نسیم بهارعربی به دروازه های عربستان رسیده


جوانان سعودی شاهزاده ها را با «یوتیوب» دور زده اند

نسیم بهارعربی

به دروازه های عربستان رسیده

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

از روزها پیش، عربستان سعودی در تلاطم است ـ  تا کنون چهار نفر کشته و بسیاری مجروح گشته اند. حکومت  (مثل همه حکومت های استبدادی دیگر و از جمله در جمهوری اسلامی) حدس می زند که در پس تظاهرات خونین دست های خارجی درکار باشد.

ریاض ـ در شورشی که از روز دوشنبه در  بخش نفت خیز شرق عربستان در گرفته تا کنون 4 کشته داشته است. این خبری است که وزارت کشور عربستان روز پنجشنبه منتشر کرد. 9 تن دیگر نیز مجروح گشته اند، از جمله یک زن و دو مامور امنیتی.

در یکی از تظاهرات این منطقه، که اکثر ساکنان آن شیعه هستند، دو مرد جوان نیز به ضرب گلوله از پای در آمده اند. بنا به خبر منتشر شده از سوی وزارت کشور، دو » تبهکار ناشناش» که در مراسم سوگواری برای یکی از شهدا، بسوی نیروهای امنیتی تیراندازی کردند، توسط نیروهای امنیتی به ضرب گلوله از پای در آمدند.

وزارت کشور عربستان سعودی مدعی است که » شورش» حاصل » نقشه خارجی» هاست. ناظران خارجی معتقدند منظور از «خارجی» رژیم شیعی ایران است. کشور سلطنتی عربستان سعودی که اکثر ساکنان آن سنی هستند، از مدت ها پیش ایران را متهم می کند به کوشش برای شورش اقلیت شیعی ساکن استان شرقی عربستان.

اما فعالانی که عکس ها و ویدئو های تظاهرات در منطقه  العوامیه را منتشر کرده اند این ادعا را درست نمی دانند و خانواده سلطنتی را مقصر می دانند که موجب بالا گرفتن کار شده است. تظاهر کنندگان از ماهها پیش خواست خود را مطرح ساخته اند ولی خانواده سلطنتی واکنشی نشان نداده است.

معترضان در آغاز سال 2011، در تظاهرات خود خواستار آزادی زندانیانی شدند که پس از انفجار   «خُبر»  در سال 1996 دستگیر و زندانی شدند. در آن انفجار 19 سرباز آمریکائی در پایگاه هوائی آمریکا کشته شدند. تظاهر کنندگان به این اعتراض دارند که زندانیان از آن زمان تا کنون در زندان هستند بدون آن که دلیل آن روشن باشد، زیرا علیه آنها اعلام جرم نشده است.

 در عربستان که بزرگترین منابع نفتی جهان در آن قرار دارد، تظاهرات ممنوع است. افزون بر این روزنامه نگاران نیز اجازه ندارند در منطقه نفت خیز شرق عربستان فعالیت آزاد داشته باشند.

اشپیگل آنلاین می نویسد: سه تن از فعالان عربستان سعودی در ویدئویی که ساخته و در » یوتیوب» به نمایش گذاشته اند، نشان می دهند در کشور مییلیونرها مردمی هستند که نان شب ندارند. واکنش هراس زده دولت از انتشار این  ویدئو سریع بود.

مردی جوان در خیابانی تنگ و کثیف ایستاده است. ساکن خانه های درب و داغان این خیابان کسانی هستند چون  ابومنصور که با خانوده سیزده نفره خود در خانه ای بسیار کوچک زندگی می کند. این خانواده فقط یکبار در روز غذا می خورد، که آن هم  اکثرا نان خالی است.

اشپیگل آنلاین می نویسد: در واقع تصاویر این ویدئوی 10 دقیقه ای غیر عادی نیستند. آنها فقر و فلاکتی را نشان می دهند که در بسیاری از کشور ها هست، اما ویژگی آنها در این است که از جائی می آیند که تا کنون عکسی یا ویدئویی  از این دست در معرض دید جهانیان قرار نگرفته بود. این ویدئو که از 10 اکتبر در یوتیوب به نمایش گذاشته شد و از چند روز پیش زیر نویس انگلیسی هم به آن افزوده شده، ساخته دست سه تن از فعالان ویدئو ساز عربستان است : فراس بقنه، حُسام الناصر و خالد الرشید. آنها از ماه ژوئیه، رویهم پنج ویدئو با نام » Mal3ob 3alena» ( ملعوب علینا ) در یوتیوب منتشر کرده اند. http://www.youtube.com/watch?v=SlSBqgW5xx0

بنظر می رسد که این ویدئوی آخر کاسه صبر دولت عربستان را لبریز کرده است. بنا به گزارش «گاردین» پس از انتشار آخرین ویدئو دولت عربستان هر سه تولید کننده را دستگیر کرده است. بنا بنوشته این روزنامه انگلیسی، سه تولید کننده پیشگفته  از هفته پیش در زندان هستند.

این سه تولید کننده در فیلم های خود انگشت بر مسائلی نهاده اند که آشکارند و برای هر کس قابل دیدن، اما در عربستان حرف زدن از آنها ممنوع است، از جمله  وضع بد خیابانها، کثافت ساحل دریا و افزایش قیمت ها. و حالا فقر مردم هم بر آنها اضافه شده است. آنطور که «فراس بقنه» خود در ویدئو می گوید این ها تصاویری هستند از ریاض پایتخت عربستان سعودی، از محله ای که فقط 5 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. سازمان  “ Saudi Civil and political Rights Association” ( ACPRA) سازمان حقوق مدنی و سیاسی سعودی به گاردین می گوید، اکثر مردم عربستان  مسائلی را که در فیلم مطرح شده می شناسند. ولی این ویدیو خاری است در چشم  دولتِ ملک عبدالله پادشاه مستبدعربستان سعودی که همین چند ماه پیش قوانین مطبوعاتی را تشدید کرد. طبق این قوانین هر نوشته ای که مغایر با علائق  کشور باشد یا امنیت عمومی یا کشوری را با خطر مواجه سازد ممنوع است. این یک قانون بی در وپیکر است که دولت هرطور که بخواهد می تواند آنرا کش بدهد و با تفسیر دلبخواه خود مانع هرنوع اظهار نظری گردد که به مذاقش خوش نیاید.

» یو تیوّب » یک کانال ویدئوئی است که مقر آن آمریکاست و موظف به اجرای قوانین مطبوعاتی  عربستان سعودی نیست. این کانال در این بخش از جهان نیز تبدیل  به وسیله ای برای اظهار نظر شده است، کاری که استفاده از آن برای فعالان ویدیوئی  آمد ـ نیامد  دارد: کشور های استبدادی،  در موارد زیادی، خود یا تهیه کنندگان آنها ( پرووایدر)  راه دست یابی به «یوتیوب» را مسدود می کنند، از جمله  ایران، تونس و شیخ نشین ها. در این کشورها کسانی که انتقاد خود را از دولت هایشان در «یوتیوبّ» منتشر می کنند به کرات تحت پیگرد قرار می گیرند ــ در ماه مه، در عربستان خانمی به این دلیل دستگیر شد که  تصویر خود را در حال رانندگی یک خود رو منتشر کرده بود. در فیلمی که سه تولید کننده دستگیر شده تولید کرده اند، فراس بقنه از سه خانواده فقیر در الجرادیه دیدن می کند، او با پیش نماز مسجدی گفتگو می کند که از  خرید و فروش مواد مخدر و تنفروشی سخن می گوید. در این میان آماری منتشر شده حاکی از این که در سال 2009 تقریبا از هر چهار نفر اهالی عربستان سعودی، یک نفر  فقیر بوده است ( 22 در صد از کل مردم عربستان) در باره این که این آمار از کجا بدست آمده اند سخنی گفته نمی شود. این ویدیو حرفه ای نیست، اما  وحشت زده، از فقری پرده بر می دارد که در میهن فیلمساز وجود دارد و گوئی برای همه بی اهمیت است. فراس بنقه در پایان فیلم پیشنهاد هائی برای بهتر شدن وضع مطرح می کند و از سازمانهای  امدادی تقاضا می کند. از محله بینوایان دیدن کنند. قرار است وبلاگی منتشر گردد و نشان دهد  کدام بخش های شهر و کدام روستاها نیاز به کمک دارند.

از این ویدئو تا کنون  3.500.442  بار در یوتیوب باز دیده شده است.  ویدیو را با زیرنویس انگلیسی هم می توان دید.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,799689,00.html

 

http://www.spiegel.de/kultur/gesellschaft/0,1518,793624,00.html

http://www.youtube.com/watch?v=SlSBqgW5xx0

Advertisements

یک پاسخ

  1. نظر پــور

    با درود فراوان خدمت آقای نافعی , خسته نباشید .
    راستش من زیاد با تیتری که شما انتخاب کرده اید ، موافق نیستم . بدان معنا که من حرکت انجام شده در عربستان را در راستای بهار عربی نمی بینم . اما قبل از آنکه دلیل مخالفت خود را توضیح دهم .مایلم کمی به روابط عربستان با قدرتهای بزرگ و مطرح دنیای امروز بپردازم . در موردروابط خوب امریکا با عربستان همین بس که عربستان مانند شاهرگ حیاتی آمریکاست .زیرا امریکا بخاطر اطمینان به پشتوانه نفت عربستان که بزرگترین ذخایر نفتی جهان را داراست ، می تواند در شرایط حساس کشور های دیگر تولید کننده نفت را تحریم کند .مانند آنچه که در اوایل جنگ با عراق انجام داد . و یا در هنگام وقایع غیر مترقبه و حساب نشده کمبود نفت مورد احتیاج خود را از عربستان تامین نماید . اما سیر تحولات در خاور میانه پس از رویداد » بهار عربی » که امریکا براحتی «حسنی مبارک»، دیکتاتور مصر که یکی از مهم‌ترین متحدان و مهره های امریکا بشمار می‌آمد، را از بازی قدرت کنار گذاشت و همینطور در یمن- حکومت صالح با نارضایتی‌های عمومی، روبرو گشته و امریکا برای کناره گیری از قدرت به او فشار می آورد . در بحرین نیز اکثریت شیعیان برای انقلاب به پا خواسته‌اند . حکام یمن و بحرین هر دو روابط خوبی با عربستان داشتند . بنا بر این حکام عربستان دیگر نمی خواهند و نمی توانند به امریکا و متحدانش مانند سابق خوش بین باشند . به زبان دیگر شاهزادگان عربستان می ترسند که در صورت گسترش ناآرامی‌ها در عربستان (مانند آنچه بر مبارک و دیگر متحدان سرنگون شده امریکا در منطقه رفت)امریکا خواهان واگذاری قدرت از جانب آنها به شورشیان بشود ! واکنش عربستان به این موضوع را آقای فریمن که قبلا سفیر امریکا در عربستان بوده را اینگونه تشریح می کند : » عربستان سعودی کاملا تلاش دارد تا از وابستگی تاریخی خود به امریکا بکاهد و برای تحقق این هدف، در حالی که همکاری‌های خود را با متحدان قدیمی خود در اروپا و آسیا تحکیم می‌کند، روابط جدیدی را با کشورهای دیگر از جمله چین آغاز نموده است .
    دقیقا مشکل امریکا هم همینجاست ! یعنی چین . در سال ٢٠٠٩، چين براي نخستين بار از آمريکا در خريدن نفت عربستان سعودي پیشی گرفت . و از اين ببعد ١١/٣ درصد از واردات عربستان را به خود اختصاص داده . شرکت ملي عربي آرامکو با مشارکت کمپاني اکسون موبيل و شرکت چيني سينوپک در استان فوجيان، پالايشگاهي با ظرفيت ٢٤٠ هزار بشکه در روز ساخته است. يک شرکت ديگر عربستان بنام «سعودي بيزينس اينداستريز کورپوريشن» با مشارکت سسينوپک، کارخانه بزرگ پتروشيمي در تيانجين ساخته . از سوي ديگر، شرکت هاي چيني در زمينه ايجاد کارخانجات پتروشيمي و در زمينه اکتشافات گاز در عربستان سرمايه گذاري کرده اند .در زمینه عمليات عمراني و ساختماني ، بنگاه هاي چيني نقشي مهمی دارند. آن ها حتي توانسته اند قرارداد ساختمان راه آهن سريع السير مکه- مدينه را از چنگ پیمانکار فرانسوی آن بدر آورند . و هر روز مناسبت پکن و ریاض بیشتر می گردد . و کاملا این طبیعی است که این مسئله به مذاق آمریکاییها خوش نمی آید . بنا بر این آنها هم بیکار ننشسته و با صرف پول زیاد و تبلیغات فراوان بر علیه حکومت سنی عربستان در محله های شیعی نشین و فقیر سعی در بهم ریختن وضع موجود دارند . تا بدین سان ضرب شستی به حکومت عربستان نشان داده و آنها را وادار به تمکین کنند . پس بهاری که امریکا مبشر آن باشد ؛ نمی تواند بهار عربی واقعی باشد !
    ممنون از ترجمه خوب شما .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s