شیوع تب و لرز تحولات درکاخ پادشاه عربستان


شیوع تب و لرز تحولات

در کاخ پادشاه عربستان

اشپیگل شماره 24  گزینش و ترجمه رضا نافعی

انگیزه من برای گزینش و ترجمه این مقاله صرفا انتقال شناختی محدود از برخی جوانب  زندگی اجتماعی ـ سیاسی حاکم بر عربستان است.

شاهزادگان نفت در ریاض ( پایتخت عربستان سعودی) می خواهند با تمام  نیرو جلوی سیر و سیل تاریخ را بگیرند. ثروتمند ترین کشور جهان عرب خواستار آرامش و ثبات در کشورهای همسایه خود است. ولی خود این کشور هم مصون از ناآرامی های منطقه نیست.

صالح 69 ساله، سومین حکمران مستبدی است که توفان تحول  عربی  او را در یمن از جای کند و دومین نفر است که به عربستان سعودی پناه می برد. از ماه ژانویه که  مردم تونس  بن علی را مجبور به فرار به جده کردند، دیگر هیچ رئیس جمهور یا سلطانی  به فردای خود اطمینان ندارد. از موریتانی گرفته تاعمان خشم برافروخته مردم خاموش نمی شود. پر و پی جهان عرب از هم گسیخته است.

اما عربستان اینطور نیست. دست کم، بنظر می رسد که اینطور نیست.  بنظر می رسد که نیروئی  سحر آمیز خیابانها و  معابر را از مردم تهی ساخته است.

بنظر می رسد در جهانی که شتابان دگرگون می شود، عربستان امپراتوری رکود است. رهبران آن و در پیشاپیش آنها  عبدالعزیز السعود 86 ساله، پادشاه آن کشور،  به اصل کهن ثبات چسبیده اند،  چنان که گوئی مردم ، بن علی را نروبیدند، مبارک را ساقط نکردند و علی صالح نیز با ترکشی در بدن به بیمارستان نظامی عربستان منتقل نشده است…

تا امروز هم ملک عبدالله نتوانسته انقلاب مصر را هضم کند. ولی به رهبران تازه قول داد که 2،7 میلیارد دلار  برایشان حواله کند. بقول یکی از کارشناسان مالی عرب «برای تامین  رفاه شخصی». قاهره هم بدون آن که حرفی رد و بدل شود فهمید که ملک ترجیح می دهد دادگستری مصر رعایت حال مبارک را بکند. سرفرمانده نیروی نظامی مصر شخصا از ملک عبدالله تشکر کرد.

وقتی ملک عبدالله در ماه فوریه دید که جرقه انقلاب به بحرین، همسایه عربستان نیز پریده و مردم شیعی مذهب بحرین علیه خلیفه سنی به پا خاسته اند، غضبناک شد. اینجا دیگر کاسه صبر پادشاه صبور لبریز گشت و دست به کاری زد  که در تاریخ عربستان سعودی سابقه نداشت، یعنی:  سربازان گارد سلطنتی را برای سرکوب مردم به بحرین فرستاد.

عربستان نمی تواند در  آشوبهای سوریه که در ماه مارس آغاز شد مستقیما دخالت کند. درست است که عربستان میل دارد سوریه را از ایران جدا کند ولی هر دو کشور یک فصل مشترک هم دارند. هر دو خواستار آرامش در کشور خود هستند نه تغییر. بر اساس همین سیاست وقتی عربستان شورش بحرین را سرکوب کرد، جانب ریاض را گرفت و خاموش ماند. امروز هم عربستان در مورد رفتار سوریه با اتباعش، هرقدر هم خشن باشد سکوت می کند.

 اما در مورد یمن، که نیروی هوائی عربستان تا همین چندی پیش، با بی اعتنائی به استقلال   یمن، مرتب برای بمباران شورش شیعیان  به آنجا پرواز می کرد، پس از آغاز بهار عربی، عربستان که خواستار ثبات بود، در یمن با آشوب محض روبرو شد. روز سه شنبه عربستان اعلام کرد هدیه ای به صورت سه میلیون بشکه نفت برای رهبری یتیم شده یمن ارسال خواهد کرد.

عربستان که  در سال جاری 300 میلیارد بابت فروش نفت دریافت کرده، با اعزام نیرو به بحرین، ارسال چند میلیارد  به مصر، ابراز حسن نیت نسبت به سوریه، و ارسال  نفت به یمن به روشنی نشان می دهد که  می خواهد حرکت تاریخ را متوقف کند. عربستان خواستار آرامش و ثبات در تمام جبهه هاست.

اما خود عربستان چقدر با ثبات است؟ کشور های زیادی نیستند که ثبات جهان تا این حد به ثبات آنها بستگی داشته باشد. در حال حاضر عربستان 12 در صد از تولید نفت جهان را در اختیار دارد. این حاتم طائی که می خواهد اطراف  و اکنافش آرام باشد  خود تا چه حد آرام است  و نخستین تَرَک ها در کجای آن بوجود آمده؟

جمال قاشقی  می گوید» دوران سلطنت بسر رسیده است، تنها راه حل دموکراسی است» . البته دیگران برای بر زبان آوردن چنین سخنانی مورد بازپرسی قرار گرفته و به زندان افتاده اند.

قاشقی یکی از روشنفکران با نفوذ عربستان است که قبلا خبرنگار بوده، از دوستان نزدیک بن لادن بوده که از جوانی او را می شناخته و در سالهای هشتاد، هنگام جنگ در افغانستان، بارها در غارهای «تورا بورا» با او دیدار کرده است، آخرین بار در سال 1995 در سودان.

 قاشقی که در عین حال یکی از پیشرفته ترین متفکران عربستان است در کار ایجاد یک فرستنده تلویزیونی، طبق نمونه الجزیره،  برای ولید بن طلال ، یکی از اصلاح طلبان  میلیاردر از   خانواده سلطنتی عربستان است.

او اعتراف می کند که دیر زمانی چون بن لادن فکر می کرده که  برای نجات جهان عرب از چنگال رژیم های فاسد آن دو راه موجود است یا نفوذ در  نظام سیاسی ، یعنی مارش ( راه پیمائی) دراز مدت  در موسسات و یا گروه فاسد حاکم را با توسل به زور ساقط کردن . قاشقی می گوید »   در آن زمان  دموکراسی  بعنوان  بدیل مطرح نبود»…

نشانه هائی از نگرانی نیز دیده می شود، مثلا فرمان صادر شده از سوی شاه مبنی بر این که  مفتی اعظم و دیگر روحانیون  ازین پس دیگر نباید مورد انتقاد قرار گیرند. این قانون بیش از آن که نمایشگر قدرت باشد نشان ضعف و کاهش رو به اتمام قدرت مذهبی هاست.

مخالفان پیوسته دستگیر می شوند ، پس از یازده سپتامبر 2001 تعداد آنها به 11 هزار نفر رسید که بیش از 5 هزار نفر آنها هنوز در زندانند. درست معلوم نیست که زندانیان چه کسانی هستند، زیرا نه شفافیت هست و نه محاکم قضائی که تابع استاندارد های بین المللی باشند. برخی از آنها به جریانهای اسلامگرایان تند رو تعلق دارند که در برابر هر نوع تجدد غربی ایستاده اند.

ژنرال منصور سلطان التورکی از وزارت کشور می گوید: «ما حساسیت داریم، ما باید احتیاط کنیم که جریان  آب ما را از جا نکند و با خود ببرد». این ژنرال از جمله کسانی است که با استفاده از تلفن در کشور مخالف بود چون ممکن بود که زنها تلفن را بدست گیرند و با مردانی بیرون از خانه صحبت کنند.

 هیچ کس گلوبالیزاسیون را به عربستان سعودی دعوت نکرده، جهانروائی خود راه خود را باز کرده است. نه ممنوع کردن استفاده از پشقاب های ماهواره ای موثر بود و نه بستن وبسایت ها….

نرخ طلاق در عربستان 40 درصد است. از هر سه نفر یک نفر مبتلا به مرض قند است و   تعداد کسانی که اضافه وزن دارند نیز در همین حد است..

از 20 میلیون جمعیت کشور  2 میلیون نفر دانشجو هستند و  110 هزار نفر از آنان در بهترین دانشگاههای جهان درس می خوانند، که بعدا با توقعات بالا به کشور باز می گردند و آنها هم می خواهند مانند پدر و مادر خود راننده، پرستار برای کودکانشان و باغ داشته باشند. ولی برای آنها کار نیست. 26 در صد از مردان بیکارند.

در آغاز سالهای دهه شصت نخستین مدرسه دخترانه افتتاح شد و امروز  52 در صد از دانشجویان زن هستند. این که ، این ها هم  مثل منال الشریف ، 32 ساله، که در  آغاز ماه ژوئن پشت فرمان نشست و بلافاصله دستگیر شد،  بخواهند برای رفتن بر سر کار پشت فرمان بنشینند، برای بسیاری، مصیبت است.

ژنرال تورکی می گوید :» ما نیازی به تظاهرات نداریم، ما با هم حرف می زنیم، دگر اندیش در میان ما کم است». ولی از سه ماه پیش قانونی وضع شد که تظاهرات را ممنوع می کند. دلیل تصویب این قانون هم اعتراضات اقلیت شیعه در شهر قطیف بود. این گروه از تظاهرات شیعیان بحرین که در اکثریت هستند و تظاهراتشان تا امروز ادامه دارد، حمایت می کرد. ازچپ و راست خانه های اینها  لوله های نفت می گذرد، ولی شیعیان تا کنون به این تاسیسات حمله نکرده اند. بنا بر این اعتراض شیعیان علیه دولت یا برای ساقط کردن سلطان نیست، آنها خواستار حقوق مدنی هستند، خواستار آنند که به رسمیت شناخته شوند، صحبت بر سر ستمی است که بر اقلیتی می رود که رژیم به  آنها اعتماد ندارد:  10 در صد از جمعیت کشور شیعه هستند ولی این ها اجازه ندارند در ارتش خدمت کنند  یا به پست های مهم دست یایند. در کتاب های درسی بعنوان کسانی که اعتقادات مذهبی دیگری دارند انگشت نما می شوند.

حکومت احساس می کند که این وضع نمی تواند برای همیشه ادامه یابد…راهی که  حکومت تا کنون برای آرام کردن جامعه در پیش گرفته شل کردن سر کیسه  بوده است. همین اواخر ملک عبدالله به مردم قول داد که 129 میلیارد دیگر برای خدمات بیفزاید. برای خانه سازی اعتبارات با سود کم در اختیار  گذاشت، بدهی کشاورزانی  راکه مرده اند به خانواده های آنان بخشید، دانشجویان از پس دادن وامی که برای تحصیل در خارج گرفته اند معاف شدند، 15 در صد بر حقوق کارمندان دولت افزوده شد، بیمه بیکاری بوجود آورد، مراجعه به  بیمارستان هم که از قبل رایگان بود، با این امتیازت چرا باید قیام کرد؟

ولی قاشقی معتقد است که همه اینها علاج درد نیست، حتی اگر 100 بلیون ریال دیگر هم برای آرام کردن جامعه خرج کنیم بازهم کار به سامان نمی رسد. وقتی نفت تمام شد چه باید بکنیم؟ قاشقی می گوید: «همه خواستار تجدد هستند، ولی کسی خواستار تبعات آن نیست.»

هیئت حاکمه از قاشقی و افکار رادیکال او خوشش نمی آید. چون آنچه او پیش بینی می کند هراس انگیز است. او می گوید :» این ملت نیز مثل بقیه ملل خواستار اصلاحات است. خواستار آزادی، شفافیت، قانونمداری، نخست وزیر، رئیس جمهور و یک پارلمان واقعی است.»… جای تعجب نیست که قاشقی بعنوان سر دبیر روزنامه های مهم کشور تا کنون چندین بار از کار خود برکنار شده است. در اینجا هیچ کس خواستار این همه تغییرات در یک زمان نیست….

در سال 2009 ملک عبدالله » دانشگاه علم وصنعت ملک عبدالله » را  در نزدکی جده افتتاح کرد و اجازه داد که  در کلاس درس زن و مرد در کنار هم بنشینند. و وقتی که یک روحانی فتوائی علیه این دانشگاه مدرن و حامیان آن   صادر کرد، ملک فرمان اخراج او را داد…

امروز، سن همه فرزندان ابن سعود، پایه گذار عربستان، بالای 65 سال است. احتمالا بزرگترین منبع ناقض ثبات در عربستان  رقابت میان خانواده های پر زاد ولد این فرزندان بر سر جانشنی ملک عبدالله است….

Advertisements

13 پاسخ

 1. این یکی از ثروتمند ترین اما از نظر تحولات اجتماعی یکی از عقب افتاده ترین مناطق جهان است. ارتش آمریکا آنجا مستقر است و کسی انتقادی از وضعیت حقوق انسانی ازآنها نمیشنود.
  در این گفتار بخوبی اشاره شده است که بالا بودن رقم دانشجویان در آینده مشکلات جدی برای آل سعود ببار خواهد آورد. اما قطعا آمریکا بدیل لازم را برای آینده آماده کرده است و سعی خواهد کرد در پس پرده جریان را بنا به خواست خود هدایت کند.

 2. با درود
  سپاس از دقت درگزینش مقالات و ترجمه های خوبتان . این نوشتار حاوی آمار و حقایق های بسیار با ارزشی است که میتواند مبنای مطالعات کناری علاقمندان قرار گیرد. تحولات اجتماعی آینده بشر با وصف پیش بینی های دقیق وعلمی اقتصاد دانان و جامعه شناسان سوسیالیست، گاهی به خروش آتشفشان ها شبیه است که با طقیان ناگهانی خود موجب حیران و تعجب میگردد . ما میدانستیم که جوامع عرب همچو جوامع دیگر در مسیر تحول و رشد تدریجی آگاهی اجتماعی قرار دارند و سرانجام آرمان مردم بر دیکتاتوری پیروز خواهد شد ، اما چه کسی میتوانست خیزش کنونی و چنین روند سریع سیاسی را در آن پیش بینی کند . باید به نسل های بعدی جامعه عرب بیشتر از گذشته امیدوار بود . شکی نیست که عربستان پنجاه سال آینده بر بسیاری از دشواری های فرهنگی دست پا گیر فعلیش فائق خواهد آمد و هر بیشتر فرهنگ مدرن جهانی را پذیرا خواهد شد . وظیفه سوسیالیست ها در این دوران با تجربه از شکست انقلابات زود هنگام گذشته ، بسط و تعمیم دموکراسی و دفاع از حقوق بشر در جهان میباشد . سوسیالیسم علمی از دل این دموکراسی تعمیم یافته جهانی رو به رشد خواهد کرد.

 3. کاوه گرامی ممنون از شما خواننده دقیق و وفادارو اظهار نظر امید بخشتان.

 4. زاضی گرامی ممنون از حضوزتان در بحث و گستردن نتیجه گیری های اقتصادی. فکر می کنم حضور در بحث و ارائه دیدگاههای علمی و زوشنگر وظیف همه صاحبنظزان در برابر مردم ایران بویژه جوانان جویای میهن ماست که میل دارند از کم و کیف آنچه در جهان می گذرد آگاهی دقیق تری داشته باشند.

 5. با درود به استاد نافعی. از نوشته ی زیبای شما سپاس گزارم. عربستان در تاریخ اینده جهان از بدنام ترین کشور ها خواهد بود که در طول تاریخ خو.د جز با دروغ و جفنگ راهی نبرده است. تاریخ او و هجوم نظامی او به کشور های دیگر از بد ترین و سیاه ترین دوران تاریخ است و انروز نزدیک است که مردم جهان تاریخ ان را چون فکاهی های مسخره م خنده دار برای برده داران و زمین داران و نفت دوستان به انظار جهانیان خواهد رسید. گرچه هر گز عربستان از برده داری و دوران سیاه ان تاکنون از ان خلاص نشده و هنوزهم برای مفت خورانش دفتر و دستک های مسخره ائی راه اندازی می کند.

 6. بسم الله الرحمن الرحیم

  واقعا نظر دادن در مورد کشوری که شاید یک بار آن را به چشم ندیده اید و ابدا از وضعیت مردمش اگاه نیستید بهتر از این نمی شود . بر خلاف تصور جاهلانه ی شما عربستان کشوری به شدت مذهبی است و مردم ان با حکومت دموکراسی ابدا میانه ی خوبی ندارند و تا امروز حتی یک مورد شورش بر علیه حکومت از سوی جمهور مردم مشاهده نشده و گروهی از شیعیان و عده ای از تندروهای تکفیری اینچنین افکاری در سر پرورانده اند و جالب اینجاست که نخستین کسانی که علیه آنها جبهه گرفته اند نه حکومت بلکه مردم عربستان بوده اند .
  من نمی گویم همه ی مردم از حکومت فعلی راضی هستند چون این ابدا ممکن نیست اما اکثریت مردم عربستان از حکومت حاکمه راضی هستند و این را از هر کسی که مدتی در عربستان زندگی کرده بپرسید به شما خواهد گفت .

 7. آقای ابو حفص سلفی سلام
  ممنون از اظهار نظر شما. حتماتوجه داشته اید من ادعا نکرده ام که در عربستان بوده ام . حتما باز هم توجه داشته اید که نویسنده مقاله من نیستم. حتما توجه دارید که من مقاله را از مجله خبری اشپیگل آلمانی ترجمه کرده ام . ولی برای اطلاع به آگاهی شما برسانم که نویسنده مقاله در عربستان بوده و با قاشفی و ژنرال التورکی در محل کارشان مصاحبه حضوری کرده است. کسی هم منکر مسلمان بودن مردم عربستان نشده است. موفق باشید

 8. سلام ؛ رفیق نافعی . مورد جالبی را برای ترجمه برگزیده اید .جای حرف هم زیاد دارد . ولی در آغاز خبری از هفته نامه » المنار » فلسطین هست . که توجه شما و خوانندگان محترم سایت را به آن جلب می کنم .

  برخی محافل آمریکایی فاش کردند شماری از کارشناسان آمریکایی در چارچوب طرح خاورمیانه جدید طرحها و توصیه های خود را به پایان رسانده اند. به گفته این محافل، پس از آنکه آمریکا توجه بخش عظیمی از ملتهای عربی را به خود جلب کرد، بصورتیکه بسیاری از کشورها آمریکا را حلال مشکلات خود بدانند، در آن هنگام کاخ سفید وارد عمل خواهد شد و طرحهایش را اجرا خواهد کرد.
  طرح تجزیه عربستان به سه کشور کوچک، در دستور کار مسئولان آمریکایی قرار گرفته است. هفته نامه فلسطینی “المنار” نوشت، مقامات آمریکایی بدنبال آن هستند از طریق ایجاد تغییراتی در ترکیب جمعیتی برخی کشورها و انتقال ساکنان یک منطقه به منطقه دیگر، طرح خاورمیانه جدید را عملیاتی کنند.بر اساس این گزارش، هدف اصلی آمریکا از این طرح برانگیختن اختلافات فرقه ای و تضعیف مسلمانان منطقه است.

  برخی محافل آمریکایی فاش کردند شماری از کارشناسان آمریکایی در چارچوب طرح خاورمیانه جدید طرحها و توصیه های خود را به پایان رسانده اند. به گفته این محافل، پس از آنکه آمریکا توجه بخش عظیمی از ملتهای عربی را به خود جلب کرد، بصورتیکه بسیاری از کشورها آمریکا را حلال مشکلات خود بدانند، در آن هنگام کاخ سفید وارد عمل خواهد شد و طرحهایش را اجرا خواهد کرد.

  طبق این برنامه، حرکت بعدی آمریکایی ها تجزیه عربستان به سه کشور کوچک است که یکی از آنها کشور اسلامی در مکه و مدینه و اطراف آن خواهد بود. نسل جدید خانواده حاکم بر عربستان پس از کاسته شدن از نفوذ و قدرت این خانواده، به ریاست حکومت این کشور گماشته خواهد شد.

  هفته نامه المنار تاکید کرد، محافل آمریکایی می دانند همه کشورهای عرب خلیج فارس از جمله عربستان از انقلابهای مردمی که باعث سرنگونی نظامهای حاکم شود و نشانه های آن در خاورمیانه و سلطان نشین عمان و بحرین دیده می شود، نگران هستند.

  این هفته نامه به نقل از برخی منابع دیپلماتیک تاکید کرد، کشورهای عرب خلیج فارس به علت بیم از خطراتی که در انتظار آنهاست گامهایی، را برای تثبیت موقعیت خود برخواهند داشت؛ البته چنین گامهایی باعث نمی شود که واشنگتن از اجرای طرح تجزیه که از عربستان آغاز خواهد شد منصرف شود.

  دقت کنید ،جناب نافعی .من نه آنقدر از نظر سیاسی آگاهی لازم را برای تفسیر و تبیین اخبار سیاسی دارم . و نه اصلا دوست دارم در این جایگاه قرار بگیرم . ولی وجدان های آگاه تمامی شما ها که این کامنت را می خوانید را به سیاستهای امریکا و اصولا امپریالیسم در افغانستان و عراق ،مصر ( که اینک اخوان المسلمین در حال پیشروی در گرفتن قبضه قدرت در دست است ) و انتخابات اخیر ترکیه ملتفت می کنم . آیا این همه ظلم و جنایت که بر ملت عراق و افغانستان رفت .حدود صدها هزار کشته .میلیونها آواره پناهنده به کشور های همسایه .که باید همه چیز را از نو شروع کنند . و اینکه در حقیقت کشور عراق اینک در آستانه تجزیه قرار دارد . کم رسوایی است ؟ به این مورد نیز توجه کنید .

 9. مسیحیان از دو هزار سال پیش تاکنون در ناحیه ‌ای که عراق امروزی را تشکیل می ‌دهد، اسکان داشته‌ اند. قبل از جنگ اول خلیج فارس بین عراق و کویت در سال ۱۹۹۱، تعداد مسیحیان عراق به حدود یک میلیون نفر می ‌رسید. در زمان اشغال عراق توسط ایالات متحده این تعداد به حدود ۸۰۰ هزار نفر تقلیل پیدا کرد. گمان می ‌رود که از آن زمان تاکنون نیز این تعداد به شدت کاهش پیدا کرده باشد.
  در زمان زمامداری صدام حسین، بعضی از مسیحیان توانستند در عراق که دین غالب آن اسلام است، به سمت‌ های عالی دست پیدا کنند که مثال بارز آن طارق عزیز معاون نخست وزیر بود. در آن زمان، هم چنین خشونت‌ های ضد مسیحی توسط حکومت بعثی مهار شد. اما این روند پس از سرنگونی صدام و اشغال عراق توسط ایالات متحده تغییر یافت.
  حملات مکرر به اهداف مسیحی در موصل، بغداد و سایر نقاط در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، مشکلات امنیتی بیش تری را برای مسیحیان ایجاد کرد.
  باور عمومی بر این است که تعداد بیش تری از مسیحیان در مقایسه با سایر مردم، کشور را ترک کرده ‌اند، ‌مسیحیانی که گاهی توسط فرقه های مذهبی به همکاری با نیروهای «صلیبی» آمریکا متهم می‌ شوند.
  روحانیون و سایر اعضای جامعه مسیحی که هم چنان در عراق مانده‌ اند، مکررا به آدم ربایی توسط برخی از گروه ‌های مذهبی مسلح، تهدید می ‌شوند و به همین میزان نیز مورد حمله قرار می گیرند.
  در فوریه ۲۰۱۰، حداقل هشت تن مسیحی در سلسله‌ ای از بمب‌ گذاری‌ های پراکنده که طی دو هفته در شهر موصل در شمال عراق انجام شد، جان خود را از دست دادند.
  در ماه مارس ۲۰۱۰، صدها مسیحی عراقی در شهری واقع در نزدیکی موصل و بغداد دست به تظاهرات زده و از دولت خواستار مقابله با این کشتارهای پراکنده شدند.
  بیش تر مسیحیان عراقی کلدانی هستند، عضو کلیسای شرق کاتولیک ‌که مستقل از کلیسای کاتولیک رم است اما پاپ را به عنوان رهبر کاتولیک ‌های جهان به رسمیت می ‌شناسد.
  کلدانی‌ ها مردمی هستند که سابقه تاریخی طولانی دارند‌، برخی از آنان هنوز به زبان «آرامی» صحبت می ‌کنند، زبانی که تاریخ کهن دارد.
  دیگر جمعیت قابل توجه مسیحیان عراق را آشوری ‌ها تشکیل می ‌دهند که بازماندگان امپراطوری های باستانی آشور و بابل اند. بعد از سقوط امپراطوری آن ها در قرن ‌های ششم و هفتم قبل از میلاد، ‌آشوری ها در سراسر خاورمیانه پراکنده شدند.
  در قرن اول میلادی، آن ها به مسیحیت گرویدند و این باور وجود دارد که کلیسای باستانی آن ها قدیمی ‌ترین کلیسای عراق باشد. آشوری ها عمدتا پیرو کلیسای ارتودوکس سریانی هستند، عده از آن ها نیز از کلیساهای کلدانی و فرقه ‌های مختلف پروتستان پیروی می‌ کنند.

  جناب نافعی من معذرت می خواهم که امروز روده درازی می کنم .ولی برخی اوقات دیگر آدم دیوانه می شود لطفا به این مورد نیز توجه کنید .

 10. ه نوشته وال استریت جورنال، از مطالعه دو نقشه سازمان ملل متحد می توان دریافت که در حالی که اوضاع در جنوب افغانستان- جبهه نبردهای شدید میان شورشیان و نیروهای تحت رهبری آمریکا، کماکان چون دو سال گذشته «بسیار خطرناک» است، وضعیت امنیتی در شانزده منطقه در شمال و شرق این کشور نیز بدتر شده است. این شانزده منطقه در ولایات بادغیس، سرپل، بلخ، پروان، بغلان، سمنگان، فاریاب، لغمان و تخار قرار دارند.
  وال استریت جورنال، با استناد به نقشه های سازمان ملل متحد می نویسد تنها دو منطقه که در گذشته جزء مناطق «بسیار خطرناک» محسوب می شده است در اواخر سال جاری از وضعیت امنیتی بهتری برخوردار بوده و امن تر شده اند. این دو منطقه در ولایت «قُندوز» در شمال و ولایت «هرات» در غرب افغانستان واقع شده اند.
  خبرگزاری فرانسه، در گزارشی که به مقاله روزنامه آمریکایی اختصاص داده است یادآوری می کند که آمریکا در ماه جاری میلادی در یک ارزیابی از استراتژی جدید این کشور در افغانستان اعلام کرد که این استراتژی مثمر به ثمر بوده اما موفقیت های به دست آمده موفقیت هائی شکننده است که باید تحکیم و تقویت شود.
  در سال های گذشته، زمانی که هوا بسیار سرد می شد به ندرت حمله‌ های مخالفان مسلح دولت در افغانستان دیده و خبری در مورد آن شنیده می‌ شد. اما در سال جاری با آغاز فصل زمستان این حمله ‌ها بیش از پیش شده و همراه با آن بر شمار تلفات غیرنظامیان و نیز عدم امنیت در افغانستان افزوده شده است.
  وزارت کشور افغانستان گفته است که در طول هفته گذشته فعالیت شورشیان مخالف دولت به اوج خود رسیده که شامل انفجار مین ‌ها و حمله ‌های انتحاری بوده است. وزارت کشور اعلام کرده است که تعداد این حمله‌ ها در مقایسه با تعداد حمله ‌های سه ماه گذشته تفاوت زیادی دارد، چنان چه سه ماه قبل تنها دو حمله انتحاری در کشور ثبت شده بود، اما در هفته گذشته ۵ حمله انتحاری در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است. ولایاتی که بیش ترین شمار حمله ‌های تروریستی در آن ثبت شده قندهار ، قندوز، کنر و هلمند هستند.
  این حمله ‌ها تلفات جانی و مالی زیادی را به دنبال دارد، به طوری که شب ۶ دی 1389، کتابخانه یک مدرسه در شهرستان «شیندند» ولایت هرات توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد و هزاران جلد کتاب درسی و دینی از بین رفت. ربوده شدن مهندسان ترک و ۲ خبرنگار فرانسوی در شمال کشور از جمله حادثه ‌های تروریستی و نشانه‌های وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان هستند.
  علاوه بر این، در سال ۲۰۱۰ چند کنفرانس مهم بین المللی برگزار شد که در تعیین سرنوشت جنگ جاری در افغانستان مهم دانسته می شود. در کنفرانس های لندن و کابل، گفتگوها و توافقات مهمی در ارتباط با مذاکره و مصالحه با رهبران طالبان و دیگر گروه های درگیر صورت گرفت.
  در حال حاضر در حدود ١٤٠٠٠٠ نظامی خارجی در افغانستان مستقرند و قرار است از سال آینده میلادی خروج تدریجی و محدود این نیروها از این کشور آغاز شود.
  گرسنگی هفت ملیون نفر در افغانستان
  خانم مک‌ دونا، گفته است که برای کمک به بیش از هفت میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی، به چهار صد میلیون دلار نیاز است. برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل گفته که برای کمک به بیش از هفت میلیون افغان آسیب پذیر در سال ۲۰۱۱، به چهار صد میلیون دلار نیاز است.
  این سازمان در حالی از احتمال بروز مشکلات در زمینه امنیت غذایی هشدار می دهد که تاکنون در افغانستان از ریزش باران و برف خبری نیست و این موضوع باعث نگرانی بسیاری در مورد وضعیت محصولات کشاورزی شده است.
  چالیس مک‌دونا، سخن گوی برنامه جهانی غذا به بی‌بی‌سی گفت که این سازمان در نظر دارد که در سال آینده میلادی به بیش از هفت ملیون نفری که به دلیل خشک سالی، ادامه خشونت و فقر با کمبود مواد غذایی روبرو هستند، کمک کند.

 11. خب ،این همه صغرا و کبرا چیدن برای آن بود که بگویم عربستان نیز در شرایط خوبی نیست .کل منطقه در شرایط خوبی نیست .زیرا اراده امپریالیسم بر آن قرار گرفته است که نقشه جغرافیایی و سیاسی منطقه را بهم بزند . همانگونه که در یوگسلاوی سابق کردند . در اینکه عربستان یک حکومت دیکتاتوری است . شکی نیست .آزادیخواهان .خصوصا زنان ،روزنامه نگران همه و همه حق دارند که مخالف باشند .اما اگر این مخالفت در کانال صحیحی هدایت شود .خوب است .نه اینکه بهانه دست امپریالیست ها بدهیم تا آن کنند که با عراق کردند .نفتش را ببرند و خلقش را به خاک سیاه بنشانند . با افغانستان کردند .به نوعی دیگر با لیبی می کنند .در شرايطي که نگراني در ايالات متحد و در ديگر مناطق هر روز عميق‌تر مي‌شود، متخصصين در دو جبهه گرد آمده‌اند: خوش‌بينان معتقدند که وفور، اصل حاکم براي سال‌هاي دراز آينده باقي خواهد ماند؛ بدبينان چنين برداشت مي‌کنند که در آينده‌اي نه چندان دور نفت محصولي ناياب خواهد بود. با اين وجود، هر دو گروه در اين مورد متفق‌القول‌اند که عربستان سعودي ـ اولين توليد کنندة جهان ـ نقشي اساسي ايفا خواهد کرد. اهميت اين کشور در اقتصاد نفتي بي‌نياز از شرح و بيان است. نه تنها عربستان اولين توليدکننده و صادرکنندة نفت خام است، بلکه تنها صادرکننده‌اي است که از ذخايري چشم‌گير نيز برخوردار است، ذخايري که به وي اجازه خواهند داد، در صورت وقوع بحران، سريعاً توليد خود را افزايش دهد. در سال ١٩٩٠، زماني که عراق به کويت حمله‌ور شد و توليد هر دو کشور از بازار رخت بر بست، اين ويژگي از اهميتي حياتي برخوردار بود؛ و به‌عربستان امکان داد که با افزايش سريع توليد نفت‌اش، به تنهائي، از «شوک‌نفتي» مشابهي که محاصرة اقتصادي اعراب در سال‌هاي ١٩٧٤- ١٩٧٣، و انقلاب ايران در ١٩٨٠- ١٩٧٩، به وجود آورده بودند، پيشگيري کند. آیا باید باز هم بیشتر بگویم . که از ما بهتران را سیاستی دیگر آمده . دندان و چنگال برای کل خاور میانه تیز کرده اند !!!!! من بار دیگر برای اینکه این بار روده درازی کردم .پوزش می طلبم .

 12. و علیک السلام
  من ابتدا متوجه نشدم که نویسنده شما نیستید و پس از آن که نظر را نوشتم متوجه شدم که نویسنده شما نیستید و شما مترجم هستید . اما اینکه نویسنده آنجا بوده ، می گویم این نخستین بار نیست که خبرنگاران خارجی می خواهند وضعیت عربستان را خلاف واقعیت آن جلوه بدهند . یادم است حدود یک سال قبل یا کمی بیشتر بی بی سی فارسی یک مستند درباره ی عربستان گذاشته بود . در این مستند خبرنگار به منطقه طائف عربستان سفر کرده بود . جایی که مذهبی ترین استان این کشور محسوب می شود و زنان آنجا بر اساس عرف منطقه همگی برقعه می زنند . آن وقت خبرنگار می گفت اینجا دارد عوض می شود و هیچ دلیلی برای حرفش نداشت به جز سخنان یک دختر که او هم برقعه زده بود و تصاویری از تلویزیون عربستان که در آن دخترانی نشان داده می شدند که قسمتی از موهایشان معلوم بود و این را نشانه ی تغییر می دانست و معتقد بود که این مردم نمی خواهند وضعیت حاکم باقی بماند . وقتی استنباط هایش از مطالب را عنوان می کرد واقعا خنده دار بود . این نویسنده هم مانند همتای خودش خواسته به زور جامعه عربستان را وارونه جلوه بدهد . جامعه ای که تا امروز علمای آنجا بیشترین تأثیر را بر ملت آنجا دارند .
  من هم نگفتم نویسنده منکر مسلمان بودن آنها شده است .

 13. رفیق گرامی پور
  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار من و حتما بسیاری از خوانندگان جویای آینده ما گذاشتید. اگر حاصل » دیوانگی » گسترش دانش و آگاهی است. کاش میهن ما » تیمارستان » !! می شد. اما همانطور که شما هم خوب می دانید بسیارند کسانی که دانسته و یا نادانسته با پراکندن و گسترش آگاهی دشمنند. یا روشنگران را تیر باران می کنند مانند سال 67 در زندان ها، یا ترور می کنند مانند پوینده و مختاری و دیگران و نتوانستند از توهین و تحقیر کردن و دشنام دادن کوتاهی نمی کنند. ولی بقول نیما : » ای فسانه خسانند آنان که فروبسته ره را به گلزار ….ما که در این جهانیم سوزان حرف خود را بگیریم دنبال » . برای شما آرزوی نیرو می کنم . سرافراز بمانید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s