از این پس در لیبی 10 هزار موشک هوائی حرف زمینی را می زند


از این پس در لیبی

10 هزار موشک هوائی

حرف زمینی را می زند

یونگه ولت ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

هزینه جنگ برای غرب بیش از سود آن بود : کسی که امید   ناتو   بود ، در داخل قدرتی ندارد،

هزاران موشک لیبی ناپدید شده اند. چالش میان گروه های شورشی.

این که شورشیان لیبی جشن پیروزی خود را در بنغازی گرفتند و نه در تریپولی، حاکی از آنست که تریپولی، پایتخت » شورای موقت ملی» اصلا از امنیت برخودار نیست. زد و خورد های تازه، در بخش های مختلف شهر، که ناگهان پیدا می شوند و نیز پیدا شدن گروههای تازه مقاومت، مثلا «جبهه آزادی بخش لیبی» که به دولت پیشین وفا دار است، این برداشت را تقویت می کنند. همچنین در خواست مصطفی عبدالجلیل، رئیس » شورای موقت ملی» از ناتو که به بمباران خود ادامه دهد تا مانع فرار یا آرایش دوباره نیروهای وفادار به قذافی شود نیز نشان از آن دارد که » شورای موقت ملی » موقعیت محکمی ندارد، یعنی خلاف آنچه که رسانه های غربی می خواهند بقبولانند.

با توجه به این زمینه که یک سوم از شورشیان لیبی با اعتقادات شدید اسلامی ساکن بخش خاوری لیبی هستند، و شورشیان غرب کشور را بعنوان اشغالگر، آدم کش و غارتگر تحقیر می کنند، احتمال آشتی میان آنها که تا این حد از هم دورند بعید بنظر می رسد. این واقعیت که  شورشیان بنغازی و اسلامگرایان مصراته ، با کنار گذاشتن اکثریت مردم می خواهند خودخط مشی سیاسی آینده را مشخص کنند نیز زمینه ایست برای چالش های بعدی در کشوری که بشدت تحت تاثیر فرهنگ قبیله ای قرار دارد.

مشکل دیگر این است که در اثر جنگ و زیر و رو شدن سامان کشور، اقتصاد لیبی هم برخاک اقتاده است و  شورشیان  پیروز در جنگ  حتی یک محل اشتغال هم نمی توانند عرضه کنند. ولی در عوض آنچه که فراوان است اسلحه است. تجربه دیگر کشورها نشان می دهد که در چنین اوضاعی بیکارانی که تا دندان مسلح هستند در گروهک های مذهبی یا تبهکار گرد می آیند و به زور اسلحه خود بر مردم فشار می آورند. هم اکنون در دعوا بر سر غنیمت های جنگی میان گروههای مسلح شورشی زد و خورد های مسلحانه رخ می دهد.

تا کنون لیبیائی هائی که در خدمت سازمانهای اطلاعاتی غرب بوده و اینک به لیبی بازگشته اند نتوانسته اند خود را در راس » انقلاب » قرار دهند. کسانی که ناتو چشم امید به آنها داشت در داخل کشور زمینه و قدرتی ندارند. قدرت نظامی واقعی در میان شورشیان در دست  بریگاد جهادگرایان  است که تجربه جنگی دارند و بسیاری از آنها در افغانستان و عراق زیر نام » القاعده » علیه آمریکائی ها جنگیده اند. اینها حاضر نیستند فرمانبر تبعیدی ها باشند و به آنها اجازه دهند که پیرزوی آنها را غصب کنند و از آن خود سازند. ناتو برای آن که غربگرایان لیبی را بر سر قدرت آورد باید بار دیگر دست به بمباران بزند، اینبار علیه جهاد گرایان. این فکر می تواند یکی از دلائل تردید دراز مدت ناتو در قطع بمباران لیبی باشد، برغم آن که » شورای موقت ملی » مدتهاست  پیروزی خود و «آزادی » لیبی را اعلام کرده است .

و بالاخره این که هزینه جنگ لیبی از لحاظ سیاسی، استراتژیک و اقتصادی بیش از سودهای احتمالی قدرت های پیروز غرب خواهد بود. آنچه موجب نگرانی شدید آمریکاست ناپدید شدن دست کم ده هزار موشک ضدهوائی از زرادخانه لیبی است. وقتی در نظر آوریم که پیروزی بر ارتش سرخ در افغانستان با بکار گرفتن  راکت هائی از همین نوع  ممکن شد، می توان دلیل نگرانی شدید آمریکا را درک کرد. به دلیل مناسبات حسنه ای که میان شورشیان لیبی و  دیگر گروههای القاعده بر قرار است، احتمالا دیر یا زود از این راکت ها علیه هواپیماهای مسافر بری نیز استفاده خواهد شد.

در حال حاضر  با سرازیر شدن سیل سلاحها، مواد منفجره ومهمات  ارزان قیمت به کشورهای همسایه لیبی و فراتر از آن، خطر  پیدایش  آشوب و آشفتگی سراسر منطقه را تهدید می کند. یکی از دلائل مخالفت شدید رهبران ورؤسای کشورهای عضو اتحادیه آفریقا با دخالت ناتو در لیبی همین بود وآنها امروز اتحادیه نظامی بروکسل را مسئول وضع خطرناک کنونی می دانند.

لیبی برای کشورهای جهان تبدیل به سرمشقی شد که نباید به غرب اعتماد کرد. قذافی در اوئل قرن جاری، برای ایجاد  دوباره مناسبات دوستانه باغرب تن به خلع سلاح نظامی داد و برنامه های خود را برای ایجاد سلاحهای اتمی، بیولوژیک و شیمیائی متوقف ساخت. وقتی قذافی خود را خلع سلاح کرد رهبران کشورهای غربی شخصا به ستایش های بلیغ از او پرداختند. حتی آمریکا به اوقول انعقاد قرا داد عدم تعرض داد. حالا کره شمالی اعلام کرده است که هرگز فریب قول های شیرین آمریکا را نخواهد خورد . دیگر کشورها نیز ممکن است با توجه به نمونه لیبی به این نتیجه برسند که سلاح های اتمی وسیله موثری برای حفظ امنیت آنها در برابر امپریالیست های غربی است.

نمونه قذافی نشان می دهد که مناسبات دوستانه شخصی با صاحبان قدرت در غرب کسی را مصون از حمله نخواهد کرد . عکس آن را می توان در مورد سوریه مشاهده کرد، که روابط دوستانه اش با مسکو و چین سبب شد که آنها با حق وتوی خود جلوی تلاش های غرب برای بدست آوردن اجازه حمله  به سوریه از سوی سازمان ملل را بگیرند.  این درسی است که  احتمالا  کشورهای جهان سوم بویژه کشورهای آفریقائی گرفته اند، اینک روسیه و چین هستند که ازاین وضع سود های دیپلماتیک و اقتصادی خواهند برد  ونه کشورهای غربی.

 و سر انجام وضع خود ناتو مورد توجه قرار می گیرد که اعضای آن بر سر دخالت در لیبی بشدت در برابر هم قرار گرفتند و فقط هشت کشور در جنگ شرکت مستقیم داشتند.  بنظر می رسد که ناتو  ازین پس برای اقدامات مشترک آمادگی  چندانی نداشته باشد.

http://www.jungewelt.de/2011/10-28/048.php

Advertisements

یک پاسخ

  1. بایستی عرض کنم که شورشی های لیبی زبان انگلیسی رو بهتر از عربی بلد هستند وقتی خبرنگار شبکه بی بی سی با سردمداران آنها مصاحبه میکرد با لهجه غلیظ بریتیش جواب میدادند و به اعتراف خودشان در منچستر انگلستان درس خوانده اند والبته با وحشی گری هایی که انجام دادند مشخص هست که چطور شستشوی. مغزی شده اند آنهم در کشوری که مدعی دمکراسی است به نظر چنین گروههایی بدون پشتیبانی یا دست کم اطلاع مقامات بریتانیا نبوده و همه میدانیم که آنها چه تبحری در ساختن دین دارند تا با این شقاوت اسیران جنگی را اعدام کنند.حرکت دوان دوان کشورهای غربی برای انعقاد قرارداد های نفتی مشخص میکند که چه کسی کنترل را در دست دارد که با این آسودگی بدون مشخص بودن نتیجه جنگ اقدام به عقد قراردادشد .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s