اوباما از ترس باخت انتخاباتی با حمله به ایران موافقت می کند؟


اوباما از ترس باخت انتخاباتی

با حمله به ایران موافقت می کند؟

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

گرچه در گذشته هم ازحمله اسرائیل به ایران سخن گفته می شد اما از نوامبر سال گذشته سخن از حمله قریب الوقوعی که اسرائیل به تنهائی علیه ایران خواهد کرد، افزایش یافته است . البته اگر سابقه این پیش بینی را در نظر بگیریم می رسیم به سال 1993. در آنزمان ایران حتی از غنی سازی اورانیوم  در نازلترین سطح آن  نیز ده سال به دور بود. از سال 2003 » پیش بینی » در باره ضربه نظامی قریب الوقوع به تاسیسات اتمی ایران، اغلب حتی با ذکر تاریخ دقیق، آراسته به جزئیات رنگارنگ، زینت بخش روزانه رسانه هاست. مهم ترین اثر  تکرار دائم این خبر این است که همه از شنیدن آن خسته می شوند. ولی تغییراتی که از چند ماه پیش  در واکنش های ایران بوجود آمده حکایت از آن دارد که خطر جنگ واقعی شده و باید آنرا جدی گرفت. ایران تا کنون تهدیدات جنگی  را   تبلیغات جنگی  می شمرد  و به آن اعتنائی نداشت  و تصورش این بود که کسی جرئت حمله کردن به ایران را ندارد. ولی هشدار های دولت روسیه  در بارۀ عواقب چنین رو در روئی نظامی نیز در این اواخر  لحن نگران کننده ای یافته است.

اما آیا حمله  یک تنه اسرائیل در سال جاری واقعا ممکن است؟ برای پاسخ دادن به این پرسش باید دانست که رهبران این کشور خودشان هم به  تبلیغاتشان اطمینان چندانی ندارند. مثلا خود آنها هم باور ندارند که ایران، بقول وزیر دفاع اسرائیل اهود باراک، که چند هفته پیش ادعا کرد،  فقط چند ماهی و به هرحال کمتر از یک سال ، با تولید سلاح اتمی فاصله دارد.  در واقع هیچ ضرورتی حکم نمی کند که اسرائیل در آینده نزدیک  بتنهائی دست به یک حمله نظامی  بزند و خود را با خطرات ناشی از این کار درگیر سازد.

 اگر ایران آنطور که ادعا می شود، همه مقدمات لازم را برای تولید سلاح اتمی دارد و با وجود این دست به تولید این سلاح ها نزده است باید نتیجه گرفت که : رهبری  ایران بدلائل متعدد سیاسی، اخلاقی و نظامی واقعا بمب اتمی نمی خواهد ، دست کم در شرائط  موجود کنونی. ولی  اگر حمله ای صورت گیرد آنوقت ممکن است تصمیم ایران بکلی تغییر کند. به هر حال آنچه مسلم است این است که در چنین  شرائطی  اسرائیل مجبور نیست که در آینده نزدیک  علیه ایران دست به اقدامات نظامی بزند.

افزون بر این رهبری اسرائیل این امید تقریبا به جا را هم دارد که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ژانویه 2013 نامزد حزب جمهوریخواه وارد کاخ سفید شود، کسی که قطعا  ستیزه جو تر  و جنگ طلب تر از اوباما خواهد بود. با توجه به این چشم انداز اسرائیل دست کم تا پایان انتخابات دست به جنگ نخواهد زد.

از همه این ها گذشته این پرسش هم مطرح است که  آیا برای اسرائیل بهتر نیست که وضع برای همیشه به همین صورت باقی بماند که تهران  بدلیل اقدمات آمریکا منزوی بماند و در محاصره بیشتر هم قرار بگیرد بدون آن که در گیری نظامی صورت گیرد؟ ولی اگر اوباما  در مراحل پایانی سال برای کسب وجه و بردن در انتخابات دست به یک ماجرجوئی نظامی بزند  آنوقت  خطر اوباما  برای امنیت جهان بیشتر از نتان یاهو نخست وزیر اسرائیل  است .

 

http://www.jungewelt.de/2012/01-19/024.php

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: