آنچه که قذافی در لیبی می کند سلطان بحرین به کمک آمریکا می کند


آنچه که قذافی در لیبی می کند

سلطان بحرین به کمک امریکا می کند

ترجمه رضا نافعی

http://www.jungewelt.de/2011/03-12/035.php?print=1

در شهرها و بیابان های لیبی نیروهای هوادار یا مخالف دولت، برای چیرگی بر یکدیگر، در این کشور آفریقائ شمالی، با هم در جنگند .رسانه های آمریکائی و اروپائی، همیشه ادعا کرده اند، خبرهائی که متتشر می کنند بازتاب واقعی رویدادهاست، اما در این روزها گرایش کلی اطلاع رسانی آنها مشتشان را باز می کند و نشان می دهد که دروغ می گویند. حسن نظر آنها در برابر شورشیان آدمی را به یاد هورا کشیدن برای یک تیم ورزشی می اندازد و بیشتر به کار فرستنده ورزشی «اسپن»  که یک فرستنده معتبر ورزشی است، می خورد.  انگیزه این نوع اطلاع رسانی علیه قذافی، خصومت آمریکا با قذافی است که سالیانی دراز خاری بود در پیکر تلاش های امپریالیسیتی آمریکا در این ادعا که گویا انگیزه آمریکا در اتخاذ این روش ناشی از دلسوزی آمریکا برای مردم بلاکش لیبی است ما را فریب نمی دهد. زیرا دهها برابر این تعداد طی دهها سال حکمرانی پرزیدنت حسنی مبارک  در مصر، هم پیمان نزدیک آمریکا، که می حواست تا پایان عمر هم در این سمت بماند، رنج می بردند.  ولی دولت هائی که در آمریکا روی کار می آمدند، یکی پس از دیگری، گوش هایشان را می گرفتند تا فریاد کمک خواهی مردم سرکوب شده را نشوند. تازه وقتی که مردم به پا خاستند و پای بر صحنه جهان نهادند، دولت آمریکا، زیرلب، به نجوا در باره حقوق بشر و خشونت پرداخت. این دولت نمی تواند باصدای بلند اعتراض کند، چون خود همین ایالات متحده آمریکا بود که در عملیات محرمانه،  آنها را به  زندان جهنمی مصر می برد، تا زیر دست شکنجه گران، خوف انگیز پلیس مخفی مصر، شکنجه شوند و به قتل برسند. کسی که اندکی با تاریخ آمریکا آشنا باشد، وقتی از رسانه ها می شنود و در دادنامه های سیاسی می خواند که دولتی به اتباع خود حمله می کند و آنها را بمباران می کند دچار عذاب حافظه خواهد شد . زیرا این گارد ملی آمریکا بود که در چهارم ماه مه 1970 در محوطه دانشگاه ایالتی «کنت» در ایالت اوهایو، سراپا مجهز به سلاح به تظاهر کنندگان آرام حمله کرد و چهار دانشجوی جوان را به ضرب گلوله از پای در آورد، به دلیل آن که آنها علیه جنگ ویتنام اعتراض کرده بودند. اندک زمانی پس از آن، در تظاهرات اعتراضی آرام، در دانشگاه دولتی جاکسون، در می سی سی پی، دو دانشجوی سیاهپوست، به ضرب گلوله پلیس کشته شدند. فیلا دلفیا، واقع در ایالت پنسیلوانیا، شهری است که ناظر بمباران یک  خانه ای مسکونی بود، که در آن مردان، زنان و کودکانی کشته شدند. این واقعه روز 13 مه 1985 روی داد، که خانه مسکونی سازمان Move ، مورد هجوم نیروهای پلیس قرار گرفت و طی آن 11نفر کشته شدند، از جمله پنج کودک. همه قربانی بمبی که از بالگردان پلیس برآن خانه افکنده شد. در پی انداختن بمب مجتمعی مرکب از 60 ساختمان از سر تا پی سوخت. تا امروز هیچ کس به جرم افکندن بمب محاکمه و مجازات نشده است.

پس از آن که ارتش اسرائیل در عملیات » سرب مذاب» ، در پایان سال 2009  فلسطینی های مقیم غزه بمباران کرد و بیش از 1400 غیر نظامی ــ مردان، زنان و کودکان،کشته شدند، ریچارد گلد استون،  قاضی سابق و معتبر دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی، از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمسیون تحقیق سازمان ملل برای درگیری غزه، مامور تهیه گزارشی شد. در این گزارش پرتاب بمب های خوشه ای علیه مردم غیر نظامی  و هدف قرار دادن آنها با تیرهای ویژه کشتن حیوانات، بعنوان جنایت علیه بشریت محکوم شد. واکنش دولت اوباما در برابر این گزارش چه بود؟ کدام یک  مورد انتقاد دولت اوباما قرار گرفتند؟ تجاوزکاریا  ریچارد گلد استون؟ ریچارد گلد استون.

همه این شواهد نشان می دهند که وقتی پای حقوق بشر، قدرت دولت و حملات هوائی به مردم غیر نظامی و غیر  مسلح یا بطور کلی خلقهای عرب، که زیر حکومت حکمرانان مستبد هستند،  به میان می آید، دولت آمریکا واقعا تا چه حد نگران است.

سرکوب مردم بحرین

افکار عمومی تا حدود زیادی از لشگر کشی «شورای همکاری خلیج» به بحرین بی خبر نگاه داشته شد. از یکسو به این دلیل که فاجعه اتمی در ژاپن چنان سخت مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که رویدادهای کنونی جهان عرب رویدادی حاشیه ای محسوب می شود، از سوی دیگر کارتل رسانه ای غرب هم، خواه ناخواه، علاقمند به منعکس کردن دخالت  نیروهای خارجی در امور داخلی بحرین نیست.

شورای همکاری خلیج با عضویت عربستان سعودی، شیخ نشین های عمان، کویت، قطر و بحرین بیش از دیگران خواستار تحریم پرواز در لیبی به سود شورشیان اند. ارتجاع عرب به رهبری حکومت سلطنتی عربستان در همان حال که به شورشیان لیبی کمک می کند به بحرین لشگر می فرستد تا با نیروی نظامی جنبش مردمی را سرکوب کند، در حالی که مردم بحرین تا کنون فقط خواستار اصلاحات بوده  اند و نه تغییر رژیم.

روشن است که این » کمک های برادرانه» مرتجعین عرب به رژیم سلطنتی بحرین بدون توافق با واشنگتن صورت نگرفته است. نباید از نظر دورداشت که بحرین پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریائی آمریکاست که این خود نشان دست نشاندگی رژیم گوش به فرمان است. تلاش برای جلب مردم شورشی بسوی غرب، طبق نمونه لیبی، در بحرین بی ثمر است. گرچه اختلاف مذهب تنها علت اختلاف مردم با حکومت نیست ولی نباید فراموش کرد که جنبش بحرین جنبش شیعیان است در برابر رژیم مستبد  یک اقلیت سنی که خود دست نشانده آمریکاست و به همین دلیل هم آمریکا کمترین اعتراضی به اشغال این جزیره توسط نیروهای خارجی نداشت و فقط از آنها خواهش کرد که خشونت زیاد به خرج ندهند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا گفته شده است » حقوق مردم بحرین باید محترم شمرده شود.» در همین زمان که در برخورد با رژیم قذافی سخت ترین واژه ها بکار گرفته می شود و رژیم لیبی حتی متهم به خلق کشی می گردد، در محاصره اقتصادی قرار می گیرد و دادگاه بین المللی لاهه علیه آن به میدان می آید و صحبت از تحریم پرواز در آسمان لیبی  و رساندن اسلحه به شورشیان است، در همین لحظه، در مورد حمله به اعتراضات گسترده  و دامنه دارمردم بحرین، که حتی به لشگر کشی خارجی انجامیده، آن هم جلوی چشم ناوگان پنجم آمریکا، که خود آنجا حی و حاضر است، خیلی شیک،  گفته می شود این «مسئله داخلی بحرین» است.

در همین زمان که امپریالیسم غرب برای توسعه استراتژی خود تلاش می کند تا با کمک های مستقیم و غیر مستقیم » انقلاب لیبی » را پیروز گرداند، به هم پیمان های عربش فرمان اشغال بحرین را می دهد. حمله مسلحانه ارتجاعیون عرب به انقلاب عربی بحرین و سیاست یک بام و دوهوای غرب چنان آشکار و عریان شده است که غرب در آینده به دشواری می تواند خود راحامی انقلاب جهان عرب جلوه دهد.

اعتراضات ادامه دارد در یمن

در تظاهرات روزهای دو شنبه وسه شنبه نیز در یمن  نیروهای پلیس به تظاهر کنندگان حمله کردند. در تظاهرات روز یکشنبه هنگامی که دهها هزار نفر از معترضان به پرزیدنت علی عبدالله صالح،  قصد داشتند برای تظاهرات خود را به میدانی در نزدیکی دانشگاه صنعا برسانند، از سوی پلیس و نیروهای انتظامی مورد تیراندازی قرار گرفتند، که  در نتیجه  هشت نفر کشته و بیش از صد نفر مجروح گشتند، جراحات وارده به برخی از آنها سخت است. به گزارش پزشگان، نیروهای امنیتی احتمالا گاز های فلج کننده اعصاب علیه مردم معترض بکار گرفته اند. دلیل آنهم  دچار شدن مردم به دردهای شدید و خونریزی مغزی بوده است. به گفته تظاهر کنندگان روز پنجشنبه گذشته نیز هنگامی که پلیس به چادرهای تظاهر کنندگان حمله کرده از همین گازها بکار برده است، طی  آن تظاهرات نیز یک نفر کشته شد. در نتیجه مجلس یمن کمسیونی برای رسیدگی به این امر تشکیل داد و مطهر المصری، وزیر کشور را برای دادن گزارش به مجلس خواست. المصری در مجلس حاضر نشد، در نتیجه سخنگوی پارلمان اعلام کرد که مجلس از وزیر کشور سلب اعتماد خواهد کرد. نظامیان اتهامات وارده را رد کردند. ژنرال یحیی صالح رئیس نیروهای امنیتی به خبرنگار فرستنده تلویزیونی الجزیره گفت: «گلوله های گاز اشگ آوری که ما به کار می بریم ساخت کشورهائی است که هوادار حقوق بشرند».

در دیگر مناطق یمن نیز تظاهرات هر روز ادامه دارد. در عدن، تظاهر کنندگان، که از رویدادهای صنعا خشگین بودند، یکشنبه شب یک پاسگاه پلیس را آتش زدند. روز شنبه در عدن چهار تن از تظاهر کنندگان کشته شدند، به دنبال آن چهارتن از اعضای مجلس محلی، بعنوان اعتراض، از شغل خود استعفا دادند. به گفته شاهدان عینی نیروهای اپوزیسیون روز دوشنبه 4 تن از سربازان دولتی را در نزدیکی مرز عربستان کشته اند. عربستان که یمن را » حیات خلوت » خود می داند،می تواند به این بهانه  یمن را مورد حمله نظامی قرار دهد.

پرزیدنت صالح در هفته گذشته قول داد که برای مجلس حقوق بیشتر قائل گردد و تظاهر کننذگان  را ازایمنی بیشتر برخوردار سازد. قرار است قبل از پایان سال طی یک رفراندم قانون اساسی تازه پذیرفته شود که طبق آن قدرت میان پرزیدنت و مجلس تقسیم خواهد شد. گویا صالح به توصیه مشاوران  آمریکائی و هم پیمانهای غربی اش که با کمک های نظامی و مالی از او حمایت می کنند، این نظر را پذیرفته است .

یک ماه پس از آغاز تظاهرات علیه پرزیدنت صالح در صنعا، اینک دولت حمله به روزنامه نگاران را آغاز کرده است. این فشار  در آغاز به روزنامه نگاران یمنی محدود می شد. ولی دیروز شش تن از روزنامه نگاران خارجی نیز دستگیر شدند که دونفر آنها از یمن اخراج گردیدند.

http://www.jungewelt.de/2011/03-16/035.php

http://www.jungewelt.de/2011/03-16/038.php?sstr=jemensregimesetztaufrepression

Advertisements

5 پاسخ

  1. تیتر مقاله با متن هم جهت نیست.عربستان با چراغ سبز آمریکا به انقلابیون لیبی و پادشاه بحرین کمک میکند،نتیجه اینکه قذافی با سیاست های عربستان و آمریکا مبارزه میکند

  2. با درود به استاد نافعی گرامی. نوروز 90 از راه رسید. ارزو می کنم تحلیل های علمی شما راهگشای هواداران دموکراسی در سراسر خاورمیانه باشد. رژیم های استبدادی هر روز به کناری نهاده می شوند که در گذشته به وسیله امریکا بازسازی شد ه بقودند و مورد حمایت انان و تئوری های ضد مردمی اش را جاسوسان انگلیسی تهیه دیده بودند. صندوق بین المللی پول هم کماکان در را به یک پاشنه می گرداند. به قول شما بحرین هم با کمک همپیمانانش به کشتار ادامه می دهد و جالب است که موذیانه از ادبیات کشور های دموکراتیک استفاده می کنند.

  3. دوست گرامی آقای نافعی
    از صمیم قلب فوت مادر عزیزتان را به شما تسلیت میگویم و امیدوارم غم آخرتان باشد
    پایدار و موفق باشید

  4. آمریکا هرگز به دنبال دموکراسی در این کشورها نبود و فقط در جهت تأمین منافع خودش تا حدی این قابل قبول هست که هر کشوری به دنبال منافع خود باشه ولی‌ آمریکا از دموکراسی دو کاربردی استفاده کرده و میکند در هر صورت خیلی‌ ممنون از مقاله .

  5. شریک غم شماهستم ازمطالب افشاکننده ای که درشناخت ماهیت سرمایه داری جهانی منتشرمیکنید جز اطهار سپاس کاری ازدستم برنمیآید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s