حکومت مطلقه قذافی جاده را برای اشغال لیبی هموار کرده


حکومت مطلقه قذافی

جاده را برای اشغال لیبی هموار کرده

جمعبندی اخبار لیبی- رضا نافعی

آنچه برای من کاملا روشن است اینست که دولت ایالات آمریکا هیچ علاقه ای به آرامش در لیبی ندارد و بدون تردید تا چند ساعت یا چند روز دیگر به ناتو فرمان خواهد داد که این سر زمین ثروتمند را اشغال کند.(یادداشت های روزانه کاسترو)

اشپیگل آنلاین نوشت:

از عنوان های خبری بار دیگر بوی جنگ بر می آید: آمریکا و انگلستان مشغول تدارک نخستین مقدمات برای تحریم پرواز در آسمان لیبی هستند. لندن در پی جلب موافقت دیگر اعضای ناتو است ولی فرانسه و آلمان ترمز می کنند.

صدای تیز کردن شمشیرها بلند شده است. «واشنگتن  و لندن یک صدا سخن از آن می گویند که همه پیشنهاد ها روی میز است و » فعالانه» مشغول بررسی تحریم پرواز در آسمان لیبی هستند. رم پیشنهاد کرده است که از پایگاه های هوائی ایتالیا استفاده شود. انگلستان پیشنهاد کرده است پایگاه هوائی آن کشور در قبرس مورد بهره بردای قرار گیرد.

از عنوان خبرها باز بوی جنگ بر می خیزد. روز سه شنبه عنوان خبر «تایمز» لندن این بود «انگلستان برای آزاد کردن لیبی حاضر به بکار بردن زور است». ولی  آیا این رجز خوانی ها   جدی است؟ آیا غرب واقعا در آستانه حمله نظامی به لیبی است؟  یا این ها فقط حرف است برای افزودن فشار بر قذافی؟

به گفته کارشناسان نظامی این ها تهدید های توخالی نیست. شاشانک یوشی از اتاق فکر «راسی» می گوید» آمریکا و انگلستان می خواهند، اگر وضع در لیبی بد تر شد، آماده حمله باشند».

از این رو از حالا خود را آماده می کنند تا در صورت تحریم پرواز در آسمان لیبی بتوانند فورا دست بکار شوند. این کار برای آنست که قذافی نتواند بالگردان ها و جت های خود را علیه تظاهر کنندگان بکار برد. آمریکا نیروهای خود را در منطقه گرد می آورد و فرماندهی نظامی انگلیس خود را برای پشتیبانی آماده می کند.

شورای امنیت اخر هفته گذشته با تحریم پرواز در آسمان لیبی مخالفت کرد و آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، روز دوشنبه اطمینان داد که  قطعنامه سازمان ملل مرز اقدامات بین المللی را مشخص می سازد.

این اولین بار نخواهد بود که ناتو یا یک اتحادیه نظامی بدون موافقت سازمان بین المللی دست به اقداماتی می زند که ناقض مصوبات سازمان ملل است. مثلا: کوزو و. در آن زمان تونی بلر، نخست وزیر انگلستان بود که بیل کلینتون، رئیس جمهور آمریکا را که با حمله مخالف بود، زیر فشار گذاشت. حالا هم باز انگلیس ها هستند که زیاد فشار می آورند.

داوید کامرون، نخست وزیرمحافظه کار انگلستان، روز سه شنبه در پاسخ این پرسش که آیا پرواز در آسمان لیبی تحریم خواهد شد گفت «ما باید برای تمام احتمالات آماده باشیم» تماس با شورشیان نیز باید تقویت گردد.

ولی قبل از آن که هواپیما ها به آسمان لیبی فرستاده شوند باید بحران در الجزائر کاملا تشدید شود. این نظر باب استوارت فرمانده سابق نیروهای ناتو در بوسنی است که حالا نماینده حزب محافظه کار در مجلس عوام انگلستان است.

دولت فرانسه که بدون موافقت آن تحریم پرواز در آسمان لیبی عملا غیر ممکن است نیز مانند آلمان فعلا موافق این کار نیست. چون ممکن است  قذافی از این حمله برای تجهیز مردم به سود خود و علیه غرب استفاده کند .

بنا به گزارش گرانما (کوبا) قذافی اعلام کرد که در تظاهرات مخالف در شهرهای مختلف لیبی دست غرب در کار است و از مردم خواست که از دست آوردهای اقتصادی و اجتماعی  دولت او دفاع کنند.

او گفت:» لیبی در خطر است، استقلال ما در خطر است آیا می خواهید که آمریکا لیبی را اشغال کند، همانطور که افغانستان و عراق را اشغال کرد؟ او در عین حال به رسانه ها نیز حمله کرد که واقعیات را در ست منعکس نمی کنند. وی در عین حال به پیچیدگی اوضاع اذعان کرد.

به گزارش یونگه ولت:

…پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز دو شنبه در حضور خبرنگاران در واشنگتن اعلام داشت نیروی دریائی و هوائی خود را در منطقه متمرکز می کند. طراحان نقشه های نظامی مشغول تهیه  نقشه های متفاوت برای مواقع ضرورت هستند. از جمله انتقال نیروها که در صورت ضرورت بتوان تصمیم مقتضی گرفت. دو ناو هواپیما بر از ناوگان پنجم آمریکا در آبهای خلیج فارس و دریای عربی در جنوب شرقی لیبی حضور دارند.

خانم هیلاری کلینتون در ژنو گفت دولت آمریکاقصد تدارد علیه لیبی دست به حملات دریائی بزند ولی با توجه به حضور دهها هزار پناهجو احتمال آن هست که آنها نیاز به کمکهای انسانی داشته باشند . در زمانی که پرزیدنت کلینتون، همسر خانم کلینتون، رئیس جمهور آمریکا بود( 1993 ـ 2001 ) ، اصطلاح » کمکهای انسانی» کلمه رمز برای حمله نظامی بود.

همزمان با این اخبار رسانه های غرب این شایعه را پخش کردند که ممکن است قذافی از گاز های سمی علیه مردم خود استفاده کند.

روسیه و چین، اعضای دائمی شورای امنیت، با فکر آمریکا و غرب برای تحریم پرواز در آسمان لیبی مخالفت کردند.  لاوروف وزیر روسیه روز سه شنبه این فکر را » غیر ضروری» خواند. آنچه اهمیت بیشتر دارد «اجرای کامل اقدامات تنبیهی» است که شورای امنیت روز شنبه علیه لیبی به تصویب رسانید. سخنگوی وزارت  خارجه چین نیز با توسل به اقدامات نظامی برای برکنار کردن قذافی مخالفت کرد و گفت   این فکر ها که غرب دنبال می کند موجب نگرانی است. وی گفت امیدواریم آن کشور هرچه زودتر ثبات خود را باز یابد و بتواند مشکلات خود را از طریق گفتگوی مسالمت آمیز حل کند.

روز سه شنبه زد و خوردی چند ساعته میان نیروهای دولتی و مخالفان در شهر سویجا در 50 کیلو متری تریپولی در جریان بوده.

در مسیرات  و شهرهای دیگر نیز زد و خورد ادامه داشته است. گویا در مرز تونس نیروهای دولتی دوباره کنترل مرز را بدست آورده اند.

http://www.granma.cu/aleman/index.html#arriba

http://www.jungewelt.de/2011/03-02/061.php

Advertisements

2 پاسخ

  1. احتمال حمله هست

  2. سلام ، من فکر می کنم که کار قذافی در کشتن مردم لیبی درست نیست . ولی با توجه به اخباری که از گوشه و کنار میرسد .و جهت گیری های غرب ، قذافی بعنوان یک رهبر نمی تواند و اصولا نباید اجازه دهد که بیگانه برای کشور او تصمیم بگیرد . یادمان باشد در جریان جنگ عراق هیچ نیروی مترقی از صدام بعنوان یک دیکتاتور دفاع نمیکرد . اما همینطور اقدام امریکا در مورد حمله به عراق و به قول خودش بردن دموکراسی به این کشور را هیچ نیروی مترقی در جهان تایید نمی کرد . اگر قرار به گرفتن حق آزادی و دموکراسی است ، این را باید ملت هر کشور و سرزمینی خود به دست خود برای نیل به آن تلاش و مبارزه کنند . نه اینکه این آزادی و دموکراسی از طریق لگد مال شدن خاک آن سرزمین توسط سربازان بیگانه بدست آید . این چگونه دموکراسی هست که با بمباران زنان و کودکان بی دفاع حاصل می شود ؟
    همانطور که در ترجمه شما جناب نافعی از اشپیگل منعکس است . نخست وزیر دولت روباه سفت و مکار انگلیس می گوید : قبل از اینکه هوا پیما ها به آسمان لیبی فرستاده شوند . باید بحران در الجزایر کاملا تشدید شود . و یا در جایی دیگر می گوید تماس با شورشیان لیبی باید تقویت شود .
    آیا همین سخنان نشان دهنده گربه رقصانی و به بازیچه گرفتن شورشیان لیبی ، الجزایر ، مصر ، تونس و نشان دهنده شکل دادن مصنوعی و دلخواه امپریالیسم به تظاهرات و قیام واقعی و بر حق مردم بدبخت این منطقه نیست ؟
    بار دیگر درود بی پایان خودم را نثار » کاسترو » مینمایم . او درست می گوید : » دولت امریکا هیچ علاقه ای به آرامش در لیبی ندارد » و من هم به سخنان کاسترو اضافه میکنم ؛ آرامش مورد علاقه آمریکایی در لیبی مانند همان دموکراسی اهدایی امریکا به عراق فقط و فقط ضامن بقای نظام خونخوار امپریالیستی است . نه مدافع خلق های رنج دیده منطقه .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s