کشاکش واقعی یا غیر واقعی میان دو سازمان «سیا» و «موساد»


کشاکش واقعی یا غیر واقعی

میان دو سازمان «سیا» و «موساد»

هینترگروند ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

بنا به گزارش رادیو چین از تهران:

در ایران در ارتباط با قتل دانشمند اتمی ایران «مصطفی احمدی  روشن» چند نفر فرد مظنون دستگیر شده اند. لاریجانی رئیس مجلس ایران اسرائیل را متهم به شرکت در این قتل کرد و  گفت ایران به نحو مقتضی پاسخ اسرائیل را خواهد داد.

رسانه اینترنتی هینتر گروند( پسزمینه) می نویسد:

در بحبوحه رجز خوانی های تشدید شونده و تشنج های فزایندۀ هفته های اخیر میان ایران و کشورهای غربی، در آخر هفته گذشته مجله آمریکائی «فارن پالیسی» ( سیاست خارجی ) گزارشی منتشر کرد که تایید کننده دعوی چندین و چند ساله ایران است. ایران سالها ست اعلام می کند که گروه های ترور در ایران مورد حمایت خارج هستند و هدفشان بی ثبات کردن کشور است.

گلن گرین والد روزنامه نگار آمریکائی  در ارتباط با کشتن دانشمندان ایرانی به معیار دوگانه ای اشاره می کند که ویژه مباحثات در آمریکاست. گرچه در این سوءقصد ها افراد غیر نظامی و عادی نیز کشته می شوند ولی  این سوء قصد ها بندرت  ترور نامیده می شوند . یکی از دلائل آن می تواند این باشد که متهم اصلی در این ترورها موساد سازمان اطلاعاتی اسرائیل است و از لحاظ سیاسی مناسب بنظر نمی رسد که  سازمان اطلاعاتی   کشوری که دوستی بسیار نزدیک با آمریکا دارد  متهم به تروریسم گردد.

«اطلاعاتی» های آمریکا  اصلا در دوستی همکاران اسرائیلی  تردید دارند و این تردید روز به روز بیشتر هم می شود. در سپتامبر سال 2010 یک نظرخواهی درونی  در سیا صورت گرفت با این پرسش که در میان سازمانهای اطلاعاتی دوست رفتار کدامشان  دوستانه تر است. در این فهرست اسرائیل آخرین کشور بود.

سوء استفاده اخیر موساد از نام سیا و جازدن ماموران خود بعنوان ماموران سیا باید روابط را تیره تر هم کرده باشد.

یکی از اعضای بلند پایه دولت اسرائیل که نامش ذکر نشده بود در روزنامه هآرتس نوشت گزارش هائی که مدعی هستند ماموران موساد با نقاب مامور سیا فعالیت می کنند بکلی نادرست است.

سوءقصد به جان محمود المبحوح سیاستگر حماس که درژانویه 2010 در  دوبی رخ داد نشان داد که موساد برای انجام عملیات خود از پاسپورت های جعلی کشورهای دوست استفاده می کند و رودربایستی هم ندارد.

با توجه به این سوابق ممکن است انکار اسرائیل باورناکردنی بنظر آید. با وجود این باید پرسید چرا ماموران سیا با این اظهارات همکارن اسرائیلی خود را رسوا می کنند. آیا هدف این است که اتهام حمایت از گروههای ترور ایرانی را بگردن اسرائیل بیندازند؟ بنظر نمی رسد که منظور این باشد، چون ضرورتی ندارد. آنچه بیشتر محتمل بنظر می رسد اینست که  با توجه به خطر فزاینده جنگ   انتشار گزارش های سیا در باره موساد برای این است که این امکان از آنها گرفته شود که بدون کسب موافقت واشنگتن با دست زدن به عملیات تروریستی بنام سیا  آتش بیشتری در ایران برپا کنند و احیانا کل منطقه را به آتش بکشند. بقول هوآر» اسرائیلی ها با آتش باز ی میکنند. و ما را  چه بخواهیم و چه نخواهیم   درگیر یک جنگ اعلام نشده می کنند «. گویا مقاومت برای مخالفت با کشیده شدن در جنگی ناخواسته در درون دستگاه اطلاعاتی آمریکا رو به افزایش است. صرفنظر از این که انگیزه انتشار گزارش ها چه بوده آنچه مسلم است این است که دولت ایران  در آینده هرگاه بخواهد شرکت اسرائیل را در عملیات تروریستی مطرح سازد  می تواند به گزارش های سیا استناد کند.

http://german.cri.cn/1565/2012/01/17/1s170005.htm
. http://www.hintergrund.de/201201161880/globales/terrorismus/mossad-im-iran-terror-unter-falscher-flagge.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: