کم اعتنائی به درخواست مذاکره از سوی ج. اسلامی غرب اکنون خواهان تسلیم بدون قید و شرط ایران است


کم اعتنائی به درخواست مذاکره از سوی ج. اسلامی

غرب اکنون خواهان

تسلیم بدون قید و شرط ایران است

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

در آخر هفته جاری و همزمان با فروش بی مانند تسلیحات آمریکائی به عربستان و شیخ نشین های خلیج فارس ایران خواستار بازگشت به پشت میز مذاکرات شد. سعید جلیلی روزشنبه اعلام داشت که نامه ای با این مضمون برای کاترین آشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال می گردد. خانم آشتون از سوی  مسئولان سیاست خارجی کشورهای ششگانه: آمریکا، روسیه، چین، انگلستان، فرانسه و آلمان مامور و مرجع تماس با ایران است. آخرین دیدار نمایندگان شش کشور و ایران در ژانویه 2011 در استانبول صورت گرفت که بدون نتیجه و تعیین وقت برای جلسه بعدی مذاکرات پایان یافت. واکنش اتحادیه اروپا نسبت به پیشنهاد جدید ایران خونسردی موکد و صریح  بود. اتحادیه اروپا با توافق آمریکا مذاکرات را مشروط به این کرد  که ایران قبلا برای دادن امتیازات «با اهمیت» و «اقدامات سازنده اعتماد » سیگنالی بفرستد. در واقع غرب خواستار گفتگو نیست و خواستار تسلیم بی قید و شرط ایران و پذیرفتن تمام خواست های غرب است. در درجه اول چشم پوشی از بخش های اساسی برنامه اتمی غیر نظامی خود بویژه غنی سازی اورانیوم و تمام فعالیت دیگری که بنحوی از انحاء می تواند با این امر در ارتباط باشد و همچنین پایان دادن به  فعالیت های پژوهشی  و عملی خود در این زمینه ها.

در عین حال آمریکا به مسابقه تسلیحاتی در منطقه ادامه می دهد. روز پنجشنبه  واشنگتن مجددا تصمیم خود را که یک سال  پیش اعلام کرده بود مورد تایید مجدد  قرار داد که 84 فروند هواپیمای جنگی از نوع  اف 15 به عربستان می فروشد. ارزش این معامله که با کارخانه بوئینگ صورت می گیرد نزدیک به  30 میلیارد دلار خواهد بود. انتظار نمی رود که تا قبل از سال 2015 این هواپیما ها تحویل داده شوند.

روز جمعه پنتاگون اعلام کرد که قرار دادی برای فروش 96  موشک دفاعی  به ارزش  3،48 میلیارد دلار بین کارخانه لاکهید و  امارات بسته شده است. معاملات دیگری نیز در جریان است که توجیه فروش آنها » دفع خطر  ایران »  است ، از جمله مدرن کردن راکتهای دفاعی عربستان از نوع پاتریوت است (به  ارزش 1،7 میلیارد  دلار)  و فروش 209 واحد از این نوع سلاح به کویت ( 900 میلیون دلار). افزون بر این ها عراق نیز تولیدات تسلیحاتی به ارزش 11 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد.

بطور سنتی امکان صنایع اسلحه سازی آمریکا برای فروش تسلیحات به کشورهای عربی محدود است چون با مخالفت  لابی  هوادار اسرائیل روبرو می شود. ولی با توجه به سیاست درگیر ی با ایران این ایرادات بشدت سابق نیستند، علاوه بر این دردل  این فروش ها  فروش های دیگری نهفته است: یعنی فروش تسلیحات به اسرائیل . چون آمریکا تضمین کرده است که اسرائیل همیشه برتری کیفی خود را بر کلیه کشورهای منطقه حفظ کند.

روز یکشنبه ایران اعلام کرد که آزمایش سوخت خود ساخته برای  رآکتور اتمی تهران را  که مورد استفاده درمانی دارد، آغاز کرده است.  گرچه سوء استفاده نظامی از این راکتور ممکن نیست ولی بدلیل فشار آمریکا، ایران امکان خرید این سوخت را از بازار بین المللی نداشت.

   Junge Welt

Montag, 2. Januar 2012 · Nr. 1

Advertisements

یک پاسخ

 1. میری پور
  با سلام و عرض ادب
  همانطور که همه خوانده یا شنیده ایم . یک روز مانده به پایان سال ۲۰۱۱، طرح تحریم نهادهای مالی خارجی در ارتباط با بانک مرکزی ایران برای تحت فشار گذاشتن بیشتر و کاهش درآمد نفتی ایران به امضاء اوباما رسید . البته این طرح از مدت‌ها پیش در کنگره و سنا به تصویب رسیده بود . و این در حالی بود که که جمهوری اسلامی اعلام کرده برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ آمادگی دارد . به همراه این اقدام ; سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای چندمین بار آمادگی تهران برای مذاکره را به دفتر اشتون اعلام نموده . البته کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از مذاکرات هسته ای که آخرین دور آن چندی پیش در ترکیه به شکست سختی انجامید اعلام کرده بود : در صورتی برای ادامه مذاکرات اقدام می‌کند که از عزم راسخ تهران برای حل بن‌بست هسته‌ای اطمینان داشته باشد. اما هر وجدان بیطرفی بوضوح در می یابد که دراین ماجرا ایران ضعیف و مورد ظلم واقع شده ! زیرا نه تنها ایران نگران چشم‌انداز تحریم نفت ایران در اتحادیه اروپا و از دست دادن بیش از ۶۰ درصد درآمد دولت است که از راه فروش نفت کسب می کند . و همچنین اطمینانی ندارد که سیاست تحریم اتحادیه اروپا از سوی برخی کشورهای آسیایی دنبال نگردد . بلکه همگان این شناخت را روی امریکا و متحدان امپریالیستی آن دارند که ، حکومت آمریکا در تحریف مسائل و واقعیات و ارائه دلایل دروغین و خیال‌پردازانه برای حمله به دیگر کشورها ید طولانی دارد ! عجیب اینجاست که هنوز ادعای آمریکا در مورد فعالیت برای دستیابی به تسلیحات کشتار جمعی دولتهای عراق و لیبی ثابت نشده ؛ این حکومت ماجراجویی جدیدی آغاز نموده !
  اما در این میان اشاره به موضع گیری دولت آقای احمدی نژاد که تلاش دارد( برای توجیه سیاستهای اعمال گشته از طرف خویش در افکار عمومی داخل کشور وتبرئه خود ) وانمود کند ایران ضربه مهمی از این تحریمها متحمل نمیشود . نیز خود خالی از لطف نیست ! ایران تاکنون رسما در برابر این تحریم ها عکس العمل خاصی از خود نشان نداده ،فقط آقای بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که به دلیل اعمال چنین تحریمی » دنیا به آمریکا می‌خندد » البته او قبلا چندین بار گوشزد کرده بود که امکان تحریم بانک مرکزی ایران وجود ندارد . ولی بعد از تحریم این بانک ایشان میگوید ؛ این «گزینه‌ای ناکام» است و برخی غربی‌ها بحث سیاسی به راه انداخته ؛ استقلال بانک مرکزی را نادیده می‌گیرند. زیرا درکل جهان بانک‌های مرکزی وابسته به دولت‌ها نبوده ، پس تحریم بانک مرکزی غیراصولی و غیرمنطقی است . » اما جالبتر از همه واکنش مردم ایران یا همان ( امت بپا خسته و همیشه در صحنه ) به اعلام این تحریم است !!!!!!!!! به اخباری چند در این رابطه نگاهی می کنم : این هم از مبارزه ضد امپریالیستی ملت شهیدپرور و غیور ایران

  رادیو فردا: گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که بهای دلار در بازار آزاد ارز روز دوشنبه رکورد ۱۸۰۰تومان را شکست و افزایش ساعتی و پلکانی قیمت دلار و «نایاب شدن» این نوع ارز هم‌اینک موجب نگرانی فعالان اقتصادی بازار شده‌ است.
  گزارش ها حاکی است که ریال در روز دوشنبه ۱۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
  از روز شنبه که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، لایحه تحریم بانک مرکزی ایران را امضاء کرد، سقوط ارزش ریال شدت گرفته است.
  تا پیش از امضای این لایحه، هر دلار در بازار آزاد ارز ایران ۱۵۵۰ تومان معامله می شد. ظرف یکسال گذشته، از ارزش ریال در برابر دلار حدود چهل درصد کاسته شده است.
  کمی پیش از رسیدن بهای دلار به مرز ۱۸۰۰ تومان، خبرگزاری مهر نوشت که «افزایش لحظه‌ای قیمت دلار منجر به افزایش ۵۵ تومانی قیمت دلار در نیم ساعت از ۱۶۴۰ تومان به ۱۶۹۵ تومان شده‌است و برخی از صرافان در گفت‌وگو با مهر پیش‌بینی کردند که دلار ۲۰۰۰ تومان دور از دسترس نیست.»
  این گزارش حاکی است که هم‌اینک اکثر صرافی‌های میدان فردوسی در تهران از درج نرخ دلار بر روی تابلوهای خود خودداری می‌کنند و مشتریان را بلاتکلیف نگه داشته‌اند.
  به نوشته مهر، فعالانی که از فروش دلار امتناع می‌کنند، دلیل این کار را امکان افزایش مجدد قیمت عنوان می‌کنند و شرایط مذکور را ناشی از جو روانی می‌دانند که باعث می‌شود خریدار و فروشنده دچارسردرگمی شوند و واکنش‌های لحظه‌ای از خود بروز دهند
  این در حالی است که افزایش تنش‌ها در داخل ایران هم تاثیرگذار بوده و در هفته های اخیر جمعیت قابل توجهی از مردم ایران برای خرید طلا و ارز اقدام کرده‌اند.

  این شمه ای بود ؛ ازابعاد شگفت انگیز مبارزه ضد امپریالیستی ملت شهیدپرور و غیور ایران !!!!!!!! با تشکر از شما جناب نافعی .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s