«کلاهکخود اتمی» ایران یا عربستان سعودی کدامیک زود تر به سر میگذارند؟


«کلاهکخود اتمی»

ایران یا عربستان سعودی

کدامیک زود تر به سر میگذارند؟

 

منبع اصلی «رایانووستی» ترجمه از آلمانی- رضا نافعی

 

 

شاهزاده «تورکی الفیصل» در کنفرانس امنیت منطقه خلیج فارس تلویحا اشاره کرد که عربستان سعودی خواستار تولید بمب اتمی است. این خبر را » واشنگتن پست به نقل از آسوشیتدپرس منتشر کرده است.

شاهزاده تورکی تاکید کرد که «نه ما ونه جامعه جهانی هیچ کدام نمی توانیم اسرائیل و ایران را بر آن داریم که از دست یافتن به سلاح های کشتار انبوه چشم بپوشند. از این رو ما به ملت خود مدیونیم که به تمام امکانات بیندیشیم، از جمله به داشتن چنین سلاح هائی».

البته کارشناسان اتفاق نظر دارند  که ریاض باید در راه بدست آوردن بمب اتمی نه تنها در انتظار برخورد با مشکلات سیاسی بلکه در انتظار مواجه شدن با مشکلات لجیستیک و فنی نیز باشد.

پیام سفیر

 

در عرصه سیاست جهانی ، شاهزاده تورکی از کسانی است که باید  به سخنانش با دقت گوش داد. او رمز و راز های حساس ابر قدرت عرب را بسیار خوب می شناسد .

تورکی مدتی سفیر عربستان سعودی در انگلستان و آمریکا بود . بعدا از این سمت استعفا داد. ولی آنچه بیشتر توجه را جلب می کند مسئولیت پیشین او بود که بخاطر همان مسئولیت جای خود را  بعنوان یکی از با نفوذ ترین سیاستمداران خاور میانه تثبیت کرد. او بیش از بیست سال در رأس سازمان اطلاعات عربستان سعودی، یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان اسلام قرار داشت و فقط چند روز قبل از واقعه 11 سپتامبر2001  و انفجار برج های دوقلو در آمریکا از این سمت کناره گرفت . همزمانی این دو امر وقتی چشمگیرتر می شود که می بینم درست همین شاهزاده تورکی یکی از پایه گذاران و حامیان اسلام سیاسی، از جمله القاعده، در عرصه بین المللی بود. دلائل مستقیمی برای ارتباط او با واقعه 11 سپتامبر وجود نداشت ولی نشانه های  وجود ارتباط میان سازمان اطلاعات و افراط گرایان اسلامی آنقدر زیاد بود که نادیده گرفتن آنها ممکن نبود.  این هم قابل ذکر است که ماموران اعزامی عربستان به شمال قفقاز پس از استعفای تورکی فعالیت های خود را قطع کردند.

همه این ها به این معنی است که شاهزاده تورکی آدم مهمی است و بهتر است   سخنان او  جـدی  گرفته شوند. بویژه از این جهت که این اولین بارهم نبود که او اشاره به نقشه های ریاض برای دست یافتن به سلاحهای اتمی خودساخته کرده است.

شاهزاده آخرین بار در   گردهمائی تابستانی نمایندگان ناتو، به این موضوع اشاره کرد و گفت «وضعیتی که در آن ایران سلاح اتمی داشته باشد و ما نداشته باشیم برای ما پذیرفتنی نیست اگر ایران سلاحهای اتمی تولید کند ما هم خواهیم کرد.»

این را می توان به  نوعی کمک خواهی تعبیر کرد. ریاض احساس می کند که محفوظ نیست و می خواهد توجه آمریکا را به این نکته جلب کند. آنچه اهمیت ویژه دارد این است که طرح کننده  این موضوع ، یعنی احتمال آغاز برنامه اتمی عربستان، کسی چون شاهزاد تورکی الفیصل است که مسئول روابط و تماسهای خانواده سلطنتی عربستان با غرب است.

شیر بر تپه طلا

 

سخنان تورکی دو جنبه دارد : سیاسی و نظامی. برخلاف وجه سیاسی آن که روشن است، از منظر نظامی پرسش هائی مطرح می گردند.

عربستان سعودی راکت های بالستیک دارد که برای سلاحهای اتمی مناسب هستند. ریاض در سال 1987 بین 36 تا 60 راکت از نوع  DF-3A با بردی بیش از 3 هزار کیلومتر از چین خریداری کرد که می تواند تا دو تن مواد منفجره حمل کند.

ولی ریاض قادر نیست با تکیه بر توان فنی خود سلاح های هسته ای تولید کند. کارشناسان یاد آور می شوند که  صنایع نظامی عربستان چندان کار آمد نیست ولی بدلیل فروش نفت روی گنج نشسته است.

آنچه را که عربستان خود نتواند بسازد می خرد. آنچه چشمگیر است این است که توسعه نیروی نظامی عربستان بدلیل نداشتن سرباز و کارشناس با شکست روبروشده است : ریاض نمی خواهد باز سربازان خارجی  مزدور استخدام کند  ولی خود مردم عربستان هم نمی خواهند اسلحه بدست گیرند.

شاهزاده تورکی از سالها پیش تاکید می کند که پیشرفت عربستان رابطه مستقیم به پیشرفت  آموزش در آن کشور دارد. اگر پروژه سلاح اتمی واقعا مطرح گردد آنوقت عربستان باید در عرصه پژوهش دست به سرمایه گذاری سنگین بزند.

در غیر این صورت عربستان هم   سرنوشتی چون  عراق و سوریه خو اهد داشت که  با کمک خارج تاسیسات پرخرج ولی بی پایه   داخلی ایجاد کردند و با یک حمله هوائی  اسرائیل برنامه اتمی آنها هم بپایان رسیدhttp://de.rian.ru/opinion/20111209/261765031.html.

 

Advertisements

یک پاسخ

 1. میری پور
  با سلام و عرض ادب
  به نظر من سخنان آقای “تورکی الفیصل” بر زبان او رانده می شوند . ولی ایده وفکر در کارخانه دیگری ساخته شده . به این معنا که این سیاست و تشویق عربستان به ساختن کلاهک اتمی یک سیاست دیکته شده از سوی آمریکا به عربستان است . چندی قبل از روی علاقه شخصی یک بررسی آماری از داده ها کردم . تم من پرسش و سر شماری افکار عمومی دراین مورد بود که آیا ایران نهایتا به سلاح اتمی دست خواهد یافت یا نه . و خب طبیعتا بهترین مکان برای نیل به این هدف ، جستجو بر روی وب بود . مثلا در سایتی یک نظر خیلی جالب این بود که : « این احتمال زیاد است که آمریکا تصمیم گرفته ایران را به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت بشناسد . پس سیاستش را در خاور میانه مبتنی بر یک جنگ تسلیحاتی خواهد ساخت . بنا بر این تصمیم گرفتند به عربستان کمک کنند . تا زودتر از ایران به بمب اتم دست پیدا نماید . » و جالب اینجا بود که این نظر بیشتر از سایر نظرها مثبت گرفته بود .
  اگر ما رویدادهای چند ماه پیش را کنار هم بگذاریم . (مانند ترور سفیر عربستان که به ایران نسبت داده شد ، گزارش آمانو در مورد مسائل هسته ای ایران ) متوجه جهت گیری خصمانه آمریکا که در ضمن تلاش میکند، عربستان را با خود همراه کند میشویم . اما در پوچ بودن این اتهام، یا حداقل مستند نبودن آن مایلم به تحلیل های چند رسانه معتبر اشاره کنم که از سایت خبر آنلاین بدست آورده ام
  * * *

  الجزیره : ادعای آمریکا به مثابۀ انفجاری بزرگ در رسانه های جهان بود اما به نظر می رسد تنها نقشه ای است برای تجاوز و حمله به ایران
  گاردین : هنوز سوالات و ابهامات زیادی در خصوص اتهامات تازۀ آمریکا علیه ایران وجود دارد که با مدارک موجود همخوانی ندارد و این اتهام بیش از همه به یک سناریوی فیلم های پلیسی شبیه است.
  فیگارو : اتهام تازه آمریکا علیه ایران می تواند بر انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا و شخص اوباما که همواره خواهان مذاکره با ایران بوده تأثیر زیادی بگذارد.
  سی ان ان: ادعای مقامات آمریکا درباره طرح ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی باور کردنی نیست.
  فرانس ۲۴ : این شبکه به نقل از یک کارشناس می گوید: این سناریو غیر واقعگرایانه و مسخره است و باید اذعان کرد که برای محکوم کردن ایران هر سناریویی طراحی می شود.
  روسیا الیوم :خبرنگار روسیا الیوم از واشنگتن با اشاره به مشکوک بودن ابعاد اتهام زنی علیه ایران گزارش داد که آمریکا مدعی است که این ماجرا سه هفته قبل اتفاق افتاده است و هدف از این طرح سفارت های عربستان و اسرائیل در آمریکا بوده است.
  نیویورک تایمز : ادعای جدید دیگری بر صفحۀ تاریخ روابط تیره ایران و آمریکا اضافه شد.
  آسوشیتدپرس :آیا توطئه کارساز خواهد بود و آمریکا با ایران وارد جنگ می شود؟
  سانفرانسیسکو کرونیکل : هدف آمریکا از طرح سناریوی جدید منزوی کردن بیشتر ایران است.
  فرانس پرس : ایران مدارک مستند و مستدلی را برای ادعاهای آمریکا می خواهد.
  راشا تودی : آیا سنارتورهای آمریکایی درصدد به راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران هستند؟
  تایم :نقشه جنجالی آمریکا، اوباما را به جنگ با ایران می کشاند؟
  لس آنجلس تایمز :هدف آمریکا، تحریم بانک مرکزی ایران است.

  گمان من این است که در حقیقت ایران و عربستان ، در عرصه‌های صدور نفت وگاز ، و تاثیر گذاری بر جهان اسلام با هم در رقابت هستند. عربستان توانسته در سه دهه اخیر جایگاه اول ایران را در عرصه انرژی از آن خود کرده وبه دلیل جنگ چند ساله ایران و تحریمهای اعمال شده عربستان از نظر شرایط اقتصادی وضع بهتری دارد . توازن قوا در منطقه تا حدزیادی حفظ گشته است . اما برگ های برنده ایران در این میان عبارتند از : 1 ـ نفوذ منطقه ای در خاورمیانه ، 2 ـ موقعیت ژئواستراتژیکی آن که مابین خلیج فارس وتنگه هرمز از یک سو و دریای خزر از سویی دیگر قرار گرفته است . و همچنین داشتن جمعیت ۷۰ میلیونی با دستاورد‌های تکنولوژیکی در عرصه‌های نظامی و هسته ای که کفه ترازو را به نفع ایران سنگین تر کرده است و می تواند توازن قوا را در منطقه بهم بزند . واین چیزی هست که از چشم حاکمان عربستان و آمریکا دور نمانده ، که دائما تلاش در تضعیف ایران دارند ، تلاشی که البته تابحال موفق نبوده است . برای ایجاد یک توازن قوا که منافع غرب را تضمین کند . آمریکا صد در صد به عربستان کمک خواهد کرد .
  ممنون از زحمات شما .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s