نگاهی شتابان به قاهره


نگاهی شتابان به قاهره

» مردم خواستار سرنگونی رژیمند»

پولدار ها فرار می کنند و تهی دستان رنج می برند

اشپیگل آنلاین ــ ترجمه رضا نافعی

ترمینال 4 فرودگاه قاهره بخش بسیار تمیزی است. این ساختمان مرمرین دور از محل پرواز جت های معمولی است. در ورودی آن شبیه در ورودی هتل های مجلل است. کسی با تاکسی به اینجا نمی آید. درروزهای عادی معمولی مسافرانی که از اینجا  پرواز کنند زیاد نیستند. فقط کسی که هواپیمای جت شخصی دارد یا می تواند چنین هواپیمائی اجاره کند، به این ورودی مراجعه می کند. از این ترمینال  می توان به راحتی با اتومبیل سواری مجلل خود را به مینی هواپیماهای سفید رسانید و به آسمان بال گشود.

روز یکشنبه در این ترمینال که مخصوص (VIP )  افراد بسیار متشخص است ، وضع بسیار آشفته است و درهم برهم است. دهها نفر از تجار، زنا نی که دست بچه ای را دردست دارند، باچمدان های چرمین گرانقیمت جلو بدر ایستاده اند. کم کم به ساعت ممنوعیت حضور در خیابان نزدیک می شویم و طبقه ممتاز مصر رفتار با وقار خود را از دست میدهد. زنی می گوید . همه فقط می خواهند فرار کنند. فرار از قاهره . فرار از مصر. دست کم تا وقتی که سر و صدا ها بخوابد. در افتاب شامگاهی هواپیماهای براق می درخشند، هواپیماهائی که با آنها می توان    از شهر آشفته قاهره گریخت.

کسی که نتواند با جت فرار کند ، با شهری روبروست در وضع اصطراری.  کلانشهری که در مواقع عادی  زنده و پر هیاهو است اینک  چهره ای تخته کوب شده یافته است. از بیم آنکه مغازه  ها غارت نشوند نمای آنها را از بیرون  و درون تخته کوب کرده اند. آنها که هنوز هم با اتوموبیل در راهند ، در جایگاهای فروش بنزین که هنوز بنزین دارند ، صف کشیده اند. از زمانی که اتوموبیل به این کشور آمده و در وسط شهر خیابانهای اتوموبیل رو ساخته شده ، هرگز خیابانها مثل این روزها خالی نبوده است.

حرکت پر شتاب با اتوموبیل در شهر نشان می دهد که تظاهر کنندگان ، تا همین الان چه ضربه سختی بر رژیم وارد آورده اند. در Corniche  ذر ساحل نیل ، هنوز هم از پنجره های شکسته ساختمان مرکزی حزب حسنی مبارک دود بر می خیزد. پس از هجوم مردم به این ساختمان اینک نیروی نظامی از ویرانه آن محافظت می کند. با پنج دقیقه فاصله سواره از اتوبان شهری به  پاسگاه به آتش کشیده شده پلیس می رسیم  و آنطرفتر به ساختمان ویران شده مرکز دادگستری. هنوز هم اوراق پرونده های دادگستری در خیابانها در پروازند ، پرونده هائی که تظاهر کنندگان از پنجره ها به خیابان ریختند.

احمد زافن دیگر زخم گلوله را خوب می شناسد.در حالت عادی او رئیس بیمارستان دمردش است که وابسته به دانشگاه است و متخصص اورولوگی است. ولی در روزهای گذشته ، بویژه جمعه شب، ناگهان دسته دسته مجروحان گلوله خورده به  کلینیک او آورده اند. زافن به دفتر یادداشت خود، که تعداد مجروحان و کشته شدگان را  با دقت تمام در آن ثبت کرده است نگاه می کند و می گوید 19 نفر بضرب گلوله کشته شده اند، 15 نفر هم با وجود آن که فورا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، بعدا در گذشته اند.

در قیاس با این ترازنامه که فقط ویژه یک بیمارستان است، باید تعدادکشته شدگان در سراسر کشور خیلی بیش از 150 نفری باشد که رسما اعلام کرده اند ؟ زافن شانه بالا می اندازد و چیزی نمی گوید. در باغ بیمارستان دهها زن به جستجوی شوهرانشان آمده اند که در تظاهرات ناپدید شده اند. زافن می گوید بیمارستان او خود را برای تشدید وضع آماده کرده است . تمام بیماران معمولی را مرخص کرده اند  تا برای قربانیان تازه جا داشته باشند. می گوید الان در وضع اصطراری کار می کنیم  و باید خودرا برای شرائط سخت تر آماده نگاه داریم.

در راه بازگشت به میدان مرکزی تحریر ( میدان آزادی ) می بینم که اتوبان تبذیل به یک پارکینگ عظیم شده است. اهالی قاهره ، چپ و راست خیبان پارک کرده اند و برای پیوستن به تظاهرات روزانه به میدان تحریر رفته اند. احتمالا امشب تعدادشان به هزارن نفر خواهد رسید ، بیشتر از پیش . و باز تمام شب فریاد خواهند زد » مرگ بر مبارک »  و در برابر رژیم خواهند ایستاد.

پنج دقیقه به وقت ممنوعیت عبور و مرور مانده ، که ساعت 16 آغاز می گردد. در این لحظه دو هواپیمای  اف ــ 15  در آسمان میدان   پرواز می کنند  و  تا فاصله 300 متری پائین می آیند ، هواپیما ها با غرش کر کننده خود آرامش بعد از ظهر دیر وقت را بهم می زنند. بنظر می رسد می خواهند با این حرکات مردم را بترسانند  تا شاید میدان را ترک کنند.

ولی حرکات آنها بی تاثیر است. زن جوانی می گوید :» ما می مانیم » . پشت سر او مردم  شعار انقلاب را سر می دهند : »  مردم خواستار سرنگونی رژیمند » .

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,druck-742532,00.html

2 پاسخ

  1. سلام . به نظر من هنوز زود است که بشود راجع به قیام مردم مصر سخنی قاطعانه بر زبان آورد . اما چیزی که مسلم است ، آن است که فقر ، بیسوادی ریشه عمیقی در جامعه مصر دارد .و باید به مردم گرسنه و بیکار حق داد که این سیستم اقتصادی را کاملا دگرگون کنند . اما مثل همیشه باید بیدار بود تا فقط پوسته عوض نشود و ماهیت و اصل مسئله دست نخورده باقی بماند . مبارک برود . البرادعی یا دیگران بیایند ، ولی مردم همچنان بیچاره و فقیر ( برای ثروتمند تر شدن امپریالیست ها ) باقی بمانند .

  2. با درود به جناب نافعی. به نظر می رسد که بیان ستم های مردم خاورمیانه و جهان به این شکل سر باز کرد و کار مردم هم درست است شک نیست. شما قطعا ایندگان را که از هر گوشه ائی به قدرت میرسند نقد خواهند کرد خواهید دید .ولی به ظر میرسد که سرمایه داری در جهت بسیج مردم به سوی بنیاد گرائی افراطی هدف دیگری ندارد چرا که فکر می کنم سرمایه داری با بحران پیش رو تنها از این ضد کمونیست ها بهره می برد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s