«خشونت در سوریه را متوقف کنید، جلوی جنگ را بگیرید»


متن فراخوان

شاخه آلمانی پزشکان جهانی مخالف جنگ اتمی (IPPNW)
برنده جایره صلح نوبل ۱۹۸۵ در مورد سوریه:

http://www.ippnw.de/aktiv-werden/kampagnen/syrien-aufruf.html

«خشونت در سوریه را متوقف کنید، جلوی جنگ را بگیرید»

هفته هاست که در سوریه درباره اوجگیری خشونت گزارش می شود. بنابر اطلاعات سازمان ملل متحد تاکنون هزاران تن جان خویش را از دست داده اند و بنابر اطلاعات رسانه های بین المللی همواره طرح های بیشتری برای حمله نظامی غرب ریخته می شوند.

اکنون برنده یمنی صلح نوبل، توکل کارمن، نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ به درستی خواهان این گشته است که برای حفظ جان مردم سوریه در قبال اوجگیری خشونت اقدامات بین المللی اتخاذ گردد. اما وی در برداشت خود توجه نمی کند که روسیه و چین به هیچ وجه مخالف اینگونه اقدامات نیستند. زیرا روسیه در مقابل، گفته بود در صورتیکه در قطعنامه سازمان ملل با حمله نظامی از خارج مخالفت گردد و نه فقط از دولت سوریه، بلکه از مخالفین آن نیز درخواست صرفنظر نمودن از خشونت مطرح شود، با آن موافقت خواهد کرد. لذا بر خلاف آنچه که رسانه های اینجا گزارش می کنند در مورد شکست قطعنامه مزبور در شورای امنیت به هیچ وجه روسیه و چین مسئول نبوده، بلکه به میزان زیادی غرب که هفته هاست متن هر قطعنامه صلح جویانه ای را رد می کند مسئول می باشد.

ما اعضاء سازمان بین المللی پزشکان IPPNW (که جایزه صلح نوبل به ما نیز داده شده است) عمیقاً نگران شمار روز افزون قربانیان خشونت در این کشور که بسیاری از آنها بیطرف می باشند هستیم. رقم بزرگی از پزشکان و سایر اشخاصی که در رسیدگی به مجروحان شرکت دارند نیز با این وضع دست بگریبان می باشند. ما اعضاء شاخه آلمانی سازمان بین المللی پزشکان در یک مورد دیگر نیز اخطار می دهیم: از اینکه حمله نظامی از جانب غرب موجب ایجاد تحرکی گردد که سایر کشورها مانند ایران را نیز شامل شود و بدین ترتیب موجب آتش افروزی وسیعی گردد که تمامی منطقه را که در همسایگی اروپا قرار دارد در برگیرد و اگر ناتو در اینکار شرکت کند، نهایتا می تواند موجب درگیری قدرت های بزرگ مسلح به تسلیحات اتمی نیز بشود.

زیرا علائمی مشاهده می گردند حاکی از اینکه مشکلات درونی سوریه مانند مبارزه برای کسب دموکراسی و قانونمداری بیش از پیش توسط عوامل خارجی و برای نیات آنها مورد سوء استفاده قرار گرفته و تشدید می گردند: ظاهرا فقط دولت سوریه نیست کـــــه توسط روســیـــه مسلح میگردد، بلکه شورشیان مبالغ هنگفتی از کشورهای متحد غرب در خلیج فارس و تسلیحاتی از طریق پایگاه اینچیرلیک ناتو در ترکیه دریافت می دارند. آنها همچنین از جانب جنگجویان مزدور خارجی از جمله از لیبی مورد حمایت قرار می گیرند. انسان های بسیاری در سوریه و به ویژه بخش مسالمت آمیز مخالفین از این شاکی هستند که بدین نحو چشم انداز عاری از خشونت که از سالها پیش جنبش اصلاح طلبی را تغذیه می کند، رو به نابودی است. و در نتیجه خونریزی در این جنگ داخلی روز افزون بوده و موجب قربانیان افزاینده ای از مردم عادی گشته است. کسانی که فکر می کنند تحریک مسائل داخلی سوریه برای ایجاد یک نظام حامی غرب در این کشور و قابل پیاده کردن جنگ علیه ایران و از بین بردن پایگاه دریائی روسیه در دریای مدیترانه کاری بجاست، باید اتهام جنگ افروزی و جنایت علیه بشریت را پذیرا باشند.

لذا ما به عنوان اعضاء سازمان پزشکان حاملی صلح IPPNW درخواست می کنیم:

– از ناتو و به ویژه از دولت آلمان:
هر چه سریع تر از انتقال مخفیانه تسلیحات غربی به سوریه جلوگیری نمائید! به تمامی طرح های حمله نظامی غرب به سوریه پاسخ منفی دهید! بدانید که تحریم نیز جواب نمی دهد. بجای آن در صدد ایجاد تفاهم میان طرف های درگیر بوده و برای اینکار به سراغ روسیه نیز بروید.

– از دولت روسیه:
اکنون بی درنگ طرح قطعنامه ای را به شورای امنیت ارائه نمائید که دقیقا صلح طلبانه باشد. این بدان معنا است که فقط با ادامه مسلح کردن اپوزیسیون دولت سوریه مخالفت نکنید، بلکه مسلح کردن دولت سوریه را نیر مردود بدانید. و نیز تقویت کوشش های مربوط به آلترناتیوهای صلح طلبانه مانند مذاکرات بین المللی با همه طرف های ذینفع ضروری است.

– از جامعه عرب:
وظیفه نظارتی خویش را از سر گرفته و احتمال توفیق آن را توسط فراخوانی از کشورهای عضو جامعه عرب تقویت نمائید: آنها نیز می بایست مانند قدرت های بزرگ فورا از کلیه اقداماتی که موجب تحریک به خشونت می گردد، خودداری کنند و بجای آن همه ایده هائی را که می توانند موجب باز شدن راه صلح باشند، تقویت نمایند.

– از دولت سوریه و مخالفین آن:
از درخواست های حد اکثری دست برداشته و انجام مذاکرات را بپذیرید. و بدین طریق از اینکه کشورتان توسط جنگ افروزی بخاطر منافع خارجی غرق خون گردد جلوگیری بعمل آورید. از نابودی زیرساخت های کشورتان جلوگیری کنید و از حمله به بیمارستان ها، پزشکان و پرسنل بهداری پرهیز نمائید.

شاخه آلمانی پزشکان جهانی مخالف جنگ اتمی (IPPNW)
برنده جایره صلح ۱۹۸۵

پزشکان برای صلح مبارزه می کنند.
زیرا جنگ، زندگی و سلامت را نابود می سازد.
و جنگ حقوق بشر را از بین می برد.
جنگ موجب صلح نمی شود

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: