بازی زیرکانه ژنرال ها با قیام خیابانی مردم مصر


بازی زیرکانه ژنرال ها

با قیام خیابانی مردم مصر

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

پرفسور یوسف  » ز » که در قاهره پزشگ است، می گوید : «آنچه اینجا می گذرد انقلاب نیست، این هنوز قیام است، انقلاب وقتی  است که ارتش به مردم بپیوندد «. یوسف  » ز» خود را لیبرال می داند ولی دلش با جنبش دموکراتیک مردم مصر است.

ارتش مصر از آغاز اعتراضات در 25 ژانویه، نقشی مرکزی ایفا کرده است. در زمانی که نیروهای امنیتی و پلیس وزارت کشور با لباس رسمی  پلیس یا لباس شخصی، با خشونت تمام به مردم حمله کردند، ارتش بعنوان حافظ مردم به میدان آمد. ارتشیان در میدان تحریر قاهره میان مردم و اوباش سازمان یافتۀ دولتی موضع گرفتند و از مردم  در برابر حملات اوباش دولتی  حفاظت کردند.

آنها امروز راههای ورود به مبدان آزادی را کنترل می کنند. برخورد سربازان ساده با مردم مودب  و آرام است، ولی آنها که دارای درجات بالاتر هستند، بویژه مواظب خارجیان و روزنامه نگاران هستند و وظیفه دارند که یا آنها را رد یا دستگیر کنند.

به نظر پرفسور یوسف، در آغاز اعتراضات، نظامیان در تردید بودند و نمی دانستند که چه روشی در پیش گیرند، ولی حالا روشن شده است که حسنی مبارک قصد ندارد قبل از پایان مدت ریاستش کنار برود. اینک نظامیان به یک دلیل ساده از او پشتیبانی می کنند : » آنها دقیقا می دانند که وقتی او برود آنها هم سرنگون خواهند شد. ارتش بیش از 60 سال است که از علی محمد نجیب، جمال عبدالناصر، انور السادات و بعد حسنی مبارک  حمایت کرده است. همه رئیس جمهور ها ارتشی بوده اند. در این مدت ارتش قدرت زیادی در دست خود متمرکز کرده است ، » قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی «.

ارتش اختاپوس وار بر همه بخش های جامعه  دست می گذارد، بر هتل های زنجیره ای، موسسات ساختمانی، بر ساختن جاده ها، فرودگاهها و بنادر و نیز بر تولید مواد غذائی. بیش از ده در صد از اقتصاد مصر را نظامیان کنترل می کنند. ژنرالهای سابق، امروز ار نخبگان اقتصادی کشور هستند و سرمایه داران بخش سنتی برغم  تلاشهائی  که برای بدست آوردن سفارشات دولتی می کنند دستشان خالی می ماند و قرار داد ها نصیب نظامیان می شود.

ارتش مصر از لحاظ تعداد نفرات دهمین ارتش جهان است. 468 هزار عضو فعال و 479 هزار عضو احتیاط دارد. فرمانده کل نیروهای نظامی پرزیدنت مبارک است. بودجه نظامی به 2،4 میلیارد دلار بالغ می گردد، که بیش از نیمی از آن ، یعنی 1،3 میلیارد آن را آمریکا می پردازد. تعداد ارتشیان به  تقریبا یک میلیون نفر بالغ می گردد، اما نیروی پلیس که تحت فرمان وزارت کشور است از نظامیان بیشتر است، از سال 1990 تعداد آنها به 1،4 میلیون نفر افزایش یافته است.

عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور، پیش از آن که رئیس سازمان اطلاعات گردد، ژنرال بود. همچنین احمد شفیق، نخست وزیر، یک ژنرال بازنشسته نیروی هوائی بود. با توجه به اعترضات دوباره چند صد هزار نفری مردم  در روز سه شنبه، سلیمان تاکید کرد که ارتش علیه مردم وارد میدان نخواهد شد و آنها را تهدید به مجازات نیز نکرد. با این وجود روشن است که رژیم حاضر به ترک صحنه نیست و با رژیم ارتش هم سرجای خود می ماند. » امتیازاتی که فعلا داده می شود چیزی نیست جز تاکتیک وقت گذرانی در مقابل مردم مصر و همچنین در برابر  خارج . آنها عامل زمان را به بازی گرفته اند و می کوشند تا روز به روز ، متر به متر، مواضع گذشته را دو باره بدست آورند و نهایتا دوباره ابتکار را بدست گیرند.»

یوسف مطمئن است که اگر ارتش به روی جنبش دموکراتیک مردم اسلحه بکشد، اکثر سربازان سر به شورش برخواهند داشت و به مردم خواهند پیوست.  و آنوقت است که میلیونها نفر ساکنان حلبی آباد ها هم ، که الان در خیابان نیستند، بپا خواهند خاست.»

http://www.jungewelt.de/2011/02-09/034.php

Advertisements

3 پاسخ

  1. سلام . وقتی که نیمی از بودجه نظامی کشوری مانند مصر را امریکا بپردازد ، این دال بر یک شبه خواب نما شدن امپریالیسم یا قرداد های جهانی آنها نیست .دادن این بودجه یعنی در دست گرفتن سر نخ ارتش به مثابه عروسک های خیمه شب بازیست .تا هر زمان هر گونه منافع امریکا اقتضا کرد ،ارتش در راستای این منافع حرکت کند . با یک نگاه به قیام مردم مصر یا تونس به وضوح میتوان توده جوانان را در راس این قیام دید .جوانانی که بیکارند ، آینده ای برای خودشان نمی بینند .آنها بوسیله اینترنت با هم و با کارگران . زنان ،لیبرال های سکولار و دیگر اقشار آزادیخواه در ارتباطند . وقتی که ما بعنوان افراد عادی متوجه این حضور جوانان می شویم ، صد در صد دستگاه های اطلاعاتی سرمایه داری هم به این مورد واقف هستند .و میدانند در صورت به دست گیری رهبری قیام بدست خیل عظیم جوانان بیکار و گرسنه ، کارگران و …. جنبش وارد مراحل رادیکال شده ، فقط در مصر و تونس متوقف نمانده ،به سراسر آفریقای گرسنه و آسیا و حتی به اروپا هم رخنه خواهد کرد .آنوقت دیگر نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان !!!! بنا بر این آنها برای یک چنین روز هایی هزینه بالای ارتش مصر را عهده دار شدند . ارتش به اشاره اربابان به خیابان ها می اید ، گاهی با لبخند و هر گاه شرایط اقتضا کند با اسلحه . مهم و هدف این است که منافع مادی و اقتصادی امپریالیست ها حفظ شود .
    ( اکنون تنها با رجوع به سوسیالیسم علمی و آموزه های بنیان گذارن آن، یعنی مارکس و انگلس می توان جواب بحران های موجود سرمایه داری را داد. افق و آینده جوامع انقلابی، اگر مهر استراتژی کارگری کمونیستی را با خود نداشته باشد جان فشانی های مردم انقلابی، تنها با تغییرات سطحی در بالا و جا به جایی قدرت جناح های رنگارنگ بورژوازی محدود خواهد ماند ) .

  2. عسگر داوودی

    آقای پور،جهت اطلاع، جوانان بخشی از جنبش توده ها هستند نه تمامی آن در نتیجه اغراق در نقش آنها نه فقظ بی نتیجه بلکه می تواند زیان بخش هم باشد و نیز در راس قرار داشتن و یا نداشتن انها نیز دلیلی بر موفقیت یک جنبش نیست، اگر در مصر دوستانی از جنس خود یعنی کمونیست ـ کارگری دارید، اطلاع بدهید تا به خیابان ها بریزند تا به قول شما در مصر نه از تاک نشان بماند و نه از تاک نشان، به دوستانتان در حزب کمونیست ـ کارگری اطلاع بدهید تا «مهر استراتژی کارگری ـ کمونیستی» خودشان را هم با خود برداشته و به مصر رفته و با کمونیست ـ کارگری هائی که در آنجا خوشبختانه وجود ندارند متحد بشوندتا شاید افق و آینده مردم مصر به همت آنها روشن بشود.
    با تشکر از زحمت های ر. ارجمند جناب نافعی گرامی

  3. با سلام به نافعی گرامی. در خاورمیانه امپریالیست ها به رهبری امریکا دنبال دموکراسی نیست. شما نمنه ائی در آن نمی بیند. انان به دنبال بنیاد گرایانی هستند که بعد از فروپاشی کشور بزرگ شوراها به روسیه سرمایه داری کنونی می توانند بهترین دیوار ضد کمنیستی باشند. بنیاد گرایان از پازل های تروریست ها هستند که از بودجه های کلان نضامی ناتو بهره می گیرند. در مصر و یا در کشور های دیگر ارتجاعی اعراب بدنبال دوستان سخت گیر می کردند تا خلق ها هوس نکنند که از حقوق مساوی بر خور دار باشند. فروش لوازم تولیدی بازار مشترک و بازار امریکا و اروپا دلیل اصلی نیست ولی یکی از دلائل ان است. شرکت هائی مانند لاکهید و شرکت های اسلحه سازی اروپا وغرب و جدیدا دوستان روسی ای شان که تازه بدوران رسیده اند هدفیست مشترک که تاوان ان را خلق ها می پردازند. بنیاد گرایان از کسانی اند که می توانند در دیوار ضد کمونیستی برای امپریالیست ها نقش جنگ سرد و گرم را با هم بازی کنند.من اطمینان دارم تمامی تلاش امپریالیست ها برای نابودی دموکراسیست. به همین خاطر بدل بنیاد گرائی را هم با خود دارند. اغلب کشور های همسایه ایران به امریکا وابسته اند کدامیک را سراغ دارید که در ان حقوق شهر وندان رعایت می شود. بازی با کلمات کاریست ساده. عبور از بحران بعد از فروپاشی وظیفه عاجل امپریالیست هاست. یک نفس نبرد مک کارتیسم را پیش می برند. جنبش جهانی کمونیستی دوباره به پرواز در امده است . برژینسکی های ارتجاعی خادمین نو لیبرالی سرمایه بو می کشند. من باور دارم با تمام سختی ها و گسترش ناتو و جنگ افروزی ها انان به زباله دان تاریخ ریخته خواهند شد و پیروز واقعی این میدان مردم زحمتکش دستی و فکری دنیا هستند که راه سوسیالیسم علمی را بر گزینند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s