با طرح برکناری علی عبدالله صالح- شورای کشورهای خلیج فارس کانون قدرت علیه ایران می شود


با طرح برکناری علی عبدالله صالح-

شورای کشورهای خلیج فارس

کانون قدرت علیه ایران می شود

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

سازمان همکاری کشورهای خلیج (فارس) GCC و وزرای خارجۀ کشورهای اروپائی می کوشند با اجرای نقشه ای تازه،  پرزیدنت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن جنوبی  را که مورد نفرت مردم آن کشور است، مجبور به کناره گیری کنند. این نقشه روز پنجشنبه در صنعا در اختیار دولت گذاشته شد. طبق این نقشه، پرزیدنت صالح باید توافق نامه ای را امضاء و تعهد کند که حداکثر پس از یک ماه، زمام قدرت را بدست معاون خود بسپارد. صالح باید در برابر مجلس، کناره گیری خود را از ریاست جمهوری اعلام دارد و یکی از نمایندگان اپوزیسیون را مامور تشکیل دولت دوران انتقال سازد. تنها وظیفه این دولت انتقالی تدارک انتخابات در دو ماه آینده است. در مقابل، به صالح، خانواده و همکاران او تضمین داده می شود که مورد تعقیب قرار نگیرند. افزون بر این، اپوزیسیون تعهد می کند که در این مدت از سازماندهی تظاهرات اعتراضی خود داری کند. تاکنون اطلاعی از واکنش اپوزیسیون در برابر این پیشنهاد در دست نیست. اپوزیسیون تاکنون خواستار آن بوده که صالح، خانواده و همکاران او به دلیل رشوه خواری و سوء اداره کشور محاکمه شوند. طبق اطلاعات منتشر شدۀ رسمی از آغاز اعتراضات در ماه ژانویه تا کنون 123 تن به دست نیروهای امنیتی یمن کشته شده اند.

صالح که از 1978  زمام قدرت را در دست دارد، مصرانه خواستار آنست که پس از انتخابات بعدی کناره گیری کند. دوران زمامداری او در سال 2013 پایان خواهد یافت. اما بنظر می رسد که موقعیت رو به ضعف او بگونه ای روز افزون حفظ  امنیت علائق عربستان و غرب را زیر فشار قرار می دهد. افزون بر این، شرکت وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در کنفرانس روز پنجشنیه در ابوظبی  حکایت از آن دارد که اتحادیه اروپا می خواهد شورای کشورهای خلیج را بعنوان یک کانون قدرت تقویت کند، از جمله به دلیل درگیری با ایران، که به آن دامن می زند. وزرای خارجۀ اتحادیه اروپا طی اظهاریه ای «نگرانی شدید» خود را از اوضاع یمن ابراز داشته و اعلام کرده اند که «بن بست می تواند سریعا به برخوردهای جدی» بیانجامد، یعنی ممکن است صالح کنترل را از دست بدهد و کار به جنگ داخلی بکشد. کنفرانس به نمایندگان دولت یمن و اپوریسیون امکان داده تا نظرات خود را بیان دارند.

اعضای شورای همکاری های خلیج عبارتند از کویت، بحرین، امارات، قطر، عمان و عربستان سعودی. در این شورا، عربستان نقش برتر و مسلط را دارد. عربستان، یمن را به چشم حیاط خلوت خود می نگرد و تامین کننده بخش اعظم مخارج صالح است. افزون بر عربستان، آمریکا نیز اسلحه و مشاوران نظامی دراختیار حکومت صالح قرار می دهد و دلیلی که برای این حمایت عرضه می شود این است که یمن کشور فقیری است و طبق کشفیات سازمان های اطلاعاتی غرب، » القاعده » می تواند در این کشور حملاتی را تدارک ببیند. دلیلی که پرزیدنت اوباما، رئیس جمهور آمریکا، برای کمک نظامی به یمن ابراز داشته علائق آمریکا در منطقه است.

در کنفرانس سازمان همکاری کشورهای  خلیج، در کنار بررسی وضع یمن، جنگ علیه لیبی نیز از اولویت برخودار بود. قطر که تاکنون به دلیل دفاع از حل مسائل از طریق مذاکره شهرت یافته بود، برای نخستین بار این روش را کنار نهاد و در جنگ ناتو علیه لیبی شرکت کرد.

خبر دیگری که در هفته گذشته مورد بحث و بر رسی جرائد قرار گرفت این بود که گویا نیروهای نظامی لیبی در جنگ بر سر شهر مصرات در لیبی بمب های خوشه ای ریخته اند  ( یک بمب خوشه ای شامل چند صد بمبک یا بمب کوچک است)  . کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی در این مورد گفت: «من از هیچ کار سرهنگ قذافی و عمالش شگفت زده نمی شوم. این خبر نگران کننده ایست».

تزویر و ریا، دیگراز این بیشتر نمی شود. گرچه در سال 2008 اکثر دول جهان قرارداد منع بکاربردن بمب های خوشه ای را امضاء کردند، ولی آمریکا در میان آنها نبود. ناتو و هم پیمانهایش در جنگ های پیشین به وفور این سلاح را بکار گرفته اند. بعنوان مثال، طبق اظهارات رسمی، در سال 1999 در جنگ یوگسلاوی1392 بمب خوشه ای بر 333 هدف فرو ریخته شد. این بمب ها مجموعا 290 هزار بمب کوچک، یا بمبک، در برداشته اند. تازه هر یک از این بمبک ها خود به 2000  تکه تقسیم می شوند که جراحات تحمل ناپذیری برجای می نهند. آمریکا فقط در نخستین ماههای جنگ علیه افغانستان حد اقل 1210 بمب خوشه ای که در برگیرنده 250  هزار بمبک بودند بکار گرفت. تعداد بمب های خوشه ای که در جنگ عراق در سال 2003 بکار رفت رسما علام نشد ولی امروز هزاران بمبک منفجر نشده در خاک عراق پراکنده اند. اسرائیل در جنگ لبنان (2006) ، بنا به تتشخیص تقریبی سازمان ملل دست کم 378 بمب خوشه ای بر خاک لبنان فروریخته است. نزدیک به یک میلیون بمبک های منفجر نشده، زندگی مردم لبنان را با خطر دائمی همراه ساخته اند. پس از جنگ، فقط در شش ماهه نخستن، 162 نفر در اثر انفجار این بمبک ها مجروح شدند که جراحات 26 نفر از آنان به مرگ انجامید.

یک سخنگوی دولت لیبی این خبر را تکذیب کرد و گفت لیبی به دلائل اخلاقی و حقوقی این سلاح را بکار نمی برد. هرچند خبرهائی که تا کنون در مورد باصطلاح بکار گیری این سلاح  منتشر شده، ناروشن و مبهم هستند ولی یک سازمان آمریکائی موسوم به Human Rights Watsch  ( دیده بان حقوق بشر) اعلام کرد که نمایندگانش تکه هائی از نارنجک های خوشه ای را در لیبی مشاهده کرده اند. این ها تکه هائی از نارنجکهای ساخت کارخانه اسپانیائی  Instalaza  با علامتMAT – 120  هستند. اسپانیا ( عضو ناتو) از کشورهائی است که قرارداد تحریم بکار بردن این سلاح ها را امضاء کرده است و ظاهرا همۀ موجودی خود در انبارها را نیز در سال 2009 از بین برده است. ولی اگر به صفحۀ اینترنتی Instalaza  مراجعه کنید و درفهرست مندرجات   صفحه که در صدر صفحه قرار دارد روی  واژه “ Productos”   کلیک کنید در ردیف سوم  علامت MAT-120  راهمراه با توضیحاتی کوتاه  در بارۀ  بمب  مشاهده خواهید کرد.

http://www.jungewelt.de/2011/04-23/046.php

http://www.jungewelt.de/2011/04-18/052.php?sstr=aufschrei|der|heuchler

Advertisements

یک پاسخ

  1. سلام . جناب نافعی .یادم هست مادر بزرگم همیشه می گفت .ای مادر سیاست پدر و مادر ندارد .این روزها واقعا به این نتیجه می رسم ، که آن شاد روان حق داشت .شما توجه کنید که امسال در پی بهار خوش آزادی اعراب چگونه ثمره این خوشی به میمنت حضور امپریالیسم به میوه تلخی در حال تبدیل شدن است .بله کاملا طبیعی است که خانم کلینتون از ریختن بمب خوشه ای توسط قذافی بر روی سر مردم لیبی تعجب نکند !!! زیرا که هم او میداند و هم ما می دانیم این قذافی چگونه قذافی است !!!! یک قذافی با پوست سفید و چشمان آبی و زبانی مانند آنهایی که دایی جان ناپلئون مدام در هراس از آنها بود .این گونه قذافی بمب بر سر خلق های ویتنام ، کره سالها قبل ریخته بود .حالا هم بر سر خلق های افغانستان ، عراق و لیبی می ریزد .با این تفاوت که در جنگ ویتنام و کره چهره خونخوار خود را در پشت واژه های زیبایی چون ( آوردن آزادی ، صلح و دموکراسی برای مردم منطقه ) پنهان نکرده بود .و خلق ها می دانستند با چه و که در جنگ می باشند .اما اینک با قایم شدن در پس این مفاهیم ،هیچکس نمی داند کجا و چگونه هدف گیری کند .همچنان که می بینیم قذافی سیاه چرده هم اینجا به یکباره مو طلایی و مکش مرگ ما می شود !!!! عجب زمانه ای است !!!!!!!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s