اسرائیل اگر عقب ننشیند با انقلاب عربی چه خواهد کرد؟


اسرائیل اگر عقب ننشیند

با انقلاب عربی چه خواهد کرد؟

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

 

حمله ای که پرزیدنت محمود عباس، در اجلاس سازمان ملل آغاز کرد و رسما خواستار برسمیت شناخته شدن  فلسطین بعنوان دولت گشت، حمله ای بود که احتمالا حاصلی ببار نخواهد آورد. زیرا  حمله ای نبود تام و تمام. درست است که مقامات خود گردان فلسطین، سرانجام پس از تحمل سالها تحقیر، جرئت بخرج دادند تا در برابر اسرائیل قد علم کنند ولی نتوانستند تن به مقابله جدی با آمریکا بدهند.

سرآمدان غرب زده و به اعیان پیوسته فلسطینی کسانی نیستند که خواست ملی خود را فوق  پاکس آمریکانا ( صلح تحمیلی آمریکا) قرار دهند. پس از تحولات جاری در منطقه، تضادی میان استراتژی صلح آمریکا و یکدندگی اسرائیل برای حفظ امید دست یابی به قدرت پدید آمد. در برابر هم قرار گرفتن این دو خواست،  میدان مانوری برای فلسطینی ها بوجود آورد، ولی  وسعت این میدان آنقدر نبود که بتواند به یک تحول سیاسی بیانجامد. قانون آهنین سیاست آمریکا در خاورنزدیک  قائل شدن اولویت برای منافع اسرائیل در هر حالت و دفاع از آنست.  برای دستگاه حکومتی  اوباما نیز پیروی از این  قانون آهنین اجتناب ناپذیر است و عباس نیز حمله خود را به یک نطق تکان دهنده  و طرح جهانی خواست فلسطین محدود ساخت، زیرا از قرائن چنین بر می آید که او هم قصد ندارد عملا  گامی در این راه بردارد. برای آن که سیاست تخریبی آمریکا برای جلوگیری از تحقق خواست فلسطینی ها زیاد چشمگیر نشود، قدرت های چهار گانه برای حل مسئله فلسطین (آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل) فورا به میدان آمدند. طبق نقشه صلح آنها مذاکرات باید بزودی آغاز گردد و تا پایان سال 2012  به نتیجه ای موفق آمیز منتهی گردد. ولی از آنجا که گفته می شود، تشکیل کشور فلسطین نه بر اساس تصمیم سازمان ملل بلکه بر مبنای مذاکرات اسرائیل و فلسطین  مجاز خواهد بود. هرچند خود اسرائیل  بر اساس تصمیم سازمان ملل و مذاکرات محرمانه ولی بدون اطلاع مردم فلسطین، بوجود آمده است. حتی اگر هم روزی، روزگاری واقعا کار به ایجاد یک کشور فلسطین بیانجامد، موجودیت آن تابعی ازساختار اسرائیل خواهد بود.

با این همه، در حالی که » جامعه جهانی » باز هم در صدد تحمیل مذاکرات بی نتیجه به  مقامات خود گردان فلسطین است، دولت اسرائیل از هم اکنون روشن ساخته که از سیاست خود مبنی بر  ایجاد فاکت های انجام شده دست برنخواهد داشت. دولت اسرائیل بعنوان پاسخ به » ابتکار صلح » قدرت های چهار گانه، با ایجاد 1100 دستگاه آپارتمان دیگر در بیت المقدس شرقی موافقت کرد. گرچه  واشنگتن و برلن نسبت به این تصمیم، تظاهر به خشم می کنند ولی نتانیاهو به خشم آنها اعتنائی ندارد. هدف صهیونیست های دو آتشه ایجاد یک کشور واحد با حقوق برابر برای همه شهروندان است، به این صورت که با روی هوا نگه داشتن  طرح ایجاد دو کشور، بتدریج زمینه ایجاد کشور فلسطین را عملا از بین ببرند. ولی اگر انقلاب عربی را در نظر بگیریم، بنظر نمی رسد که با  گذشت زمان حتما کار  بسود اسرائیل تمام خواهد شد.  

http://www.jungewelt.de/2011/09-29/039.php

 

آنچه در زیر می خوانید اظهار نظر » پور » خواننده گرامی آینده ماست که برای نوشتۀ :» دراجلاس سازمان ملل هوشیاری نسل جوان فلسطین نتانیاهو را به دام انداخت » نوشته بود. دلیل نقل دوباره آن از سوی من در اینجا این است که تصور می کنم به درک مسئله پیچیده فلسطین و جوانب گوناگون آن کمک می کند. با سپاس دوباره از پور

 • سلام . من فکر نمی کنم حتی اگر اسراییل و جهان عضویت فلسطین بعنوان یک کشور مستقل را در سازمان ملل بپذیرند .هیچکدام از آن پنج میلیون نفری که خاک فلسطین میهن خود را ترک کرده اند . دوباره به آنجا بازگردند . حال آنکه در طی این سالها اسراییل دست کم ۱۴۴ شهرک اسراییلی نشین فقط در کرانه باختری ساخته . در ثانی اینکه آقای عباس تقاضا می کند فقط شامل ۲۲ درصد از خاک واقعی فلسطین است ! پس از شصت سال مبارزه تازه این بیچاره ها طالب کمتر از نیمی از خاک خود هستند . اگر ما حتی فرض به محال بگذاریم و این ۲۲ درصد به صاحبان واقعی بازگردانده شود . تکلف بیش از نیم میلیون یهودی که از سراسر دنیا خاصه کشورهای تازه استقلال یافته که قبلا جزو خاک شوروی بودند ، به دعوت دولتمردان اسراییلی هر چه که داشتند و نداشتند ، رها نموده به اسراییل آمده ودر این شهرکها اسکان داده شده اند . چه میشود ؟؟؟ به قول آقای سارکوزی رییس جمهور فرانسه : پس از سالها مذاکره حتی یک سانتیمتر پیشرفت در کار ایجاد نشده است ! گره کوری که حدود شصت سال قبل بدست امپریالیسم اروپایی زده شد و پس از آن امپریالیسم آمریکایی آن را سفت تر نمود. چگونه میخواهد باز شود ؟ آنهم در شرایطی که نظر سنجی هفته پیش نشان داد که سیاستهای آقای اوباما در مورد خاور میانه سبب خواهد شد که دموکرات ها حتی در مناطق ” بروکلین و کوییز نیز کرسی های خود را به نفع جمهوری خواهان از دست بدهند . یعنی همین حداقل پشتیبانی ( بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ و نه قبل از آن است که تازه بر آن هم صریحا تاکید نمی شود ) موجب میشود اختلاف بین اوباما و جامعه یهودی بالا گرفته و آنها حمایت خود را از وی دریغ نموده تا شانس اوباما برای انتخاب شدن مجدد پایین بیاید . و این همه در شرایطی پیش می آید که جمهوری خواهان انتقاد از سیاستهای اوباما را در مورد اسراییل و پشتیبانی بسیار کم رنگ او از مواضع فلسطینی ها را سر لوحه کمپینگ های انتخاباتی خود قرار داده اند . حالا کیست که نداند این وسط اوباما و دموکراتها چه راهی را بر خواهند گزید !!!!!
  درد اینجاست که حتی بین کسانی که سنگ فلسطینی ها را به سینه میزنند مانند دولتهای عربستان و ایران نیز در این مورد اختلاف ایجاد شده است . عربستان موافق طرح عباس و ایران مخالف آن است . که البته به نظر من دیدگاه ایران صحیح تر می باشد . زیرا ایران به هیچ وجه مخالف تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی نیست بلکه به طرح واگذاری ۷۸ درصد خاک فلسطین یعنی مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ به اسراییل و فقط راضی شدن فلسطین به سهم ۲۲ درصد از این اراضی اعتراض دارد . در حالی که امریکا دقیقا موضعی کاملا مخالف این شرط ایران دارد . یعنی واگذاری فقط سرزمینهای سال ۶۷ به فلسطینیان !!!! مسئله ای که من فکر می کنم هر وجدان آگاهی در جهان فرقی نمی کند از کدام نژاد وکدام مملکتی باشد . چه سیاه آفریقایی ، چه افکارمترقی سفید پوست اروپایی ، چه کارگر چینی و ژاپنی ، چه حکومت هایی مانند ترکیه و روسیه ( حتی به صورت شعار گونه ) ؛همه و همه با آن مخالف هستند . بسیار ممنون آقای نافعی ازاینکه مثل همیشه ترجمه و انتخاب موضوع بهترین بود .

دیدگاه توسط پور | سپتامبر 25, 2011 | ویرایش | پاسخ

 

Advertisements

6 پاسخ

 1. سلام آقای نافعی
  ما منتظر مقله ای از شما در مورد استقرار سپر موشکی ناتو در ترکیه بودیم که برای آینده ایران پر اهمیت است.شما اگر مقاله ای در تمجید از سیاست ترکیه باشد،با جان و دل آنرا ترجمه میکنیدو تیترهای جانبدارانه نیز بر میگزینیدولی حالا که ترکیه در هیاهوی تبلیغات ضد اسراییلی،میزبان سپر موشکی اسراییل شده و احزاب ملی ترکیه نیز با آن مخالفت کرده اند،سکوت کرده اید

 2. لطقاً در مورد سپر موشکی که قرار است در ترکیه نصب شود هم بنویسید

 3. امکانات وسیع وپرقدرت سرمایه داری جهانی ازیکسو وار هم پاشید گی نیروهای مترقی جهانی وعدم پیوستگی این نیروها دست بدست هم داده تا اثر گذاری نیروها مترقی هر چه کمتر شود یعنی هیچ راهی جز همبستگی نیروهای مترقی برای مها ر سرمایه داری هار .افسا رگسیخته وجود ندا رد همان اتحادی که در جنگ ویتنام آمریکا را تا حدودی مها رکرد که متاسفانه برای نجا ت وطنما ن ایرا ن نیز چنین مشکلی وجود دا رد و نا پیوستگی نیروهای مرد می سبب ادامه حکومت ولایت فقیه شده است باید برا ی پیوستگی وهمبستگی تلاش بیشتری بشود وبنظر م کا رهای آقای نافعی در جهت آگاهی خوب و مو ثر است

 4. من به عنوان خوانده سايت جناب آقاي نافعي ميخواهم اين چند لينك زير را با شما شريك شوم شايد اگر خواننده محترمي خواست آنها را تجزيه وتحليل بكند
  با احترام
  http://www.ifamericansknew.org/history/ref-nakba.html#3
  http://www.avnery-news.co.il/english/index.html
  http://rt.com/news/world-media-money-politics-643/
  http://en.wikipedia.org/wiki/Goldman_Sachs
  http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Sachs
  http://en.wikipedia.org/wiki/Marcus_Goldman

 5. سلام . باز هم شما مرا خجالت زده نمودید .این سبب دلگرمی من و مابقی دوستان است که انسان فرهیخته و نیکی مانند شما آقای نافعی به کامنت ها و نظرات ما اهمیت میدهید . از این بابت نهایت تشکر را دارم .
  اما در مورد ترجمه امروز شما ، با دیدن تیتری که برای این مقاله انتخاب کرده اید . من بیاد گفته های یکی از فرماندهان آمریکایی افتادم . امروز در اینترنت گشتم تا آن را دوباره پیدا کردم .این سخنان متعلق به ژنرال پترائوس بودند که اکنون رییس » سیا » می باشد . وی می گوید : خشم اعراب در مورد مشکل فلسطین سبب شده تا مانور قدرت امریکا و روابط ما با دولتها و ملتهای عرب منطقه محدود گردد و همچنین درستی عمل و حقانیت رژیم های میانه رو جهان عرب تضعیف گردد . » او این سخنان را در اوایل سال ۲۰۱۰ بیان نمود . یعنی زمانی که هنوز بهار عربی پیش نیامده بود . و حتی در جریان اوج گیری تظاهرات مصر در آغاز بهار عربی سازمان دهندگان تظاهرات چون به حساسیت مسئله فلسطین برای امریکا و دولتهای حامی مبارک که مخالف مطرح کردن مسئله فلسطین بودند ، آگاهی داشتند . برای اینکه بهانه بدست امریکا و این دولتها ندهند ، از دادن شعار های علیه اسراییل اجتناب می کردند . اما نتیجه ای که من از این گفته های پترائوس میگیرم ، این است که دائما این نگرانی برای امریکا وجود دارد که در صورت وتوی خواسته محمود عباس و جنبش الفتح که نماینده بخش بزرگی از مردم فلسطین است . احساسات ضد آمریکایی که اینک به حالت خفته درتودهای مردم عرب کوچه و خیابان وجود دارد و بواسطه بهار عربی مجالی برای ابراز خود پیدا نکرده است ، ناگهان منفجر شده و مشکلات امریکا در منطقه ( خاصه عراق ) بیشتر و بیشتر نماید . چنانکه ما در جریان سفر اردوغان رییس جمهور ترکیه به مصر دیدیم . تودهای عرب آنچنان کینه و تنفری نسبت به امریکا و در اصل اسراییل دارند که حتی برای اردوغان مرتجع هم تره خورد می کنند و شعار های آبکی او بر علیه اسراییل را وحی منزل می دانند !!!
  اما این را هم باید در نظر داشت و قبول کرد که مطبوعات در اسراییل آزادی بیشتری از تمام مطبوعات در منطقه خاور میانه دارند . و آنچه که آنها از جامعه اسراییل انعکاس می دهند . بیانگر این است که بسیاری از مردم کوچه و بازار اسراییل با سیاستهای دولت دست راستی خود در جهت انعطاف نا پذیری این دولت با مذاکره کنندگان فلسطینی ، مخالفند ! در جایی مطلبی از » ها آرتص » که معروفترین روزنامه اسراییلی است ؛ خواندم . این روزنامه ضمن اشاره به تظاهرات گسترده مردم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور و انتقاد از سیاستهای دولت ، می پرسد : چرا حدود پانزده هزار هنرمند و مشاهیر اسراییلی کشور خود را ترک نموده و به برلین در آلمان رفته اند ؟ حال آنکه برلین پایتخت هیتلر و یادآور رنج و درد هولوکاست برای خلق یهود است ؟؟؟؟؟؟ و بعد خود مقاله نویس جوابی میدهد که اشک بر چشمان من آورد و منقلبم کرد ! این جواب این بود : » آنها می روند زیرا در آلمان از آسایش و احترام بیشتری برخوردارند » ! و اینطور می شود که شمار هنرمندان اسراییلی در برلین بیشتر از خود اسراییل است . حال آنکه که تا قبل از روی کار آمدن این دولت راستگرا ، ترک کردن میهن حرکتی بسیار شرم آور بود .
  حتی » فریدمن » اقتصاد دان معروف که افکاری وابسته به سرمایه داری و راست دارد . زبان به انتقاد از سیاستهای دولت » نتانیاهو » گشوده و آن را بی منطق ترین و بی لیاقت ترین دولت در تاریخ اسراییل نامیده . ( بقول مهندس بازرگان : دو کلمه هم از مادر عروس بشنویم )
  بنا بر این مشاهده می کنیم که ندای حق طلبانه مردم فلسطین برای بازگشت مرزهای میهنشان به حالت قبل از ۱۹۶۷ , اگر در میان قشر بورژوازی و خرده بورژوازی خودشان مانند جریان محمود عباس شنیده نمی شود . اما در عوض این طبقه کارگر و یا روشنفکر اسراییلی است که با آنها همدردی می کند .زیرا تاریخ قوم یهود سراسر رنج است و درد . و کیست که نداند درد سوختن یک دلسوخته را فقط دلسوختگانند که می توانند درک کنند . ممنون برای انتخاب و ترجمه خوب شما جناب نافعی .

 6. با عرض سلام باز هم من هستم و ميخواستم توضيح كوچكي از لپ مطالب آن لينكهايي كه گذاشتم بدهم
  يكي از آنها مصاحبه ايست كه شخصي دلال استاك با بي بي سي كرده و رك و روراست آب پاك روي دستشان ريخته كه بابا اي آقايان در آمريكا رييس جمهور و كنگره و سنا كاره اي نيستند آنها براي موسساتي غول پيكر ماند گلدمن ساكس و امثال آن كار ميكنند
  سايتهاي ديگر توصيح ميدهند كه اصل و نسب اين صاحبان اين نوع موسسه ها يك سري يهودي مهاجر كه حدود صد سال پيش به آمريكا آمده اند خوب تا اينجايش هم قبول ولي وقتي در آمريكا دارند صهيونيسم را به عنوان ضروريت فكري هر يهودي بدانند آنموقع است كه اشكال جدي پيش ميايد واشخاص مترقي اي همچون يوري آونري اسراييلي اي تمام موجوديت اشغالگر صهيونيزم را به چالش ميكشد ويا در سايت ديگري به نام اگر آمريكايي ها ميدانستند اشخاص با وجداني كه تعدادي از آنها در وزارت امور خارجه آمريكا قبلا كار ميكرده و در اسراييل هم ماموريت داشته و اكنون صدايشان نسبت به اين پشتيباني بدون چون و چرا و كور كورانه آمريكا از اسرايل در آمده
  با احترام

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s