در اسپانیا مردم خشمگین دست به شورش برداشته اند


در اسپانیا مردم خشمگین سر به شورش برداشته اند

یونگه ولت ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

آخر هفته داغی در انتظار دولت اسپانیاست.در کنار انتخابات بسیاری از شهرداریها و انتخابات محلی، قرار است تظاهراتی اعتراضی نیز صورت گیرد  که مورد توجه جهانی قرار گرفته است. این تظاهرات که فردا نقطه اوج آنست محدود به پایتخت نیست و سراسر کشور را در بر گرفته است. با وجود آن که تجمعات ممنوع گشته  در تقریبا 80 شهر اسپانیا کمپ های اعتراضی برپا شده است. آنچه بویژه  در کانون توجه قرار دارد تظاهر کنندگانی هستند که از چند روز پیش درپوئرتا دل سل  در  مادرید  و پلاسا کاتالونیا در شهر بارسلون چادر زده اند. ولی تظاهرات در تمام مناطق کشور رخ خواهد داد از منطقه باسک گرفته تا آندالوز، از گلیزی تا اکسترمادورا و همچنین در جزائر  توریستی مانند  مایورکا،  ایبیسا و کاناری .

  از نیمه شب  تجمعات ممنوع است

گرچه مقامات  مرکزی نظارت بر انتخابات در مادرید، تجمعات را ممنوع کرده اند ولی روز جمعه، دست کم در بارسلون، تظاهرات گسترش هم یافت. خانم جوانی به خبرنگار یونگه ولت گفت » ممنوعیت تجمعات از نیمه شب جمعه که آغاز شنبه است شروع می شود ، بهمین دلیل حضور شبانه ما در این محل اهمیت دارد. شب هنگام نیز دوباره در تمام کشور » کاسرولاداس»  بمعنی  قاشق زنی، یا کوبیدن ملاقه و کفگیر بر در کماجدان ها، برای ایجاد سر و صدا، صورت گرفت. انعکاس رسانه ای تظاهرات در عرصه بین المللی  نیز گرچه با تاخیر رخ داده ولی سبب تشویق تظاهر کنندگان شده است، که علیه طبقه سیاسی صورت می گیرد، طبقه ای  که بنظر آنها رشوه خوار هستند.شعار عمومی تظاهر کنندگان که همه جا به چشم می خورد، این است :» شما نماینده ما نیستید». منظور مردم در درجه اول دو حزب بزرگ کشور است یکی حزب سوسیال دموکرات  که سالهاست حکومت را در دست دارد و خوزه لوئیس زاپاترو، نخست وزیر اسپانیا در رأس آن قرار دارد و نیز حزب راستگرای پارتیدو پوپولار( حزب مردم) . مردم  به قوانین انتخابات اعتراض دارند، زیرا حاصل آن  نظام دو حزبی و تغییر ناپذیر  فعلی است . بطور کلی مردم سیاست و احزاب  حاکم بر کشور را  فاسد می دانند . روز جمعه بر یکی از پارچه  نوشته های تظاهر کنندگان در مادرید  نوشته یود » فرقی نمی کند که را انتخاب کنی، همه سرت  را کلاه می گذارند» . افزون بر این پلاکات هائی علیه اتحادیه های  کارگری  اتحادیه عمومی کارگران اسپانیا  the General Union of Workers of Spaina

و  کمسیون کارگران . Comisiones Obreras, CCOO نیز  در دست تظاهر کنندگان است ، زیرا این اتحادیه ها را نیز دنباله رو طبقه حاکم می دانند

مردم رسانه ها و سازمانهای رسانه ای نیز را دست می اندازند زیرا بودجه اکثر  آنها را کنسرن های بین المللی، بانک ها و سوداگران  تامین کنند .

خشم مردم متوجه سیاستگران، بانکها، سوداگران مالی و املاک و همچنین صنایع ساختمانی  است که بنظر آنها همه دستشان در دست هم است. این که سیاستگران خود بانکدار یا سهیم در بانک ها، کنسرن های خرید و فروش املاک  یا کنسرن های ساختمانی  باشند ، غیر عادی نیست. این ها پروژه های نان و آب دار را به هم پاس می دهند. به این دلیل یکی از خواست های اصلی اعتراض کنندگان این است که در انتخابات روز یکشنبه  از  لیست انتخاباتی حمایت نکنند که در آن ها نام افرادی دیده می شود    که به دلیل فساد و رشوه خواری تحت تعقیب هستند . ولی آنطور رسانه می نویسند 260 نفر از نامزدهای انتخاباتی از     حزب سوسیالیست اسپانیا   Partido Socialista Obrero EspañolPSOEو (حزب مردم )Partido Popular ، و همچنین احزاب کوچکتر از همین افرادی هستند که پرونده آنها در دست رسیدگی است. در آغاز  روزنامه های وابسته به سرمایه داران دست به تخریب شخصیت  اعتراض کنندگان زدند و آنها ضد نظام  و  افراد افراطی و ضد رژیم نامیدند ولی در طول هفته روشن شد که آنها افرادی  با سنین مختلف، و خاستگاه های بکلی متفاوت اجتماعی هستند. خبرنگار روزنامه آلمانی زود دویچه سایتونگ آنها را » فرزندان سرمایه دارانی که دارای آموزش عالی هستند» توصیف کرد. افراد تشکیل دهنده جنبش  در واقع عبارتند از بیکاران، بازنشستگان، دانشجویان، دانش آموزان و همچنین زنان و مردانی که بیم از دست دادن کار خود را دارند.   مرد جوانی که در پلاسا  کاتالونیا در حال نصب یک پلاکارد است می گوید  » آنچه چشم گیر است این است که بسیاری از افراد بازنشسته همراه با پسران یا دختران و یا نوه های خود در تظاهرات شرکت می کنند».

فعالان پر شور

 

 کنشگران روحیه پر شوری دارند. حمایت گسترده است. در  کمپ تقسیم کار شده است. کار بعضی ها سازماندهی است، وظیفه برخی دیگر تدارک نیاز های اولیه است و گروهی دیگر به کارهای فرهنگی می پردازد. هرکسی می تواند گوشه ای از کار را بگیرد. در بارسلون بحث در باره مسائل اساسی به شب موکول شد با شرکت دوهزار نفر. یکی از کنشگران با سابقه در کار های سیاسی می گوید افراد زیادی هستند که  تا کنون با سیاست کاری نداشته اند ولی حالا به جنبش پیوسته اند.

لطمه ای که بحران اقتصادی و مالی به مردم اسپانیا زد شدت ویژه ای داشت، بخصوص پس از فروریختن بازار املاک. طبق آمار رسمی میزان بیکاری 21،3 در صد است و این رقم  که از 35 سال پیش تا کنون نمونه نداشته   گریبان 5 میلیون نفررا گرفته  است. وضع جوانان از وخامت خاصی برخوردار است. طبق آمار موسسه ملی آمار اسپانیا 40 در صد از جوانان زیر 25 سال بیکارند. در بسیاری از مناطق پیرامونی شهر های مادرید، سویل و بارسلون  میزان بیکاری از این هم بیشتر است.

http://www.jungewelt

.de/2011/05-21/045.php

Advertisements

یک پاسخ

  1. سلام .من فکر می کنم مسئله از فقط یک انتخابات و روی کار آوردن دولتی مصمم تر در اجرای عدالت های اقتصاد ی و اجتماعی فراتر رفته است . و یکنوع دمل چرکین کینه قدیمی تر است که دارد اینک سر باز می کند . ( البته شرایط بد اقتصادی همانطور که خود شما ذکر کردید ؛ مانند بیکاری با درصد بالا به زودتر رسیده شدن سر این دمل کمک بزرگی کرده است ) .محتوای این دمل مسئله کشتار رژیم فرانکو است .هنوز نوادگان کشته شدگان آن سالهای ترور زنده اند ، و خود تاریخ زنده ای از آنچه در آن سالها بر سر جمهوری خواهان رفت ، هستند . مگر می شود به همین راحتی کشتار پنجاه هزار جمهوری خواه و گورهای دسته جمعی آنها را فراموش کرد . و اصلا خودمانیم از همه اینها گذاشته مگر سلطنت برای اسپانیا چه به ارمغان آورده ؟ درست است که مسئله جهانی شدن وشرایط بد اقتصادی در دنیا ؛ اسپانیا را هم بی نصیب نگذاشته است .و این فقر و بیکاری است که حرف اول را در همه جای دنیا می زند . اما من می پرسم چه احتیاجی است که کلیسا و اسقف اعظم به اتحاد بین چپ متزلزل و راست وابسته به عقاید فاشیستی سالهای فرانکو تاکید می کند .مگر منافع چه کسی اینجا به خطر افتاده است ؟ خوب مشخص است از پیوند این دو چه فرزند نحس و نامیمونی متولد خواهد شد !!! با امید به هر چه رادیکال تر شدن این جنبش کنونی : و با تشکر از رفیق نافعی .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s