مجله «تایم» امسال انتخاب کرد- مرد سال 2011 مردم خشمگین سراسر جهان اند


مجله «تایم» امسال انتخاب کرد-  

مرد سال 2011

مردم خشمگین سراسر جهان اند

یونگه ولت- ترجمه رضانافعی

جنبش » اشغال کنید » کماکان درصدر مباحثات جاری در آمریکا قرار دارد. مجله تایم که معمولا یک بار درسال یکی از مشاهیر جهان را بعنوان مرد سال انتخاب می کند، امسال جنبش » خشمگینان » را برای این کار برگزیده است و بویژه از خشمگینان یونان و اسپانیا نام برد ه و از دنباله روان آنها در آمریکا . » شخصیت های سال 2011″ .

دانشگاه معتبر آمریکائی «ییل یونیورسیتی » نیز شعار جنبش  «اشغال کنید»  را بعنوان » سخن سال «انتخاب کرد: «آن 99 در صد ما هستیم». این خبر را روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه منتشر کرد.

فعالان این جنبش که در اواسط سپتامبر اعتراض خود را با فراخوان » وال استریت را اشغال کنید » آغاز کردند، امروز می بینند که سخنشان مورد تایید مقامات رسمی آمریکا قرار گرفته است. در روزهای گذشته موضوعی که بشدت و وسعت در رسانه های آمریکا مورد بحث قرار گرفته آمار سازمان U.S. Cenus Bureau  وابسته به وزارت بازرگانی آمریکاست. آمار گران این سازمان به این نتیجه رسیده اند که 48 در صد از مردم آمریکا ، یعنی روی هم  150 میلیون نفر تنگدست هستند زیرا درآمد آنها زیر خط رسمی فقر قرارادارد یا  مقدار ناچیزی بیش از آنست. 57 در صد از کودکان آمریکا در این طبقه هستند. در آمد متوسط تمام خانوار ها از سال 2007 تا کنون بطور خالص یعنی منهای مقدار تورم، 6،7 در صد کاهش یافته است.

در هفته گذشته کنفرانس شهرداران آمریکا که در واشنگتن برپا شده بود در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که بعلت بیکاری رشد یابنده همواره خانواده های بیشتری سرپناه خود را از دست میدهند و مجبور به تحمل گرسنگی می شوند.  تعداد کسانی که تقاضای کمک دارند  در 12 ماه گذشته، تا سپتامبر 2011، 15 در صد افزایش یافته است. حتی کسانی که شاغل هستند نیز از گرسنگی در امان نیستند: 26 در صد از کسانی که نیازمند به دریافت کمک های غذائی هستند شاغل هستند.

 پرفسور شلدون دانزیگر، استاد دانشگاه میشیگان و پژوهشگر مسئله فقر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری قرانسه گفت:» واقعیت این است که آینده تنگدستان تیره و تار است.»  اگر کنگره و ایالات به سیاست صرفه جوئی در خدمات اجتماعی ادامه دهند، تعداد خلنواده های تنگدست باز هم بیشتر خواهد شد. تا کنون برنامه های امدادی مانند دادن کوپن غذا و به تعویق انداختن مهلت دریافت مالیات مانع از آن گشته که تعداد تنگدستان بیش از این بشود . ولی هم اکنون بسیاری از افراد نیازمند دیگر به این کمک ها دسترس ندارند. از جمله خانواده هائی که بدلائل شغلی یا بیماری هزینه بیشتری در ماه دارند به این دلیل که درآمدشان چند دلار بیش از میزان تعیین شده است از دریافت کمک محروم می گردند.

اینک هفت سال متوالی  است که ونزوئلا بعنوان همبستگی به این درماندگان آمریکائی کمک می کند.سازمان دولتی نفت ونزوئلا موسوم به سیتگو در هفته گذشته بار دیگر سوخت رایگان برای400 هزار مستمند آمریکائی  در 25 ایالت و از جمله برای 250 نوانخانه که مسکن   افراد بیخانمان است ارسال داشت. آلِجاندرو گرانادو رئیس سازمان نفت سیتگو گفت هزینه کمک های این سازمان به نیازمندان آمریکائی از سال 2005 تا کنون به 400 میلیون دلار بالغ گشته است.

یک پاسخ

 1. میری پور
  با سلام‌ و عرض ادب
  جی پی مورگان (یک گروه سرمایه‌گذاری و بانکداری بین‌المللی) لیست نابرابرترین کشورهای ثروتمند جهان را منتشر کرده . این سنجش به وسیله « ضریب جینی » ( پراستفاده‌ترین معیار سنجش نابرابری درآمدی ) انجام شده . ایالات متحده با ضریب جینی برابر با ۴۵/۰ همراه با کشورهای کامرون و اروگوئه در بالای جدول و بالاتر از کشورهایی نظیر روسیه و حتی چین قرار دارد. کشور پیشرفته ای که از نظر اقتصادی در رده بعدی قرار دارد بریتانیا است که ضریب جینی این کشور پایین و برابر با ۳۴/۰ است. این در حالی است که کشورهایی نظیر سوئد و نروژ در پایین لیست قرار دارند و ضرایب جینی آنها به ترتیب برابر ۲۳/۰ و ۲۵/۰ است.
  بانک‌ها و موسساتی مانند سیتی، گلدمن ساکس، مورگان استنلی ، برادران لهمن، مریل لینچ ،کانتری واید و بسیاری دیگر به منظور اینکه بتوانند سودها ی نجومی داشته باشند، از قدرت نفوذ خود به عنوان اهرم مرکزی استفاده می‌کنند . جنبش اشغال وال استریت درسخن رانیها بحث نابرابری درآمدها و نقش این بانکها و موسسا ت در تشدید آن را خیلی خوب مطرح کرد . و بتازگی با شعار «وال استریت را فراموش کنید. صندوق‌های رای را اشغال نمایید» بوضوح سیاست آمریکا و (مردان سیاست وکنگره که بمانند عروسک های خیمه شب بازی در دست بخش خصوصی عمل می کنند) را به انتقاد کشانده و زیر ذره بین قرار می دهد . این نقاط قوت خوبی است . ولی متاسفانه مانند هر جنبش دیگری دارای نقاط ضعفی هم می باشد. ١- آنکه دارای رهبری واحد نیست . ٢- طبقه کارگر در راس هرم مبارزاتی قرار ندارد .همانطور که علم مبارزه طبقاتی در طول تاریخ نشان داده . طبقه کارگر پی گیرترین نیرو در به انجام رساندن یک حرکت اجتماعی در این سطح گسترده است . ٣- اعلام همبستگی اقای اوباما و مهمانی او که در آن موسیقی جنبش وال استریت اجرا شد . در کل حرکت جالبی بود که می تواند در انتخاب مجدداقای اوباما موثر واقع شود . اما از نظر من این کار می تواند از رادیکالتر شدن جنبش جلو گیری کند. بدان معنا که تجربه مطالعه جنبشها و انقلابات مختلف به من نشان داده و ثابت کرده . فقط در میدان واقعی و مبارزه رو در رو با امپریالیسم است که حق کارگران و محرومان تجلی حقیقی خودش را پیدا می کند . نه در مهمانی طبقه حاکمه !!!
  من ادمی نیستم که شعار دادن را دوست داشته باشم . ولی وقتی جریان حوادث را بررسی می کنم . سخنان چامسکی بنظرم منطقی میآید . او می گوید : [ سال‌های اولیه یعنی در اوائل دهه ۳۰ با وجودی که اوضاع به طور عینی بسیار سخت‌تر از اوضاع امروز می‌بود ولی روحیه حاکم بر مردم بسیار متفاوت بود و مردم عموما احساس می‌کردند که بالاخره از آن بحران خارج خواهند شد- حتی در میان بیکاران نیز این احساس وجود داشت. آن زمان حرکتی بزرگ برای سازماندهی جنبش مبارز کارگری رئیس کنگره سازمان‌های صنعتی وجود داشت. این جنبش تا حد اعتصابان نشسته (در محل کار و کارخانجات) جلو رفت که واقعا برای جهان تجارت و تولید هراسناک بود. چرا که اعتصاب نشسته فقط یک قدم با اشغال کارخانجات و بدست گرفتن کنترل آن توسط کارگران فاصله داشت. این همان چیزی است که، اتفاقا، بسیار امکان دارد در دستور کار جنبش امروز قرار گیرد.
  اکنون بسیار با آن زمان تفاوت دارد. حالا یک احساس ناامیدی، ناتوانی و گاه یاس و بیچارگی رواج دارد و به نظر من این احساس در تاریخ آمریکا بسیار جدید است و پایه و اساس عینی و مشخصی دارد. در سال‌های ۱۹۳۰، کارگران بیکار می‌توانستند به نحو واقع‌بینانه‌ای پیش‌بینی کنند که بالاخره کار مجدداً ایجاد و باز خواهد گشت. ولی چنانچه امروز شما یک کارگر کارخانه باشید، و می‌دانید که سطح بیکاری در کارخانجات تقریبا در سطح دوران بحران و کسادی بزرگ است، اگر روال برخورد ادامه یابد آنوقت آن کارها و مشاغل باز نخواهد گشت ]….

  ممنون از زحمات اقای نافعی .

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s