ادعای مبارزه با اصولگرائی در اسرائیل


ادعای مبارزه با اصولگرائی در اسرائیل

 

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

اصولگرایان خشونت گرا در اسرائیل خواستار جدائی زن و مرد در زندگی اجتماعی هستند. ولی هزاران اسرائیلی مخالف  نفوذ فزاینده این گروه و کاهش فزاینده حقوق زنان هستند. صحبت فقط بر سر تبعیض نیست بلکه مبارزه برای تثبیت خصلت جامعه است.

 

همیشه این طور نبود که  «دُرُن ماتالون» در راه رفتن به خانه مورد توهین قرار گیرد. آن هم به این دلیل که نمی خواهد قانون نانوشته یهودیان اصولگرا را بپذیرد که طبق آن زنان باید آخر اتوبوس بنشینند. یا در خیابان در پیاده رو ویژه زنان که جدا از پیاده رو مردان است، رفت و آمد کنند.

ولی این بار دیگر کاسه صبر زن جوان اسرائیلی که بعنوان سرباز در ارتش خدمت می کند، لبریز شد. او در نزدیکی پایگاهش سوار اتوبوس شد، چیزی نمانده بود  به خانه برسد که مردی 45 ساله با بی حرمتی به او گفت باید به بخش عقب اتوبوس برود. بنا به نوشته روزنامه «هاآرتس» ماتالون تمکین نمی کند، چون هوای عقب اتوبوس بد و حال بهم زن است. آنوقت مرد خشونت گرا باو دشنام می دهد و او را روسپی می خواند، دیگر مردان هم در بدگوئی به او شریک می شوند. اتوبوس متوقف می شود و پلیس صدا می زنند.

مرد بد دهن که پدر یازده فرزند است دستگیر می شود و قاضی او را در برابر مبلغی برابر با 4 هزار یورو وثیقه آزاد می کند. این مرد تا زمانی که دادگاهش تشکیل نشده حق استفاده از اتوبوس را ندارد.

 این رخداد نمایشگر خطی است که  جامعه اسرائیل را به دو نیم تقسیم می کند : اسرائیل  6 میلیون جمعیت دارد که در حدود 10 درصدشان از اصولگرایان افراطی و خشونت گرا هستند. بخش سکولاردر  اسرائیل که اکثریت را تشکیل می دهد در برابر  اقلیتی قرار دارد که گرچه کوچک است ولی سر و صدایش زیاد است. این دو گروه متضاد فقط در مورد مخالفت با فلسطینی ها با هم اتفاق نظر دارند.  چهره زندگی عمومی در تل آویو، پایتخت اسرائیل، مشابه راه و رسم زندگی در غرب است. ولی اصولگرایان افراطی همواره تلاش می کنند که موازین مورد قبول خود را  برای جدائی زن و مرد  درعرصه عمومی جامعه بکرسی بنشانند.

قرار بود روزپنجشنبه، تظاهراتی به همین منظور در شهر بیت شمش  برپا گردد، ولی  اجازه تظاهرات داده نشد. در پی ممنوع شدن تظاهرات اصولگرایان سطل های زباله ها را در خیابانها به آتش کشیدند، و دست به سنگ پراکنی زدند. این شهر که فاصله اش تا بیت المقدس ـ اورشلیم  با اتوموبیل فقط 25 دقیقه است، در روزهای گذشته صحنه حنگ و دعوای موافق و مخالف بود. دلیل آنهم این بود که  اصولگرایان دختری هشت ساله را که لباسش مورد پسند آنها نبوده،  در راه رفتن به مدرسه به باد کتک می گیرند. بدنبال این رویدا هزاران اسرائیلی دست به تظاهرات اعتراضی می زنند. آنها بر پلاکارتهای خود نوشته بودند » اسرائیل تهران نیست «. شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، از مردم دعوت کرد که به تظاهرات اعتراضی بپوندند.

 

در برخی از محلات بیت المقدس ــ اورشلیم در خیابان به زنان توریست که حجاب  و لباسهای بلند ندارند سنگ پرتاب می کنند و تف می اندازند . اینک حتی یهودیان معتقد نیز با این رفتار مخالفت می کنند. چند هفته پیش وقتی  رابینر اوری آیالون، متوجه شد که حتی در تبلیغات معمولی جای زنان را با وسائل و ابزار خنثی یا مدلهای مردانه پر می کنند، به مقابله تبلیغاتی پرداخت.

 سرجیو دلا پرگی یو، استاد مردم نگاری و تاریخ معاصر یهود در دانشگاه عبری اورشلیم، به اشپیگل آنلاین گفت این نخستین بار است که در تاریخ اسرائیل  چنین امری روی می دهد. نتایاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه تصریح کرد که اسرائیل حاضر به تحمل این نوع مزاحمت ها برای زنان نیست. » فضای عمومی باید برای همه باز و امن باشد».

ولی نتایاهو با این مشکل روبروست که برای ادامه حیات سیاسی خود به آراء این اصولگرایان وابسته است. احزاب مذهبی از دولت ائتلافی  او حمایت می کنند. دلا پرگولا این ده در صد مذهبی افراطی را تعیین کننده می خواند. به این گروه از روز اول پیدایش اسرائیل مصونیت داده شد. بن گوریون ، اولین نخست وزیر اسرائیل از همان آغاز به آنها امتیازات فراوان  داد: آنها از خدمت سربازی معاف هستند و کمک های مالی فراوانی از دولت دریافت  می دارند تا نیازی به کار کردن نداشته باشند و فقط به آموزش تورات ، کتاب مذهبی  یهود مشغول باشند.

 

کارشناسان، افراطگرائی فعلی را ناشی از دوعامل می دانند. بنظر رابینر اور ی آیالون افراطگرایان با بحران روبرو هستند. او می گوید » اینترنت، بازار کار و رسانه ها عواملی هستند که بر جوانان تاثیراتی  می گذارند  که مطلوب  پدران و مادران نست و  آنها می خواهندفرزندانشان  را از این تاثیرات دور نگاه دارند. ضعف آنها آنان را خشونت گرا می کند.» ولی  مرده خای کرمنیتزر عضور سازمان دموکراسی نظری دیگر دارد و سخن از افزایش قدرت  اصولگرایان می گوید که زاد و ولدشان بطور متوسط سه برابر دیگر زوج هاست. درست است که آنها ده در صد جمعیت را تشکیل می دهند ولی نزدیک به یک چهارم بچه های کلاس اول فرزندان اصولگراین هستند. کرمنیتزر می گوید : بدلیل این ازدیاد نسل «هیچگاه اصولگرایان  تا این حد در کابینه نتایاهو صاحب نفوذ نبوده اند» .

آیالون و کرمنیتزر هر دو معتقدند که پیشرفت در مذاکرات با فلسطینی ها و تخلیه نوار غزه در سال 2005 سبب افراطگرائی اصولگرایان شده است. برای آنها روشن شده است که مهمترین اصل برنامه آنها که عبارت بود از اسکان در خاک اسرائیل بزرگ دیگر قابل اجرا نیست.  بنظر کارشناسان بازگشت به آنچه که بزعم آنها یهودیت واقعی است تبدیل به ایده ئولوژی جایگزین شده است».

دلا پرگولا معتقد است که نتانیاهو باید قاطعیت بیشتر نشان دهد در غیر این صورت  بیم خشونت گرائی و ستیزه جوئی می رود. هم اکنون اعلام شده است که مجازات تبعیض در مورد زنان تشدید خواهد شد. ولی رئیس پلیس اسرائیل می گوید مجازات به تنهائی کافی نیست. بلکه همه رابینر ها باید متفقا مخالفت خود را با افراطگرائی اعلام کنند. ولی چنین گرایشی مطلقا به چشم نمی خورد.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,806246,00.html

یک پاسخ

 1. میری پور

  با سلام و عرض ادب
  بله متاسفانه اصولگرایان وافکار افراطی آنها روز بروز بیشتر در جامعه اسراییل رشد می کند ! روزنامه هآرتص پارسال نوشت : « Reuven Rivlin میگوید : اين گفتارها مرا به وحشت مي اندازد. من از مدارسي بازديد مي کنم که هنگام انجام يک انتخابات آزمايشي، ليبرمن [وزير خارجه اسرائيل و رهبر حزب افراطي راست گرا، بيتنو اسرائيل]چهل درصد آرا را کسب مي کند. و از دهان کودکان مي شنوم که بايد عرب ها را کشت… » در جای دیگر خانم Tzipi Hotovely جوان ترين نماينده مجلس و از ستاره هاي حزب ليکود که در سال ٢٠٠٥ با تخليه غزه مخالف بود، می گوید : «يهوديان در حبرون (الخليل) و بيت ال زندگي کرده اند. اين نقاط، از مکان هاي توراتي اند. حضرت داوود از اين شهرها قلمرو پادشاهي اش را گسترش داد. فکرنمي کنم که ما بتوانيم از آن ها صرف نظر کنيم و گرنه صهيونيسم چه معني خواهد داشت؟ صهيونيسم معتقد به بازگشت به صهيون و اورشليم است. بازگشت به کليه مکان هاي توراتي. لذا ما بايست روند صلحي را در نظر بگيريم که اهالي شهرک ها را ريشه کن نسازد. در آن صورت، تنها امکاني که باقي مي ماند، عبارتست از بردن کل سرزمين هاي کرانه هاي باختري رود اردن زير قانون اسرائيل و…..
  من فکر می کنم با مهاجرت حدودا 20 ساله مهاجرین یهودی تبار از روسیه و کشورهای دیگر بلوک شرق به اسرائیل ؛ ما میباید روی پیشرفت هر چه بیشتر اصولگرایی و افکار فاشیستی در آینده حساب باز کنیم ! و متاسفانه هر روز بیشتر شاهد تجلی این افکار باشیم ! زیرا در درجه اول این اقلیت مهاجر از جوامع کمونیستی آن زمان خارج شده و به اسراییل سرزمین موعود آمده اند . همین بیانگر افکار راست گرایانه آنهاست . ثانیا چون اینها به امید زندگی بهتر سرزمین های موطن خود را رها کرده اند . حتما اینک در سرزمین جدید » اسراییل » خواهان و جویای آنچه که به آنها وعده داده شده بود ؛ یعنی ( کار ؛ مسکن ؛ پول و وضع اقتصادی خوب ) برای خویش می باشند . و با توجه به محدودیت اراضی ، کار ، مسکن حتی برای خود مردم اسراییل که از زمان پیدایش این کشور در روی نقشه جهان ، در آن مقیم شده اند . مهاجران جدیدتر راحت و آسان قادر نیستند به آرزوهای خود جامه عمل بپوشانند . پس همین نابرابری امکانات و دست نیافتن به آنچه بدانها وعده داده بودند .خودبخود نارضایتی از حزب حاکم را بر می انگیزد . از قدیم هم در تمام جوامع مرسوم است که خشم و نارضایتی همیشه در ابتدا شامل آنهایی میشود که بقول معروف دیوار کوتاه تری دارند . که این دیوار کوتاه در اسراییل مشمول عربها و فلسطینی های بیچاره می گردد . و دقیقا این چیزی است که احزاب دست راستی . مذهبیون قشری ، و دست راستی های فاشیست در برنامه ها و سخنرانیهای خود روی آن تاکید می کنند . تا اقلیت خسته و درمانده مهاجر را به خود جلب نمایند .
  ولی راستش نگرانی من جای دیگریست . و آن اینکه این افکار قرون وسطایی فقط محدود به اسراییل نیست . بلکه با ضعف سیستم سرمایه داری در جوابگویی به مشکلات عصر حاضر در تمام جهان خصوصا اروپا ریشه دوانده . همین چند ماه پیش بود که آن تراژدی تکان دهنده در نروژ اتفاق افتاد . اینک نسل جوان اروپایی پاسخ مثل خویش مانند معضل بیکاری ، بی خانوادگی و روابط سست درونی آن ، سیستم نارسای فرهنگی و آموزشی و …… را در سخنان و شعارهای احزاب و گروههای راستی می بیند که تمام این مصائب و مشکلات را به حضور مهاجرین به اروپا ربط می دهند . اگر به تاریخ مراجعه کنیم . خواهیم دید احزابی چون حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان ( نازی ) نیز جای زنان را در خانه میدید . جایی که باید در آنجا سربازان فردای حکومت ریش سوم بدنیا آمده و در دامان این زنان تربیت شده و نهایتا در ارتش نازی به ادای وظیفه بپردازند ! دیدگاه اصولگرایان راست نسبت به زن همیشه و در همه جا یکسان بوده و نقش درجه چندم به او میدهد !
  و این همانی است که شما در آغاز ترجمه خود آورده اید : اصولگرایان خشونت گرا در اسراییل خواستار جدایی زن و مرد در زندگی اجتماعی هستند : بقول لنین : « بهترین ملاک و معیار تعیین سطح فرهنگ هر جامعه را جایگاه حقوقی زن در آن جامعه تشکیل می دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: