قذافی در گرداب قیام خیابانی


قذافی در گرداب قیام خیابانی

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

لیبی در گرداب قیام های عربی غوطه می خورد. این که جرقه انقلاب از کشورهای تونس و مصر، چنین شتابان به دیگر کشورها برسد محتمل به نظر نمی رسید. به هر حال لیبی کشوری است با حداکثر در آمد سرانه در آفریقا. افزون بر این، ثروت در اینجا عادلانه تر از اکثر کشورهای منطقه تقسیم شده است. جمهوری عربی- اسلامی لیبی دهها سال خود را پیشاهنگ انقلاب اسلامی عربی و پیشتاز وحدت اسلامی اعراب، بر بنیاد نبرد ضدامپریالیستی می دانست. اینک چنین رژیمی در معرض خشم مردم و در آستانه سقوط قرار گرفته است. ناگفته نماند آنچه سبب برافروختن شعله های خشم در پایان ماه ژانویه گشت تاخیر در عرضه خدمات اجتماعی بود.

خشونت بی پروائی که قذافی و پسرانش علیه تظاهر کنندگان به کار می گیرند نیز نه تنها به فروخفتن شعله های خشم نیانجامید، بلکه آنرا بلند تر ساخت. شورشی که شاید با گذشت و کوتاه آمدن می توانست به آرامش بینجامد، اندک اندک به نبردی خصمانه تبدیل شد. اما دلائل بحران انقلابی که دامان رژیم قذافی را گرفت ژرف ترند.  دلیل آن در رکود رشد اجتماعی است، در نبودن امید به یافتن دورنمائی برای ترقی اجتماعی، و نداشتن سهمی دموکراتیک در روند اجتماعی،  در بیکاری نزدیک به 20 درصدی، که بیش از همه گریبان جوانان را گرفته است و حاصل نومید کننده و بی فروغ آنست.

رژیم  استوار بر قدرت شخصی قذافی،  با آزمونی که او برای ایجاد دموکراسی از پائین، برای ایجاد کنگره خلق بر پایه ایجاد کمیته های مردمی آغاز کرد در تضاد بود و همین تضاد سبب شد که آن آزمون نازا ماند و هرگز نتواند توده ها را واقعا به جنبش در آورد. عامل دیگر سقوط شخصی او بود. اگر در دوران شکوفائی او اداهایش بعنوان رفتاری غریب تحمل می شد، بعد ها دیگر حیرت انگیز شدند. تغییری که چند سال پیش در خط مشی سیاسی خود  داد و بسوی غرب آمد توانائی او را بعنوان مرجعی برای  تحرک  بخشیدن به نیروی  ضد امپریالیستی نیز از او سلب کرد و چنان شد که در روزی چون امروز حتی از حمایت قبائلی که به او وفادار بودند نیز دیگر برخوردار نباشد.

با فروریختن نظام قذافی دورانی به پایان می رسد، نه تنها برای لیبی که برای سراسر جهان عرب. سرهنگ قذافی آخرین نماینده انقلاب عربی از سالهای 50 و 60 است که حاصل شورش نظامیان علیه نظام های فئودالی بود که دورانشان بسر رسیده بود و توانستند توده های مردم مجذوب خویش کنند.

انقلاب عربی اکنون – در سال 2011 – از خیابان بر می خیزد. به کجا می رود؟ هنوز مشخص نیست. انقلاب  مصر را احتمالا نظامیان مصادره خواهند کرد و لیبی  بی درنگ زیر سلطه غرب قرار خواهد گرفت.

http://www.jungewelt.de/2011/02-23/061.php

Advertisements

2 پاسخ

 1. سلام آقای نافعی .به نظرم بد نیست چکیده ی از یک مقاله را اینجا برایتان بنویسم که در رابطه با ترجمه امروز شماست .ولی یک پرسش فکر من را به خودش مشغول نموده .راستی چه عاملی موجب تغییر قذافی پر شور انقلابی به قذافی امروزین شد ؟

  سرهنگ مُعَمَّر ابومنيار قَذّافی که در روستای «جهنم» به دنيا آمده و اينک از چهره‌ و لحن کلامش نيز، کبر و غرور می‌بارَد و مثل همه مرتجعين، منتقد خود را دشمن انقلاب و نفوذی بيگانه و بريده مزدور می‌پندارد، زمانی اميد اعراب ستمديده بود، در برابر شيوخ مرتجع و فاسد عرب و نوکری و سرسپردگی به استعمار می‌ايستاد.

  در برابر نظام میرا و کهنه ای که عليه آن برخاسته بود حرف نو داشت، مُبشّر کميته های مردمی انقلابی بود و چون «رفيقی دست و دل باز»، جانب مبارزين راه آزادی را می‌گرفت، اما قدرت او را مسخ و فاسد کرد، مُدام به خودش دسته گل داد، خودش را نوک پيکان تکامل و مرکز عالم و آدم پنداشت، هوا برَش داشت و هواداران متملق و بيسوادش او را به عرش اعلا بردند.

  اگرچه از سال ۱۹۶۹ بر سر کار است و عملاً همه کاره ليبی و رئيس مجلس شورای انقلاب بشمار می‌آيد و دلش نمی‌خواهد بدون اجازه او آب هم بخورند اما، مقام و عنوانی ندارد !

  در بيانات حکومتی و مطبوعات دولتی از او با عنوان «رهنمای انقلاب کبير سوسياليستی يکم سپتامبر خلق جمهوری عربی ليبی»، «رهبر»، «برادر» «رهنمای انقلاب» و، «عمر مختار ثانی» ياد می‌شود.

  در بيست ويکمين اجلاس سران اتحاديه عرب در تاريخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ ميلادی، خودش را «بزرگ حکمای عرب و شاه شاهان قاره آفريقا و اميرالمومنين مسلمانان جهان» ناميد و خطاب به رهبران جهان عرب گفت:
  «مقام من اصلاً اجازه نمی‌دهد در سطح شما باشم.».

  در بيست ويکمين اجلاس سران اتحاديه عرب در تاريخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ ميلادی، خودش را «بزرگ حکمای عرب و شاه شاهان قاره آفريقا و اميرالمومنين مسلمانان جهان» ناميد و خطاب به رهبران جهان عرب گفت:
  «مقام من اصلاً اجازه نمی‌دهد در سطح شما باشم.»

 2. سلام دوست عزیز
  به سایت فلسفی – علمی ما هم ی نظری بیاندازید.

  http://asrehamyaran.com/

  با تشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s