موساد و ژنرال های اسرائیل بر سر دوراهی حمله یا ترور


موساد و ژنرال های اسرائیل

برسر دو راهی حمله یا ترور؟

اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

در آغاز هفته جاری، از «اهود باراک» وزیر دفاع اسرائیل سئوال شد که آیا اسرائیل در قتل دانشمند اتمی ایران دست داشته است؟ او گفت : «من به این پرسش پاسخ نمی دهم«. و لبخندی که بر لبانش نقش بست، احتمالا حساب شده بود.

اشپیگل می نویسد: اما این شیوه نشان دادن بی گناهی نیست. اسرائیل خیلی میل دارد این ظن که در قتل دانشمند اتمی ایران دست داشته است، در فضا بماند.

در دنیای سایه وار سازمان های اطلاعاتی در این تردیدی نیست که «داریوش رضائی» بدست عوامل موساد کشته شده است. یک منبع اطلاعاتی اشپیگل آنلاین، از قول محافل اطلاعاتی اسرائیل می گوید: «این نخستین اقدام با سر وصدای رئیس تازه موساد » تامیر پاردو» بود.

روز شنبه گذشته رضائی، سی و پنج ساله، بوسیله گلوله ای که به گلویش اصابت کرد، بقتل رسید. رسانه های ایران نوشتند که عاملان قتل دو نفر بوده اند که با موتور سیکلت فرار کرده اند.

ضربه ای بر برنامه اتمی ایران

که بود مردی که جلو چشم همسر و کودکش بقتل رسید؟ مقامات بین المللی اتمی در وین نیز خبری را که قبلا توسط رسانه های اسرائیلی منتشر شده بود تائید کردند: این دانشمند اتمی مشغول پژوهش در باره کلیدی بود که چاشنی بمب اتمی را منفجر می کند. او هر روز در موسسه پژوهش اتمی در شمال تهران دیده می شد.

قتل رضائی ضربه کارائی بر برنامه اتمی ایران وارد آورده است

رضائی سومین فیزیکدان اتمی ایران بود که از آغازسال 2010 تا کنون جان بر سر حرفه خود گذاشته اند: مسعود علی محمدی در ژانویه 2010 در اثر انفجار از دور موتور سیکلتی که در کنار اتومبیلش پارک کرده بود بقتل رسید.

روز 29 نوامبر 2010 متورسوارانی ناشناس، به اتومبیل در حال حرکت شهریاری مواد منفجره می چسبانند. اتومبیل منفجر می شود، او بقتل می رسد و همسرش مجروح می گردد.

در همین زمان به فریدون عباسی حمله می شود. او متوجه موتور سوار مظنون می گردد. خود و همسرش از اتومبیل بیرون می پرند. انفجار هر دو آنها را مجروح می کند. پس از آن عباسی وقتی سلامت خود را باز یافت یکی از مقامات اتمی ایران شد.

تهران مثلث آمریکا، اسرائیل و عوامل داخلی را مسئول این قتل ها می داند. درحالی که واشنگتن دخالت خود را در این قتل ها تکذیب می کند. اسرائیل سکوتی پر معنا می کند.

در محافل اطلاعاتی اسرائیل گفته می شود این قتل ها بخشی از کارزاری است که باید به تخریب یا دست کم به تعویق افتادن برنامه اتمی ایران بیانجامد. این تاکتیک فقط محدود به اِعمال خشونت های تبهکارانه نیست. تخریب سایبری با ویروس کامپیوتری استاکس نت در تابستان 2010 که بخش مهمی از برنامه اتمی ایران را مختل کرد نیز بخشی از حمله پنهانی اسرائیل علیه ایران است.

منبع اطلاعاتی اشپیگل آنلاین می گوید، ولی از نظر تندروان نظامی در ارتش اسرائیل، عملیات پنهانی عوامل اطلاعاتی کافی نیست، اصرار برای بمباران ایران، بویژه توسط افسران نیروی هوائی اسرائیل پیوسته بیشتر می شود. یوسی ملمان، کارشناس اطلاعاتی روزنامه «ها آرتس» می نویسد بحث شدیدی بر سر این پرسش در گرفته که این قتل ها تا چه حد تضمین کننده رسیدن به اهداف نهائی هستند. مضافا این که اسرائیل به خاطر عملیات جنائی عوامل خود در خارج از کشور به سختی مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان موساد که معتقدند با بقتل رساندن دانشمندان اتمی ایران و تخریب در دستگاههای اتمی ایران می توان ساخت بمب اتمی ایران را به تعویق انداخت تا کنون دست بالا را داشته اند. ولی معلوم نیست که نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تا کی این توصیه را خواهد پذیرفت؟ محافل موثر در اورشلیم می دانند که سازمانهای اطلاعاتی اسرائیل در خارج از کشور که می خواهند ماموران خودشان مجری نقشه ها باشند هدفشان تامین علائق خود آنهاست.

منبع اطلاعاتی اشپیگل آنلاین می گوید تا زمانی که موساد تعیین کننده شکل حمله به دستگاههای اتمی ایران است بزرگترین رقم بودجه را در اختیار دارد. این که آیا در آینده حمله آشکار به دستگاه های اتمی ایران صورت بگیرد یا نگیرد بستگی به آن دارد که کدام یک از دو سازمان اطلاعات یا ارتش در این مبارزه قدرت بر دیگری پیروز گردداینجا هم مثل همیشه صحبت بر سر این است که ما از شما بهتریم«.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,777197,00.html

Advertisements

یک پاسخ

  1. ظاهرا برای ترور و تروریسم تعریف جامع و مشخصی ارائه نشده است . حتی جنایتکار نروژی را هم رساناهای غربی تروریست نخوانده اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s