با کشف میکروب » ای کولا» چینی ها روی دست همه بلند شدند


با کشف میکروب «ای کولا»

چینی ها روی دست همه بلند شدند

اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

شگفت انگیز به نظر می رسد. نوعی از باکتری که از مدت ها پیش شناخته شده  و بندرت موجب بیماری های سخت  گشته  ناگهان شیوع پیدا کرده است. به گفته موسسه روبرت کخ آلمان، طی یک ماه بیش از 1200 نفر در آلمان به این بیماری مبتلا شده اند که اکثر آنها ساکن هامبورگ و شمال آلمان هستند.

گرچه کارشناسان با جدیت در تعقیب قضیه هستند ولی تاکنون به نتیجه ای نرسیده اند. خیارهای اسپانیائی که در آغاز مظنون به گسترش میکرب بودند دارای نوعی از این میکرب هستند ولی نه آن میکربی که در جستجوی آن هستند.

در میان حدسیات گوناگونی که در باره منشاء پیدایش این باکتری زده می شود، گروهی هم آنرا حاصل یک ضربه تروریستی میکربی می دانند.

معمولا میکرب ها برای تکثیر خود نیاز به جفت گیری با جنس مخالف ندارند و خود خود را تکثیر می کنند. بنابراین پذیرفتن تخمه از میکرب های دیگر معمول نیست. «اشتفان زیمرمان» کارشناس میکروبیولوژی از دانشگاه هایدلبرگ آلمان می گوید «در روده آدمی صدها میلیارد تا یک بیلیون باکتری زندگی می کنند که می توانند با هم اطلاعات ژنتیک مبادله کنند.

بدشواری می توان گفت که باکتری ها تا چه حد قادر به مبادله خصوصیات ژنتیک خود با یکدیگر هستند. آنچه شناخته شده، این پدیده است که این موجودات زنده در اثر مبادله خصوصیات با یکد یگر در برابر  آنتی بیوتیک ها مقاوم می گردند  و دیگر با باصطلاح   «پنی سیلین» از بین نمی روند. این مبادله حتی میان نوعی از باکتری با نوعی دیگر از باکتری نیز ممکن است.

فقط می توان حدس زد که ریشه اصلی میکرب «ای کولا»  که عامل بیماری کنونی است از کجا پیدا شده. ممکن است در روده حیوانات نشخوار کننده پیدا شده باشد.

بنظر» زیمرمان » این که تروریست ها با برنامه این میکرب را کشت داده اند » بکلی نادرست » است. آن هم به یک  دلیل  ساده. چون میکرب های زیادی هستند که برای وارد آوردن ضربه تروریستی بسیار مناسب تر از » ای کولا »  هستند… این کارشناس می گوید بوجود آوردن چنین تغییراتی  در آزمایشگاه کاری است بی نهایت  دشوار است…

http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/0,1518,766430,00.html

پژوهشگران آلمانی با جستجوی پیگیر، باکتری » ای کولا » را یافتند. ولی کاشف ساختار آن چینی ها بودند. چرا در این میان چینی ها موفق به کشف شدند؟ آیا این نشان آنست که چینی ها پیشتاز شده اند؟

 آلمان در کانون بیماری واگیر دار «ای کولا» قرار دارد، ولی هراس از این بیماری خطرناک روده  اینک سراسر اروپا را فرا گرفته است. جستجوی پیگیر برای یافتن میکرب این بیماری به تلاش گسترده بین المللی تبدیل شد. سر انجام  سد شکسته شد، اما 9 هزار کیلومتر آنسو تر، در چین. اما چطور در چین و نه در آلمان که در کار پژوهش چنین پیگیر هستند؟ «هولگر روده   Rohde  » میکرب شناس  موسسه میکرب شناسی دانشگاه هامبورگ  می گوید :  از چند هفته پیش دانشمندی  از یک موسسه پژوهشی چین مهمان ماست. وقتی که ما با هجوم موج بیماری روبرو شدیم  فورا دریافتیم که با آزمایش های معمول و کلاسیک کارمان به جائی نمی رسد. آیده آل آنست که ما بتوانیم ساختار  د. ان. آ.  » ای کولا» را بشناسیم . ولی رسیدن به این شناخت بسیار طول می کشد.» وقتی در ناهارخانه موسسه دور هم جمع بودیم و مشغول مشاوره و راه یابی ، مهمان ما از چین گفت من کسی را می شناسم . همین اشاره سبب شد که ما با موسسه » BGI» در چین تماس بگیریم.

میکرب شناس آلمانی  » رودهRohde  » می گوید : پنج لوله آزمایش  با  » د.ان.آ. » ی » ای کولا»  فورا از هامبورگ به » Shenzhen» فرستاده شد و سه روز بعد نتیجه در دست ما بود.

کشف چینی ها اهل فن را در عرصه بین المللی با شگفت زدگی روبرو نکرده است، دلیلش هم روشن است در موسسه ای که  د.ان. آ. به آن فرستاده شد  4 هزار پژوهشگر  در کار پژوهش هستند و  180 دستگاه برای باز شناسی ساختار  د.ان.آ. در اختیار دارند. این امکانات سبب شده که این  موسسه چینی  به یکی از بزرگترین موسسات پژوهشی جهان تبدیل گردد. در این موسسه 300 پژوهشگر فقط  در کار ساختار شناسی د.ان.آ. هستند.

چینی ها برای شناختن ساختار  میکرب » ای کولا» مدرن ترین فن آوری جهان را بکار گرفته اند. » روده» میکرب شناس آلمانی می گوید : با بکار بردن این فن آوری مدرن می توان مقادیر عظیمی اطلاعات و داده ها را در اندک زمانی تجزیه و تحلیل کرد و به نتیجه رسید . با دستگاههای  قدیمی تر رسیدن به نتیجه احتمالا دو هفته ای وقت می گیرد.

باکتری شناخته شده پیوندی است از دو نمونه شناخته شده از  Escherichia-coli-Bakteriums ا ین ترکیب تازه ژنتیک چسبیدن  باکتری ها را به سلول های روده آسان می سازد. در نتیجه مدت ماندن باکتری ها در روده طولانی تر می شود وزمان برای آسیب رسانی آنها بیشتر می گزدد، افزون بر این میزان مقاومت آن نیز بسیار زیاد است.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/0,1518,766481,00.html

Advertisements

11 پاسخ

 1. …. در روده آدمی صدها میلیارد تا یک بیلیون باکتری زندگی می کنند…….

  1 بیلیون = 1 میلیارد

 2. «Im menschlichen Darm befinden sich 100 Milliarden bis eine Billion Bakterien, die genetische Informationen austauschen können», erklärt Mikrobiologe Stefan Zimmermann vom Universitätsklinikum Heidelberg

 3. با سپاس از روزنامه نگار اقای رضانافعی

 4. دوست عزیز ممنون از مطلبت
  کتاب هایی که هر ایرانی‌ باید بخواند
  دانلود همهٔ کتاب‌های ممنوعه در ایران به صورت رایگان و با لینک مستقیم
  http://www.azadieiran2.wordpress.com

 5. سلام…
  ببخشيد يك سوال، من شنيده ام سال 64 (به تاريخ ما) اشپيگل مقاله اي را در موضوع اجلاس گوادلوب و تصميم ها در خصوص انقلاب ايران چاپ كرده است. آيا شما از اين مطلب سراغي داريد؟ و يا ايا در اين خصوص (گوالدپ) منبع قابل ارجاعي مي شناسيد؟ (من مطلب زياد خوانده ام البته ولي مطلب ويژه اي در اين راستا منظورم است)
  متشكرم

 6. سلام. متاسفانه مقاله اشپیگل در سال 64 را نمی شناسم و سند مشخصی نیز نمی شناسم. کامیاب باشید

 7. سلام ممنون از ترجمه فوق. فقط تا آنجایی که بنده اطلاع دارم تفاوتهای اساسی میان میکروب و باکتری وجود دارد و ای کولا هم یک باکتری است و نه میکروب . امیدوارم که سایر نکات با دقت بیشتری ترجمه شده باشد.

 8. معنای بیلیون در آلمانی و انگلیسی فرق دارد. در انگلیسی بیلیون همان میلیارد(نه صفر) است ولی در آلمانی بیلیون به معنای تریلیون(دوازده صفر) میباشد.

 9. خواننده گرامی سهراب
  سلام. ممنون از توجه و یاد آوری .مترجم به این تفاوت واقف است. توصیف دقیق تر » ریزاندامان » در دانشنامه آزاد ویکی پدیا به زبان فارسی نیز موجود و علاقمندان، حتی بدون آشنائی با زبان خارجی نیز می توانند به آن مراجعه کنند. در ویکی پدیا در باره واژه » میکروب » که مترجم انتخاب کرده، چنین آمده است:
  میکروب‌ها [ویرایش]
  واژهٔ میکروب یک اصطلاح کلی و غیرعلمی است که به باکتری‌ها، ویروس‌ها، آغازیان و مخمرها گفته می‌شود. منظور از این واژه در زبان محاوره‌ای بیش‌تر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا می‌باشد
  اکر خوانندگان علاقمند به دست یافتن به تقسیم بندی های دقیق تر علمی باشند می توانند به آنجا مراجعه کنند. با تشکر از شما

 10. محمد رضا گلزار

  هيجي بهتر از بخش دانلود كتابها نبود من كه كيف كردم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s