رقص مرگ اتحادیه اروپا با ساز «همه پرسی» یونان


رقص مرگ اتحادیه اروپا

با ساز  «همه پرسی» یونان

یونگه ولت و اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

تصمیمات آخرین نشست اتحادیه اروپا، که برلن در شکل گیری آن نقش عمده داشت، نتوانست گسترش بحران را حتی به تعویق اندازد.

 پاپاندرئو، نخست وزیر یونان دوشنبه شب اعلام کرد که دولت او برنامه  صرفه جوئی خود را به همه پرسی خواهد گذاشت. این خبر بازارهای جهانی مالی را متزلزل و سران اروپا را بشدت مضطرب کرد. بویژه دولت آلمان که در شکل گیری و قبولاندن این تصمیمات نقش عمده داشت، از این تصمیم ابراز «حیرت » کرد. اگر این همه پرسی واقعا به اجرا گذاشته شود و اکثریت به آن پاسخ منفی بدهد، که بعید نیست این طور بشود، تمام تصمیمات بروکسل برای صرفه جوئی نقش بر آب خواهد شد. اگر چنین شود فشار تازه ای  در جهت سست کردن اتحادیه اروپا نیز به آن وارد خواهد شد که  فعلاعواقب آن قابل پیش بینی نیست .

جریانات روزهای اخیر نشان داد تصمیماتی که سران اروپا گرفته اند و برلن هم در شکل گیری آن سهم اصلی را داشته است، آنقدر ناکافی است که حتی قادر نیست گسترش بحران را به تعویق اندازد.

هنوز چند روزی از اتخاذ این تصمیمیات نگذشته بهره ای که ایتالیا باید  برای اوراق قرضه دهساله خود  بپردازد به 6،06  درصد افزایش یافت. این بهره برای اقتصادی که مانند اقتصاد ایتالیا  بشدت مقروض است، در دراز مدت قابل تحمل نیست. بقول یکی از وبلاگها ، ایتالیا «در میدان مرگ»  قرار دارد.

دستوراتی که برای صرفه جوئی به آتن داده شده بود، سبب گشت که اقتصاد یونان دچار رکود گردد، وقتی اقتصاد دچار رکود باشد،  در امد   دولت که از گرفتن مالیات تامین می شود، کاهش می یابد، وقتی در آمد کاهش یافت، مدت باز پرداخت بدهی ها طولانی تر می شود، و در نتیجه بهره ای که دولت باید بپردازد بیشتر می شود. حاصل صرفه جوئی ها    آن شد که بدهی دولت 160 در صد بیش از تولید ناخالص ملی یونان گشت. تا قبل از تشکیل کنفرانس سران در بروکسل وضع از این قرار بود. اینک با تصمیماتی که در بروکسل گرفته شد باید میزان بدهی یونان تا سال 2020 به 120 درصد از در آمد ناخالص ملی کاهش یابد. وضع مشابهی هم در انتظار پرتغال است که باز برحسب فرمان بروکسل باید دست به صرفه جوئی شدید بزند. طبق آخرین محاسبات، پس رفت اقتصاد پرتغال در سال 2012 که قرار بود 1،8 در صد باشد به 2،8  درصد افزایش خواهد یافت. ..گرچه نادرستی این سیاست خشن صرفه جوئی روشن شده  است، ولی فرانسه و آلمان در آخرین نشست سران، ایتالیا را تحت فشار گذاشتند که آن کشور هم مانند آلمان حدی برای وام گیری خود مشخص کند. ایتالیا باید تا سال 2013 بودجه خود را متعادل سازد و تا سال 2014بدهی دولتی را که در حال حاضر به 120 در صد  از تولید ناخالص ملی بالغ میگردد به 113 درصد کاهش دهد.

افزون بر این ها، بنظر می رسد که تلاش اروپا برای وام گیری از دیگر کشورها نیز به شکست انجامیده است. کلاوس رگلینگ، رئیس صندوق ثبات مالی اروپا، در پایان ماه اکتبر به کشورهای آستانه ای سفر کرد تا آنها را به خرید اوراق قرضه کشورهای اروپائی ترغیب کند. اما او نه در مسکو، نه در پکن و نه در توکیو موفق به گرفتن جواب موافق از آنها نشد.  روسیه و چین خواستار آنند که در برابر کمکی که می کنند امتیارهای سیاسی دریافت کنند، مثلا بعنوان  کشورهایی با نظام اقتصاد بازاری شناخته شوند. ولی این امر بدیهی در عرصه قدرت سیاسی، نمایندگان سرمایه داری آلمان را سخت برآشفته می کند. هانس پتر کایتل، رئیس سازمان سرمایه داران آلمان در مصاحبه با اشپیگل آنلاین گفت :» اگر کشورهای اروپائی بگویند برای آن که شما پول در اختیار ما بگذارید ما به شماامتیاز سیاسی می دهیم، یعنی عبور از مرز».

اما دوره گردی رگلینگ برای جلب کمک کشور های دیگر نیز بمعنی آنست که اتحادیه اروپائی قادر نیست به تنهائی بر بحران بدهی  چیره گردد.

در همین ارتباط، اشپیگل آنلاین نیز نوشت: دولت آلمان برآشفته است، فرانسه خواستار شتاب است،هلند تهدید کرده که پرداخت را متوقف خواهد کرد: همه پرسی که قرار است در یونان صورت گیرد ، سبب واکنش های خشم آگین در اروپا شده است. پاپاندرئو باید بیاید وبه پرسش ها پاسخ بدهد.

 دولت های اروپائی کم کم از حالت برق زدگی، پس از خبر همه پرسی ، بیرون می آیند. در آغاز اکثر کشورهای اروپائی سکوت کرده بودند، اینک نخستین شخصیت های نامدار بسخن می آیند و پنهان نمی کنند که از کار یونان خشمگینند.

سخنگوی دولت آلمان، پس از تشکیل جلسه کابینه گفت «صدراعظم مرکل از  نقشه یونان برای همه پرسی مطلع گشت» ولی ترجیح می داد که قبلا مطلع می گشت و یا این که این طرح در اجلاس سران، در هفته پیش اعلام می شد. این سخن در زبان مؤدب دیپلماسی به این معنی است که صدراعظم به هیچ وجه از این تصمیم راضی نیست.

امروز (چهارشنبه) پاپاندرئو باید به پرسش های صدراعظم و سارکوزی پاسخ بدهد. این سه نفر باتفاق دیگر نمایندگان اروپا، قبل از تشکیل کنفرانس سران کشورهای » جی 20 » در شهر «کان»، یکدیگر را خواهند دید.

گیدو وستروله، وزیرخارجه آلمان، صریح تر سخن گفت و خطاب به یونان هشدار داد:» همبستگی خیابان یک طرفه نیست، کسی که می خواهد از همبستگی اروپا استفاده کند، باید حاضر به انجام اصلاحات داخلی و انجام تکالیف منزل نیز آماده باشد».

وزیرخارجه آلمان گفت در طرح کمکی که با زحمت بسیار تهیه شده تجدید نظر نخواهد شد. یونان باید آنچه را که به تصویب رسیده است بپذیرد.

ژان لئونه وزیر امور اروپائی  در کابینه فرانسه از دولت یونان خواست در همه پرسی که قرار است صورت گیرد ادامه عضویت در منطقه یورور را مطرح کند. پرسش باید این باشد :» می خواهید عضو منطقه یورو باشید یا نه؟»  او گفت یونانی ها نمی توانند هم بسته کمکی را رد کنند و هم عضویت خود را  حفظ کنند. نهایتا خروج از منطقه یورو یعنی ورشکستگی.

سیاستگران کشورهای مختلف اروپائی اتفاق نظر داشتند که دیگر نمی توان جلوی همه پرسی را گفت. اینک آلمان و فرانسه و هلند خواستار آنند که همه پرسی هرچه زودتر انجام گیرد.

دولت هلند نیز به یونان فشار می آورد که شتاب به خرج دهد. «روته » رئیس دولت می گوید همه پرسی » روند بسیار ناخوشایندی است »  که اینک باید هرچه زود تر صورت پذیرد.

دولت های اروپائی صریحا تهدید کرده اند معلوم نیست  قسط بعدی که پرداخت آن پذیرفته شده و بالغ بر 8 میلیارد یورو است،  عملی شود. » یان کیس دِ یِگِر»  وزیر دارائی هلند در برابر پارلمان اظهار داشت» همه پرسی یونان کل پرداخت قسط ششم را تبدیل به مسئله کرده است».

زایبرت سخنگوی دولت آلمان تصریح کرد قبل از اجلاس وزرای دارائی کشورهای منطقه یورو که روز دوشنبه برپا خواهد شد پولی پرداخت نخواهد شد. اینک باید در انتظار مشاورات روزهای آینده بود.

http://www.jungewelt.de/2011/11-02/035.php

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,druck-795488,00.html

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s