همه گونه ادعا پشت دروازه های بسته سوریه


 

 

همه گونه ادعا

پشت دروازه های بسته سوریه

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

هالیوود می خواهد نشان بدهد که می تواند مشکلات جهانی را حل کند. «آنجلینا جولی» هنرپیشه آمریکائی، با همین هدف روز جمعه وارد ترکیه شد،  تا از اردوگاه پناهجویان در مرز سوریه بازدید کند. آنگونه که رسانه ها گزارش می دهند، نزدیک به 10 هزار نفر از مردم، از ترس جنگ در میهنشان، به آنجا پناه آورده اند. ولی معلوم است پناهجویان آنقدر مسئله دارند که به فکر عکس گرفتن با آنجلینا جولی نیستند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که چند نفر از ساکنان اردوگاه اعتصاب غذا کرده اند، تا با این کار به دولت ترکیه اعتراض کنند که آنها را محاصره کرده و امکان تماس با آنها را با خارج قطع کرده است.

خبرهای رسیده از خود سوریه حکایت از زد و خورد میان تظاهر کنندگان و نیروهای انتظامی دارد. این خبر را خبرگزاری فرانسه از قول «رامی عبد الرحمان» نقل می کند که دز لندن اقامت دارد و رئیس سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه است. طبق اظهارات او، نیروهای انتظامی سوریه، پس از مراسم نماز جمعه در «بنیاس» به تظاهر کنندگان تیراندازی کرده و در نتیجه چند نفر، که تعدادشان مشخص نیست کشته شده اند. در دیگر شهرها نیز مردم باز برای اعتراض به رهبری پرزیدنت اسد به خیابان ها آمده اند. ولی دولت سوریه کماکان حمله به تظاهرات آرام را تکذیب می کند و سخن از» گروههای  ترور و مسلح » می گوید که نیروهای انتظامی با آنها مقابله می کنند.

روزنامه نگاران ترک که روز پنجشنبه از شهر مرزی «جسر الشغور» بازدید کردند دیدند که اوضاع آن شهر با آنچه گروههای سوریائی مخالف دولت و رسانه های خارجی گزارش می دهند بکلی متفاوت است.  خبرگزاری اسپانیا EFE از قول یک خبرنگار تلویزیون ترکیه گزارش داد : «آنچه ما در «جسر الشغور» دیدیم  با بیشتر داستانهائی که شنیده ایم در تضاد است». در واقع این شهر سه روز در اشغال شورشیان مسلحی بود که 72  سرباز را تکه تکه کردند. با زنان و بچه ها رفتار ناشایست داشته اند، کلیه ساختمان های عمومی مانند اداره پست، بیمارستانها و ادارات دولتی را ویران کرده اند. خبرگزاری EFE » از قول خبرنگاران خبرگزاری نیمه رسمی ترکیه  آنادولو می نویسد: «برای ما نامنتظر بود که می دیدیم  چگونه هزاران نفر از مردم از سربازان استقبال می کنند»

آنچه کمونیست های سوریه در این زد و خورد ها می بینند در درجه اول » دخالت امپریالیستی فرانسه وآمریکا، صهیونیسم و رژیم های واپسگرای عرب، علیه دمشق است. بنا به گزارش رادیو «صدای مردم» که نزدیک به حزب کمونیست است، تظاهر کنندگان، از جمله هواداران حزب کمونیست، در روزهای گذشته علیه دخالت های خارجی  دست به تظاهرات زده و بویژه فرانسه را مورد حمله قرار داده اند که می خواهد سوریه را دوباره به وضع قبل از 1946 در آورد و آنرا مستعمره خود سازد.  کمونیست ها اظهارات واشنگتن را تاییدی بر نظر و تحلیل خود می دانند. خانم ویکتوریا نولاندريا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (بوقت محلی) تایید کرد که سفارت آمریکا در سوریه و نیز دیگر نمایندگی های آمریکا در سوریه و خارج از آن  با شورشیان در تماس هستند. او اضافه کرد که بشار الاسد می توانست میان اصلاحات و یا پایان حکومت خود یکی را انتخاب کند و «او تصمیم خود را گرفت». اتحادیه اروپا نیز قصد دارد با  گسترش تحریم ها بر فشار خود بر دمشق بیافزاید.

 http://www.jungewelt.de/2011/06-18/013.php

       

 

 

Advertisements

7 پاسخ

 1. خانوم انجلينا جولي به عنوان سفير سازمان ملل و از طرف جامعه بين الماللي از اردوگاه هاي آوارگان سوريايي در تركيه بازديد كرده است و اين ربطي به هاليوود ندارد مگر اينكه فكر كنيد سازمان ملل و سازمانهاي تحت حمايت ان را هم هاليوود تحت كنترل دارد !!!!

 2. با درود
  همانطور که در مقاله اشاره شده سفر انجلا جولی به این مناطق بیشتر بمنظور جلب توجه جهانیان بمسئله اسف بار درون سوریه میباشد . زمانیکه ارتش ویتنام در دهه 70 بمنظور کمک بمردم بستوه آمده کامبوج از حکومت اختناق و جنایات پل پوت وارد کامبوج شد ، باز چنین سفر هالیوودی در کنار مرزهای کامبوج و تایلند بجریان افتاد و موج سرشناسان هنری بنمظور محکوم نمودن عمل ویتنام عصای زیر بغل پل پوت شدند. همان پل پتی که تا دیروز آنرا محکوم میکردند. غرب همیشه بر اساس منافع خود عمل نموده است و این تناقض در سیاست های آن سریعا قابل تشخیص است . غرب در صدد برانداختن حکومت اسد نیست و اسرائیل نیز چنین نمی خواهد . آنها میخواهند از وضعیت طغیانی فعلی بنفع خود با فشار آوردن به اسد امتیاز بگیرند . بازی که با معمر قذاغی آغاز کردند منتها سماجت نزدیک به حماقت قذافی اوضاع را برایش گران کرد . فعلا امریکا و ناتو در گیر جنگ های متعدی میباشند و دستشان بسته است سقوط حکومت سلطنتی – فاشیستی خاندان اسد که نزدیک به نیم قرن است که زندگی را بر مردم دردمند سوریه حرام کرده و کماکان به غارت ثروت ملی این کشور مشغول است، میتواند منطقه را نا استوار سازد و این بنفع هیچ یک از دیکتاتور های منطقه نمی باشد . مطمئنا امتیازاتی که غرب از اسد طلب میکند دنباله همان خواست های روشن آنهاست که سالها در رسانه ها عمومی شان مطرح شده است . قطع کمک به حزب الله لبنان و حماس ، قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران ، برقرای صلح با اسرائیل و گذشت از مالکیت تپه های گولان .
  برای مردم بسیار دلاور و درمند سوریه در مبارزه شان بر علیه دیکتاتوری آرزوی پیروزی دارم و امیدوارم هر چه سریعتر آزادی و دموکراسی در این کشور کهن استقرار یابد.

 3. جنبش مردم سوریه ریشه های مختلف از جمله اجتماعی ( درصد بالای بیکاری جوانان ) ؛ سیاسی ( آگاهی مردم از طریق اینترنت و یا رسانه ها مانند تلویزیون الجزیره ) ؛ اقتصادی و ….. دارد .به نظر من علل اقتصادی مهمترین عامل برای موقعیت کنونی هستند . جهاني شدن فزاينده اقتصادهاي اعراب و الزام هائي که صندوق بين المللي پول با پشتيباني کميسيون اروپا براي کشورهاي کناره مديترانه به کشورها تحميل مي کرد، به ويژه پس از سقوط مالي سال ۱۹۸۶، بر چيرگي حکام بر اقتصاد افزودند . کاهش سرمايه گذاري هاي دولتي و تضعيف نقش دولت در تنظيم مقررات، جايگيري شرکت هاي بزرگ چند مليتي در بخش هاي انحصاري يا در جرگه بهره وران کم شمار از انحصار به لطف تقسيم رانت هاي به دست آمده با سران زمامدار از مصاديق آن بود. » خاندان مخلوف » در سوریه نیز جزو همین رانت خواران هستند .
  اولین چرخش حاکمیت سوریه در ۱۹۸۶ صورت گرفت. ورشکستگی مالی قدرت حاکمه را ناچار به « آزاد سازی» تجارت خصوصی به نفع شرکت های خصوصی کرد، و تولید کشاورزی را در اولویت قرار داد، تا جایی که زمینداران سابقی را که در اثر اصلاحات ارضی آسیب دیده بودند، شامل کمک های اقتصادی و سوبسیدهای دولتی کردند. رژیم با این روشها امنیت غذایی کشور را تضمین کرد – تنها کشور منطقه که مواد کشاورزی وارد نمی کرد – و اتحادش با «بورژوازی» را نیز تجدید نمود. درهمان زمان، به روشی کاملا داوطلبانه، در عین پافشاری بر مخالفت رسمی با هر نوع « یاری دهی» نهادهای مالی بین المللی، پروژه ای مبنی بر تطبیق ساختاری بر اساس طرحهای صندوق بین المللی پول در پیش گرفت. خیلی زود، تنها نشانه ای که از « سوسیالیسم» در سوریه باقی ماند، نظام تک حزبی و بوروکراسی حکومتی اش بود. و اینها همه در سالهای اخیر نتایج معکوس داشتند و به نابرابري ها و افرايش بيکاري انجاميدند . اینک يک سوم جمعيت کشور در زير خط فقر به سر مي برد. در همين حال درآمدهاي نفتي که تا آنوقت هم محدود مانده بود، ته کشيدند و کشور که از چندين سال خشکسالي پياپي گزند ديده، باز وارد کننده گندم شده است. طبیعی است که خیزش ها و قیامهای سرزمین های عربی دیگر بر روحیه مردم سوریه نیز اثر گزار هستند . خاصه آنکه همانطور که در متن آمده . ( آنچه کمونیست های سوریه در این زد و خورد ها می بینند در درجه اول ” دخالت امپریالیستی فرانسه وآمریکا، صهیونیسم و رژیم های واپسگرای عرب، علیه دمشق است. بنا به گزارش رادیو “صدای مردم” که نزدیک به حزب کمونیست است، تظاهر کنندگان، از جمله هواداران حزب کمونیست، در روزهای گذشته علیه دخالت های خارجی دست به تظاهرات زده و بویژه فرانسه را مورد حمله قرار داده اند که می خواهد سوریه را دوباره به وضع قبل از 1946 در آورد و آنرا مستعمره خود سازد ). من فکر می کنم در این میان حرف آخر را روزنامه القدس چاپ لندن میزند نه هالیوود و نه امریکا و نه اتحادیه اروپا . سردبير روزنامه القدس (لندن)، يکي از روزنامه هائي که به رک گوئي، حمايت از فلسطيني ها و مخالفت با دخالت هاي ايالات متحده شهرت دارد در سرمقاله روز ۲۷ مارس خود خاطر نشان ساخته: «همبستگي با مقاومت لبنان [حزب الله]، پذيرائي از دبيران کل سازمان هاي فلسطيني [مشخصا حماس]، درست در همان حالي که همه پايتخت هاي عرب در را به رويشان بسته بودند، موضع گيري هاي احترام برانگيزي است که همه را مديون رژيم سوريه هستيم، کشوري که بهاي سنگيني هم براي آنها پرداخته. اما هيچگونه تعارضي ميان اين موضع گيري ها و برآوردن خواسته هاي مردم سوريه نمي بينيم، و اگر تعارضي هم باشد، ترجيج مي دهيم که اين رژيم حمايت از مردم فلسطين و آمال آنان را به تعليق درآورد و به مطالبات مردم خود پاسخ گويد، که خواستار گسترش آزادي ها و مبارزه با فسادند. (…) زيرا نه خلق هاي زير بار ستم قادرند سرزمين هاي اشغالي را آزاد سازند و نه ارتش هاي جباران مي توانند جنگي پيروزمندانه را به پيش برند.»
  پس اگر سران سوریه هنوز هم معتقد به مبارزه با اسراییل هستند در درجه اول حاکميت قانون است که مي بايد در سوریه بازسازي شود. دولت تابع نهادهای مردمی و نه قائم بر نهادها باشد ؛ که در آن رانت هاي دولتي، همانند انحصارها، يکي پس از ديگري از ميان برود ، تا نيرو و توان مردم عادی در دست زدن به کار اقتصادي آزاد گردد. و آزادي هاي عمومی و اجتماعي براي همه تضمين شود . اینگونه است که تمام دسایس امپریالیستی نقش بر آب می گردد . ممنون از زحمات شما رفیق نافعی در ترجمه این مقاله روشنگرانه .

 4. من در کامنتم از چندین منبع معتبر مانند نوشته های » Alain Gresh » استفاده کرده ام

 5. به نظر من تمامی تلاش امپریالیسم جهانی به سرکردگی امریکا جمع و جور کردن سرمکایه داران خاورمیانه که بر سر قدرت اند می گردد تا به کمک همین دیکتاتور ها و یا سازمان ها و احزاب طرفدارشان بتوانند با اصلاحات مخالفت کنند و با سال ها تسلط بر منابع نفتی انان اینبار با دست همین ثروتمندان کشور های خاورمیانه بنیاد گرائی را حاکم کنند تا دیوار ضد کمونیستی خود را برای سال ها بر روی مردم اصلاح طلب ببندد. بنیاد گرایان از ضد کمونیست ترین نیرو هائی هستند که طی نیم قرن از همین مرتجعین بهره گرفته است . سرمایه داری دوستان و همپالگان خود را دارد.

 6. down with Ignorant Iranians

  3.جنبش مردم سوریه ریشه های مختلف از جمله اجتماعی ( درصد بالای بیکاری جوانان ) ؛ سیاسی ( آگاهی مردم از طریق اینترنت و یا رسانه ها مانند تلویزیون الجزیره ) ؛ اقتصادی و ….. دارد .به نظر من علل اقتصادی مهمترین عامل برای موقعیت کنونی هستند .}

 7. down with Ignorant Iranians

  کشوري که بهاي سنگيني هم براي آنها پرداخته. اما هيچگونه تعارضي ميان اين موضع گيري ها و برآوردن خواسته هاي مردم سوريه نمي بينيم، و اگر تعارضي هم باشد، ترجيج مي دهيم که اين رژيم حمايت از مردم فلسطين و آمال آنان را به تعليق درآورد و به مطالبات مردم خود پاسخ گويد،

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s