قیام خیابانی مردم علیه حکومت های مطلقه


قیام خیابانی مردم

علیه حکومت های مطلقه

اشپیگل آنلاین-  ترجمه رضا نافعی

محمد غنوشی، نخست وزیر تونس، در پی امواج تازه اعتراض مردم تونس، علیه دولت دوران گذار او، روز یکشنبه(دیروز) در تلویزیون دولتی این کشور ظاهر شده و کناره گیری خود را از کار اعلام کرد.

او از کارگزاران رژیم بن علی دیکتاتور تونس بود که روز 14 ژانویه به عربستان فرار کرد. غنوشی در نظر داشت تا انجام انتخابات در تابستان، در رأس کار بماند.

روزیکشنبه بار دیگر نبردهای سخت خیابانی شعله ور شد. گروه کثیری از جوانان تلاش کردند بسوی وزارت کشور که در مرکز شهر قرار دارد، راه پیمائی کنند. پس از آن که با ممانعت پلیس روربرو شدند در خیابانها سنگر بندی  و  پلیس را سنگ باران کردند. پلیس با تیراندازی هوائی و به کار گرفتن گاز اشک آور به واکنش پرداخت.

طبق اطلاعات  رسمی در تظاهرات روز جمعه سه نفر کشته و 200 نفر مجروح شدند. بنظر بسیاری از مردم تونس محمدغنوشی اعتباری در میان مردم نداشت و باید کنار می رفت.

در مصر تظاهر کنندگان و پلیس بار دیگر با هم در گیر شدند. رهبران کشور، برای پیشگیری از گسترش تظاهرات فورا، از تاخیر در پاسخ به خواست های مردم و برخوردی که روز شنبه در میدان التحریر قاهره بین نیروهای نظامی و تظاهر کنندگان پیش آمده بود، با هدف جلوگیری از گسترش اعتراضات  عذرخواهی کردند.

صبح روز شنبه میان تظاهر کنندگان و سربازان ارتش در میدان تحریر ( آزادی) زد و خورد شد. در پی آن رهبری ارتش بیانیه ای منتشر کرد که ضمن عذر خواهی از مردم تصریح کرد که دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد. در بیانیه شورای نظامی از «درگیری ناخواسته» پلیس نظامی با «فرزندان انقلاب» سخن رفته است.  ظاهرا سربازان بدون  فرمان به تظاهر کننذگان حمله کرده بودند.

حدود 300 تن از تظاهر کنندگان پس از آغاز ساعات منع عبور و مرور، در حدود نیمه شب حاضر به ترک میدان نشدند. روز جمعه بار دیگر دهها هزار  نفر در میدان تحریر قاهره دست به تظاهرات زدند. پلیس به دهها نفر که برای ماندن  در میدان تحریر پافشاری می کردند حمله ور شد. تظاهر کنندگان که در میان آنان مردی با چهره خونین دیده می شد مقاومت کردند.

شبانه دست کم 4 نفر دستگیر شده و به زندانی منتقل شدند که عده ای از دستگیر شدگا ن از روز جمعه آنجا بوده اند. روزجمعه تظاهر کنندگان خواستار محاکمه حسنی مبارک، رئیس جمهور برکنار شده مصر شدند. افزون بر این خواستار پایان دادن به وضع اضطراری و کناره گیری دولت احمد شفیق شدند که مبارک مسئولیت حکومت را به او داده است.

گرچه ارتشیان، هنگام اعتراضات مردم علیه مبارک علیه تظاهر کنندگان به میان نیامدند ولی اینک در محافل اپوزیسیون بیم آن می رود که ارتش به حمایت از ضد انقلاب روی آورد.

تظاهرات در الجزائر و یمن

در دیگر کشورهای خاور میانه نیز مردم برای اعتراض به خیابان ها آمدند. دو روز پس از اعلام پایان وضع اضطراری در الجزایر، تظاهراتی برای استقرار دموکراسی صورت گرفت. صدها نفر از مردم الجزیره، پایتخت الجزایر، بی اعتنا به ممنوعیت تظاهرات، حوالی ظهر در مرکز شهر گرد آمدند. به گفته شاهدان عینی، پلیس نیروی زیادی در محل آماده کرده بود. پلیس در گذشته پیوسته با توسل به قهر مانع این گونه تظاهرات می شد. هواداران دولت نیز، در محل شعارهائی به هواداری از دولت می دادند.

در یمن نیز تظاهرات اعتراضی جریان دارد و خشونت بالا گرفته است. در پی زد و خوردهائی که در تظاهرات شهر عدن واقع در یمن جنوبی، میان پلیس و مردم رخ داد، چهار نفر کشته شدند. در طول شب نیز دو نفر دیگر از پای در آمدند. افزون بر این، در تظاهرات بزرگ روز جمعه که مردم علیه علی عبدالله صالح، رئیس جمهور برپا کردند، پلیس  مردم را مستقیما هدف گلوله قرار داد. در تظاهرات اعتراضی مردم علیه حکومت 32 ساله صالح که از 17 فوریه هرروز ادامه داشته است، تا کنون 21 نفر در یمن جنوبی که قبلا مستقل بود کشته شده اند. تظاهرات علیه صالح در یمن جنوبی بسیار گسترده بوده است.

رهبران قبائل

روز شنبه، در گردهمائی سران قبائل در عمران، واقع در شمال  صنعا، پایتخت یمن، رؤسای قبائل حاشد و بکیل، که از مهمترین قبائل یمن هستند نیز به مخالفان پیوستند. شیخ حسین بن عبدالله الاحمر، یکی از رهبران قبیله حاشد، بعنوان «اعتراض به دستور صالح برای اعمال خشونت علیه تظاهرات آرام مردم، در صنعا، تائیس و عدن» استعفای خود را از حزب صالح اعلام کرد. پیوستن شیخ حسین به معترضان مورد استقبال دهها هزار نفر از  تظاهر کنندگان که اکثرا مسلح هستند قرار گرفت. قبیله حاشد مهمترین قبیله کشور محسوب می شود و خود صالح نیز متعلق به یکی از شاخه های این قبیله است.

بازگشت رهبر شیعان به بحرین

حسن مشائیمه، مهمترین رهبر شیعیان بحرین که چند ماه پیش غیابا تحت تعقیب بود، اینک به بحرین بازگشته است. وی در حضور خبرنگاران اظهار داشت : گفتگو کافی نیست، وعده دادن کافی نیست. وی به خاندان سلطنتی بحرین متذکر شد که خواست تظاهر کننددگان را مبنی بر انجام اصلاحات گسترده بپذیرد. اپوزیسیون خواستار پایان بخشیدن به حقوق مطلقه پادشاه در انتصاب افراد به مشاغل سیاسی و تعیین خط مشی سیاسی است. افزون بر این، شیعیان خواستار بهبود وضعت خود هستند. جمعیت 70 درصدی شعیان احساس می کنند که اقلیت سنی با آنان رفتاری تحقیر آمیز دارد.

حسن مشائیمه رهبر گروه حق  است که  تند روتر از گروهی محسوب می گردد که تاکنون رهبری شیعیان محالف را در بحرین داشته است. او در تابستان گذشته، همراه با 24 نفر دیگر از فعالان حقوق بشر متهم به اقدامات گوناگون علیه امنیت کشور بود ولی مقامات بحرین در هفته جاری به تعقیب وی پایان دادند. او هنگام بازگشت به بحرین از اظهار نظر  در باره رویدادهای اخیر در بحرین خود داری کرد  و فقط گفت انتظاردارد که دولت گام های بیشتری بردارد.

شرکت هزاران نفر در راهپیمائی

هزاران نفر از مردم بحرین به راهپیمائی بسوی میدان مروارید در مرکز شهر منامه، که مقر نخست وزیری است پرداختند و خواستار کناره گیری او شدند. جمعیت ساختمان نخست وزیری را از سه طرف  محاصره کردند، ولی نیروهای امنیتی حاضر در محل مزاحمتی برای مردم ایجاد نکردند.

روز سه شنبه نیز دهها هزار نفر طی راهپیمائی در پایتخت بحرین در شعارهائی که می دادند خواستار کناره گیری حامد پادشاه بحرین شدند. از 14 فوریه که موج اعتراضات جهان عرب بحرین را نیز در بر گرفت تا کنون  دست کم 7 نفرکشته و صدها نفر مجروح گشته اند. ولیعهد بحرین که در عین حال معاون سرفرمانده نیروهای نظامی نیز هست ماموریت یافته است با رهبران جنبش اعتراضی  وارد مذاکره شود.

بنا به گفته محافل نزدیک به دولت، به دلیل ادامه تظاهرات اعتراضی  هیئت دولت تغییر خواهد کرد. روزشنبه سه نفر از نمایندگان دولت اظهار داشتند که  وزرای بهداری، مسکن و مدیریت کابینه از کابینه  برکنار شده اند.

(به این اخبار و رویدادها، تظاهرات مردم در کشور پادشاهی عمان در همسایگی ایران را  نیزبیافزائید. در عمان نیز مردم علیه خودکامگی پادشاه و اختیارات مطلقه او به خیابان آمدند.)

. http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,747994,00.html

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,747900,00.html

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s