نقشه های ترکیه، گامی است بلندتر از گوشمالی اسرائیل


نقشه های ترکیه، گامی است

بلندتر از گوشمالی اسرائیل

نویس دویچلند ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

جمعه گذشته، ترکیه نه تنها سفیر اسرائیل را اخراج کرد، بلکه فصل کاملا  تازه ای نیز در سیاست خارجی خود گشود. هنوز کاملا روشن نیست  که این فصل تازه چگونه خواهد بود ولی آنچه مسلم است این است که بی خطر نخواهد بود.

احمد داوداوغلو وزیر خارجه  ترکیه به این اکتفا نکرد که چون نیروی دریائی اسرائیل  9 نفر از امدادگران ترک سرنشین کشتی اعزامی به غزه را کشته و کشتی مرمره را تسخیر نظامی کرده، بنابراین باید عذر خواهی کند و خسارت پرداخت کند. حتی خواستار پایان محاصره غزه نشد، بلکه گامی بلندتر برداشت و گفت: ترکیه برای تضمین آزادی کشتیرانی در بخش شرقی مدیترانه از هیچ  اقدامی روی گردان نخواهد بود.

این سخن را میتوان چنین تعبیر کرد که ترکیه خود را موظف می سازد برای حفاظت از کشتی هائی که قصد شکستن محاصره غزه را دارند کشتی های جنگی خود را برای حمایت نظامی همراه آنان بفرستد. دست کم در آبهای بین المللی.

حال اگر کوشندگان برای شکستن محاصره غزه به راه افتند و احتمالا اتباع ترکیه نیز همراه آنان باشند، چه پیش خواهد آمد؟ اگر نیروی دریائی اسرائیل بخواهد یک کشتی ایرانی را که به آن ظنین است،  توقیف کند،  چه خواهد شد؟

بنظر «امید عُزداغ»، سیاست شناش  و کارشناس استراتژیک ترک، میان ترکیه و اسرائیل برخورد مسلحانه  پیش نخواهد آمد، زیرا آمریکا چنین اجازه ای را نخواهد داد. حتی اگر تیر اندازی هم نشود چالش این دو کشور می تواند تشنجات فراوان ببار آرد. کافیست که در صورت پیدایش بحران اقتصادی در بخش شرقی مدیترانه ترکیه ابراز وجود کند.

«گونگور اوراس»، نویسنده ستون اقتصادی مطبوعات وضع را از منظری دیگر می نگرد. وی نگران آنست که تشنج میان ترکیه و اسرائیل سبب گردد ترکیه در نظر سرمایه گذاران بین المللی کشوری ناآرام و نامناسب برای سرمایه گذاری جلوه کند. با توجه به این که رشد اقتصادی ترکیه در سال جاری احتمالا ده در صد کاهش خواهد داشت، ترکیه به سرمایه گذاری های خارجی نیازمند است. ولی بنظر می رسد که  داود اغلو این نگرانی ها را بیجا می داند. وی در پایان هفته گذشته پیش بینی  کرد که «بهار عربی» می تواند بسرعت به یک خط مشی تند علیه اسرائیل تبدیل گردد. درحالی که سیر این » انقلاب » با سیاست خارجی ترکیه هم چندان هماهنگ نیست.

می توان تصور کرد که  از منظر تمام رژیم های  منطقه که از این شورش ها احساس ناامنی می کنند، در گیری اسرائیل و ترکیه   رویدادی خوش آیند خواهد بود. و داود اغلو چنین وانمود می کند که گوئی ترکیه هم اکنون پنجه در پنجه اسرائیل افکنده است. حمله سیاسی ترکیه به اسرائیل این پرسش را مطرح می سازد که ترکیه برای سیاست بین المللی غرب تا کجا قابل تکیه است. تاکنون سیاست داوداوغلو این بود که پیوسته می گفت با همسایگان مشکلی ندارد، حتی در مورد محاصره اقتصادی ایران و سوریه. و می گفت ترکیه بجای توسل به نیروی نظامی مشکل را با ملایمت برطرف می کند. منظورش توسل به عناصر فرهنگی بود مانند این که ترکیه سرمشق و نمونه است و غیره..

درعین حال نباید فراموش کرد که در بخش شرقی مدیترانه، ترکیه نه تنها با اسرائیل بلکه با جمهوری قبرس نیزمسئله دارد. ترکیه می خواهد دربخشی از دریای مدیترانه جستجوی گاز و احیانا نفت را آغاز کند. ولی این آبها در  باختر جزیره تقسیم شده قبرس قرار دارند. ترکیه چنین وانمود می کند که گوئی آبهای ساحلی ترکیه فراسوی قبرس می رود. حال اگر نیروی دریائی ترکیه بخواهد در بخش شرقی مدیترانه پای به میدان بگذارد، این مشکل با قبرس نیز پیچیده تر خواهد شد ـ و آنوقت پای یونان هم بمیان خواهد آمد.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/206042.tuerkei-will-das-oestliche-mittelmeer-kontr

Advertisements

10 پاسخ

 1. ترکیه قرار است به اسرائیل اسلامی تبدیل شود و وظایف اسرائیل به او منتقل گردد.

 2. غرب از ترکیه اسلامگرا، برای به آشوب کشیدن کشورهای منطقه استفاده کرده و در این مورد ایران هسف نهایی آنها می باشد.
  نشانه هایی در دست است که ترکیه خواهان پیاده کردن همان برنامه هایی در ایران است که در سوریه نیز به کار گرفت و این کشور را (با هماهنگی کامل ناتو) به آشوب کشاند. فراموش نکنیم که شبکه های اصلی گرداننده آشوب ها از «غازیان تپه» هدایت می شوند.
  جار و جنجال های کنونی و درگیری های ظاهری ترکیه و اسرائیل برای انحراف اذهان ملتهای منطقه بویژه ملت ایران، از این خبر مهم است که ترکیه با نصب رادارهای ناتو در مرز شرقی اش موافقت کرده و عملا به ایران اعلان جنگ نموده است!
  می خواهند از تبریز یک بنغازی دیگر بسازند. بهوش باشیم!

 3. Doostanm,

  Turkiye doshmane Iran e bozorg mibaashad, va az hamvatanane azeri maa estefadeh khahad kard, jaye shakki nist, Dar iran e bozorg Turk vojood nadard, azeri Iranist. http://www.youtube.com/azerigull

 4. از اورشلیم تفسیر مفصلی برای » آینده ما» فرستاده شده، که احتمالا نویسنده آن می تواند آقای مناشه امیر، سرپرست سابق رادیو اسرائیل یا یکی از دستیارن ایشان باشد. ما بدلیل محدود بودن جا ما امکان نشر تمام تفسیر ایشان را نداریم.تردیدی نیست که ایشان امکانات دیگری نیز برای نشر نظریات خود دارند.اما هسته اصلی نظر ایشان این است که نقل می کنیم:
  «ترکیه امروز، به رهبری اردوغان، از یک کشور فقیر و مفلوک به یک ابرقدرت اقتصادی منطقه مبدل می گردد، بنابراین، چرا دوباره به فکر به دست گرفتن رهبری جهان اسلام برنیآید»؟

  اورشلیم: 12 شهریور ماه 1390 – سوم سپتامبر 2011

 5. واقعیت این است که یک جنگ زرگری تمام عیار بین ترکیه و اسرائیل شرف تکوین است. هدف از این «جنگ» اساسا، جلب توجه خاورمیانه «مسلمان» بسوی ترکیه است که صهیونیستهای اسلامی بر آن حاکمرانی می کنند.
  این هیاهوی بظاهر ضد اسرائیلی ترکیه می تواند با به صف کردن نیروهای آزادیخواه خاورمیانه در پشت ترکیه، آنها را به سمت دلخواه امپریالیسم غرب هدایت نماید.
  در شرایط تعمیق روزافزون بحران ساختاری و رکود اقتصادی سرمایه داری، جنگ و بی ثباتی، دامن زدن به تشنج و ناامنی در منطقه نفت خیز خاورمیانه، احتمالا مطمئن ترین گزینه امپریالیسم جهانی است که ترکیه در صدد دامن زدن آن وارد میدان رجزخوانی با اسرائیل شده است.

 6. ترکیه با به اصطلاح سیاستمداران کنونی اش دارد بتدریج اسلامی می شود! اکثریت مردمش هم متعصب و مذهبی و ناآگاه هستند! علائم آن هم در ادارات و دانشگاه ها و مدارس و سطح جامعه دیده می شود! نیاز نیست که کارشناس سیاسی باشید، کافیست فقط ریخت و ظاهر خانم های آنها مثلا اردوغان را تماشا کنید و از آنچه در ذهنشان می گذرد آگاه شوید! قدری صبر و تحمل داشته باشید تا بزودی شاهد رفراندوم برای تعیین نوع آیندۀ سیستم حکومتی ترکیه شوید!!!

 7. پاسخ به نامه ای از اورشلیم
  من نامه ای را که حدس می زنم آقای مناشه امیر نوشته است یکبار دیگر خواندم . آقای مناشه امیر سالها مسئول و مدیر رادیو اسرائیل بود و اینک در وزارت خارجه اسرائیل مستقر شده است . پس از خواندن دوباره نامه ایشان دیدم آنچه نوشته ام کم است و همه آن چیزی نیست که دلم می خواهد بنویسم. چون افزون بر ایشان کسان دیگر هم هستند که برای من و نوشته های مندرج در وبلاگ من تفسیرهائی می نویسند که من آنها را هم منتشر نمی کنم . نه به این دلیل که آنچه می نویسند نظراتی بدیع، اندیشه هائی بکر و نو هستند و من بیم از آن دارم که اگر آنها منتشر کنم چنین و چنان شود، یا نظم جهانی ــ خوب یا بد ـ ناگهان مختل شود و گیتی فروپاشد! نه. آنچه می نویسند تکرار مطالب صد هزار بارگفته شده است . این هم اشکالی ندارد، قابل تحمل است، چون سخن نو در جهان زیاد نیست و بسیاری از آنچه می گوئیم و می شنویم تکراریست. آنچه من نمی خواهم مروج و مبلغ آن باشم شیوه و لحن بیان آن مطالبی است که سراسر آلوده به دشنام، توهین و تحریک است . اگر منظور روشنگری است و اگر هدف توجه دادن خواننده یا شنونده به نکته یا نکاتی است که ناگفته مانده و شایسته یاد آوری است نه تنها می توان، بلکه باید برای بیان آن زبانی منزه را بکار گرفت که فقط بیانگر مسئله مورد نظر باشد و پرده از نکته مکتوم بردارد. این مراد با بد زبانی، دشنام گوئی، تحریف و تحریک و آتش افروزی، مردم را بجان هم انداختن و ایجاد خصومت کردن میان افراد و میان ملت ها و اقوام و ادیان تامین نمی شود. چه از جانب حکومت ایران باشد، چه از جانب اسرائیل و چه آقای مناشه امیر و سیاست تبلیغاتی رادیو اسرائیل و چه آنها که گاهی پیام هائی از این دست اما علیه جبهه آقای مناشه امیر برای من فرستاده اند و من منتشر نکرده ام و از این پس هم، با قاطعیت تمام می گویم، منتشر نخواهم کرد.
  من چند نمونه را از نامه آقای مناشه امیر می آورم و می پرسم: چگونه می توان منتقد روزنامه کیهان در ایران بود و خود در وزارت خارجه اسرائیل همان منش و روش را داشت؟
  از پیام تفسیری ارسالی از اورشلیم بخوانید:
  «سران نالایق کشورهای عرب، آخوند روح الله خمینی و دهن دریدگی او» ــ جبش یهود ــ اردوغان بدنبال پیشبرد مقاصد دینی است ــ یهودی ستیزی ـ حکومت ایران دست بروی دست مالید که بله اسلام ما … ــ شیعیان سنی ها را نجس می دانند، اهل تسنن نیز شیعیان را….ــ سینه زدن سران رژیم ایران زیر علم فلسطینیان ــ اردوغان ستیز با اسرائیل را علم کرده ــ امپراتوری عثمانی که سلطان آن لقب خلیفه جهان اسلامی را یدک می کشید.ــ ترکیه کشور فقیر و مفلوک..ــ اردوغان نپذیرفتن ترکیه به اتحادیه اروپا را دلیل اسلام ستیزی کشورهای اروپائی می داند… که قصد ستیز با دین حضرت پیامبر اسلام را دارند… اکنون اردوغان می خواهد خود را در مقام رهبری جهان اسلام قرار دهد…اسرائیل طبیعی ترین دوست و همکار کشورهای مسلمان غیر عرب منطقه، یعنی ترکیه و ایران است.»

  اینها توهین نیست؟ تحریک مسلمان و مسیحی و عرب و فارس شیعه و سنی علیه یکدیگر نیست؟ جنبش یهود و یهود ستیزی چه معنائی دارد جز تحریک یهودیان علیه اعراب و فارس ها و برعکس؟ واقعا مردم ایران با یهودی ها مسئله دارند؟ واقعا در اسرائیل و یا خارج از اسرائیل یک جنبش یهود وجود دارد؟
  و در نهایت، آیا این همان سیاست اسرائیل نیست که آقای مناشه امیر سالها در رادیو اسرائیل آنرا تبلیغ و ترویج می کرد و حالا در وزارت خارجه آن را پیاده می کند؟ تمام آنچه که در گیومه نقل شد، برگرفته از تفسیری است که بعنوان پیام از اورشلیم دریافت داشته ام.

 8. ای کاش نوشته کامل ایشان را می گذاشتید تا از دیدگاه این پارسی زبان اسرائیلی آشنا می شدیم.
  البته باید بگویم که آن بخش از نوشته ایشان که مربوط به راه نیافتن ترکیه به اروپا و واکنش ترکیه به آن، بر پایه نزدیکی هر چه بیشتر به کشورهای عربی و کوشش برای احیای دوباره دوران عثمانی می شود، بنظر من درست است.
  ترکیه اسلامگرا و دولت اردوغان برای رسیدن به هدفش حاضر است مردم خود و منطقه را نیز قربانی کند. زندانی شدن روزنامه نگاران و فعالان مدنی ضد دولتی، بمباران مناطق کردنشین و جنایاتی که بر آنها اعمال می شود را نمی توان به آسانی نادیده گرفت.
  ترکیه از یکسو، دم از اسلامگرایی زده و سطح صادراتش به کشورهای عربی و ایران را بطور چشمگیری بالا برده است و از سوی دیگر دارد با بهره برداری از عضویتش در ناتو و شرکت در پروژه های مهم راهبردی و اسراتزیک مانند پروژه اف-۳۵ خود را از نظر نظامی بالا کشیده و با اجازه دادن به ناتو برای نصب رادر در مرز ایران، عملا به کشورمان اعلام جنگ کرده است. چنین دولتی به هیچ روی قابل اعتماد نیست.
  البته با این سخن شما کاملا موافقم که فحاشی، دشنام و ایجاد نفرت نه تنها ناپسند است که مانع از این می شود که خواننده پیام نویسنده را بگیرد.

 9. ترکیه سعی و همت خود را بر بدست گرفتن رهبری جهان اسلام قرار داده و برای آمریکا و غرب چه چیزی بهتر از این که یک دوست این رهبری را داشته باشد. برخورد ومخالفت های ظاهری با اسرائیل در جهت پیشبرد این سیاست است. در جهان عرب این موضع گیری ها اردوغان را در نظر بعضی ها به قهرمان تبدیل کرده است.
  ترکیه نمی تواند به مخالفت با امپریالیسم غرب و اسرائیل برخیزد، زیرا که اقتصادِ در سالهای اخیر بسیار رشد یافتۀ آن بر پایه های همکاری و اتکاء به غرب بنا شده است. اگر غرب یا اسرائیل اراده کنند چیزی از اقتصاد ترکیه باقی نمیماند و اینرا اردوغان بهتر از هر کسی میداند.
  فریب نمایش های ظاهریِ مخالفت با اسرائیل را، که یکی از کاربران به درستی جنگ زرگری نامیده نخوریم. سپر دفاعی ناتو شاهدی بر این گفتار است.

 10. شاید این گفتۀ اردوغان را خیلی ها نشنیده یا نخوانده باشند، ولی گویای خیلی نکته هاست!
  اردوغان گفته: دموکراسی فقط قطاریست که ما تا مقصد سوار آن هستیم، مساجد پادگان های ما هستند، مناره ها سرنیزه های ما، گنبدها کلاه خود ما و باورمندان سربازان ما !!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s