عاقل تر از خامنه ای زیرک تر از احمد نژاد


عاقل تر از خامنه ای

زیرک تر از احمد نژاد

یونگه ولت ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

مطبوعات آلمان، دو نگاه به سیاست های دولت ترکیه دارند. یک نگاه تائید توام با حسادت و نگرانی است، که این بیشتر شامل حال احزاب دست راستی آلمان می شود، و سیاست دیگر که اخصاص به احزاب چپ این کشور دارد و عمدتا در دو نشریه «یونگه ولت» و «نویس دیچلند» منتشر می شود، ترکیه را عضو ناتو و متحد غرب میدانند و سیاست های رئیس دولت این کشور را مانورهای زیرکانه ای برای احیای ترکیه عثمانی و بدست گرفتن دوباره پرچم جهان اسلام. آنها، از جمله اشاره می کنند به تائید آنچه در لیبی روی داد از سوی نخست وزیر ترکیه و ابراز تمایلش برای تغییر رژیم در سوریه.

من در این صفحه خود سعی کرده ام و از این پس نیز سعی خواهم کرد که هر دو دیدگاه را منعکس کنم و به خوانندگان گرامی نیز یکبار دیگر توضیح می دهم و درخواست می کنم دقت کنند، که من فقط مترجم مطالب و نظرات هستم، نه نویسنده آنها. بنابراین خود ممکن است با بخشی از این و یا بخشی آن دیدگاه مخالف باشم و یا حتی موافق، اما این موافقت و مخالفت در ترجمه لحاظ نمی شود. البته دست خود را برای انتخاب تیترها باز گذاشته ام. یعنی به خود اجازه داده ام ازمحتوای مقالات عنوانی را انتخاب کنم که الزاما عین جمله در متن نیآمده، اما در محتوا پنهان است. گاه نیز سمت گیری در عناوین را متوجه ایران کرده ام که این نیز نتیجه برداشتی است که از مقایسه سیاستمداران و سیاست و شخصیت ها می کنم. مانند همین مقاله ای که در شماره امروز و بعنوان نگاه چپ آلمان به سیاست های دولت ترکیه را می خوانید. البته به نقل از «یونگه ولت».

چنین بنظر می رسد که رجب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در سفری که به «بهار عربی» کرده سخنان مناسبی بر زبان رانده است. گرچه سخنان او در جمع وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب، در قاهره، از ملاحظات دیپلماتیک به دور بودند، ولی در عوض مورد پسند مردم کوچه و بازار قرار گرفتند. اردوغان خواستار پایان محاصره نوار غزه شد و حمله اسرائیل را به کشتی امدادگران برای کمک به مردم غزه یک اقدام جنگ طلبانه  نامید  و خواستار برسمیت شناخته شدن کشور فلسطین گردید. اردوغان که رهبر یک حزب اسلامی است میداند که خواستاران اسلام سیاسی را با چه سخنانی به شور آورد و در عین حال، با جانبداری خود از حکومت سکولار و جدا کردن  دولت از مذهب،  هواداران  دولت سکولار را نیز از خود راضی نگاه دارد .

یک هدف دیگر اردوغان که کاملا واضح بود، این بود که ترکیه مدرن را، بعنوان نمونه و الگوی محلی و مناسب برای تقلید، به جهان در حال تغییر عرب توصیه کند. اما  شنوندگان عرب، از این تلاش مشهود برای تجدید حیات امپراتوری  از بین رفته عثمانی،  نیز روی ترش نکردند. استعمارگری غرب و ادامه  امروزین همان سیاست به شکل سیاست نواستعماری کنونی سبب گشته که یوغ استعماری عثمانی در خاطرجمعی اعراب کمرنگ شود. ولی این تلاش ترکیه  برای بازیابی سرکردگی از دست رفته، محافل سنتی مسیحی ـ یهودی را نگران کرد . » المار بروک » از حزب دموکرات مسیحی آلمان، نسبت به سیاست ترکیه که می خواهد با اسرائیل ستیزی برای خود کسب وجه کند، هشدار داد و » آلکساندر گراف لامسدورف (رهبر سابق حزب لیبرالِ دموکرات آزاد در آلمان)  از سیاست اردوغان  با اشارات تحریک آمیز ضدغربی و سخنان تهدید آمیز زورمدارنه آن ابراز نارضایتی کرد.

این که آیا سیاست اردوغان، در سفر پائیزیش به بهار عربی، واقعا ضد  غربی است یا نه؟، نکته ایست که   در آینده روشن خواهد شد.  اردوغان هم مانند دولت های غربی هیچ علاقه ای به تغییرات بنیادین در جهان عرب ندارد. همین نکته که اردوغان قصد دارد  از لیبی بعنوان سومین کشور مظهر انقلاب عربی  دیدار کند خود به حد کافی گویاست که او  خواستار چگونه انقلابیست. ترکیه در برابر حزب بعث در سوریه روشی کاملا خصمانه  در پیش گرفته و با این روش بار کشورهای مداخله گر غرب را سبک کرده است. اردوغان از سوئی حمایت توده های عرب را با  سخنان زورمدارانه و توسل به سیاست  «کشتی های  توپدار» علیه اسرائیل جلب می کند و از سوی دیگر جلوی خروج کشتی امدادگران غزه را از بنادر ترکیه می گیرد. همین رفتار نشان می دهد که آن رجز خوانی ها باد و هواست.

با این همه از زمان سقوط مبارک در مصر توازن قوا در منطقه، به زیان اسرائیل و همپیمانهای غربیش ، تغییر کرده است. «پاکس آمریکانا » خود را با محور قاهره ـ آنکارا ـ تهران  روبرو می بیند. رهبری فلسطینی ها  نقش التماس کننده را به کنار نهاده  و برای نخستین بار پس از سالها، روی بسوی یک سیاست فعال آورده است. سفارت اسرائیل در قاهره، تبدیل به  قلعه ای شده که در محاصره  قرار گرفته است .

http://www.jungewelt.de/2011/09-15/042.php

Advertisements

12 پاسخ

 1. باز هم تیترپان ترکیستی .ممکن است خامنه ای با هوش تر از اردغان باشد. ولی سیاست بورژوازی دلال و نفتی ایران که خامنه ای ایدئولوگ و مجری آن است با سیاست بورژوازی غیر نفتی ترکیه به نمایندگی اردعان ،تفاوت شکلی دارد،این سیاست را خامنه ای یا اردغان تغیین نکرده و ربطی به هوش این دو ندارد.

 2. اي كاش ميشد بعضي برچسبها را كه ساخته و پرداخته سيستمهاي امنيتي براي مخدوش كردن فضا و غيرمنطقي كردن مباحث هست را از ادبيات نوشتاري ايرانيان حذف كرد. آخه كجاي اين تيتر پان تركيستي است!؟ كاش يك نفر از ميان هزاران كسي كه با استفاده از لغت پان به ديگران انواع و اقسام برچسبها را ميزنند، پيدا شود و تحقيقي علمي درباره لغت پان و خواستگاه اون به ويژه در حوزه جغرافيائي ايران انجام بده تا تكليف همه مشخص بشه! ديگه يواش يواش حال آدم از ديدن استعمال روزمره لغت پان توسط هموطنان ايراندوستمان به هم ميخوره! رفتارهاي واكنشي پدر جامعه ايراني رو در آورده، يه جائي بايد از اين تيپ رفتارهاي عكس العملي دست برداريم!
  آقاي نافعي شما هم لطفا به جاي ترجمه مقالات روزنامه هاي اروپا در مورد تركيه، لبنان، فلسطين، پاكستان و … بهتره بريد و ترجمه مقالاتي رو بياريد كه از شكوه ايران و فخر عالميان بودن ايرانيان باستان حرف مي زنند! چه كاريه خودتون رو در معرض انواع اتهامات قرار ميديد! اصلا يه كاري بكنيد، از اين به بعد در مورد مثلا اردوغان خواستيد مطلب بگذاريد، جلوي اسمش داخل كروشه يك فحش بذاريد! چه ايرادي داره!؟

 3. نیازی به فحش دادن نیست..آقای نافعی خیلی جانبدارانه از ترکیه حرف میزنند.ترکیه که عزیز کرده ناتو در منطقه نفت خیز خاور میانه است،نه به خاطر هوش زیاد رهبرانش بلکه به خاطر همسوی سیاست هایش با ناتو از همه لحاظ و من جمله تبلیغاتی و رسانه ای ،مورد حمایت غرب است.پان ترکیست های وطنی حتی در مسابقه فوتبال بین ایران و ترکیه از تیم ترک حمایت میکردند.آقای نافعی به جای انتخاب تیتر جانبدارانه بهتر است تحلیل خود را ارائه دهند و بقیه را به عهده خواننده بگذارند.

 4. جواد عزیز اگر قرار است حتما ایرادی بگیری بگردایراد منطقی پیداکن تا تابلو نباشد .اکبر

 5. اینجا مسالهٔ پانترکیسم کاملا منتفی است، چون رهبر فرزانه هم از فرزندان دلیر آذربایجان هستند.

 6. اما جوادعزیز، یک اشکال در فرمول شما هست …. خامنه ای هم ترک است! خیلی هم هست! (مگر این که آقای نافعی پان ترکیه ای باشد!)

 7. به نظر من ترکیه اکنون یکی به میخ میزند و یکی به نعل واین به خاطر وضعیت ذاتی این کشور است تا شاید بتواند جای پای خود را در منطقه محکمتر نماید .
  دیگر اینکه اگر نیک بنگریم دستان جمهوری اسلامی در برار بازی ترکیه چندان خالی نیست بویژه اینکه ترکیه ناچار از همکاری امنیتی با ایران در مورد مسئله پ پ ک است و نیز دلیل دیگرش وابستگی این کشور به گاز وارداتی از ایران و نیز نیاز اقتصاد اینکشور به بازار مصرف ایران چون اقتصاد ترکیه سالانه سود سرشاری از ورود گردشگران ایرانی و نیز اخیرا به خاطر حلقه واسط شدن در واردات کالا به ایران است که میرود جایگاه امارت متحده عربی را در موازنه تجاری با ایران از آن خود کند ضمن اینکه ترکیه میداند اروپایی که اکنون با چالش های بسیاری در مورد اقتصاد و یورو و ورشکستگی بانکها و شرکتهای اوروپایی روبروست آن جذابیت اروپای واحد گذشته فعلا ندارد و چشم انداز جالبی نیز پیش رو نیست .
  آمریکا نیز نه چشم انداز اقتصادی خوبی دارد و نه چون گذشته متحد قابل اطمینانی میتواند باشد و ژئوپولیتیک منطقه اکنون به ضرر غرب و اسرائیل و به نفع ایران در حال تغییر است .
  به نظر من سران جمهوری اسلامی اگر از برگهای خود خوب در این بازی استفاده کنند موقعیت به مراتب بهتری نسبت به ترکیه خواهند داشت .
  اگر فشارهای سیاسی و اقتصادی را که اکنون به ایران وارد میشود یکدهم آن به ترکیه در اثر تنش های سیاسی احتمالی در آینده وارد شود اقتصاد ترکیه دچار رکود عمیقی خواهد شد .
  در صورت ورود ترکیه به یک تنش نظامی و سیاسی با ایران و متحدش یعنی سوریه بخش اعظم سرمایه های خارجی که اقتصاد ترکیه شدیدا بدان وابسته است از ترکیه پر خواهد گشود و نیز از تعداد گردشگران سالانه به ترکیه بشدت کاسته خواهد شد و نیز ترکیه مبادلات بازرگانی با ایران را از دست خواهد داد
  بیاد داشته باشیم با اغماز میتوان گفت اقتصاد ایران اقتصادی درونزاست و شاهد این مثال تاب آوردن ایران در برار اینهمه تحریم و فشار خارجی است بعلاوه اینکه موقعیت استراتژیک ایران در خلیج فارس و نیز حربه نفت و نیز گاز هیچ یک را ترکیه ندارد
  اما در مقابل اقتصاد ترکیه از فاکتور درونزا بودن محروم و شدیدا به مبادلات تجاری و توریسم خارجی و ورود سرمایه خارجی وابسته است . بروز هرگونه تنش حاد ساسی و نظامی ترکیه را دچار معضلات بسیار حاد اقتصادی با تبعات بلند مدت خواهد نمود .
  بنابراین آقای اردوغان بعید است با ایران وارد مناقشه جدی شود و در این بازی ایران دست بالا را خواهد داشت .
  در مورد سوریه فارغ از هرنوع حکومتی که بر سر کار باشد نمیتوان منکر این قضیه شد که بخشی از خاک اینکشور از سوی اسرائیل اشغال و تعداد زیادی پناهنده فلسطینی را نیز در خود جای داده است و حکومتها در سوریه مادام که مسئله اسرائیل با فلسطینیان حل نشده باشد بناچار همواره در تنش با اسرائیل خواهند بود که اینمسئله خود یک فاکتور مهم برای ایران در معادلات منطقه ای محسوب میشود .
  بنابراین برخلاف تیتر مقاله آقای اردوغان عاقلتر از رهبری ایران و یا زیرکتر از رئیس جمهور احمدی نژاد نیست و این بیشتر نوعی فرصت طلبی کوتاه مدت است که آنهم با تعریفی که از ترکیه در چندین سال گذشته دیده ایم سازگار است و خیلی عجیب نیست .

 8. هر ترکی پان ترکیست نیست،کما اینکه هر فارسی پا ن ایرانیست،نیست .ناسیونال شوونیست در هر قومی یافت میشود

 9. این جناب حمید … از همه چیز ناآگاه است که اقتصاد بیش از نود در صد وابسته به نفت ایران را اقتصادی درود زا میپندارد

 10. سلام . به نظرم دو مسئله را در رابطه با موضع گیریهای ترکیه از یک سو و موضع گیریهای کشورهای دیگر بر له یا علیه ترکیه از سوی دیگر ، باید در مد نظر داشت . ۱- اجلاس سران ناتو در لیسبون در نوامبر ۲۰۱۰ ترکیه را ملزم به پذیرش استقرار سامانه موشکی در خاک خود کرد . ترکیه نیز موافقت خود را اعلام نمود .اما با این پذیرش آنها متقبل ریسک بزرگی شدند . که همواره تشویش و دغدغه آفرینی را همراه سیاستمداران ترک کرده است . این دغدغه یکی بخاطر هزینه های بالای این کار و دیگری به دلیل برانگیختن حساسیت و واکنش منفی روسیه و ایران در قبال استقرار این سامانه در خاک کشور ترکیه است . اما از طرفی ترکیه برای تبدیل شدن به قدرت مهمی در منطقه به پشتیبانی ناتو و در راس همه امریکا نیاز دارد .و ایالات متحده همواره تاکید دارد که استقرار سیستم دفاعی موشکی برای امنیت ملی امریکا و خنثی کردن تهدید های در حال افزایش که متوجه نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه ( عراق ؛ افغانستان و …..) امری کاملا ضروری و حیاتی برای آن کشور است . و امریکا به هیچ وجه از ادامه این سیاست منصرف نخواهد شد . اما چگونه ترکیه می تواند علیرغم مخالفتهای روسیه و ایران به هدف خود برسد و پادوی خوش خدمت امریکا گردد ، موردی بسیار سوال بر انگیز است .
  سال قبل روسیه پیشنهاد همکاری در رابطه با مورد سپر موشکی به ناتو داد . ولی ناتو آن را رد نمود . این موضوع سبب بدبینی روسها نسبت به اهداف سپر دفاع موشکی امریکا شد . لاوروف هم در مصاحبه ها و سخنرانی های خود دائما روی این مورد که ناتو و امریکا هیچ تضمینی مبنی بر اینکه از این سیستم دفاع موشکی بر علیه روسیه استفاده نخواهند کرد ، نداده اند !!!! تاکید می کند . ایران نیز با این مسئله مخالف است زیرا استقرار سپر دفاع موشکی در ترکیه موازنه قوا در منطقه را به ضرر ایران تغییر داده و این مورد می تواند منافع و امنیت ایران را تهدید کند .
  ۲- طبق گزارش » واشنگتن پست » دولت امریکا در حال بررسی درخواست ترکیه برای استقرار هواپیما های بدون سر نشین آمریکایی در خاک این کشور در جهت استفاده از آنها علیه شورشیان کرد می باشد . در صورت قبول امریکا ، پیمان و روابط این دو کشور بسیار گسترش خواهد یافت . با این مورد نیز روسیه و ایران موافق نیستند . پس راهی برای اردوغان نمی ماند . جز تاثیر مثبت نهادن روی افکار مردم مسلمانان منطقه و داشتن اتوریته رهبری جهان اسلام . تا از این طریق بتواند فشار های ایران و روسیه را به نفع سیاستهای موذیانه و بعضا دو گانه خود ، خنثی کند . بنا بر این می توان موضع گیری های اخیر ترکیه را در مخالفت با اسراییل و مسافرت به قاهره و ملاقات با اخوان المسلمین درک کرد . مثل همیشه ممنون از شما آقای نافعی .

 11. خيلي جالب است شما ها در ظاهر از پان تركيسيم بد مي گوييد ولي در گفتار شما عليه ترك و تركيه تعصب شديد و پان فارسيسيم كاملاً مشهود است . شما از توازن قدرت به نفع ايران و از برگ هاي برنده اي كه ايران در مقابل تركيه دارد صحبت مي كنيد در حالي كه همين ديدگاه محدود و حتي غلط شما نشان از (يا ) تعصب كوركورانه و يا عدم آگاهي شما نسبت شرايط اقتصادي ورشكسته ايران وديدگاه بيش از سي وشش ميليو ترك آذري در داخل ايران را دارد .

 12. ترکیه نزدیک به یک دهه است که سرگرم ایجاد و تقویت شبکه های مخفی خود در خاک ایران و بویژه استان های آذری نشین میهن مان می باشد. همان شبکه هایی که در لیبی توسط نیروهای امنیتی خود زیر پوشش شرکت های ساختمانی ایجاد کردند. (پیش از بمبارانهای ناتو بیش از بیست و پنج هزار ترک در لیبی سرگرم کار بودند). در سوریه و ایران، این شبکه ها بیشتر در قالب فعالیت های بازرگانی و توریستی شکل می گیرد. کمتر کسی می توانست به غازیان تپه سر بزند و متوجه زمینه سازی های ترکیه (در واقع ناتو) برای ایجاد یک انقلاب در سوریه نشود. نه همه آن سوری هایی که روزانه گروه گروه وارد این شهر می شدند، براستی بازرگان و توریست بودند و نه آن ترک هایی که با آن ها داد و ستد می کردند یک فروشنده معمولی. آنچه امروز در سوریه رخ می دهد از مدتها پیش برنامه ریزی شده بود. البته عربستان نیز در این مورد نه تنها به ناتو و ترکیه چراغ سبز نشان داده که خود نیز آنها را همراهی می کند.
  در مورد ایران نیز، ترکیه در پنهان سخت سرگرم است و از سوی ناتو وظیفه دارد شبکه هایش را در ایران گسترش داده و آنها را پیوسته آماده داشته باشد تا در صورت نیاز (پس از لیبی و سوریه) آنها را بکار بگیرد.
  این کار با مخالفت میهن پرستان ترکیه ای و بویژه نظامیان و نیروهای سکولار ترکیه روبرو شده بود و دلیل اصلی برکناری تدریجی آنها نیز همین بوده است. البته کار در خود ترکیه هنوز به پایان نرسیده است. مهمترین هدف ناتو درکوتاه مدت، تغییر قانون اساسی ترکیه و فاصله گرفتن قانونی از میراث های آتاترک است. این کار با این که زمینه آن را آماده کرده اند، هنوز انجام نگرفته است. افزون بر آن بسیاری از مردم ترکیه مخالف رویارویی مستقیم با کشوری مانند ایران هستند. ولی مهمترین فاکتور آگاهی ملت ایران بویژه نسل جوان نسبت به رویدادهای منطقه و فعالیت های پنهان کشورهای دیگر در ایران است که نشان از تغییری مثبت در این زمینه می دهد.
  ضمن سپاسگزاری از ترجمه هایتان، پیشنهاد می کنم، تیتر ها را نیز از نوشته اصلی بگیرید. به نظر من تیترهایی که شما بویژه در برگردان های اخیرتان در مورد ترکیه داشته اید، کمی هوادارانه بوده و خواسته یا ناخواسته دیدی مثبت نسبت به ترکیه و اردوغان، را به خواننده القا می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s