هر کجا که آباد بود در لیبی بمباران و نابود شد


هر کجا که آباد بود

در لیبی بمباران و نابود شد

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

 

بانو استلا کالونی نویسنده و روزنامه نگار بلند آوازه آرژانتین است. این تفسیر او را   خبرگزاری رسمی آرژانتین سه شنبه شب( بوقت محلی) منتشر کرد.

آمریکا و شرکایش که به دلائل گوناگون قصد دارند لیبی را تصاحب کنند، نام  دخالت استعماری خود را » شورش » داخلی گذاشتند  که باید مورد حمایت های » بشردوستانه » قرار گیرد.  خبرگزاریهای ایالات متحده آمریکا و  اروپا و دست نشاندگان آنها  در سراسر جهان نیز،   نام این رویداد را » جنگ داخلی » گذاشتند.

حقیقت این است که یک خلق 6 میلیونی،  در سرزمینی که بخش عمده آن بیابان است، باید از اواسط ماه مارس بمباران افسارگسیخته ناتو را تحمل کند. این بمباران ها بر هرجای آباد این کشور باران مرگ باریدند و آنرا ویران کردند ، تا راه را برای مزدوران هموار کنند، مزدورانی که از همان آغاز، موتور باصطلاح  » شورش » خلق  علیه قذافی بودند.

نه از این باصطلاح انقلاب » خلق»  عکسی در دست است  و نه از آن » بمباران های قذافی علیه مردم غیر نظامی » که توجیه کننده این دخالت وحشیانه  در قرن بیست و یکم  باشد. ولی  امروز مردم غیر نظامی  لیبی  بوسیله ناتو بی خانمان  می شوند، خانه ها، مدارس، مراکز خدمات اجتماعی، آزمایشگاههای پزشکی، دانشگاهها و بیمارستانهایشان، بوسیله ناتو ویران می گردد  و محیط زیستشان آلوده به اوران رقیق می گردد، که بمعنی فاجعه ای برای آینده ساکنان این مناطق و محیط زیست آنهاست.

روز 17 مارس سال جاری سازمان ملل قطعنامه 1973 را تصویب کرد که مانع پرواز هواپیماهای  لیبی در آسمان آن کشور گردد و مانع از آن گردد که این  کشور مستقل بتواند از خود دفاع کند.این قطعنامه تصویب شد بی آن که به سخنان ناظران مستقیم  نیز گوش فرا داده  شود.

به این صورت  قدرت دفاع هوائی از لیبی سلب شد. اما این کشور نزدیک به شش ماه     در برابر بمباران ها مقاومت کرد و توانست ثابت کند که  بدون ناتو این باصطلاح » شورش » وجود نداشت.

برای آن که تصوری از آن حقیقتی بدست آوریم که رسانه ها در باره آن سکوت می کنند، کافیست نگاهی به عکس » انقلابیون لیبی» بیفکنیم ، که ظاهرشان، لباسشان و سلاحشان نشان می دهد که مزدورانی هستند که قدرت ها به این منطقه آورده اند.

آمریکا و همپیمانانش برای آن که بتوانند  تجاوز خود را آغاز  کنند و ادامه دهند، در سراسر جهان رسانه ها را بکار گرفتند، رسانه هائی که در حقیقت زیر کنترل نظامی و امنیتی خود آنها قرار دارند.

اندک شماری از روزنامه نگارن  نیز بودند که گرچه به پیشرو بودن شهرت یافته اند   ولی چون با اهداف حمله موافق بودند و یا نبودند ولی در همان جهت گام بر می داشتند ، به همکاری با شبکه دروغ و توجیه آن پرداختند.

اینها برای آن که بتوانند خود را توجیه کنند در انتظار آن هستند که ناتو پیروز شود  و بعنوان  قدرت پیروز  به شرح » تجاوزات وحشت انگیز رژیم قذافی به حقوق بشر » بپردازد، تا پرده استتاری بشود بر سر آنچه که مزدوران و نیروهای تجاوز گر کرده اند و بر سر مردم لیبی آوزده اند، مانند همان کاری که در گذشته در افغانستان و عراق و پیش از این ها کردند.

آیا به همین زودی فراموش کردید که » کنتراس » ها در نیکاراگوئه چه کردند ، هنگامی که از پایگاه نظامی آمریکا در  هندوراس  به نیکاراگوئۀ ساندینیستی حمله کردند؟ وقتی که  روستاها را ویران کردند، کشتند، شکنجه کردند، به زنان  و دختران تجاوز کردند ورونالد ریگان، در آنزمان ، آنها را » رزمندگان آزادی نامید «؟

دلیل این که سیا و همپیمانهایش   مزدوران را » شورشی » می خوانند آنست که از قدر و اعتبار این نام بکاهند. از اعتبار نام کسانی که در سراسر جهان برای آزادی خود پیکار می کنند.

مردم و دولت لیبی نه تنها حق  بلکه وظیفه داشتند و دارند که از خود دفاع کنند، هر کشوری  که از خارج مورد تجاوز قرار می گیرد  باید از خود دفاع کند.

http://www.jungewelt.de/2011/08-25/039.php

Advertisements

6 پاسخ

 1. با احترام
  مدتی است سیمای جهل و جور وفساد برنامه هایی به نام » اشغال » و » بیداری » را از شبکه خبرپخش می کند که اولی مربوط به وقایع ایران در شهریور 1320 و رفتار اشغالگران متفق بحث می شود و دومی برنامه ای است در خصوص کشورهای عربی آزاده شده از یوغ دیکتاتورها با این هدف اگر شما ملت هم آرزوی آزاد شدن ایران توسط ناتو را دارید اینگونه باشما رفتار خواهند کرد .
  حال علی خامنه ای و دارودسته اش اینقدر نمی فهمند که اگر با خواست مردم که بطور مسالمت آمیز مطرح شده موافقت می کردند هرگز این ملت آرزوی رهایی از دست این بهایم را با این دعا که شاید ناتو گوشه چشمی به آنها نشان دهد نمی کردند . زهی خیال باطل و بدا به حال این مفلسان ولایی

 2. برای من شنیدن و خواندن خبر خارج از حیطۀ نفوذ آمریکا بسیار آموزنده و دیده باز کن است. دست مریزاد استاد !

 3. سلام . شرکت های نفتی بین المللی از اروپا، آمریکا، روسیه، چین و خاورمیانه، که بسیاری از آن ها پیش تر نیز از روابط تجاری در لیبی برخوردار بوده اند، خود را برای از سر گیری اکتشاف، حفاری و تولید به محض برقراری امنیت و خروج قذافی از این کشور آماده می کنند. میلیاردها دلار در میدان های نفتی لیبی سرمایه گذاری شده است که در مدت جنگ تنها یک دهم از ظرفیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ای تولید و صادرات نفت پیش از شروع درگیری ها در لیبی، تولید می شود. علاوه بر این تلاش های گسترده ای نیز برای انعقاد قرار دادهای چند میلیارد دلاری بازسازی لیبی که انتظار می رود دولت های آمریکا و کشورهای عضو ناتو به محض برقراری امنیت نسبت به آن ها اقدام کنند در جریان است . طبق انتظار، دولت های درگیر در حملات هوایی و جنگ نیابتی برای برکناری قذافی، در روند تسهیل طرح های صنعتی شرکت ها و پروژه های بازسازی پیشرو هستند. فرانسه و آلمان پیش تر مذاکرات بازرگانی را با شورای انتقالی لیبی آغاز کرده اند و انگلیس و آمریکا نیز که میلیاردها دلار در این جنگ سرمایه گذاری کرده اند، قطعا پس از این کشور ها قرار دارند.سناریو ی از پیش نوشته شده مو به مو در حال اجراست .
  گفته می‌شود، پس از تصرف باب العزیزیه دزدان و غارتگران به غارت و چپاول اموال و دارایی‌های قذافی پرداختند. این جریان دقیقا من را بیاد روزی می اندازد که در عراق در پی سرنگونی صدام دزدان به غارت کاخ صدام و موزهای عراق پرداختند .جالب اینکه امریکا در اولین واکنش به ساقط شدن قذافی، از انقلابیون خواسته تا دموکراسی را رعایت کنند، یعنی اینکه اگرزین پس حرکت آنها در جهت اهداف امپریالیستها نباشد، و به خواستهای ضد ملی آقایان تن در ندهند .با چماق دموکراسی بر سرشان کوفته خواهد شد . پس اگر حکومت آینده لیبی بخواهد در جهت منافع مردم لیبی قانونی وضع کند .حسابش با کرام الکاتبین ( ناتو ) خواهد بود . و این قصه تلخی است که ما در سوریه هم باید منتظر تکرار آن باشیم .بر سر شش میلیون نفر بمب ریخته شد .محیط زیست آنها آلوده به آوران گشت .تا عراقی دوباره تکرار شود . اینک دیگر علنا دست به تاراج منابع و معادن لیبی زده خواهد شد . بدون ذره ای واهمه به حسابرسیهای قبلی که ممکن بود حکومت قذافی به مقیاس کمی آن ها را مطرح کند .و در نهایت یک کشور همیشه آبستن حادثه ، فقیر . غارت شده .خسته از جنگ و برادر کشی باقی خواهد ماند .ممنون از ترجمه خوب تان رفیق نافعی .

 4. لام،خوشحالم که هنوز در جهان روزنامه نگار آن آزاد و روشن بین همچون خانم کا لونی وجود دارند که پرده از ریاکاری امپریالیسم جهانی‌ بر می‌دارند و چون دیگرانی که انهدام خانه و کاشانه مردم لیبی‌ را توسط نیربا سوهای ناتو،انقلاب می‌نامند سرسپرده زرّ و زور نشده‌اند.من از راه دور دستش را می‌بوسم. پیروزی شورشیان و آوارگی مردم ستمدیده لیبی‌ را به ناتو و فرانسه تبریک میگویم.نفت و ثروت مردم لیبی‌ بر سفره شما خون شود.

 5. با درود به استاد نافعی. دخالت ناتو به خرابی زیر ساخت های کشور منتهی می شود. اسلحه های فروخته شده نابود می شود و جنبش مردمی به جنبش های سطحی کاهش می یابد .

 6. به گزارش خبرگزاری ها با شروع درگیری ها 35 هزار چینی ناچار به ترگ لیبی شدند. قذافی با عقد قراردادهای بزرگ نفتی با شرکت های چینی خشم غرب را برانگیخته بود. تحت پرچم دفاع از حقوق شهروندان، کشور را به خاک و خون کشیدند. جهانخواران همیشه راهی به نرخ روز پیدا میکنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s