افسانه دست بلند موساد با چه انگیزه ای تبلیغ می شود؟


افسانه دست بلند موساد

با چه انگیزه ای تبلیغ می شود؟

یونگه ولت- گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

 موساد سازمان اطلاعات اسرائیل، احتمالا تنها سازمان اطلاعاتی جهان است که  علاقه دارد  حتی جنایاتی را  هم که نکرده است به آن نسبت بدهند. اسرائیل خود با پخش اطلاعات غلط  به گسترش  افسانه دست بلند موساد  که گویا  برایش غیر ممکن وجود ندارد دامن می زند. و برای گسترش این افسانه هم،  آنلاین دینست دبکافیله و هم روزنامه های اسرائیلی  و نیز روزنامه نگاران دوست در سراسر جهان حاضر به خدمت هستند.

پس از قتل یک دانشمند ایرانی در روز 11 ژانویه  بازار شایعات داغ شد.  ساندی تایمز در آخر هفته نوشت که یک » منبع ناشناس اسرائیلی » خبر داده است که قتل دانشمند ایرانی کار موساد بوده است. «یک گروه کوچک از ماموران موساد » نقاط گرهی تهران را  که برای  سو قصد مناسب بنظر می رسیده مورد مطالعه قرار داده اند. تعقیب دانشمند از یک برج کنترل از خانه ای که در نزدیکی محل بوده صورت گرفته ، این سوء قصد  مقدمه است جایگزین حمله نیست.

ساندی تایمز  متعلق به امپراتوری رسانه ای «نیوز کوپوریشن» است که رئیس و پایه گذار آن راپرت مردوخ  نو محافظه کار معروف است. سالهاست که این روزنامه به پخش اخبار نادرستی که موساد و دیگر محافل اسرائیلی خواستار آن هستند، شهرات دارد.

 در همان روز وقوع سوء قصد روزنامه محافظه کار فرانسوی  «لو فیگارو»  ادعا کرد که ماموران موساد در کردستان ـ عراق ـ فعال هستند و در جستجوی ایرانیان مخالفی هستند که با رژیم آخوند ها مخالف هستند تا به آنها آموزش بدهند.  گویا «منبع   این خبر یک مقام امنیتی در بغداد » است که نمی خواهد از او نام برده شود. در همان روز ریچارد سیلوراستاین روزنامه نگار آمریکائی  نوشت «منبع محرمانه خبری  شخص او در اسرائیل » تایید » کرده است که  قتل کار مشترک موساد  و مجاهدین خلق بوده است. سه روز بعد  مجله آمریکائی  تایم از قول » سازمانهای اطلاعاتی غرب «نوشت که موساد مسئول قتل است…

در اکثر رسانه های خط دهنده غربی  از قتل دانشمندان ایرانی بعنوان » استراتژی هوشمند» اسرائیل برای به عقب انداختن برنامه اتمی تهران تمجید می شود. ولی اگر نگاهی  دقیق و منطقی به این قتل ها بیفکنیم  از  افسانه دست دراز موساد چیزی باقی نمی ماند. از اولین سوء قصد  در ژانویه 2010 تا کنون 4 نفر از دانشمندان ایرانی کشته شده اند و یکی جان بدر برده  با جراحاتی نسبتا سبک. کار و تخصص  مسعود علی محمدی که نخستین قربانی بود  آنقدر از برنامه اتمی دور بود که بلافاصله پس از کشتن او این شایعه شیوع پیدا کرد که  خود رژیم او را بقتل رسانده چون او با اپوزیسیون نزدیک بوده است. روز 23 ژوئیه 2011 داریوش رضائی دانشجوی الکترونیک بقتل رسید که او نیز با برنامه اتمی رابطه ای نداشته و احتمالا بدلیل تشابه اسمی در فهرست  سفارش دهندگان قتل ها  قرار گرفته است. روز 11 ژانویه سال جاری مصطفا احمدی ـ روشن بقتل رسید که او  در رشته  اقتصاد نفت  باخذ درجه دکترا نائل آمده بود.  درست است که او معاون بخش در تاسیسات نطنز بود  ولی در آنجا مسئول خرید بوده است و دانشمند اتمی نبوده است. تنها کسی که بنظر می رسد در برنامه اتمی ایران جای برجسته ای داشته فریدون عباسی دوانی است که روز 29 نوامبر در اثر چساندن بمبی به اتوموبیل او مجروح شد. او اکنون در راس مقامات اتمی ایران قرار دارد .

وجه مشترک و اصلی تمام قربانیان این بوده که : همه آنها استاد دانشگاه بودند که  طبق برنامه معین از خانه خود خارج شده و به محل کار خود در دانشگاه می رفته اند، که تعقیب آنها و حمله به آنها   کاری بوده است آسان.  انگیزه آن کسی که این قتل ها را سازمان داده است این بوده که انجام کار آسان  باشد و به نتیجه برسد و دنبال افرادی نبوده که در نقشی در برنامه اتمی داشته باشند. حتی خود آنها که این نقشه ها را کشیده و قتل ها را سفارش داده اند نیز باور ندارند که با این قتل ها  بتوانند برنامه ای را به عقب بیاندازند.

 

http://www.jungewelt.de/2012/01-18/052.php

Advertisements

6 پاسخ

 1. متاسفانه در داخل ایران سانسور خبری بیداد می کنه و در خارجه هم که باصطلاح ازادی بیداد می کنه مدیا در دست افرادیه که ازون استفاده انحرافی می کنند. مدیا های غربی و نگاه به گردانندگان اونها و خط مشی شون دراین میان طفلکی مردم که برای آزادی این گونه اخبار رو مورد استناد قرار میدن. ضمننا بنده از دوستداران سایت شما هستم و همیشه مقالات شما رو می بینم. البته با اجازه

 2. با سلام و عرض ادب
  به نظر من هم نمی توان با قطعیت تام این قضیه را به موساد و اسراییل نسبت داد . البته نه آنکه قصدم این باشد که آب تطهیر روی سر موساد بریزم . چون از اینگونه اقدامات در پیشانی تاریخ عملکرد های موساد زیاد می توان دید . ولی شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان گفت که «تا جایی که وی اطلاع دارد»، کشورش در این قتل دخالتی نداشته‌است. آقای پرز گفته بود که متهم کردن آمریکا و اسرائیل به هر حادثه غیر عادی که در ایران رخ می‌دهد، یک «مد» و رویکرد همیشگی شده‌است. خب با توجه به شناختی که روی آقای پرز و سیاست صلح طلبانه ایشان دارم . تصور نمی کنم بدون مستندات قابل ارائه به جامعه جهانی ، یک چنین صحبتی را بکند .
  از طرف دیگر موضع گیری کیهان و فریاد های هماورد طلبی در گوی مبارزه این روزنامه ، تا حدی این ابهام مرا برطرف می کند که در این ترورها می توان جای پای خود رژیم را دید ! زیرا :
  اولا : حسین شریعتمداری مدیر مسئول و نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان که معمولا دیدگاه‌های رسمی حاکمیت را انتشار می دهد . یک روز پس از انتشار خبر ترور احمدی روشن در یادداشتی با عنوان » بگرد تا بگردیم » صریحا خواستار اقدام تلافی جویانه ایران در برابر اسرائیل شد . او گفت «اکنون جای این سؤال است که چرا جمهوری اسلامی ایران از حق قانونی خود برای مقابله به مثل که نه فقط در آموزه‌های اسلامی، بلکه در تمامی نظام‌های حقوقی بین المللی تحت فصل RETALIATE به رسمیت شناخته شده استفاده نمی‌کند؟
  ثانیا : وقتی رژیم این امکان را دارد که نیرو و بودجه زیادی صرف مقابله و سرکوب معترضین اجتماعی در داخل و ایرانیان سیاسی مخالف در خارج کشور کند. چگونه هست که قادر نیست دانشمندان ایرانی را در خاک خویش محافظت کند!!!!!! آیابهتر نیست بجای توسل به سلاح تهدید و ترور که چهره ایران را در برابر دید افکار عمومی جهان ( همین کاری که روزنامه کیهان می کند ) بعنوان یک حاکمیت تروریستی خرابتر نموده ؛ و بهانه بدست دشمنان برای حمله به ایران یا مجازاتهای دیگر می دهد . به اقدامات امنیتی خود برای حفاظت از جان دانشمندان بیا فزاید .
  ثالثا : کشته شدن شخصی مانند احمدی‏روشن ضربه‏ی مهمی به رژیم در راه دستیابی به غنی سازی اتمی نمی زند . زیرا همانطور که شما آقای نافعی در ترجمه خود بیان داشتید : او دانشمند هسته ای نبود . بلکه شاید این ترورکمکی برای حکومتی است که تا خرخره در بحران های متعدد غرق شده ! خصوصا که انتخابات مجلس نزدیک هست و این ترور می تواند انگیزه ای برای بر انگیختن احساسات ناسیونالیستی و وطن‏ پرستی ایرانی‏ها بوده و به رژیم امکان سؤاستفاده های سیاسی داده و سبب تنور گرمی انتخابات آینده مجلس باشد !

 3. lotfan maghleh besiar khoob majid mohammadi ra bekhanid. man motmaen hastam ke khode rejim dar in terror ha dast darad.,

 4. خواننده گرامی
  لطفا لینک مقاله را بدهید تا بتوانم آنرا بخوانم. ممنون

 5. سلام اقای نافعی
  فکر میکنم بالاخره موفق به ثبت نام شدم.
  با تشکر از مقالۀ مثل همیشه جالب حاضر، اسزائیل همیشه با افسانۀ شکست ناپذیری خود حریفان خودرا فلج کرده ست. در میان اعراب این کاملا شایع و جا افتاده است که ایستادگی در برابر اسرائیل غیر ممکن و بی فایده است. این تصور حریفان را از اقدام به هر کاری باز میدارد. به نظر من عجیب نیست که اسرائیل نکرده ها را هم کرده خود بنامد و بر هیبت و ابهت خود بیفزاید با تشکر مجدد از شما.

 6. tamameh afradeh teror shodeh dar liste 150 nafareh badaz antehkabate 88 az mosavi hamayat kardeh bodan va bayad harazghahi montazareh teror hayeh dagar tvesot rejem bashim.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s