده ام . یکی از آنها خیلی به دلم نشست . مقاله از خانم اقبال است . آن را بعنوان کامنت خودم نیز برای شما میفرستم . موفق باشید .

 2. وضع در تونس همچنان نا آرام گزارش شده است. در این میان اوباما شجاعت مردم را ستود و خشونت بر علیه مردم تونس را محکوم کرد. و همچنین گفت تصاویر ملتی را که خواستار شنیدن صدایش است را هرگز از یاد نخواهد برد.

  لازم به یادآوری است که از هنگام کسب استقلال تونس از فرانسه در سال ۱۹۵۶، بن علی دومین رئیس جمهوری این کشور میباشد. اولین رئیس جمهور تونس بعد از استقلال حبیب بورقیبه بود که در مارس سال 1956 نخستین حکومت ملی تونس را تشکیل داد. در سال 1987 بن علی در پی یک کودتا بر علیه حبیب بورقیبه به ریاست جمهوری رسید.

  شورشهای مشابهی در اعتراض به گرانی و بیکاری در هفته های اخیر در الجزایر و مصر نیز جریان دارد و معلوم نیست به کجا کشیده شود؟ سرنگونی بسیار سریع رئیس جمهور تونس اما این سئوال را مطرح میکند که آیا مسبب این سرنگونی همانطور که رسانه های غربی میخواهند وانمود کنند تنها شورش مردم میباشد و یا دستهای پنهان دیگری نیز بر سر کار است؟ من در عجبم از اینکه اوباما تصاویر تظاهرات مردم ایران که آنها هم خواستار شنیدن صدایشان هستند را سریعا از یاد برده است. تصاویر زندانیانی را که هر روز بر سر دار میروند و خواستار آزادی در مملکتشان هستند. چه چیزی باعث شده که رژیم جنایتکار ایران با تمام بهایی که این مردم برای کسب آزادی داده اند همچنان بر سر کار مانده است و به جنایات خود ادامه میدهد؟ چه دستهای پنهانی دست در دست جنایتکاران میهنی ما دارند؟ چه کسانی مانع از بزیر کشیده شدن آخوندها از مسند قدرت هستند؟ چه کسانی آنها را بر علیه مردم ما یاری میکنند؟ شاید همان کسانی که در تونس توان بیرون کردن رئیس جمهور آنرا در مدتی کمتر از یکماه دارند!؟ شاید همان کسانی که در کشورهایی که بخواهند شورش را دامن میزنند و خود نام انقلاب بر آن مینهند؟ آیا در تونس حکومتی مردمی بر سر کار خواهد آمد؟ یا باز دولتی دست نشانده بر مسند قدرت خواهد نشست؟ آیا این حرکت تاثیری مثبت در روند اعتراضات مردمی در ایران خواهد داشت؟ آینده به بسیاری از این سئوالات و بازیهای سیاسی پاسخ خواهد داد .

 3. آقای poor
  اگر شما طرفدار بزیر کشیده شدن به اصطلاح اخوند ها هستید خیالتان راحت باشد که دولت کنونی به سر دمداری مشایی در حال انجام آن است. راستی بن علی هم تمام مظاهر اسلام را سرکوب کرده بود ،پس مردم تونس چه کمبودی داشتند که به قیام دست زدند.
  فکر نمیکنید هنوز سوراخ دعا را پیدا نکرده اید؟

 4. با سلام به جناب نافعی. سئوال: ایا تلاش امپریالیسم امریکا و انگلیس بعد از فروپاشی شوروی سابق گسترش بنیاد گرایی در خاور میانه نیست. چرا که بهترین وزنه های ضد سندیکالیست ها و ضد کمونیست ها بنیاد گرایان مرتجع اسلامی هستند. بیرون کردن زندانیان و دادن فضا ی موقتی و میدان دادن به گرو های سیاسی و .. کار زیرکانه ائیست که سرمایه داری برای فریب توده ها بکار می برد. تنها انرژی ارزان برایشان نفت است که طی قرن ها مفت و مجانی بردند و داشتن پایگاه های نظامی و سرکوب سندیکا های کارگری و گسترش تجارت کشور های همسو با انان وظیفه عاجل انان نیسـ؟

 5. دكتر آريوس

  درود برشما, از چرچيل پرسيدند, شماكه درنقاط دوردست دنيادولت هاراساقط وبنفع خود تغير ميدهيد, پس چراايرلند بغل دستتانرانميتوانيد آرام كنيد؟ چرچيل گفت براى اينكار دوچيز لازم است, اكثريتى متعصب ونادان واقليتى خائن وطمعكاركه درايرلند وجودندارد. پرسش اين است كه ایران دوباره عرب زده, گرفتار ضحاك دستار بند, سردارانى فاسد و مدیرانى بی لیاقت هم گرفتار سياست چرچيل شده وچه راهى ميرود و چه خواهد شد؟ پرسش اين است, صدها هزارروشنفكرايرانى مقيم داخل وخارج آيادر انتظار امام زمانند تا أنها را از لجاجت ها, کدورت ها وانتقام جوئی هاى كودكانه برهاند كه باهم براى نجات ايران متحد شوند؟

 6. آقای جواد دوست گرامی .در اینکه توده مردم تونس از بیکاری ،فقر .بوروکراسی دولتی و ……. به جان آمده و به خیابان ها ریختند . کسی شک و شبهه ندارد . اما حرف من این است : آن موقعی که یک قیام اوج پیدا کرده و میخواهد از سطح مطالبات قشر خورده بورژوازی ( که البته بر حق هم هستند ) به خواستهای پرولتاریا و طبقه کارگر ارتقا یابد ( در این حالت بر طبق قانون تکامل و جبر هستی مرگ سیستم سرمایه داری و استثمار به وقوع میپیوندد ) ، درست در همین زمان سر بزنگاه امپریالیسم با تمام توان تبلیغاتی یا نظامی ،اقتصادی و هزار ترفند دیگر وارد صحنه شده و تلاش برای به انحراف کشیدن مسیر قیام به انقلاب راستین را میکند . همان گونه که در مورد قیام ۲۲ بهمن کردند و موفق هم شدند که خواسته ها و نیات واقعی انقلاب در حد خواستهای یک نیروی ارتجاعی مانند خمینی متوقف شود .( خواسته هایی مانند حجاب ،احکام دینی و طهارت ، سنگسار و …) . آیا نیات اصلی انقلاب مردم ایران در همین حد خلاصه میشود ؟؟؟؟؟؟ آنها بهتر از ما میدانند که اگر یک رژیم خلقی و انسانی در آفریقا یا خاور میانه روی کار بیاید ،سد بزرگی در سر راه منافع جهان خوارگی شان ایجاد میشود . بنا بر این به من حق بدهید که برای تونس ؛ ایران و تمامی جهان سوم نگران باشم .و در نهایت خواست و افق دید من نه تنها » به زیر کشیده شدن آخوندها » آنطور که شما مرقوم فرموده اید ، بلکه مرگ کل سیستم جمهوری اسلامی با تمام دنباله چی ها ی آن از هر شکل و جنس ، از مشایی گرفته تا سایرین در راستای نابودی سرمایه داری در تمام جهان قرار دارد . امیدوارم با این توضیح شما قانع شده باشید .

 7. سخنان بوش رئیس جمهور سابق آمریکا :

  وی می‌گوید: «من از رئیس وقت سازمان سیا که به دلیل پیروزی انقلاب ایران از کار بر کنار شد، پرسیدم‌، ‌یعنی شما با این همه آدمی ‌که در دنیا دارید با این تجهیزات فوق پیشرفته با این همه بودجه ای که صرف دوران رياست جم كرديد، چرا نتوانستید انقلاب مردم ایران را پیش بینی کنید ؟ او پاسخ به من گفت:

  آن چه در ایران روی داده است یک «بی تعریف » است‌، کامپیوتر ‌های ما آن را نمی‌فهمند!»
  فعلا كه نفوذ انقلاب اسلامي ايران از مرزهاي هخامنشي هم گذشت.
  عزت زياد!!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s